Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Acumulatori

- - - - -
  • Please log in to reply
2055 replies to this topic

#2017
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Ok inteleg. Am vazut pe aici tot felul de utilizari ale acumulatorilor incarcati cu incarcatoare profesionale. De la ceasuri de perete pana la trimere pentru parul din nas; Recunosc ca pentru sperietoare de cartite nu am mai auzit; De fapt nici nu stiam ca cineva ar vrea sa sperie cartitele

#2018
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 nenis, on 23 septembrie 2016 - 00:45, said:

Recunosc ca pentru sperietoare de cartite nu am mai auzit; De fapt nici nu stiam ca cineva ar vrea sa sperie cartitele
Mută-te tu la țară și cînd vei vedea că unde ai pus un fir (răsad) de roșie, îți iese un mușuroi, sau unde ai avut un crin găsești un dîmb de pămînt ... atunci investești.
Am luat de la Praktiker sperietori cu încărcare solară și ultrasunete. Problema era că cîrtițele mele erau surde. Găseam mușuroi la 1,5m.
Le-am returnat.
Apoi am luat altele, cu motoraș . Cam la 20 m nu se mai apropiau. Problema era că funcționa cu 4 baterii. O baterie costă 1 leu și țineau 2-4 săptămâni. Cîte baterii cumperi într-un an ? Dar le folosești doar un an ? Eu le-am folosit mai mulți ani la rînd. Pînă mi-am lat motosapă, apoi n-am mai avut nevoie în grădină. Decît printre flori.
Asta e ! Nevoia te învață.
Attached File  uploadfromtaptalk1474618163195.jpg   239.98K   57 downloads

#2019
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Stiu ca pt unii dintre voi , folosirea unor acumulatori in locul bateriilor la o telecomanda e cam.....
Insa am mai multe telecomenzi si cum costul unei baterii indiferent de care e ( AA sau/si AAA ) raportat la perioada de timp de obicei foarte scurta ........ , ma determinat sa ajung in aceasta situatie
Banii investiti in zeci de baterii care oricum se descarca , mai bine ii investesc in niste acumulatori fiabili pe care ii incarc de ''n'' ori pana sa ii arunc
Deci , va rog niste exemple concrete de acumulatori fiabili si incarcatoare , folosite de voi de-a lungul timpului
Oferta comerciala actuala este foarte variata si ca sa incep sa fac ''experimente'' pe diferite tipuri/firme........
Sau maca niste firme de acumulatori/incarcatoare care sunt mai fiabile si nu sa-le folosesc de 2/3 ori si apoi.......

#2020
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Acu AA/AAA cei mai buni sunt cei de tip "low discharge rate". Alte denumiri comerciale: "hybrid", "green" și or mai fi si altele. Eu folosesc Sanyo/Panasonic Eneloop și Fujitsu, de care sunt foarte multumit.

 lupull, on 25 septembrie 2016 - 05:04, said:

Stiu ca pt unii dintre voi , folosirea unor acumulatori in locul bateriilor la o telecomanda e cam.....
Fă socoteala: bateriile din telecomenzi țin de regulă minim 2-3 ani. O baterie alcalină costă 1 leu (Ikea), un acu LDR 12-17 lei. Dacă ai 5 telecomenzi în casă poți cheltui 10 lei în 3 ani pentru ele; sau alegi să blochezi cca. 150 lei pe aceeași perioadă?

Și apropo, eu "cumpăr" de ceva vreme baterii alcaline AA de la Ikea pe gratis. Primești înlocuire 1:1 dacă duci baterii consumate de orice fel. Acuma pricepi de ce "unii" dintre noi nu prăpădesc acu în telecomenzi?

Edited by calexe, 25 September 2016 - 09:36.


#2021
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Avertisment: Acumulatorii AA (R6) "Tronic" de cca 2500mAh care se gasesc uneori la Lidl sunt de proasta calitate: au capacitate mai mica decat cea de pe ambalaj, cca jumatate-doua treimi, si se deterioreaza foarte repede, unii din ei (cam un sfert) in doar cateva incarcari.
De AAA nu stiu, n-am cumparat.

 lupull, on 25 septembrie 2016 - 05:04, said:

Stiu ca pt unii dintre voi , folosirea unor acumulatori in locul bateriilor la o telecomanda e cam.....
Banii investiti in zeci de baterii care oricum se descarca , mai bine ii investesc in niste acumulatori fiabili pe care ii incarc de ''n'' ori pana sa ii arunc
Deci , va rog niste exemple concrete de acumulatori fiabili si incarcatoare , folosite de voi de-a lungul timpului
Sau maca niste firme de acumulatori/incarcatoare care sunt mai fiabile si nu sa-le folosesc de 2/3 ori si apoi.......

Vipow si VVPow, la Mivarom, sunt bunicei. Nu exceleaza la putere (nu prea merg bine la blitzuri, aparate foto, etc), dar sunt foarte ieftini (2-3 lei), minunati pentru telecomenzi si alte aparate cu consum relativ mic.
N-ar fi bine sa luati luati alte marci, am luat eu BTY si sunt tzepe.

#2022
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Ce acumulatori sunt mai buni : NiMH sau NiCd?
Trebuie neaparat de 1.5 V?
Cateva linkuri de pe nkon.dl ( sau alt site) cu acumulatori AA si AAA (ieftini si buni)

#2023
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
La ce vrei sa-i folosesti.
NiCd sunt cea mai joasa speta de acumulatori.
Acumulatorii au tensiunea de 1,2 V (1,45 V cand sunt incarcati).
Acumulatori buni ar fi cei de la Eneloop (acum sunt la Panasonic). Pentru utilizari frecvente merg si cei NiMH care au autodescarcare rapida.

#2024
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Lanterna, frontala si ceea ce mai are omul acasa

#2025
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 nicu131, on 08 februarie 2018 - 08:13, said:

Ce acumulatori sunt mai buni : NiMH sau NiCd?
Trebuie neaparat de 1.5 V?
Cateva linkuri de pe nkon.dl ( sau alt site) cu acumulatori AA si AAA (ieftini si buni)
Nu știu dacă mai găsești pe undeva Ni-Cd. Dar sînt din prima generație. Slabi tipic 250 mA.
Cei cu Ni-Mh se duc la 1000 - 2500 mA.
Iar cei cu Li-Ion 2000 - 2500 dar au cam 4V.
Uite aici link-ul :
https://forum.softpe...re/page__st__90

Edited by mcjohn, 14 February 2018 - 02:34.


#2026
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Stie cineva care este treaba cu acumulatorii Ladda de la Ikea?

A testat cineva?

#2027
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Stimați colegi,
Imi poate recomanda cineva un încărcător de acumulatori rapid, care să indice amperajul si tensiunea acumulatorului la finalul incarcarii?
Am niste acumulatori Sanyo de 2700 mA, iar pe aparatul de măsură imi indica vreo 500 si ceva de mA.
Mulțumesc.

Edited by donPedros, 02 August 2018 - 10:41.


#2028
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu n-am înțeles nimic din ce-ai spus tu acolo. Cred că ai probleme cu fizica (cu mA, mAh, amperajul la finalul încărcării, moduri de măsurare, etc.).
Oricum, dacă te referi la Sanyo 2700mAh, bănui că sunt NiMH clasici, din aceia "dopați" să aibă capacitate mare când sunt noi ca să dea bine cu ce scrie pe ei, dar care cad după câteva cicluri. Momeală de marketing pentru bibani. Dacă e așa atunci nu te mai chinui. Aruncă-i și caută acu tip Eneloop (denumiți și Hybrid / Green, etc.), cu un încărcător de la producătorul acumulatorilor. Caută produse de firmă serioasă - Panasonic, Fujitsu, etc.. Nu Varta, sau alte no-name. După care nu vei mai avea nevoie nici de fizică, nici de măsurători, nici de încărcătoare sofisticate.

Edited by calexe, 02 August 2018 - 12:48.


#2029
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 razvan_u, on 23 februarie 2018 - 19:54, said:

Stie cineva care este treaba cu acumulatorii Ladda de la Ikea?
A testat cineva?

Eneloop deghizati. Go for it!

 donPedros, on 02 august 2018 - 10:37, said:

Stimați colegi,
Imi poate recomanda cineva un încărcător de acumulatori rapid, care să indice amperajul si tensiunea acumulatorului la finalul incarcarii?
Am niste acumulatori Sanyo de 2700 mA, iar pe aparatul de măsură imi indica vreo 500 si ceva de mA.
Mulțumesc.

Vestitul Maha si altele similare lui. Posibil sa le reinviezi (more or less) cu o scula de-asta, dar, cum zice si Calexe, nu iti face sperante prea mari.

#2030
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
care sunt cei mai puternici acumulatori AAA?

#2031
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 donPedros, on 02 august 2018 - 10:37, said:

Stimați colegi,
Imi poate recomanda cineva un încărcător de acumulatori rapid, care să indice amperajul si tensiunea acumulatorului la finalul incarcarii?
Am niste acumulatori Sanyo de 2700 mA, iar pe aparatul de măsură imi indica vreo 500 si ceva de mA.
Mulțumesc.
Ce spui tu de 2700 mA sunt de fapt 2700 mAh. Ce masori tu 500 mA? Curentul?

#2032
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Va salut!

Sunt in cautarea unui acumulator de rezerva NP-FH50.
Cel original, al aparatului, are capacitatea de 750mAh si 6.8V. Am gasit un inlocuitor pe internet, dar cu specificatiile de 1200mAh si 7.4V.
Intrebarea este...afecteaza cu ceva diferenta de voltaj de 0.6V?

Va multumesc mult!

#2033
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Rog o recomandare baterii/ acumulatori+incarcator(preferabil incarcare de la bricheta masina)  pentru aparat foto(folosit rar)
1. Acumulator AA+incarcator= as folosi baterii dar " mor "repede..
2. Baterii(alternativa acumulatori)
Multumesc

Edited by danb1961, 21 May 2019 - 09:50.


#2034
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Vezi că are IKEA nişte acumulatori buni cu low discharge. Le zie LADDA. Eu am încărcătoare numai pe prize. Am unul MAHA C9000 de vreo 12 ani. Ar fi bine să iei unul cu circuite separate pentru fiecare acumulator. Majoritatea încarcă câte doi acumulatori odată şi niciodată nu nimereşti doi acumulatori identici (ca viteză de încărcare, timp de încărcare, voltaj înainte de încărcare). Cu încărcare la maşină n-am văzut de astea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate