Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cine a luat teapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
chagrinboy2001

chagrinboy2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.11.2006
Buna! Un caz cat se poate de REAL ce mi s-a intamplat! Mi se vireaza salariul pe card ...la BT...intr-o zi dorind sa vad daca firma angajatoare mi-a virat banii si neavand un bancomat BT in preajma sa verific soldul,am mers la un magazin unde puteam plati cu cardul...am vb cu fetele si am tastat o suma ca si cum am facut cumparaturi...(suma echivalenta cu salariu)..tranzactia s-a incheiat cu succes dar dorind sa o anulez nu s-a mai putut!Am vb cu fetele si la ele figura ca s-au virat banii asa ca mi-au dat bani din casa echivalent cu tranzactia!Toate bune si frumoase..peste 4 zile gasesc un bancomat si dau sa scot in gluma salariul...si culmea...mi-l da inca o data (NU ERA CARD DE CREDIT!)...IAU BANII SI "uit" incidentul...peste alte cateva zile ma suna cei de la BT ca am un "debit" la ei si daca as putea sa depun suma in cont pentru ca ei sa-si retraga banii...evident nu am facut acest lucru! au mai sunat de cateva ori si nu le-am raspuns si au incetat...am crezut ca m-au bagat in biroul de credite dar acum cateva zile...am facut un imprumut si nu era nici o problema..cineva si-a luat teapa..BANCA? poate pierde si ea?

#2
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

View Postchagrinboy2001, on Dec 5 2006, 13:25, said:

Buna! Un caz cat se poate de REAL ce mi s-a intamplat! Mi se vireaza salariul pe card ...la BT...intr-o zi dorind sa vad daca firma angajatoare mi-a virat banii si neavand un bancomat BT in preajma sa verific soldul,am mers la un magazin unde puteam plati cu cardul...am vb cu fetele si am tastat o suma ca si cum am facut cumparaturi...(suma echivalenta cu salariu)..tranzactia s-a incheiat cu succes dar dorind sa o anulez nu s-a mai putut!Am vb cu fetele si la ele figura ca s-au virat banii asa ca mi-au dat bani din casa echivalent cu tranzactia!Toate bune si frumoase..peste 4 zile gasesc un bancomat si dau sa scot in gluma salariul...si culmea...mi-l da inca o data (NU ERA CARD DE CREDIT!)...IAU BANII SI "uit" incidentul...peste alte cateva zile ma suna cei de la BT ca am un "debit" la ei si daca as putea sa depun suma in cont pentru ca ei sa-si retraga banii...evident nu am facut acest lucru! au mai sunat de cateva ori si nu le-am raspuns si au incetat...am crezut ca m-au bagat in biroul de credite dar acum cateva zile...am facut un imprumut si nu era nici o problema..cineva si-a luat teapa..BANCA? poate pierde si ea?

Nu cred ca si-a luat nimeni tzeapa.
Luna viitoare cand o sa ti se vireze salariul in acel cont o sa ajungi pe sold 0, sau poate chiar tot minus (datorita faptului ca ei oricum o sa-ti ia dobanda pe suma care ai scos-o in plus de pe card).
Daca nu mai folosesti acel card, si nu iti acoperi datoria, intr-un final o sa ajungi si in CRB.

Parerea mea  :unsure:

#3
chagrinboy2001

chagrinboy2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.11.2006

View PostThe@ngel, on Dec 5 2006, 13:40, said:

Nu cred ca si-a luat nimeni tzeapa.
Luna viitoare cand o sa ti se vireze salariul in acel cont o sa ajungi pe sold 0, sau poate chiar tot minus (datorita faptului ca ei oricum o sa-ti ia dobanda pe suma care ai scos-o in plus de pe card).
Daca nu mai folosesti acel card, si nu iti acoperi datoria, intr-un final o sa ajungi si in CRB.

Parerea mea  :unsure:


Am plekat de mai bine de 1 an din firma respectiva si nu am folosit cardul acela de atunci..nu mai stiu nici PIN nici IBAN..nimik...

cand s-a intamplat faza era ultima luna in firma respectiva..ultimul salariu

Edited by chagrinboy2001, 05 December 2006 - 13:42.


#4
phat_sua

phat_sua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 16.01.2006
am patit si eu ceva asemanator la o firma unde am lucrat, era ziua de salariu, nu aveam card facut asa k m-am pus la coada la contabilitate si am asteptat, intru acolo, unde erau acele 3 persoane care dau salarile si  imi zic numele , nu ma gaseau pe acolo, problema era ca nu aveam flutuaras, a intrat in calc, mi-a tiparit fluturas mi-a dat bani.. toate bune si frumoase, peste vreo 5 zile intr-o luni primesc mail ," tu nu vrei sa iei banii , te asteptam la conta" ma duc frumos acolo ma asteptau bani intr-un plic si cu fluturas nou de salariu, le-am zis, doamna dar io am mai luat odata mi-ati mai tiparit un fluturas asa cu juma de gura , ori nu a auzit ori n-a bagat de seama (e galagie in camera aia) si a zis da da ia aici , si asta a fost.:)

#5
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postchagrinboy2001, on Dec 5 2006, 13:25, said:

Buna! Un caz cat se poate de REAL ce mi s-a intamplat! Mi se vireaza salariul pe card ...la BT...intr-o zi dorind sa vad daca firma angajatoare mi-a virat banii si neavand un bancomat BT in preajma sa verific soldul,am mers la un magazin unde puteam plati cu cardul...am vb cu fetele si am tastat o suma ca si cum am facut cumparaturi...(suma echivalenta cu salariu)..tranzactia s-a incheiat cu succes dar dorind sa o anulez nu s-a mai putut!Am vb cu fetele si la ele figura ca s-au virat banii asa ca mi-au dat bani din casa echivalent cu tranzactia!Toate bune si frumoase..peste 4 zile gasesc un bancomat si dau sa scot in gluma salariul...si culmea...mi-l da inca o data (NU ERA CARD DE CREDIT!)...IAU BANII SI "uit" incidentul...peste alte cateva zile ma suna cei de la BT ca am un "debit" la ei si daca as putea sa depun suma in cont pentru ca ei sa-si retraga banii...evident nu am facut acest lucru! au mai sunat de cateva ori si nu le-am raspuns si au incetat...am crezut ca m-au bagat in biroul de credite dar acum cateva zile...am facut un imprumut si nu era nici o problema..cineva si-a luat teapa..BANCA? poate pierde si ea?
la ce magazin ai fost de puteai cheltui tot salariul o data...sau ce salariu ai?
de ce ai risca sa faci o tranzactie care poate ti se refuza sa fie anulata (ce motiv ai invocat?)

cele de la magazin foarte probabil au trebit sa acopere "gaura" data de tine. f. frumos...si te mai si lauzi

View Postphat_sua, on Dec 5 2006, 15:30, said:

am patit si eu ceva asemanator la o firma unde am lucrat, era ziua de salariu, nu aveam card facut asa k m-am pus la coada la contabilitate si am asteptat, intru acolo, unde erau acele 3 persoane care dau salarile si  imi zic numele , nu ma gaseau pe acolo, problema era ca nu aveam flutuaras, a intrat in calc, mi-a tiparit fluturas mi-a dat bani.. toate bune si frumoase, peste vreo 5 zile intr-o luni primesc mail ," tu nu vrei sa iei banii , te asteptam la conta" ma duc frumos acolo ma asteptau bani intr-un plic si cu fluturas nou de salariu, le-am zis, doamna dar io am mai luat odata mi-ati mai tiparit un fluturas asa cu juma de gura , ori nu a auzit ori n-a bagat de seama (e galagie in camera aia) si a zis da da ia aici , si asta a fost.:)
de tine ce sa mai zic...cu asemenea coleg mi-as pune totul in safe  :death:  tu nu iti dai seama ca cineva a trebuit sa acopere pierderea?

pentru toti "domnii" de genul  :death:  :death:  :death:

#6
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postreclamagiu, on Dec 5 2006, 16:24, said:

la ce magazin ai fost de puteai cheltui tot salariul o data...sau ce salariu ai?

:roflmaofast:

Prea mult Dan Brown strica. E de domeniul fictiunii intamplarea.

#7
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Unde gasesc si eu niste vanzatoare d-astea amabile sa faca ce ti-au facut tie?  Cam SF aia cu vanzatoarele.

#8
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Oricum ideea verificatului soldului la magazin e geniala... pentru oameni destepti :P

#9
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postrolo, on Dec 5 2006, 16:30, said:

:roflmaofast:

Prea mult Dan Brown strica. E de domeniul fictiunii intamplarea.
pai acum serios...ce putea cumpara sa ii iasa fix si apoi sa zica...nope...nu mai vreau.
eu unu nu mi-as risca tot salariu sa aflu soldul. ma rog...eu am MyBning  :P

Edited by reclamagiu, 05 December 2006 - 17:03.


#10
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

View PostByt, on Dec 5 2006, 16:39, said:

Oricum ideea verificatului soldului la magazin e geniala... pentru oameni destepti :P


S-au cam prins bancile de manevra si nu prea mai permit chestia asta.

#11
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Deci.

Cand cumperi cu cardul, banii nu se deconteaza imediat. Cei care au internet banking sau se uita pe extrasul de cont, o sa vada ca au cumparat benzina in 15, si tranzactia apare in 19.

In tot acesti timp, teoretic banii sunt in contul tau.
Practic ar trebui sa fie blocati pentru decontare.

Evident ca tu ai scos banii inainte de decontare si ai intrat in overdraft neautorizat. Nu aveau cum sa suporte vanzatorele. Daca au semnatura ta ... nu le mai poate face nimeni nimic.

#12
Bursa

Bursa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2005

View Postchagrinboy2001, on Dec 5 2006, 13:25, said:

Am vb cu fetele si la ele figura ca s-au virat banii asa ca mi-au dat bani din casa echivalent cu tranzactia!

Doamne cum mai pot cate unii sa minta...Asta ar trebui mutat la fun

#13
chagrinboy2001

chagrinboy2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.11.2006

View Postexosyphen, on Dec 5 2006, 17:09, said:

Deci.

Cand cumperi cu cardul, banii nu se deconteaza imediat. Cei care au internet banking sau se uita pe extrasul de cont, o sa vada ca au cumparat benzina in 15, si tranzactia apare in 19.

In tot acesti timp, teoretic banii sunt in contul tau.
Practic ar trebui sa fie blocati pentru decontare.

Evident ca tu ai scos banii inainte de decontare si ai intrat in overdraft neautorizat. Nu aveau cum sa suporte vanzatorele. Daca au semnatura ta ... nu le mai poate face nimeni nimic.


1.verificarea in magazin a avut loc intr-o sambata si joia urmatoare eu am scos banii din bancomat!
2.vanzatoarele au semnatura mea pe notificarea de plata cu cardul!
3.cineva de la banca a tot insistat vreo saptamana sa merg la o discutie cu ei(dar nu am mers)!
4.salariul e unul mediu ...intre 10 si 17 milioane!
5.unii care nu au ce face vad ca tot critica...

FRATILOR E CAZ REAL ,NICI SF ,NICI ROMAN POLITIST...DACA VA PUTETI DA CU PAREREA CINE SI-A LUAT TEAPA BINE ,DACA NU...MAI SUNT SI ALTE SUBIECTE...EU UNUL CRED CA BANCA SI-A LUAT TEAPA!

#14
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Te baga la CRB dupa 90 zile, cu restanta de peste 90 zile la suma mare.
Ai nevoie de un credit ... sa vezi surprize. Si atunci vei merge inapoi la acees discutie, ca sa te scoata din CRB. Si te vor scoate, cand le dai banii + dobanda pentru overdraft neautorizat (care ii pe la 35%).

Te intreb iar. Cine ia tapa?

---
Ti-o spun din experienta.
Eu am ajuns in CRB, cu restanta de cateva mii de lei din 2005.
Ceva comisioane la gainile de la BRD! In viata mea nu am avut un credit luat.
Si ghici solutia? Sa ma duc la ei, sa "negociez" cu ei sa ma scoata.

----
Sincer, nu inteleg ce te tot mandresti cu faptele tale. Cu asemenea fapte continuam sa construim o romanie de mizerie. Crezi ca suntem careva invidiosi?
Daca te critici, ii din spirit etic. Ce ai facut se cheama furt. Plain & simple.

#15
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
cine a gresit sa plateasca. Ce anume a furat???? Nu a furat nimic. SI eu am avut o situatie asemanatoare. Si rezolvarea e simpla, care a gresit plateste!!! :cursing:

#16
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostSilviudeep, on Dec 10 2006, 02:08, said:

cine a gresit sa plateasca. Ce anume a furat???? Nu a furat nimic. SI eu am avut o situatie asemanatoare. Si rezolvarea e simpla, care a gresit plateste!!! :cursing:
Mi se pare corect sa plateasca cine greseste, dar din pacate sistemul e destul de centralizat si te poate urmari si dupa.
Eu am avut bonus o data la o casa de shimb : dau 150 DM si-mi dau lei de 150 $, ii rog sa verifice daca e ok, nu voiam sa profit. Fata verifica si zice ca e bine ! Atunci iau banii, ii multumesc si plec. Acum o sa ma acuzati ca nu i-am pus ochelari sa-i arat ca marcile-s albastre si dolareii verzi  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate