Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Mi-au furat oglinda

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postclicu, on Dec 21 2006, 12:50, said:

Cred ca o investitie mai buna decat alarma ar fi un garaj ;) Alarmele-s o porcarie:
- fac poluare fonica la greu
- nu le mai baga nimeni in seama, de multe ori am vazut oameni care trebaluiau prin masini la care le suna din greu alarma si lumea se plimba pe langa ei indiferenta.


nici eu nu mi-am mai pus alarma la masina noua dintr-un motiv simplu ( nu tin lucruri de valoare in ea) , propietarul masinii e Motoractive IFN S.A., e asigurata casco.
In plus pe focus nu mi-a folosit niciodata , doar cand o mai loveau cainii pe la roti si ma trezeam la 4 dimineata. Iar Dacia o las mai mereu deschisa cand e goala.:coolspeak:

  Acum 10 ani  tata a oprit sa cumpere ceva din Europa-Niro si a parcat masina plina cu detergenti , sapunuri si alte kestii in spatele masinii de politie pe pod......cand s-a intors  dupa 30 minute masina lui era goala iar politia nu mai era.  Oare or fi descarcat-o ei in contul amenzii care trebuia sa o plateasca tata pentru parcare pe pod ? :rolleyes:

Tot lui i s-a intamplat sa-i fure de la dacia acum vreo 6-7 ani oglinda ,dar fara bratul (suport) sustinator. Si faza tare : ala care a furat-o a avut tupeul sa se duca la el sa-i zica daca nu vreo o oglinda de vanzare....bineinteles ca tata l-a refuzat,observand abia dupa ce s-a pus in miscare si a mers cativa metri ca oglinda dreapta nu mai era. :naughty:

Anul trecut in parcarea Dalli din spate de la unirea , am observat megane-ul unui prieten...si m-am hotarat sa-i las ca semn al trecerii mele pe acolo , o antena lipsa. M-am dus am desurubat-o fara sa-mi dau seama ca se uita lumea la mine si ca alarma tiuie ..... am plecat si nimeni nu a zis nimic. :coolspeak:

Edited by cosmin_miu, 12 January 2007 - 11:15.


#20
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postcosmin_miu, on Jan 12 2007, 11:06, said:

nici eu nu mi-am mai pus alarma la masina noua dintr-un motiv simplu ( nu tin lucruri de valoare in ea) , propietarul masinii e Motoractive IFN S.A., e asigurata casco.
In plus pe focus nu mi-a folosit niciodata , doar cand o mai loveau cainii pe la roti si ma trezeam la 4 dimineata. Iar Dacia o las mai mereu deschisa cand e goala.:coolspeak:

  Acum 10 ani  tata a oprit sa cumpere ceva din Europa-Niro si a parcat masina plina cu detergenti , sapunuri si alte kestii in spatele masinii de politie pe pod......cand s-a intors  dupa 30 minute masina lui era goala iar politia nu mai era.  Oare or fi descarcat-o ei in contul amenzii care trebuia sa o plateasca tata pentru parcare pe pod ? :rolleyes:

Tot lui i s-a intamplat sa-i fure de la dacia acum vreo 6-7 ani oglinda ,dar fara bratul (suport) sustinator. Si faza tare : ala care a furat-o a avut tupeul sa se duca la el sa-i zica daca nu vreo o oglinda de vanzare....bineinteles ca tata l-a refuzat,observand abia dupa ce s-a pus in miscare si a mers cativa metri ca oglinda dreapta nu mai era. :naughty:

Anul trecut in parcarea Dalli din spate de la unirea , am observat megane-ul unui prieten...si m-am hotarat sa-i las ca semn al trecerii mele pe acolo , o antena lipsa. M-am dus am desurubat-o fara sa-mi dau seama ca se uita lumea la mine si ca alarma tiuie ..... am plecat si nimeni nu a zis nimic. :coolspeak:

Postul tau demonstreaza foarte clar ca legile lui Murphy se aplica in viata de zi cu zi!

OFF: Da' cu antena meganului ce ai avut?

#21
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Din pacate ciobanasii mioritici nu au murit inca.
Atitudinea asta infecta ne tine pe loc.
In loc sa condamnam practica de a comanda furtul unei oglinzi, noi, rezolvam problema prin CASCO.
Deci infractiunea este ceva normal si noi suntem de acord sa platim lunar pentru ea.

#22
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
da, si eu i-am facut o gluma unui prieten de 1 Aprilie, i-am vazut masina parcata undeva in oras (in Crangasi), si i-am luat stergatoarele. La cativa metri de mine, un tip la vreo 30 de ani plimba un caine lup. N-a schitat nimic, s-a uitat la mine si s-a dus cu cainele mai incolo. Si doar n-am 2 metri, nu-s taiat pe fata si nici tigan nu-s.

#23
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
La prima masina am avut alarma.   La urmatoarele nu m-am mai deranjat.   Este degeaba.   Oglinzile mi le-au furat rapid, a doua zi am vazut cine, o sleahta de tiganusi cu varste intre 12 si 15 ani.    Am urlat dupa ei si au disparut rapid, ai dracu unu nu a luat-o in aceeasi directie cu altu'.   Sunt antrenate cioricile.  Se intampla pe langa Camera de Comert, Bucuresti, ziua in amiaza mare.

#24
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Postfiberspeeder, on Feb 23 2007, 11:05, said:

La prima masina am avut alarma.   La urmatoarele nu m-am mai deranjat.   Este degeaba.   Oglinzile mi le-au furat rapid, a doua zi am vazut cine, o sleahta de tiganusi cu varste intre 12 si 15 ani.    Am urlat dupa ei si au disparut rapid, ai dracu unu nu a luat-o in aceeasi directie cu altu'.   Sunt antrenate cioricile.  Se intampla pe langa Camera de Comert, Bucuresti, ziua in amiaza mare.

Prindeai unu, ii dadeai 2 palme, il duceai la politie, ii mai dadeau si aia 2 palme si a doua zi era iarasi la ciordit.

Singurul lucru pe care il putem face e sa ne rugam sa se care in ... Italia.

Edited by mdc, 23 February 2007 - 18:52.


#25
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Prindeam pe dracu, sunt gras si ala a dat de 2 ori din aripa si dus a fost.   Cand i-am vazut se apucasera sa mangaie un Audi dar vai

#26
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postterratec, on Jan 17 2007, 00:54, said:

Din pacate ciobanasii mioritici nu au murit inca.
Atitudinea asta infecta ne tine pe loc.
In loc sa condamnam practica de a comanda furtul unei oglinzi, noi, rezolvam problema prin CASCO.
Deci infractiunea este ceva normal si noi suntem de acord sa platim lunar pentru ea.
Ai tu alta solutie decat CASCO?

Nici eu nu am alarma. Imi oferise dealer-ul moka si am refuzat pentru ca nu am vrut sa-mi umble la usi/bord,etc fiindca nu aveam chef de greierasi.
Avand in vedere ca masina e in leasing, trebuia sa fac casco oricum... asa ca am optat pentru alians full inclusiv vandalism cu franciza 0. Macar dorm linistit si stiu nu scot bani din buzunar sa reintregesc polita.

P.S. Alarma e un fis pentru hoti si un stress pentru vecini.  :notangel:

#27
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View PostNight Elf, on Feb 23 2007, 23:14, said:

P.S. Alarma e un fis pentru hoti si un stress pentru vecini.  :notangel:
Asa crezi tu... Aia cu pager e destul de utila pentru ca stii exact cand iti suna alarma ta, ca iti tipa si pagerul in casa... Stiu caz in care datorita pagerului, i-a vazut pe hoti, le-a luat datele si i-a prins in aceeasi seara cu politia. E adevarat ca fara Casco, alarma nu face nimic, ca nu te incalzeste cu nimic ca ii vezi in timp ce iti sparg geamurile si tie iti tipa alarma.

#28
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
:) Cateodata este buna alarma.
Aveam o dacie mai de mult si niste amici(anonimi) pe masura.
Cred ca de vreo 4-5 ori intr-un an mi-am gasit rotile intepate. Cate una, cate doua.
Era buna atunci alarma cu senzor de perimetru. Ii mai descuraja putin.

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
fara garaj n-are rost sa-ti iei masina scumpa... poti sa ai casco, insa nu e motiv de lauda, mai mult pierzi decit cistigi la el, hranind angajatii din asigurari

#30
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
depinde de ce "vecini binevoitori" ai; deocamdata pe mine cei de la asig m-au "hranit", nu eu pe ei :)

daca ai curte si garaj blindat poate ar fi ceva de spus, dar si asa, iesi in oras, parchezi la Mall, cand te intorci gasesti 2 usi infundate, facute praf...prinde agariciul, scoate-ti banii ...
si alea 2 usi te costa garantat mai mult decat Casco

din pacate, traim in romania

#31
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
vezi ca la Mall sunt camere de luat vederi, te duci frumos si ceri sa-ti arate cine a fost saracu ce ti-a violat jucaria...

#32
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

View PostT.rac3Er, on Dec 20 2006, 17:00, said:

dar totusi sa nu montezi alarma intr-un an de zile   :w00t:  :coolspeak:

Ce-mi plac mie astia care au impresia ca daca pun alarma rezolva ceva; si daca urla alarma la 3 A.M te trezesti si cobori? Si daca sunt 3 urati la masina si iti fura oglinda, te bati cu ei? Poate esti tu Bruce Lee dar cred ca o s-o iei pe coaja si ai sa ramai si fara oglinda...
Bagati voi banii in alarme...mai bine ati face niste cursuri de auto-aparare cu banii aia, cel putin ati intelege ceva din ei.

#33
DCA Member

DCA Member

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2006
si daca am 40 de ani si ma dor salele, tot cursuri de autoaparare ar trebui sa fac, in loc sa cobor sa vad ce e cu masina? macar daca vezi ca-ti fura ceva tipi si tu pe strada, poate mai apare cineva sa te ajute, sau aia care-ti fura oglinda sunt niste puradei numai buni de sac de box. Suntem toti prosti ca ne punem alarme si imobilizatoare la motor,sa-ntelegem, nu?

#34
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Cursuri se pot face si la 40 de ani, "omul cat traieste, invata", sau cel putin omul intelept care nu este depasit de vremuri. Da, alarma mi se pare un sistem redundant, imobilizarea electrinica este standard pe o masina de bun simt.

#35
DCA Member

DCA Member

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2006
tu tot nu intelegi ca e mai comod sa ai alarma decat sa stai prin sali de antrenament la 40 de ani, nu? chiar trebuie sa discutam despre ce e evident de fiecare data, de dragul argumentului?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate