Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...
 Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...
 

Cautare RCR-V3

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
p_remix

p_remix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.09.2006
Salutare :peacefingers: ,
Pe unde as putea sa gasesc acumulatori de tipul RCR-V3 ????... Adevarul e ca am intrat in posesia unui Olympus SP-350 si papa de rupe acumulatorii obisnuiti !!!!... (Ni-Mh). Asa ca am cercetat repede net-ul si am gasit un producator adevarat in State (W Cube) dar nu prea te poti lipi de ei... Am inteles ca nu vor sa lucreze cu Romania cei de dincolo...
Iar la F64 aveau, dar de 1100mA si cred ca sunt mici... Oare de la ce producator ??... Si am inteles ca mA de la Li-Ion sunt "mai puternici" ca cei de la Ni-Mh ??... Adica "tin" mai mult curentul la valori ridicate si nu "cad" asa de usor??...
Va rog sa-mi raspunde-ti si mie, am asteptat prea mult aparatul si acum nu ma pot bucura de el... :console:

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,110
  • Înscris: 12.06.2004
N-o sa gasesti de 2500mAh, oricat ai cauta :)
Da, se comporta mai bine decat NiMh-urile de "aceeasi" capacitate.

f64, gpbatteries, parca si Delkin mai faceau (astia nu stiu unde-i poti gasi... focus94?)
Atentie sa fie de 3V, altfel risti sa-ti prajesti aparatul.

#3
p_remix

p_remix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.09.2006
Mersi frumos pentru raspuns !!...
Este precizat in prospectul aparatului ca se pot folosi; mai stii ceva in plus si m-ar putea ajuta ??...

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,683
  • Înscris: 29.03.2006
De obicei RCR-V3 se gasesc pana la 1400 mAh, dar afara am vazut si de capacitate mai mare.
La Pentax nu sunt recomandati in manual pt. ca au voltaj initial f. mare - 3.8 V, uneori chiar peste 4 V....si se arde blitzul si alte circuite din camera.
Exista insa modele cu divizor de tensiune, care nu trec mult de 3 V; acestea au un contact in plus pt. incarcatorul dedicat, situat de obicei la mijloc intre cele doua normale, si putin mai jos.
Motivul pt. care la unele camere - de ex. Pentax, acesti acc. tin cat acc. NiMH de 2500 mAh, este faptul ca pe masura ce se consuma, la ultimii mentionati scade repede tensiunea sub 1.1 V (pe element) si camera nu mai poate functiona ok. - motiv pt. care se opreste; la cei cu litiu, tensiunea scade greu sub 3V - astfel camera functioneaza bine mai mult timp.
Sunt camere care utilizeaza mai eficient acumulatorii - de ex. unele modele Canon....functioneaza bine si cu acc. mai descarcati - din acest motiv, nu garentez ca acc. R-CRV3 tin mai mult decat cei NiMH in orice camera.... ;)
Un avantaj care insa ramane, este faptul ca RCRV-3 cu litiu se descarca singuri mult mai greu decat cei NiMH !!!!!
Acc. NiMH care se descarca singuri mai greu, sunt aparuti mai recent - Sanyo eneloop  ;)

Edited by loock, 13 December 2006 - 11:32.


#5
p_remix

p_remix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.09.2006
Mersi baietii,
Sunteti adevarati prieteni !!
Chestia e ca pt. Olympus SP-350 se folosesc CR-V3... si mi-am zis ca varianta reincarcabila a lor, respectiv acumulatorii RCR-V3 ar fi mana cereasca...

1. Oare a mai folosit careva dintre voi RCR-V3 pana acum ??... Nu conteaza aparatul, doar o parere daca pt. cineva suna cunoscut si a utilizat asa ceva...
2. Pt. acest tip de aparat vreun posesor, ceva ?

Pt. Loock: ce slot in mijloc, ca nu are asa ceva aparatul? Doar cei 2 obisnuiti, ce vin la polaritati...(+) si (-) ...

#6
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,110
  • Înscris: 12.06.2004
Eu folosesc asa ceva, pe *istDS.
Slot... hmm... acumulatorii mei au un contact suplimentar, pentru incarcare. Chestia asta nu-i standard insa, contactul poate fi diferit de la marca la marca sau poate chiar lipsi.

#7
p_remix

p_remix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.09.2006

View PostKunzite, on Dec 13 2006, 18:49, said:

Eu folosesc asa ceva, pe *istDS.
Slot... hmm... acumulatorii mei au un contact suplimentar, pentru incarcare. Chestia asta nu-i standard insa, contactul poate fi diferit de la marca la marca sau poate chiar lipsi.


Salut, scuze dar n-am inteles ce aparat ai... Si tin mult acumulatorii? De unde i-ai luat? Scria EXPRES ca poti utiliza RCR-V3 sau doar mergea cu bateria Li-Ion CR-V3 si te-ai gandit tu ca ar merge si cu acumulatorii RCR...
Asta ca sa nu cred ca pot sa ard aparatul... Normal ar fi ca daca folosesc CR-V3 sa pot utiliza la fel de bine si RCR-V3, nu-i asa ??!!...

#8
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,110
  • Înscris: 12.06.2004
Pentax *istDS. Merge cu 2 R-CRV3-url (sau cu 4 AA-uri), desi compania nu recomanda sa incerci. I-am luat de la f64, ti-am sugerat unde mai poti gasi asa ceva.
Tin suficient pentru mine, un point&shoot insa consuma mai mult.

#9
Danubius

Danubius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.03.2005
Salut. De curand am achizitionat si eu un aparat SP-350 si nu stiu ce acumulatori sa cumpar. Ai spus ca pe cei Ni-Mh ii papa repede. as vrea sa stiu amperajul si cam cat de repede ii papa. Cate poze se pot face 100, 50 ?
Mersi mult.

#10
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,110
  • Înscris: 12.06.2004
Ii papa mai repede pentru ca LCD-ul ala sta mai mereu aprins :)
N-as putea spune, nu folosesc point&shoot-uri - dar cu siguranta mai mult de 100 cadre. Poti merge pe NiMh-uri/AA (2300-2500mAh), cumpara un incarcator de incredere. E foarte important.

#11
Danubius

Danubius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.03.2005
Am tot cautat pe net si am gasit acumulatori RCR-V3, 1300mah cu 150RON cu incarcator cu tot. Din cate am inteles tin mult mai bine decat cei clasici Ni-Mh. Ce recomandati ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate