Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

cablu TV-OUT

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
Ash dori si eu putin ajutor daca se poate. Am o placa video ASUS V9180 SE/T NVIDIA GEFORCE4 MX440 W/ AGP 8X 64 MB DDR si doresc sa ii fac conexiunea cu televizorul, pentru ca imi place mai mult sa vad un film la televizor decat la monitorul computerului. Am fost la Ultra Pro sa imi cumpar asa ceva si au zis ca ei nu tin....sa caut la magazinele de specialitate.

Unde as putea gasi un asemenea cablu ? Specific ca am un televizor NEI,model mai vechi. De prin 1995. Cam ce ar trebui sa imi cumpar si pe la ce magazine sa merg ?

Multumesc anticipat !

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
in general la orice magazin de electrice...
vezi ca sunt 2 tipuri de tv-out
- primul tip: svhs (neagra, rotunda, 5-7 pini) - n-o poate folosi orice televizor, insa exista videouri cu aceasta mufa
- al 2-lea tip: vhs (RCA, sinch) in general gasesti corespondentul ei pe televizor. compatibila cu EUROSCART-ul (poti eventual folosi un adaptor)

ai si o poza, imi cer scuze pentru calitatea ei, dar n-am avut un aparat bun la indemina

Attached Files



#3
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
pai zi-ne ce mufe ai la Tv...
presupun ca la TV ai mufe scart sau RCA...
daca ai RCA iti trebuie un adaptor S-Video (mufa de TV-out din placa video) - RCA, care sincer cred ca ti-a sosit in pachetul placii...
daca ai scart folosesti adaptorul S-video - RCA si apoi RCA-Scart

#4
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
da... pentru semnalul video, trebe sa folosesti
adaptorul S-video - RCA, care il ai in pachetul placii video...
pentru semnalul audio ai doua variante...
ori folosesti o statie audio sau, daca vrei sunet prin tv, iti trebe un adaptor pentru mufa aia mare in RCA...

#5
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
multumesc mult pentru raspunsuri, teo & bertino !

televizorul meu are o singura iesire. pe acolo bag antena (cablu). daca vreau sa bag video, de exemplu, tre' sa scot cablu. folosesc aceiasi iesire. mai are un locas patrat pe mijloc...dar nu l-am folosit niciodata.
deci...unul dintre capetele cablului ar trebui sa fie de genul unei mufe d'aia rotunda. (nu prea le am cu chestiile astea).

eu am statie audio la computer, bagata in soundblaster. vreau sa aud sunetul prin soundblaster, deci in statia audio..ca e stereo. nu vreau sa-l aud in difuzorul de la televizor.

nu mi-au dat nici un cordon la placa video. m-am dus azi la ei la magazin (ultra pro) si mi-au spus ca placa nu vine cu asa ceva. mi-au desigilat o cutie sa imi arate...ca placa vine singura, doar cu o mica carticica.

placa are la spate doua mufe libere. Pe una scrie "comp ou" si pe cealalta scrie "s-vidou". care trebuie folosita ?

si daca se poate sa-mi explicati mai detaliat...ca nu prea sunt la curent cu termenii folositi de voi.

multe multumiri !

#6
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Din placa video trebuie sa scoti S-VIDEO. In televizor tot nu am inteles ce intrare ai.

#7
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
@Oribilul Mosh:
mi-e cam greu sa pricep ce scrii tu, oricum...
televizor (posibil):
- poti sa dai modelul si vedem noi de "locas patrat" are si unde "bagi tu antena".
placa video:
- comp out (aia e iesirea video pentru monitor)
- S-video (aia e iesirea TV-OUT pentru TV, si scoate semnal S-video)
(daca "locas-ul patrat" este Euroscart si placa video are S-video pentru TV-OUT iti trebuie un cablu care adapteaza S-Video la Euroscart)
Mie unul mi-e cam lene acum sa scriu detalii. (careva ?!)

#8
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
domne...deci jumate de treaba e rezolvata. o mufa trebuie bagata in placa video la s-video....si cealalta la televizor. acum sa vedem ce fel de mufa trebuie pentru televizor :

pai am televizor NEI....d'ala cum isi cumpara toata lumea prin 94-95. nu stiu ce model este cu exactitate.   :confused:

#9
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Da Moshule...
Te duci la un magazin de electrice (stil Dioda) si intrebi de un adaptor S-video - RCA... E un cablu scurt de 3-4 cm cu o mufa S-video (care o bagi in placa la Tv-out) si o mufa MAMA de tip RCA...
Mai iei cablu RCA (mufe TATA la ambele capete), un cap il bagi in adaptor si celalalt in TV... daca nu ai mufa RCA la TV, mai intrebi si de un adaptor RCA-Scart (mufa scart e lata si de forma trapezoidala- se aseamana cu aia de printer).
Pui cap la cap totul si ar trebui sa mearga...
Cred ca am fost suficient de clar...

#10
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
da. ai fost clar. multumesc.
dar nu exista gata facut ?  :D
daca nu exista...o sa ma duc sa caut exact ce ai spus tu,bertino. ma simt ca Guybrush in Monkey Island....tre' sa pun cap la cap indicii......  :cool:

#11
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Alo, Bertino, nu orice seamana se si aduna... :ciocan:
Mufa de antena NU e intrare composite (RCA). Omul a spus clar ca la TV nu are decat mufa de antena, deci Kansas it's going bye bye...
Oribilule Mosh, nu ai cum sa conectezi direct placa video la TV in cazul tau. Singura solutie (in afara de schimbatul TV-ului) e sa-ti cumperi un modulator RF, dar ma indoiesc ca gasesti asa ceva.

#12
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
nei-urile alea din 94 95 au scart 100%

#13
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Taci bah root ca il bagi total in ceata pe saracu om...
NEI-urile alea in mod sigur au macar scart... ce draq, doar nu e tehnicolor pe lampi...
uita-te exact in spatele tv-ului si descrie mufa aia ....

#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
mufa din TV tre' sa arate asa (scart):
[ http://www.hardwarebook.net/images/conn/scartf.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002
Dragutzilor,va rog sa-mi zicetzi shi mie ce fel de amplificator ar trebui sa folosesc pentru un cablu tv-out de cca 15 m.Ca se batziie imaginea pe TV.Folosesc doar semnal Video.

cu stima,

#16
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
da. am mufa d'aia cum a zis Alice.  are doua randuri de gaurele ..mici si multe.

dar cu toate astea...eu am folosit numa mufa pe unde vine cablu. acolo bagam si video.

#17
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
@Oribilul Mosh: esti cool. :)
Asa cum am mia zis: (daca "locas-ul patrat" este Euroscart si placa video are S-video pentru TV-OUT iti trebuie un cablu care adapteaza S-Video la scart)
- end -

#18
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
gata. m-am lamurit. dupa asta o sa ma uit. va anuntz cand gasesc si daca imi merge.

multumesc tuturor celor ce m-au ajutat cu explicatii si au avut rabdare cu mine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate