Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Baptistii

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#793
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Asta nu înseamnă că dacă baptiștii scad, ei sunt ”calea”. Nu, din moment ce au atâtea învățături nebiblice: doctrina ”once saved always saved”, ”trinitatea”, ”focul literal al Iadului”, ”nemurirea sufletului”, ”ținerea duminicii și a altor sărbători păgâne”.

#794
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
13. Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile.

Legea nu mai are ce sa acuze in sfinti.

#795
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
NTR:
1 Cor. 10:12 Așadar, cel ce crede că stă în picioare să aibă grijă să nu cadă.

#796
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,701
  • Înscris: 06.03.2021

View Postzexelica, on 27 septembrie 2023 - 11:27, said:

13. Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile.

Legea nu mai are ce sa acuze in sfinti.

Între VT (Tanakh) și NT nu există nicio legătură... degeaba tot citezi din nenea ăla! :nonobad:

#797
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 27 septembrie 2023 - 12:16, said:

NTR:
1 Cor. 10:12 Așadar, cel ce crede că stă în picioare să aibă grijă să nu cadă.
Cine esti tu, care judeci pe robul altuia? Daca sta in picioare sau cade, este treaba stapanului sau; totusi va sta in picioare, caci Domnul are putere sa-l intareasca pentru ca sa stea. (Rom.14:4)

Posted Image

View Postheartu, on 27 septembrie 2023 - 16:45, said:

Între VT (Tanakh) și NT nu există nicio legătură... degeaba tot citezi din nenea ăla! Posted Image
N-are, n-are...... sunt eu idiot, stiu.

#798
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Iată că și unii baptiști calcă pe urmele lui Lazăr Gog:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kmc7ov5T0Wo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#799
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Priviți-l pe nenea de mai sus, mare pastor în UK. Nu-i așa că ... parcă ar vrea să te impresioneze, dar într-un fel de parcă ar juca o piesă de teatru ieftin? :ermm:...
Baptist fiind și neavând darul profeției, cum se laudă penticostalii că-l au, de unde ar putea ști ce ne rezervă anul 2024? Posted Image
Florin acesta le spune fanilor săi numai aiureli, aiureli, aiureli, ca să ”încânte” audiența plătitoare de cotizații deloc mici...Posted Image
El se dă drept un evreu, dar nu știm ce este, el fiind născut și crescut în Craiova, a emigrat în Anglia și acolo se dă mare cunoscător de ebraică și se recomandă a fi evreu. Nu cred nimic, este doar teatru ieftin, mai ales că evrei adevărați îl combat pe acest Florin în ceea ce privește cunoașterea limbii ebraice:

Iată ce are de spus un coleg de-al său, despre Florin Antonie:

https://valentinfat....florin-antonie/

(3) În al treilea rând, pastorul Florin Antonie pretinde o cunoaștere specială a tainelor vechi testamentare, în mod special a elementelor ce țin de fundalul iudaic al Scripturilor.
Pastorul Antonie pretinde o cunoaștere specială a Vechiului Testament, dar și a tradițiilor evreiești. În felul acesta atinge o coardă foarte sensibilă: dorința oamenilor de a afla tot felul de secrete istorice pe care nu le-au știut până acum. Acesta este un alt element care îi face să se simtă speciali! Ajung să creadă că au urcat pe o treaptă superioară a cunoașterii. Fiecare predică de la Genesis îi determină să creadă că au pășit mai sus, iar maestrul care a descoperit aceste lucruri este și el înălțat mai sus, în viziunea ascultătorilor. O mare parte dintre acestea însă țin de domeniul speculației, așa că m-am întrebat cum de lumea crede așa ceva. Răspunsul vine la următorul punct.
(4) Originile evreiești ale pastorului Antonie. Faptul acesta nu ar fi pomenit, dacă nu ar fi unul dintre elementele cheie în explicarea popularității pastorului Antonie. Poate că mulți dintre ascultători ar fi mai alerți și critici în ascultarea mesajelor dumnealui, din moment ce unele explicații ale textelor vechi testamentare sunt de-a dreptul halucinante. Cu toate acestea, chiar și ascultătorii mai critici se liniștesc, luând în calcul faptul că predicatorul „este evreu și știe ce spune.” De fapt, nu doar că știe ce spune, ci este infailibil în ceea ce spune. Chiar dumnealui face afirmații de genul: „vouă nu vă spune nimic asta, dar un evreu get-beget….”
De fapt, aspectul acesta este evidențiat ori de câte ori apare prilejul. Pastorul Antonie pronunță toate numele ebraice cu un accent deosebit. Revine din nou și din nou la obieceiuri evreiești pe care le explică cu un aer de mister, iar uneori se roagă în limba ebraică.
Voi sintetiza prima parte a acestui text, în care am căutat să identific motivele popularității pastorului Florin Antonie. Astfel, acesta: (1) își complimentează ascultătorii, (2) își ambalează mesajele în formule foarte atrăgătoare, (3) pretinde o cunoaștere specială a unor taine evreiești/ vechi testamentare și (4) se folosește din plin de originele sale evreiești pentru a da greutate mesajelor sale.
În a doua parte a acestui articol voi prezenta câteva dintre derapajele identificate în lucrarea de predicare a pastorului Florin Antonie. Nu o fac în dorința de a vă convinge să nu îl mai ascultați, dar m-aș bucura să o faceți cu mai mult discernământ și cu un spirit critic mai ascuțit.

#800
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,701
  • Înscris: 06.03.2021
Eu l-aș întreba despre patternurile VT... ca să-mi dau seama ce hram poartă și în funcție de răspuns îi și pun calificativul... cunoscător, impostor, parvenit etc...

#801
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Se pare că șmecherașul acesta, Florin Antonie, a preluat ideea de a proroci la început de an, evenimente ”probabile” din anul ce tocmai începe, în locul lăsat liber de pastorul penticostal Lazăr Gog:

http://rousa.blogspo...de-politie.html

#802
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_wCovcp18Tc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Florin Antonie explicând dogma trinitariană. Tocmai el, care se dă drept evreu! Ce mai evreu!... Ha, ha...

#803
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajheartu, pe 06 februarie 2024 - 22:22, a scris:

Care-i faza... că se pare că ai consumat ceva, nu ne dezvălui și nouă ce?! :lol:

Colegului Xlander îi este ciudă că nu poate contribui cu nimic la discuțiile noastre. Deși are o minte perfect mobilată, este cult, uneori îl depășește chiar și pe colegul Logic la modul cum face retorică (inteligent și amuzant în același timp), nu are cunoștințe biblice ca să poată să țină pasul cu noi. De ce? Nu-i vina lui, dar nu se face ”carte” la baptiști. Biblia este citită superficial, doar anumite texte, fără a se analiza în profunzime. De aceea colegul Xlander nu poate răspunde decât în formă de șablon, exact cum a învățat la baptiști, dar nu poate să facă sinteză fiindcă nu a fost pregătit în așa fel încât să cunoască la perfecție textul biblic, ca noi și nu poate face legături, nu-i vin în minte versetele, nu poate aprofunda căci cunoștințele sale teologice sunt rudimentare.
Mai vine cu câte o chestie așa, ca un băț băgat în roată, dar atât...:ermm:... mai mult, nu poate. Xlander nu poate susține o discuție teologică. Acum își dă și el seama că frecventarea unei biserici baptiste a fost... timp pierdut, căci toată instruirea lui religioasă este... apă de ploaie...:dontgetit:

#804
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Total inexact.

Nu sunt baptist.
Nu sunt din Oradea.
Nu sunt supra-ponderal.

Nu sunt si nu stiu despre cine ai tot vorbit...cat?! Aproape un an intreg!? ...La foc automat despre user-ul Xlander, care sunt eu care va sa zica haha. Toate mizeriile alea se inscriu lejer la calomnie in forma continuata. Asta e caracterul unora si...id est quod id est.

Dupa cum am mai mentionat, nu mai particip la nici un asa zis "topic" pe aceasta arie, vreau sa zic, ideatic la subiect. De ce? Pai e simplu, nu mai e nimic de zis din punctul meu de vedere, nu vreau sa regret si mai mult decat am facut-o, timpul pierdut aiurea. In mod special cu persoana dumitale, care ani intregi, lansa clone care vorbeau...intre ele. Se poate mai penibil decat asta? Probabil...

Crestinii sunt trinitari si au un crez care exprima clar ce cred. Voi inca nu sunteti, asa ca...certati-va intre voi acolo.

#805
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajXlander, pe 27 februarie 2024 - 12:12, a scris:

certati-va intre voi acolo.

Bine, o să mai discutăm, avem material. Dar să știi că mie îmi place de tine, îmi ești simpatic!Posted image

#806
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Oops, sa nu uit. Nu ma consider "coleg" cu dumneata, nici de forum, de tara, continent sau Univers. Unele chestiuni sunt prea grave totusi. Cu ceilalti, cu unii dintre ei, poate, sunt cativa care cel putin au un elementar bun-simt.

#807
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Totuși suntem colegi de forum, chiar dacă ne despart unele diferențe de gândire.Posted image

#808
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Pastorii baptiști îi învață pe enoriașii lor să nu discute cu Martorii lui Iehova.
[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539875-icon_lol.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YxPaBGT1PHk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#809
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,242
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 27 martie 2024 - 13:13, said:

Pastorii baptiști îi învață pe enoriașii lor să nu discute cu Martorii lui Iehova.
[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539875-icon_lol.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  

Care ar fi folosul unui baptist să vorbească cu tine?
Ani de-a rândul am tot vorbit cu tine, ce s-a realizat?

Ai căzut din rău în mai rău, asta a fost toată isprava. Erai prezbiter iehovist când scriai aici împotriva Sfintei Treimi susținând sus și tare că tu ești singurul care înțelege bine Biblia. Ai înțeles-o atât de "bine" încât din iehovist ai devenit ateu.

Să devină și ei eretici și atei, sau care ar fi ideea discuțiilor baptiștilor cu iehoviștii?

Că de adus la adevăr nu poate fi vorba. Spălarea pe creier a iehoviștilor este deplină și ireversibilă :habarnam:

#810
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,701
  • Înscris: 06.03.2021
Iehoviștii poartă Numele Sfânt al Domnului, măcar pentru asta să ai respect...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate