Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Evolutia dolarului american

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mihaistavre

mihaistavre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 02.12.2003
Salut !
Am o intrebare care suna asa: am imprumutat niste dolari americani cu care vreau sa cumpar ceva peste 3 saptamani. Credeti ca este avantajos sa ii schimb cu o zi inainte de achizitie sau totul e o loterie ?...va creste oare sigur dolarul peste 3 saptamani si merita sa astept ?
Merci de sfaturi. O zi buna !

#2
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
vrei sa cumperi in LEI sau $

eu zic sa tii $, ca oricum aia sunt mai sfinti ca LEU`, e o loterie cu cursul de schimb ...

my oppinion is LEU - USD constant pe sf de an !

#3
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
Eu zic sa ii schimbi acu ca inainte de sarbatori or sa vina astia din strainatate sa faca sarbatorile in tara si iar nu vor mai cumpara astia la casa euro si dolari si va scadea cursul...

#4
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Vad ca din nou incepe sa urce dolarul, voi ce credeti, va ajunge pe la 29,000 ? Ma gandesc la un depozit de 3 luni sa fac in dolari, euro vad ca scade iar in lei a cam scazut dobanda.

#5
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Atata vreme cat situatia din Iraq e stabila (cum se intampla in ultima vreme) si economia US e in crestere (o crestere constanta de prin 01-02), USD'u va castiga teren in fatza monedelor de referinta, recte yenu' si euroiu'.
Acuma, sa stai sa analizezi ce se intampla intr'un raport moneda-ROL e cam complicat, ca depinde prea mult de nea' Isarescu si ce li se mai nazare lor. Doar un broker iscusit ti'o poate spune exact.

In mare, dolaru' creste, insa de 30.000 n'o sa sara anu' asta.
Si da, se pare ca bate spre 29K. Ma uit ca tot castiga, de vreo 3saptamani, constant si fatza de EURO :rolleyes:
Sus verzishoru', sus.


:worthy:

#6
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005
Dolarul nu va fi prea degraba jucatorul nr.1 in Europa. Deja bancile au inceput sa fie prudente !!!! Cred, ca si noi ar trebui sa fim, chiar mai prudenti. :rolleyes:

#7
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
e aproape imposibil de prevazut... sunt prea multi factori imprevizibili care pot modifica rata de schimb... daca va mai amintiti, inainte sa-l prinda pe Saddam toti spuneau ca dolarul va urca sau va cobora in functie de prinderea sa... iata ca l-au prins, insa dolarul nu a crescut ci pana la urma a coborat...

nici macar cei mai mari bancheri nu au dreptate cand fac fel de fel de afirmatii... stiu ca la vreme respectiva directorul BRD spunea ca el ar investi in dolari, pt. ca SUA are o economie mai puternica, bla bla bla... vorbe-n vant... pe americani nici nu-i intereseaza sa fie mai puternic in raport cu euro pt. ca nu castiga nimic...

#8
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
și nu scoate din calcul jucătorii români. Oricand cursul se poate modifica artificial in sus sau în jos (îmi aduc amite cand într-o dimineață toata "lumea informata" își schimba valuta în lei și apoi dupa-amiaza fuga la cumpărat Dacii), pe care sa le vinzi apoi liniștit la cel mai bun preț al pieței peste 2-3zile când lucrurile au revenit la normal)  :D

#9
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

gtk, on May 29 2005, 00:48, said:

pe americani nici nu-i intereseaza sa fie mai puternic in raport cu euro pt. ca nu castiga nimic...

<{POST_SNAPBACK}>

:clapping:  :clapping:

#10
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

active95, on May 29 2005, 12:00, said:


hmm? :huh:

#11
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Daca ai dolari multi, ii schimbi lunea in lei si cumperi vinerea dolari.

In 3 saptamini, poti sa cistigi 30 milioane de lei... la 10.000 usd.

#12
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
burvi, speculantul sef...  si daca intruna din saptamani creste dolarul? :D ti-ai luat teapa sau nu?

#13
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Ha ha,
am si eu acces la statistici si n-a crescut dolarul...

Chiar daca o sa creasca dolarul, o sa creasca cind vreau eu.
Pot prevedea acest lucru, vezi pe aria mea, la dezvaluiri, unde ma felicita lumea ca le-am spus cind sa cumpere dolari.

#14
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
:) cand mai cumpar valuta o sa-ti dau un PM (sa nu afle toata lumea sa inceapa sa cumpere si sa scada valoarea ;) )

#15
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Nu esti primul, am mai primit pm-uri in care mi se cereau tot felul de sfaturi...

#16
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

gtk, on May 29 2005, 04:53, said:

Aplauze fara sarcasm.
Nu este nevoie de Ph.D ca sa intelegi ca valoare ridicata a euro-ului vs dolar avantajeaza economia americana. Lucru pe care economisti europeni nu la inteles la inceput , mandria si orgoliu orbind inteligenta si planul de viitor. Cine "tipa" acum ca valoarea dolarul trebuie ridicata la stagiul la care era inainte de introducerea monedei Euro ?  :lol:

@burvi. A-si avea o intrebare. Am inteles ca ati studiat problema paritatii dpdv matematic/statistic. Intrebarea pe care a-si avea-o fiind urmatoarea:
Cit de exacte sint aceste statistici? ( matematic vb, in procente, 90%, 92%)?
Intreb din pura curiozitate.

#17
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Active95: uiti ca prea putin conteaza ce'i intereseaza pe europeni sau pe americani. Paritatea se stabileste aproape independent de vointa lor.
Europenii si sa'si doreasca si cu greu mai pot urca euroiu'. Acuma'i yenu' la mare cautare, si economia US e atat de jos, incat speculantii considera ca "it can't get any worse". E un trend, iar in fiecare saptamana se sparge rezistenta'n grafice. My bet - still going up. In special in fata euroiului, pt ca e destul de greu sa prezici cum va 'merge' fata de ROL... ;)

Bursistu' ™

#18
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Statisticele respective au o acuratete de 100 %.
Ca de-aia sint statistici, nu previziuni.

As avea si eu o intrebare : observi cum am scris cuvintul "as" ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate