Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

amplificator cu subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
pai eu ma gandeam la circuite de genul NE5532, TL072, ceva ce se gaseste, apropo, am si un LM258, uitat printr-o cutie. Eu sper sa gasesc pe la cineva care a mai faut si care mai are documentatia.Speranta moare ultima.

uite asta e

Attached Files


Edited by mister_rf, 24 February 2009 - 18:42.


#20
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
stie cineva cum se poate alimenta schema de mai sus de la bateria masianii, ca el e alim simetric, +-12V si eu vreau sa-l alimentez direc la 12 v.Multumesc!

#21
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Attached File  filtru.JPG   28.35K   119 downloads

Edited by mister_rf, 24 February 2009 - 19:43.


#22
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Multumesc mult de tot.

#23
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
din pacate nu merge, baga distorsiuni mari, si nu se mai taie semnalulunde trebuie ci mai sus, se mai aud voci, ce e de facut?

#24
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu stiu ce circuit ai folosit, nu stiu ce nivel de intrare se aplica acolo. Nu stiu cum ai conectat potentiometrul. Acolo cele doua sectiuni trebuie sa prezinte variatii similare, cele doua sectiuni joaca rolul unor rezistente de valoare egala.
Pe de alta parte probabil ca trebuia compensata utilizarea unei singure surse prin polarizarea  si la circuitul al doilea dupa ideea de aici:

Attached File  FTJ.JPG   64.71K   94 downloads

#25
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Abia acum am vazut solutia ta. Aseara am stat pana tarziu, si am rez si eu ceva asem, dar cu ceva diferente. Condens ala de compensare de 10 micro e defapt 1000 in practica si ala de 100 de pico, la mine e de 100 nano, si asa merge bine, taie tot, chiar preaa mult, ce ma sfat, ca fara ala de 100 de nanao in locul celui de 100pico, si ala de 1000, intra si voce, nu taie destul de jos, eu vreau sa taie undeva pe la 55-60Hz, voi folosi un dif SAL SRP1620, nu vreau sa fac un super subwoofer

#26
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Am facut ultima ta schema cu modif aferente, si functioneaza, cu precizarea ca am inloc condens de 39picof cu unul de 47 nano, iar pe cel de 470 nano, l-am facut de 1,2micro nepolarizat si  merge satisfacator. Acum, as vrea daca se poate sa-mi spuneti cum as putea sa reglez frecventa, pt ca din potentiometrul acela se regleaza, oarecum volumul, si nicidecum frecventa. Multumesc anticipat si scuze pt deranj.

#27
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Tu ai modificat functionarea primului circuit. Acolo era un simplu sumator plus un FTJ cu frecventa mare de taiere. Condensatorul de 39-47pF asigura limitarea benzii semnalului amplificat. Cresterea de la 39pF la 47000pF duce la taierea puternica a semnalului audio.  Filtru reglabil se obtine daca rezistentele variaza in mod egal iar condensatorele sunt mentinute in raportul de 2:1.
Asta inseamna ca cel de la intrare la masa sa fie jumatate din valoarea condensatorului ce leaga iesirea de punctul comun al potentiometrelor.
Exemple: 100nF si 200nF, 150nF si 300nF,  220nF si 470nF, etc.

#28
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
Cum se extrage semnalul audio pentru ,, subwoofer" .  As dori o schema, un sfat o idee .Sau ceva teorie .Dar mai bine se va intelege dintr-o schema. Daca se poate construi la nivel de amator. Ar fi cel putin interesant. Multumesc pentru atentie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate