Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Acumulatori

- - - - -
  • Please log in to reply
2055 replies to this topic

#2035
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sunt si cu incarcare la masina. Pentru toate tipurile de acumulatori.
Dar tinand cont ca acum mai toate masinile au prize usb de mare putere as merge pe unul din ala.

De exemplu: https://www.gearbest.../pp_363063.html

Edited by Reactor2015, 21 May 2019 - 21:18.


#2036
delia_elena

delia_elena

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.03.2020
Salutare,

am un Canon EOS 600D ,ati putea sa imi recomandati un incarcator pentru acumulator?

multumesc

#2037
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
600d functioneaza cu acumulatori de tip LP-E8, deci ar trebui sa te uiti dupa incarcatoare pentru tipul asta de baterie.
Gen: https://www.f64.ro/r...arcator lp-e8#1

#2038
delia_elena

delia_elena

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.03.2020
Buna ,

am gasit si niscaiva grip-uri pentru DSLR,oare merita?

#2039
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eu nu am avut nevoie de asa ceva, un acumulator de DSLR tine suficient de mult pentru utilizare amatoriceasca.
Din ce alt motiv te-ar atrage un grip?

#2040
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 16.02.2004
Daca ai un obiectiv nestabilizat, tine chiar mult un singur acumulator...

#2041
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Am cumparat grip pentru unul singur dintre DSLRurile pe care le-am avut, mai mult de curiozitate decat din necesitate. Bani dati degeaba. L-am folosit de 2-3 ori si atat. Pentru fotografia de uz general, calatorii, drumetii, street, etc. nu-i vad utilitatea. Ce mi-a placut totusi era felul in care statea in mana aparatul tinut vertical. Probabil ca pentru anumite tipuri de fotografie este util.

Edited by edri, 19 October 2020 - 21:05.


#2042
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostTaxon, on 19 octombrie 2020 - 15:00, said:

Eu nu am avut nevoie de asa ceva, un acumulator de DSLR tine suficient de mult pentru utilizare amatoriceasca.
Din ce alt motiv te-ar atrage un grip?

Țin destul de mult și pentru utilizare profesională. Eu consum(am) cam două baterii la o nuntă.

N-am simțit niciodată nevoia unui grip, mi se pare greutate și volum în plus pentru foarte puțin beneficiu.

#2043
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 14.12.2007
Am văzut la Ikea încărcătorul Tjugo, model E1820 pentru acumulatori NiMH. Are 8 canale separate, încarcă acumulatori AA de max. 2450 mAh cu 210 mA sau AAA de max. 900 mAh cu 110 mA, senzori -dV/dT, 0dV/dT senzor temperatură, temporizator, încărcare de menținere,un singur indicator led-dezavantaj, luminează continuu când ultimul acumulator s-a încărcat.La 70 lei, pare tentant. Totuși am rețineri în funcționarea corectă a senzorilor la 0,21A, 0,11A, eu știam că senzorii funcționează corect de la 0,5C, 0,6C în sus.

Edited by mike-5, 22 February 2021 - 21:05.


#2044
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 14.12.2007
A folosit cineva acest model Tjugo E1820,se merită ? Pentru mine nu conteaza timpul de incarcare,eventual aplic formula pentru timpul aproximativ de incarcare t=C (mAh)/I (mA)x1,4 pentru a nu-i supraincarca,numai sa nu opreasca incarcarea timerul Tjogo inainte de a fi incarcati full.Ma tenteaza sa-l cumpar sau mai am varianta mai scumpa,maha mh c401fs la 120 lei acum.La 401fs,se spune ca ar incalzi acumulatorii chiar si pe slow charge.

#2045
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Sunt buni si acumulatorii si incarcatoarele de la ikea .

#2046
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
salutare!
As vrea sa intreb care ar fi capacitatea unui acumulator de tip AAA care sa determine reciclarea lui.

Sau daca este mai important ca parametru , rezistenta interna a acumulatorului...

Stiu ca , cu cit este mai mare rezistenta interna acumulatorul este mai degradat,insa nu stiu limita admisibila pentru o performanta decenta in utilizarea lui.

#2047
Romaryho

Romaryho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.06.2016
Salut. Am și eu o întrebare, am achiziționat o baterie pentru un Canon 2000D, bateria fiind Lp-e10, la un link aici (sper sa fie voie) https://www.emag.ro/...medium=android. Problema e însă următoarea, incarcatorul nu încarcă bateria, se aprinde și se stinge acel led de charge. Ar trebui sa iau un încărcător aftermarket care suporta bateria ca să fie încărcată? Mulțumesc

#2048
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
Bună ziua, aș vrea să-mi iau niște acumulatori AA și încărcător pentru un aparat foto compact. Acum am niște mizerii Varta cumpărate din Kaufland care au un încărcător de aceeași firmă, dar de construcție proastă în ambele cazuri. Se adaugă și faptul că încărcătorul nu este făcut pentru acel tip de acumulatori, având valori diferite de încărcare/ore. Ce ați folosit și recomandați? De cei Fujitsu ce știți?

#2049
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ramîn valabile recomandările pe care le găsesti deja in topic.

#2050
shubidhubi

shubidhubi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.08.2023
salut! caut ceva info despre acumulatorii canon Lpe6n si Lpe6nh... vad ca raspunsurile aici sunt acre si sporadice, dar imi incerc norocul :)
as vrea sa stiu daca nh-ul poate fi folosit pe un dslr (stiu ce zice prospectul) si daca se poate incarca cu chargerul de Lpe6n. ah, si daca diferenta in utilizare este asa de mare (incat sa merite extra 100 si ceva de ron).
multumesc,
plecaciuni,
prea-mariri,
flashuri si covor rosu

#2051
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006

View Postshubidhubi, on 09 octombrie 2023 - 22:00, said:

salut! ... acumulatorii canon Lpe6n si Lpe6nh... ... nh-ul poate fi folosit pe un dslr (stiu ce zice prospectul) si daca se poate incarca cu chargerul de Lpe6n. a...


O traducere pt literele alea bolduiite? poate li-ion, lipo? care din ele este ce?

#2052
shubidhubi

shubidhubi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.08.2023
recunosc ca nu am nici cel mai mic habar... sunt denumirile bateriilor canon - cineva familiar cu brandul ar trebui sa stie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate