Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Cea mai buna metoda de a trimite niste produse din afara europei in Rom

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Salut. Am si eu oarescare problema. Am comandat de pe ebay diferite produse electronice si electrice cu o val totala destul de maricica si acum incerc sa gasesc cea mai buna metoda de a le trimite in romania. As avea 2 variante:
1) coletele sa vina direct in Rom iar la vama sa ma descurc cum pot (mi-e cam frica aici pentru ca acele produse pot fi taxate destul de usturator)
2) sa trimit coletele mai intai la un prieten in Belgia, care mai apoi printr-un curier international sa le trimita in Rom astfel incat sa ajunga dupa 1 ianuarie 2007. Ma bazez pe faptul ca in Belgia taxele postale platite nu o sa fie la fel de usturatoare, iar dupa aceea stiu ca pt coletele ce vin din interiorul UE nu se vor mai plati taxe vamale dupa 1 ianuarie 2007. E adevarat?
Cam ce firma de curierat international ar fi recomandat sa foloseasca avand in vedere experienta voastra?
E vreo alta solutie pt ca acele produse sa ajunga la mine cu taxe vamale cat mai mic?


PS cam care sunt taxele curierului pt a trimite produsele din Belgia in Rom?

Multumesc anticipat celor care vor raspunde  :)

Edited by figo1988, 05 December 2006 - 17:36.


#2
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005

View Postfigo1988, on Dec 5 2006, 17:35, said:

Salut. Am si eu oarescare problema. Am comandat de pe ebay diferite produse electronice si electrice cu o val totala destul de maricica si acum incerc sa gasesc cea mai buna metoda de a le trimite in romania. As avea 2 variante:
1) coletele sa vina direct in Rom iar la vama sa ma descurc cum pot (mi-e cam frica aici pentru ca acele produse pot fi taxate destul de usturator)
2) sa trimit coletele mai intai la un prieten in Belgia, care mai apoi printr-un curier international sa le trimita in Rom astfel incat sa ajunga dupa 1 ianuarie 2007. Ma bazez pe faptul ca in Belgia taxele postale platite nu o sa fie la fel de usturatoare, iar dupa aceea stiu ca pt coletele ce vin din interiorul UE nu se vor mai plati taxe vamale dupa 1 ianuarie 2007. E adevarat?
Cam ce firma de curierat international ar fi recomandat sa foloseasca avand in vedere experienta voastra?
E vreo alta solutie pt ca acele produse sa ajunga la mine cu taxe vamale cat mai mic?
PS cam care sunt taxele curierului pt a trimite produsele din Belgia in Rom?

Multumesc anticipat celor care vor raspunde  :)

Pai nu e chiar asa cu ce vine din Belgia.Se ia originea produsului - locul unde a fost facut.Daca tu aduci electronice si pe actele lor scrie made in China sau alta tara non-EU atunci ai taxa vamala in mod normal.
Parerea mea e ca mai bine iti vine acum tie la posta vamii, ca mai repede rezolvi acuma cu o atentie.Ca toti vamesii is disperati ca multi intra in somaj din 1 Ianuarie, si acum mai au momentul de o mica atentie ceva.
Ca si firma, eu din Asia folosesc EMS, ca e mai ieftin ca DHL .Din Europa poti sa incerci cu TNT, ca au tarife mai mici ca DHL si FedEx.

#3
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
multumesc pentru raspunsuri. sg problema a mai ramas curieratul care din ce am vazut pe site-urile fedex, tnt si dhl are niste preturi uriase (aprox 250 de eur) care mi se pare enorm. Din ce am vazut, calculatorul de tarife de pe site-ul respectivelor firme calcule tarife numai pt serviciile expres, asa ca as dori sa va intreb cam cat ar trebui sa coste transportul unui colet de dim medii (cam 50 cm pe l,L si h) si de maxim 5 kg din orice tara europeana pana in rom? ca sa ma pregatesc si eu sufleteste.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
pierzi vremea cu belgia, de la 1.1 taxele sunt identice.

#5
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
da, dar el are mai multa "experienta" cu vamesii si stie cum sa-i ia. nu stiu insa cat e transportul, dupa ce am vazut pe site-urile curierilor cred ca o sa le zic sa faca livrarea direct in rom

#6
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
[quote name='herlino' date='Dec 6 2006, 08:33' post='2184198']
,.Daca tu aduci electronice si pe actele lor scrie made in China sau alta tara non-EU atunci ai taxa vamala in mod normal.
Taxa vamala o fost o data platita de vanzatorul de pe e-bay la intrarea in UE.De ce sa mai plateasca si figo
a doua oara.

#7
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
pai nu, dar produsele vin din afara spatiului UE. ma gandeam acum ca o sa vina mai multe pachete, fiecare cu o valoare de aprox 100$ si ma gandeam ca as putea sa scap la vama cu cateva cuvinte adresate vamesului. Si apropos de asta am citit aici ca de la 1 ianuarie vor fi eliminate taxele vamala la majoritatea tipurilor de electronice. Chiar asa va fi? ar insemna ca oricine o sa poate sa isi aduca laptop-uri, lcd-uri la niste preturi derizorii fata de ce e pe la noi

#8
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005

Quote

Si apropos de asta am citit aici ca de la 1 ianuarie vor fi eliminate taxele vamala la majoritatea tipurilor de electronice. Chiar asa va fi? ar insemna ca oricine o sa poate sa isi aduca laptop-uri, lcd-uri la niste preturi derizorii fata de ce e pe la noi

Vorbeste cu un comisionar vamal, sa vezi ce si cum cu noile taxe vamale dupa aderare.
Daca vin mai multe pachete pe care le-ai putea pune intr-unul singur, nu e rentabil deoarece te costa mai mult transportul.De unde vin exact?
Oricum fa sa iti vina la noi , ca mai usor se rezolva cu vamesii aici decat in Belgia.

#9
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postfigo1988, on Dec 6 2006, 21:55, said:

pai nu, dar produsele vin din afara spatiului UE. ma gandeam acum ca o sa vina mai multe pachete, fiecare cu o valoare de aprox 100$ si ma gandeam ca as putea sa scap la vama cu cateva cuvinte adresate vamesului. Si apropos de asta am citit aici ca de la 1 ianuarie vor fi eliminate taxele vamala la majoritatea tipurilor de electronice. Chiar asa va fi? ar insemna ca oricine o sa poate sa isi aduca laptop-uri, lcd-uri la niste preturi derizorii fata de ce e pe la noi
la vamă poți să scapi ușor, sau poți să scapi mai greu, nu garantează nimeni.
în link-ul ala doar te-ai făcut că ai citit:

   Produse la care nu exista in prezent taxe vamale la intrarea lor pe teritoriu Romaniei :  

  
  • Notebookuri
  • Monitoare
  • Aparate foto-video
  • Imprimante
  • Componente PC
  • Telefoane Mobile
De la 1 Ianuarie 2007 , Romania adera la UE, si va  trebui sa se supuna normelor europene. Normele europene care afecteaza  direct echipamentele IT&C, sunt cele referitoare la protectia  mediului. Astfel :

  
  • Pe teritoriul Romaniei nu se vor mai  putea comercializa decat produse RoHS Compliant . Mai multe detalii  despre acest standard gasiti aici : http://www.rohs.gov.uk/.  Astfel , produsele care nu corespund acestui standard (in general  produse cu un pret scazut, care in acest moment se gasesc in piata  romaneasca), nu se vor mai putea comercializa pe teritoriul Romaniei .
  • De  asemenea de la 1 ianuarie 2007, se va introduce conform normelor  europene, Taxa pentru gestionarea deseurilor electrice si electronice,  care poate ajunge pana la 20-25 Euro pentru echipamente electrocasnice  mari .


#10
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
am citit. si chiar deasupra spune ca dupa 1.1.2007

Produsele la care in prezent exista taxe vamale la intrarea pe teritoriul Romaniei si care vor fi eliminate incepand cu 1 Ianuarie sunt :

    * LCD-TV-uri, Plasme, Home Cinema – taxa 42%
    * Baterii, Accesorii de Rack – taxa 15,5%
    * Genti de notebook, huse – taxa 22%

eu inteleg ca poti sa comanzi de la orice magazin din afara (pt ca nu specifica daca spatiul european sau nu) si nu mai platesti taxa vamala daca produsul se incardreaza in vreuna din categoriile de mai sus. E neclar daca la celelalte produse, la care spun ca nu s-au platit pana acum taxe, se vor plati de la 1 ian, desi ar fi destul de anormal

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
de colete la atlassib ai auzit ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate