Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Baptistii

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#757
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Sfantul Jakob, on 20 iulie 2022 - 09:20, said:

Servul fidel fiind Mahărul de la Brooklyn spre care merg toate donațiile babane ale oițelor iehoviste jecmănite? Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image
râde ciob de oală spartă!

#758
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Ai dat o explicație destul de bună râsului tău rostogolit!

#759
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 12 septembrie 2022 - 07:18, said:

Cam are dreptate Pacco, idolașul tău e cam guraliv! Posted Image

Nu e idolul meu, eu nu sunt trinitarian calvin, ca Andrei Croitoru. Dar pentru pocăiți, este un predicator foarte bun! Depășește pe toți și este și tânăr!

#760
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 14 septembrie 2022 - 09:41, said:

Andrei Croitoru. Pentru pocăiți, este un predicator foarte bun! Depășește pe toți și este și tânăr!
Să vedem ce zice și Pacco!
Totuși eu nu cred că acel limbut este mai bun decât Nicu Butoi!

#761
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A3SiBSxgECE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ăsta e Vasile Filat, un pastor baptist, care nu aparține de Cultul baptist, fiind mai mult, independent. Zice că are multe fete pe stoc, și trebuie să iei de la el, nu din altă parte, că-i păcat, scrie la Deuteronom...:huh:

Zice, nu veniți cu din astea, că sunt puțini băieți pocăiți, și fete nemăritate destule, 2, 3, de căciulă, că nu țin chestiile astea, scrie la Deuteronom...

[ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0170.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci nu, nu poți lua din altă confesiune, Filat ce face?Posted Image  Are vreo câteva sute de fete nemăritate acolo, și trebuie să dea o parte, cât mai multe, nu? :confused:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pjujDQ7-KQU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#762
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Sa continuam cu niste sigle amuzante...

Parcare doar pentru personalul bisericii, contravenientii vor fi botezati.  :)


Dumnezeu nu crede in atei, prin urmare ateii nu exista.

Isus a spus "Ma intorc" cu muuult inaintea lui Arnold (Schwarzenegger adica)

Ai probleme cu insomnia ? Incearca una din predicile noastre.

Si una care nu cred ca-i de la baptisti, dar o pun tot aici. Pretul la benzina este motivul pentru care armatele in Apocalipsa folosesc cai....

Attached Files



#763
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Un baptist vine să predice Evanghelia, chipurile, la două curajoase Martore ale lui Iehova! Ce credeți, baptistul este strivit efectiv sub justețea argumentelor aduse de cele două Martore...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kCDunBWVyJY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#764
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Silică, aș dori să continuăm aici, fiindcă tu ești baptist, și niciunul dintre credincioși nu v-ați declarat adept al învățăturii penticostale tradiționale, ”atâția copii cât îmi dă Domnul”. Problema ta care era, de ce te contrai cu ceilalți, când și tu erai de părere că în familie, prezervativul poate fi utilizat? Prezervativul odată utilizat, înseamnă că cei doi soți stabilesc câți copii să aibă! Înțeleg că tu făceai apologia familiilor cu mulți copii, dar nu a spus nimeni că un cuplu este obligat să facă până într-un număr de copii, un număr fix, venit de la Bruxelles! Dacă au finanțe suficiente și femeia are o sănătate de fier, atunci să facă ... și zece copii. Dar trebuie să recunoști că astfel de cazuri sunt cu totul speciale. Puțini au atâția bani iar femeia astăzi, nu poate rezista la atâtea nașteri! Ai zis că nu condamni familia care trăiește doar pe salariul soțului, salariu minim, sau cu femeia având o constituție mai slabă, și în care se ia decizia de a se face doar unul sau doi copii.Posted Image

#765
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postdark, on 23 februarie 2023 - 08:11, said:

nu a spus nimeni că un cuplu este obligat să facă până într-un număr de copii

Inseamna ca nu ai citit/inteles ce a spus sora Grateful pe acest subiect.

View Postdark, on 23 februarie 2023 - 08:11, said:

Dacă au finanțe suficiente și femeia are o sănătate de fier, atunci să facă ... și zece copii. Dar trebuie să recunoști că astfel de cazuri sunt cu totul speciale. Puțini au atâția bani iar femeia astăzi, nu poate rezista la atâtea nașteri!

Pai raportat la populatie, foarte putine familii au atat de multi copii si ei oricum ei sunt majoritari din zona rroma, care oricum fac multi copii indiferent ca sunt penticostali sau nu, este o chestiune ce tine de cultura lor.

View Postdark, on 23 februarie 2023 - 08:11, said:

Ai zis că nu condamni familia care trăiește doar pe salariul soțului, salariu minim, sau cu femeia având o constituție mai slabă, și în care se ia decizia de a se face doar unul sau doi copii.Posted Image

Asa am zis?

Pui si un printscreen, sa vaza si ochiul meu?

#766
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Poftim!

View PostSilika, on 22 februarie 2023 - 19:43, said:

Verva era impotriva celor care acuza femeile cu multi copii de spalare de creier si alte injurii nedemne de un crestin.

Principiul l-am explicat de nenumarate ori, fiecare familie face cati copii "vor" (dar Domnul le da si la aia care nu se protejeaza, ca d-aia sunt nspe mii de cupluri sanatoase si care nu pot avea copii oricat incearca, deci nu e dupa dorinta lor ci e dupa voia Domnului), si folosesc (sau nu) ce metode contraceptive doresc.



Evident, nu exista nici o obligatie, dc nu vor copii, sa nu-i faca.


#767
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 23 februarie 2023 - 08:11, said:

Dacă au finanțe suficiente și femeia are o sănătate de fier, atunci să facă ... și zece copii.
Ete na!
Chiar dacă-s miliardari și sănătoși tun, versetul tău și al sorei Grateful e clar: "vai de femeile care rămân însărcinate!" Matei 24:19
Așa v-au catehizat iehoviștii din Corpul de Guvernare și profetul vostru, William Vogt, o scârbă de om.

#768
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 24 februarie 2023 - 09:57, said:

Așa v-au catehizat iehoviștii din Corpul de Guvernare și profetul vostru, William Vogt, o scârbă de om.

În privința Martorilor lui Iehova, da, în ceea ce mă privește pe mine, însă de Vogt, acum aud prima dată! Posted Image

View PostSfantul Jakob, on 24 februarie 2023 - 09:57, said:

Chiar dacă-s miliardari și sănătoși tun, versetul tău și al sorei Grateful e clar: "vai de femeile care rămân însărcinate!" Matei 24:19

Colega a iterat acest verset, într-un context anume, și oricum, sunt spusele lui Isus. Femeile însărcinate aveau să urce munții, cu mare greutate, la fel, și fuga, era greu de efectuat, neavând jeep-uri, cum au penticostalele/baptistele astăzi.
Insinuările tale sunt nefondate și off-topic.

#769
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 24 februarie 2023 - 10:26, said:

Colega a iterat acest verset, într-un context anume, și oricum, sunt spusele lui Isus.
Sunt spuse lui Isus însă a smulge acel verset din context și a-l folosi pentru controlul nașterilor (1-3 copii, număr fix) mi se pare o mare nerușinare din partea voastră.

#770
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 24 februarie 2023 - 10:56, said:

Sunt spuse lui Isus însă a smulge acel verset din context și a-l folosi pentru controlul nașterilor (1-3 copii, număr fix) mi se pare o mare nerușinare din partea voastră.

Un adept al controlului nașterilor ești și tu, ca și Silică, dealtfel...:ermm:.. Numai că colega noastră Grateful a zis, pentru ea însăși, măi, de la 1 la 3 copii, și eu sunt perfect de acord cu asta, dar tu și Silică ați zis: ar fi bine 4 copii...Deci... mare diferență, nu este! Dar așa îți place ție, să contrazici tot timpul! Posted Image

#771
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 24 februarie 2023 - 11:16, said:

Numai că colega noastră Grateful a zis, pentru ea însăși, măi, de la 1 la 3 copii
Nu a spus pentru ea însăși.
Probabil că pentru ea însăși este 0.
Ne-a pus deja versetul: "vai de femeile însărcinate!".

L-a pus drept normă și obligativitate pentru toate familiile creștine de pe pământ.
Cu specificarea că cine nu face așa, este... spălat pe creier.
Așa ceva nu e deloc o chestie cosher :nonobad:

View Postdark, on 24 februarie 2023 - 11:16, said:

tu și Silică ați zis: ar fi bine 4 copii...
Poate tu și Heartu!
Cred că visezi!

Eu nu am zis nimic referitor la cum ar fi bine.

Dar îți pot spune acum dacă tot ai deschis subiectul:

- cel mai bine ar fi ca familiile credincioase să dea naștere la cât mai mulți copii iar cele necredincioase să nu dea naștere la niciun copil.



#772
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Vorbești prostii, Jake, și începi să mă enervezi! Colega Grateful a spus cu totul altceva, iar tu scoți din context. Singura observație din partea colegei a fost aceea că nu poți crește chiar toți copiii care s-ar naște în urma activității intime binecuvântate de Dumnezeu, dintre cei doi soți. Asta a fost tot. Iar voi, din duh de polemică, mereu ați venit cu tot felul de inepții, deși sunteți în aceeași barcă cu Grateful. Mă refer la tine și la Silică. Singura deosebire, pare-se că voi agreați ideea unei familii cu mai mult de 3 copii, atât. Dacă aveți bani, faceți copii și creșteți-i! Cine stă pe salariu minim pe economie, bugetar, poate crește un copil sau maxim doi, despre asta era vorba. Și mai contează și starea de sănătate a femeii!

#773
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 24 februarie 2023 - 13:23, said:

Vorbești prostii, Jake, și începi să mă enervezi!
Dintotdeauna te-am enervat!
Că încontinuu te sparg la nară! :yes:

N-ai încotro bah, ți-o iei original, nu ești decât un biet prezbiter de congregație (măcar că tu te-ai prezentat Francescăi: "pastor Dark" :facepalm:), cu unu' d'ăsta ca tine se descurca chiar și un catehet penticostal să-i facă felul.

#774
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 24 februarie 2023 - 13:23, said:

Singura observație din partea colegei a fost aceea că nu poți crește chiar toți copiii care s-ar naște în urma activității intime binecuvântate de Dumnezeu, dintre cei doi soți.
Și dacă ar fi spus doar gogomănia asta ateistă și tot ar fi trebuit taxată aspru pentru necredința inimii ei.
Dar a mai debitat cu obrăznicie încă vreo zece învățături necreștine printre care s-a evidențiat cea că  o femeie penticostală va face 10 copii doar dace este spălată pe creier.
Asta nu e doar o mică mostră de răutate feminină, Darkule, e mult mai mult de atât.

Pe lângă altele, surioara noastră, pe care o apreciam foarte mult înainte de intervenția nefastă anti-familie, ce să vezi ?
Bah darkule, dacă vei citi cu atenție vei observa un atac furibund asupra bărbaților, în general, exact ca cele mai zurbagii feministe.

Doar citește cu atenție!
Uite aici ideile care se desprind din ceea ce a promovat:

1. O familie creștină care face mulți copii comite un lucru rău, aproape o crimă.

2. Motivul pentru care comit această crimă este îndoctrinarea

3. Nu femeia este vinovată de așa-zisa crimă, ea nu ar putea iubi copii și nu și-ar putea dori să aibă mai mult de 1-3.

4. Vinovatul de facto pentru crima săvârșită este musai bărbatul. El o siluiește pe femeie să facă copii


Și multe altele, bah Darkule! :eek:
E de necrezut! Oare să-i fi hăcuit cineva contul bunei noastre surioare?

Păi sincer îți spun că eu nu l-aș mai încuraja pe Heartu în inițiativele pe care le are el din când în când.
Nici gând!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate