Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

cablu TV-OUT

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
dupa ce am cautat vreo 2 ore azi ...in cele din urma am gasit cablul mult dorit la magazinul Muzica. pret :95ooo lei.
La un capat are mufa d'aia cu multe piciorushe pe care am bagat-o in televizor, iar la celalalt capat are mufa cu 4 piciorushe care am bagat-o in spate,la placa video, unde scrie s-video.

am dat drumu la televizor si i-am dat sa caute. si nu a gasit absolut nimic.

ce ma fac ?  sunt disperat ! vreau sa vad si eu la televizor filmele d p calculator.

PLS HELP ME !

#20
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Vezi ca ai mod separat AV pentru asta (e un buton pe telecomanda/TV).

#21
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 25.01.2002
nu trebuie sa caute televizorul nimic.
trebuie sa-l treci in modul audio-video (AV) si sa treci semnalul din calculator si spre televizor
la unele placi video trebuie sa bootezi cu conexiunea facuta, insa la cele mai noi treci semnalul din driver

scuze, se pare ca s-a postat cam in acelasi timp cu aceeasi informatie...

#22
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
da. a mers. suntetzi nemaipomenitzi,mai baietzi. meritatzi o bere rece ca m-ati ajutat.

insa...nu e totul OK ! se vede alb negru si cam naspa. la tv la format are o gramada de chestii. B-pal , N-pal , NTSC....si alte ghidusii. Si multe tari. Romania nu o are. ce tre sa aleg acolo ?

si mai are un meniu numit video output format. de acolo pot alege composite video out si s-video out. sau auto-select. ce aleg ?

daca ma ajutati si cu asta...gata...va las. :)

#23
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
alegi B-pal asta e formatul pt Romania...

#24
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
...si la output format composite video :)

#25
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
yuppi ! merge foarte frumos si bine. in seara asta cred ca ma voi uita la Finding Nemo.  :)

Multe multumiri tuturor celor ce m-au ajutat. Fara voi nu as fi facut nimic.

#26
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 25.01.2002
finding nemo.... mai ce film... merita sa-l vezi impreuna cu Persoana Aleasa...

inca ceva... mai exista un programel special scris pentru cei cu placi video cu tvout nvidia. se cheama TVTOOL si tre' sa-l gasesti aici pe sectiunea de download. iti imbunatateste vizionarea, taie spatiile negre ce delimiteaza filmele, etc

#27
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Am pe placa video TV-Out (radeon 9600 gigabyte)
si un cablu in forma de Y, la capatul celalalt 2 mufe: AV Output si SVideoOutput. Cablul are vreo juma de metru.

Am adus televizorul langa calculator... corespunzator cu lungimea cablului. Am bagat in TVOut cablul iar in televizor doar mufa AVOutput (aia torunda, nu aia cu 5 pini). Totul de vede identic ca pe monitor pana in momentul in care intra in windows (wppro + sp1). Aici se vede doar backgroundul, fara iconite, fara nimik, doar poza aia. (inainte nu se vedea dacat un albastru dupa ca intra in win, dar l-am "setat" eu cum n-am stiut si am facut sa apara poza).

2 probleme: Cum faca sa se vada ce apare pe monitor si pe televizor si Cum prelungesc cablul ala? Care e limita maxima?

[de sunet nici nu pot sa intreb, nu? voi avea doar video pe iesirea aia.... trebuie sa iau sunetul de la calculator... adica alta prelungire a cablului pt boxe... si parca vad ca vor aparea decalaje intre video si sunet...]

#28
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
teo...nu imi mai trebuie nici un programel. mi se vede chiar marfa pe televizor. nu am sesizat spatiile negre ce delimiteaza filmele de care spui tu.

Andrei...si mie mi se vede naspa in Windows. Si este normal din moment ce televizorul are o rezolutie mult mai slaba decat displayul computerului. Incearca un film sa vezi ca se vede bine.

#29
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

Originally posted by Oribilul Mosh
Andrei...si mie mi se vede naspa in Windows. Si este normal din moment ce televizorul are o rezolutie mult mai slaba decat displayul computerului. Incearca un film sa vezi ca se vede bine.


Nu m-ai inteles. Poat sa dau drumu la 15 filme odata, ca pe televizor tot desktopul - POZA de win apare, indiferent ce miscari fac eu pe monitorul calculatorului. problema mea nu e de rezolutie, inca, ci ca nu vad nimik pe televizor.

Se opare ca nu ma descurc sa explic. Ar fi o idee sa ma intrebati voi ce nu ati inteles ca sa raspund la obiect. :P

#30
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 25.01.2002
ai instalat control panelul care vine odata cu driverul?
daca da, du-te la controlpaneldisplaysettingsadvanced si acolo alege caseta DISPLAYS. poti alege sa functioneze doar monitirul si/sau televizorul. in caseta overlay poti configura cum vezi filme (respectiv formatul clone display sau overlay)

si instaleaza ultimele versiuni de driver si control panel al driverului!

#31
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 25.01.2002

Quote

Originally posted by Andrei
[de sunet nici nu pot sa intreb, nu? voi avea doar video pe iesirea aia.... trebuie sa iau sunetul de la calculator... adica alta prelungire a cablului pt boxe... si parca vad ca vor aparea decalaje intre video si sunet...]



nu vor aparea nici un fel de decalaje. s-ar auzi la fel ca si cum se aude in boxele calculatorului

#32
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
Andrei ia incearca sa iei fizic fereastra media playerului si sa o bagi in marginea monitorului. o sa vezi cum apare in partea cealalta :) asta ca prima solutie. daca vrei ca pe tv sa ai fullscreenu de la media player trebuie ca sa fie pus tv ca display primary. sau si mai bine da twin view pe modu clone display si o sa ai un tv identic cu monitoru, mai putin acelasi full screen capos de la media player

#33
daJudge

daJudge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.01.2006
e treaba de OVERLAY. activeaza overlay-ul din configul de la divx sau din setarile placii video. nu stiu pe unde pot fi la ATI, dar daca le cautzi sigur gasesti.

am si eu o intrebare pana una-alta. cat de lungi sunt cablurile astea? am calculatorul la 5-6m distanta de tembelizor. tembelul are iesire euroscart iar la calc am un cabluletz d 20cm pt tv-out. exista cabluri "adaptoare" care sa aiba lungimea asta?

#34
digitalfx

digitalfx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.10.2005
postul la care ai raspuns tu este din 2003... cam vechi, cred eu

La intrebarea ta, raspunsul este afirmativ.

Edited by digitalfx, 05 February 2006 - 00:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate