Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Trenulete

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1686 replies to this topic

#1081
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Mda, asa este. Ai dreptate in legatura cu raportul pret/calitate.

UIte, la mine de exemplu, barele sunt gri. De aceea am crezut ca le-ai vopsit in negru. Mi se pare mie sau trompeta (la a mea) este un pic cam supradimensionata Posted Image Posted Image Un pic mai mult...


Attached File  20190104_185004.jpg   306.35K   16 downloads   Attached File  20190104_185059.jpg   282.93K   15 downloads

Da...deci in final ce sa zic, sunt foarte multumit de ea si tare bucuros ca o am.

Edited by chris_dvb, 15 June 2019 - 19:56.


#1082
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
DA 876 are barele gri asa ca au nimerit-o, lipseste flansa patrata, priza de sub grile.
Scapa de goarne, chiar daca sunt mai ok decat mizeriile de la AF EA, care nici macar nu au gaura in con si se mai vede si bavura matritei. In realitate locomotiva are fluiere.

Sunt ok DA-urile MTB dar ofera putine detalii si multe balbe pentru pretul care creste de la un model la altul si asta doar pentru faptul ca le iese vopsirea mai bine dar raman urmele de bavuri la faruri, mastile la boghiuri cu inductori pe toate partile, plugurile de parca si-a luat una in barba etc. Eu spre exemplu prefer sa le imbunatatesc cat pot fara sa intervin asupra vopselei de fabrica, cu putin weathering sunt bune de tavaleala pe diorama sau la expo.
Pentru pretentii exista Savin, Popescu unde precizia e la mm fata de modelul real si cu o tona de fotodecupaje https://www.flickr.c...ERDDiFSYSIm5LhI

Apropos, MTB-ul scoate GM, tot la HGD Posted Image, prima serie la precomanda deja este epuizata, este pe sasiu de DA, deci aceeasi mecanica, in schimb lungimea nu e corecta 100%, plus alte chichite dar merita luata cu siguranta.
https://www.hgd.ro/HGD13100.html

#1083
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Da, am sa schimb goarna cu fluierele. Merci de info. Sper sa le mai pot scoate. Am bagat lipici la greu, deorece gaura era muuult prea mare si nu statea fix. Dar am sa incerc oricum.

In ceea ce priveste GM-ul, sunt curios sa-l vad finalizat. Probabil or sa apara pe parcurs si alte variante "mai imbunatatite"

#1084
alex2_ar

alex2_ar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 11.06.2009
MTBul scoate GM-ul dupa masuratori si planuri de la mine si contraverificate la altii. Am stat cel putin 1h pe 40 grade afara,  pe capota locomotivei (cei de la CFR mi-au oferit pe deplin ajutorul) sa fac aproape 500 de poze cu metrul in mana ca sa nu existe dubii ca nu ar fi corect. Prima mostra de carcasa am luat-o la subler impreuna cu Radu Popescu si am ajuns la concluzia ca s-au tinut de masuratori, atat lungimea, latimea, acoperisul etc.. sunt absolut corecte conform planului de la producator + pozele de pe acoperis etc.... Evident ca vor exista carcotasi si evident ca modelul mai exista loc de imbunatatiri, dar avand in vedere ca producatorul a facut o matrita noua special ptr noi si e si corecta, e ceva zic eu.
Attached File  gm.jpg   628.82K   30 downloads

Attached File  WhatsApp Image 2019-06-16 at 14.56.34.jpeg   128.52K   31 downloads

mai jos a primit si proiectul autentic de sunet ce se va gasi la Dan
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/esce_cWElgc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex2_ar, 16 June 2019 - 18:13.


#1085
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Ok, sa nu se inteleaga gresit, din partea mea nu exista critica la acest punct. Mai ales ca este vorba de un model care inca nici nu a aparut. Bineinteles ca intotdeauna exista loc de mai bine, ca peste tot. La toti producatorii in general. De aceea am si zis mai sus, ca sunt curios s-o vad atunci cand va fi finalizata.
Bravo MTB. Macar se arata interes de a produce ceva, orice produs nou este binevenit. Ca in rest, cam bate vantul. Oricum, mi se pare aproape jignitor din partea marilor producatori, sa "ignore" CFR-ul si sa nu scoata chiar nimic romanesc.  Au scos niste vagoane...in decursul anilor. Atat. Tillig cu DA-ul. Oricum este istorie deja. Poti sa le numeri pe degete. Sunt tare dezamagit in privinta asta.

@Alex:

Tot respectul pentru efortul si munca depusa. Sa fie intr-un ceas bun si la cat mai multe realizari!

#1086
alex2_ar

alex2_ar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 11.06.2009

View Postchris_dvb, on 17 iunie 2019 - 09:45, said:

Ok, sa nu se inteleaga gresit, din partea mea nu exista critica la acest punct. Mai ales ca este vorba de un model care inca nici nu a aparut. Bineinteles ca intotdeauna exista loc de mai bine, ca peste tot. La toti producatorii in general. De aceea am si zis mai sus, ca sunt curios s-o vad atunci cand va fi finalizata.
Bravo MTB. Macar se arata interes de a produce ceva, orice produs nou este binevenit. Ca in rest, cam bate vantul. Oricum, mi se pare aproape jignitor din partea marilor producatori, sa "ignore" CFR-ul si sa nu scoata chiar nimic romanesc.  Au scos niste vagoane...in decursul anilor. Atat. Tillig cu DA-ul. Oricum este istorie deja. Poti sa le numeri pe degete. Sunt tare dezamagit in privinta asta.

@Alex:

Tot respectul pentru efortul si munca depusa. Sa fie intr-un ceas bun si la cat mai multe realizari!

Nu ma refeream la tine ;)

#1087
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
Ok si primele impresii despre model ?
Esti multumit ca cei de la MTB, in ciuda celor 500 de fotografii si masuratori facute de tine, au realizat o matrita de la zero, deci proiectare completa, cu greseli flagrante ? Nu esti in stare sa vizionezi un set de poze si sa pui o trapa de acces la baterii cum trebuie cu balamalele orientate corect ? Nu esti in stare sa numeri cate grile ai pe capota si faci un fotodecupaj in doru' lelii ? Plus multe alte chestii care tin de atentia la detalii dar asta inseamna sa studiezi masina inainte de a te apuca de 3D. Probleme care ar fi putut fi evitate daca se faceau niste printuri 3d de proba si trimise in tara la gigeii care stiu locomotiva pe de rost si sa semnaleze greselile dupa care faceau matrita corecta. Exista un project manager care compara prototipul cu cele 500 de fotografii sa observe daca au omis ceva ?

Hai zi-mi ca-s carcotas si ca bla bla. Bine pa.

#1088
alex2_ar

alex2_ar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 11.06.2009
Pana acum ce vad din poze ca si greseala sunt barile din fata in loc de una continua sunt 3 si sita fotodecupata de pe acoperis e din 3 nu din 4 dar sunt semnalate la producator si trag sperante ca se vor indrepta la alte serii. Chestii de numarat suruburi isi au locul la machete mikrometakit de 2000euro, banuiesc ca ai in colectie si stii despre ce vorbesc.
Cat ceea ce priveste cutiile de baterii poate sunt eu prea superficial si nu vad unde e greseala asa flagranta:

Attached File  Untitled.png   1.17MB   23 downloads

p.s. primu lot sa epuizat in cateva zile, de "nasoale" ce sunt. Daca nu ai bani sa cumperi, te inteleg pe bune ;)
p.s. 2 ptr prima noua matrita de atatia si numai cateva asa zise defecte nu le consider "deal breaker" avand in vedere ca am luat-o la subler impreuna cu Radu, sa vedem proportiile generale (nu numaram suruburi, ca nu avem timp) . Ma repet tot timpul e loc de imbunatatire, iar daca producatorul o sa tina cont de ce am semnalat, e si mai bine.

#1089
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
Sunt sarac si n.am bani de mtb.
Iau de la Savin si Popescu, asta e.

Ps. Daca doar diferentele alea le.ai descoperit nici nu are sa continuam discutia. Radu a zis doar ca e corecta ca lungime/latime in rest...In fine, modelismul nu.i pentru toti.

#1090
alex2_ar

alex2_ar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 11.06.2009
Am zis de chestii serioase nu de un rahat de dunga de 0.5mm sau chestii de genul...Am verificat cu Radu si inclusiv pe acoperis o grila de aerisire e mai corect pozitionata fata de GMul lui de acum cativa ani asta poti sa il intrebi si pe el. Am verificat si geamuri si mai multe detalii, am planul producatorului in fatza (obtinut de mine prin cunostintele mele).
p.s. Lasa ca is mai bune alea facute de mana cu decaluri si placi electrice model vechi si loc de difuzor putin de tot....si se dezmembreaza in mana unele din ele care au cativa ani (dar nu ma pun sa arunc cu pietre sa spun care a cui sunt)
p.s.2 daca esti asa de elitist, ce cauta un DA060 de mtb la tine in colectie, de ce nu ai luat DAul ala de rasina de Savin si sa il modifici pe ala

#1091
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Time out!

Nu are rost sa va inflamati, sunt detalii pe care doar un pasionat le va observa si nu merita sa va incingeti sangele asa de usor pentru ele. Eu, unul, ma multumesc ca exista modele cu trenurile pe care le vedem/vazut pe CF romanesti.

Edited by connectorxp, 19 June 2019 - 20:52.


#1092
alex2_ar

alex2_ar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 11.06.2009
True, sorry :)

#1093
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
Sunt un modelist elitist poftim, altfel n-as detalia DA-urile MTB, ceea ce la Savin, Popescu nu prea ai ce sa le mai faci pentru ca sunt deja cu o multime de detalii la care MTB-ul nici nu viseaza.
Si da, o sa iau si GM-ul HGD pe care o sa-l detaliez cum imi place mie si al lui Savin si a lui Popescu. De ce ? Pentru ca apreciez enorm de mult munca depusa de cei doi in proiectarea modelelor, fabricarea lor si respectarea cator mai multe detalii pentru a avea un model corect, chiar daca sunt facute in serii mici sau in "buda" si nu cum face MTB-ul in serii mari, pe banda rulanta cu matrita metalica, cu resurse financiare incomparabile, in cutie cu serie si prezentate in catalog.

Nu stramb din nas nici la modelul HGD cu toate gherlele pe care le are, n-o sa-ti dau mura-n gura acum ce si cum este gresit, n-ai decat sa le cauti si ai sa le gasesti, in 20 de minute studiu pe poze si am gasit cu cativa prieteni vreo 7 erori care puteau fi evitate daca cel care a proiectat 3D-ul ar fi fost atent, sau daca echipa de proiectare sau stafful MTB ar fi supervizat proiectul. Vorbesc in calitate de omulet care are cateva relevee facute la mm si cu verificari de planse si poze inainte de predarea finala, cel putin asa cred ca se face intr-o firma serioasa de proiectare, prezinti prototipul, macheta machetei, vezi ce erori sunt abia pe urma dai unda verde.

#1094
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Revenind la goarnele mele...m-am apucat sa le schimb cu "fluierul". Le-am dezlipit cumva, totul ok pana aici. Dar, ce sa vezi...ia fluieru de unde nu-i.. se pare ca, in pungulita cu acesorii nu exista asa ceva!?

Oare lipsesc sau chiar nu fac parte din accesoriile standard? Ar fi chiar aiurea. Sunt nevoit sa le pun inapoi...

Attached File  20190620_092151.jpg   123.28K   9 downloads

Edited by chris_dvb, 20 June 2019 - 09:50.


#1095
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
Fluierele sunt accesorii separate pe care le iei de la HGD. vezi ultimele randuri https://www.hgd.ro/ps.html
Eu le am de la Cristi Savin, sunt facute mult mai precis decat cele de la HGD. Stai calm si eu am pierdut unul si DA-ul de marfa are doar un fluier montat :)) Un set de doua fluiere de la Savin ajunge undeva la 15 lei.

#1096
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Posted Image ...ok. Aiurea.

In acest caz o sa caut alternative. Poate am sa caut si eu o pereche de fluiere. N-am ocazia sa iau din tara, dar nu e sfarsitul lumii. Poate raman la varianta cu goarnele. Ma mai gandesc

Mersiii!!!

Edited by chris_dvb, 21 June 2019 - 20:02.


#1097
alex2_ar

alex2_ar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 11.06.2009
A ajuns
Attached File  65112713_2347904425525605_3286682766455865344_n.jpg   85.56K   16 downloads

#1098
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
Am noroc ca nu e o inmatriculare care circula pe zona Bucuresti Iasi Pascani.
Pentru ceva construit de la zero e o gluma, dar pana apar si inmatriculari convenabile pentru colectie poate cei de la MTB or sa corecteze unele greseli semnalate desi ma indoiesc ca or sa refaca matrita. Macar sa invete sa dea gaurile cum trebuie pentru bara de mana daca nu-s in stare sa o faca dintr-o singura bucata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate