Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

amplificator cu subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Auzisem de la un prieten ca are un amp care scoate pe 2 canale + o iesire separata de subwoofer. Are cineva vreo schema? AM cautat pe google si imi apar decat scheme separate de subwoofer.

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postaugustin87r, on Dec 6 2006, 23:04, said:

Auzisem de la un prieten ca are un amp care scoate pe 2 canale + o iesire separata de subwoofer. Are cineva vreo schema? AM cautat pe google si imi apar decat scheme separate de subwoofer.
Teoretic este simplu. Iesirea de subwoofer are ca semnal suma celor doua canale trecuta printr-un  filtru de intrare trece jos. Este indicat ca si amplificatoarele respective sa folosesca dupa aceea un filtrul taie jos pentru a elimina joasele care vor fi amplificate de subwoofer.
Uite  principul obtinerii canalului pentru subwoofer la  o schema mai complicata pe 6+1 canale:


[ http://www.niell.org/analog/Analog.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.niell.org...log/Analog1.bmp

sau

[ http://sound.westhost.com/p48-f1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
MErsi mult.Ma uit eu pe site sa vaz mai clar :coolspeak:

#4
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Am un subwoofer facut de mine acum "ceva" ani... a functionat impecabil pana ieri, cand am observat ca "baraie" la bass mai puternic. Am inceput investigatiile, si dupa ce am dat jos mocheta de pe el am ramas socat :o S-a crapat pur si simplu aracetul cu care au fost lipite fetele si de la presiunea exercitata de difuzor vibra ca naiba.
Mentionez ca placile au fost lipite cu aracet si stranse cu holzºuruburi cat s-a putut de bine, apoi am mai turnat si in interior, pe margini aracet din belsug.
Cu ce ma sfatuiti sa "lipesc" placa aia? pentru ca ma cam zgarie pe creieri zgomotul produs de vibratiile cutiei :D
Subwoofer-ul este "hranit" de un amplificator home-made, bazat pe schema IPA 400, difuzor de 35 cm :D

#5
cosmin_targoviste

cosmin_targoviste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 26.12.2007
Pai daca a rezistat cu aracet atatia ani acest subwoofer de ce nu l-ai lipii tot cu aracet?

#6
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
mai prinde aracetul nou pe cel uscat? s-a desprins pe o portiune de ~10cm
Ma gandeam la ceva silicon, dar nu stiu de care este mai bun

Attached File  dif.JPG   1.05MB   212 downloads
Attached File  subwoofer.JPG   381.77K   234 downloads

Edited by darkangelbv, 02 February 2008 - 16:26.


#7
cosmin_targoviste

cosmin_targoviste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 26.12.2007
10 centimetrii inseamna ceva,nu stiu ce sa zic...Incearca cu silicon.Du-te la un magazin de specialitate si cumpara ceva la un pret mediu si incearca!

#8
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Voi incerca... acum nu mai gasesc deschis pe nicaieri in apropiere... m vorbit cu un prieten si a zis ca-mi face el rost de niste aracet azi, macar sa nu mai aud zgomotul :P
Am ascultat atent acum din toate pozitiile si se pare ca vibreaza si priza de conexiuni.

#9
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Am vazut ceva modele pe net, dar nu le dau si schema, e un montaj simplu, sau celputin asa am vazut, dar as dori daca are cineva, schema si cablajul, ca am inteles ca e parte dureroasa, daca nu e fac cum treb autooscileaza si alte nebunii. Multam mult.

#10
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Trebuia sa cauti mai mult, vei gasi o serie de articole complete. Exemplu

http://www.electroni...ects/audio/008/
Attached File  image002.gif   26.11K   228 downloads
Attached File  image003.gif   35.84K   144 downloads
Attached File  image004.gif   52.62K   118 downloads

#11
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
mersi mult mister rf, asta era exact ce cautam, l-am mai fac o data si merge si acum perfect, dar nu mai aveam schema, inca o data  MERSI MULT

#12
bReaver

bReaver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2007
salut,

cum sta "problema": am un laptop, o pereche de boxe portabile, mai exact astea,dorinta de cobori frecventele sub 100 Hz, si aproape nici o cunostinta practica in domeniul electronicii.

asadar, vreau sa adaug un subwoofer de putere mica bineinteles.

ma puteti ajuta cu sfaturi despre cum sa procedez?

multumesc!

#13
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Topicul tau e destul de vechi, da-mi te rog frumos si mie schema de la filtrul activ trece jos pentru subwoofer si daca ai si cablajul ar fii supeer, de la subwooferul pe care l-ai facut, ca e super si vreau si eu unul, dar pe masina. Mersi mult si sper sa ma ajuti.

Edited by mister_rf, 20 February 2009 - 01:44.


#14
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
O schema gasesti aici:
http://www.electroni...ects/audio/008/

Attached File  image002.gif   26.11K   128 downloads
sau aici:
http://sound.westhos...m/project48.htm


Attached File  sbp.gif   273.18K   128 downloads

#15
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Am cautat de am inn ebunit pe aici si nu am gasit. M-ar interesa o schema cu totul, preamplificator,filtru activ si etaj final pt un subwoofer auto. Nu ma intereseaza puteri mari, undeva la 25-45W, dar sa scoata bass profund. Cutia o fac eu am si difu, dar nu gasesc deloc un filltru activ care sa mearga la 12V. Am mai fac subwooferre cu filtre active, dar astea erau facute cu operationale cate merg alim la +-15V. Poate ma ajuta si pe mine cineva, i-as ramane indatorat, ca pe masina la mine am ppastrat casu stoc si nu scoate cine srtie ce si boxele is mici, dar vreau sa le pastrez

#16
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
In general schemele folosite de tine anterior la corectoarele de ton si filtrele active  se pot adapta si  la circuite integrate functionand la 12V.

Attached File  SingleSupply.pdf   163.12K   222 downloads

#17
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008

View Postmister_rf, on Feb 22 2009, 19:02, said:

In general schemele folosite de tine anterior la corectoarele de ton si filtrele active  se pot adapta si  la circuite integrate functionand la 12V.

Attachment SingleSupply.pdf
Foarte buna dioocumentatia, si cred ca o sa ma folos de ea, dar speram sa gasesc la cineva care a facut si experimentat, poate cu o schema anume, si ca milogu, cum acum nu mai am deloc timpde proiectat cablaje, poate gasesc una gata, cu schema si cablaj gata. Oricum va multumesc si sper sa nu va supere milogeala mea, ca sa-i zic asa. Numai bine, si inca o data MULTUMESC!

#18
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca tu crezi ca o sa obtii si cablajul de-a gata... :rolleyes:
Sunt multe tipuri de circuite care se pot folosi si nu toate integratele  au aceeasi dispunere a terminalelor sau nu contin un numar similar  de circuite in aceeasi capsula.
Pe de alta parte, verifica ce componente sunt disponibile pe piata, ca daca iti recomanda cineva o schema cu circuite care nu le gasesti... :rolleyes:
NJM2747D, NJM2132, NJM3404, SSM2135, LM258N

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate