Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cartuse care se golesc in ritm ametitor

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am o imprimanta Canon Pixma IP4200, care functioneaza cu 5 cartuse (4 de 8 si una de negru de 5 - cei care au canon cunosc modelele). Cartusele de 8 au 13 ml, cea de 5 nu stiu, dar e mai mare. Toate cartusele sint originale. Partea care ma seaca e ca se golesc prea repede. Am tiparit cel mult 15 pagini color (la calitate maxima ce-i drept, dar 15 ?!? si gata cartusele ?) si vreo 2-3 cd-uri. Alta chestie ce NU O PRICEP. Aveam cartusul de magenta cu semnul exclamarii (deci pe terminate) in panelul imprimantei, am tiparit doua pagini alb/negru si la cea mai slaba calitate si mi-a aparut ca si cyan-ul e gata. Am mai tiparit vreo 2 pagini, tot la cea mai slaba calitate si la 2-3% incarcare pagina, si gata si galbenul ! WTF ? pentru ce naiba se golesc cartusele color cand tiparesc a/n ? am doua cartuse de negru speciale care culmea nu sint decat pe jumate goale. Si nu se vad urme de scurgere niciunde in imprimanta ! Care e parerea voastra ?

#2
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006
Eu am canon pixma mp150. cu cartusele originale am scos maxim 25 pagini color. si mult mai multe alb negru, poate dublu. Dupa reincarcare imi arata ca sunt goale dar scot asa si iese. Sunt mai inchise culorile dupa reincarcare si au o tenta spre violet. Eu scot in general poze direct de pe aparat foto. Stiu pe cineva cu HP care a patit la fel, dupa vre-o 10 pagini sa dus cartusu.

#3
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
La ce va astepati?  :D
Laser frate!! :console:

Edited by exorcistul, 05 December 2006 - 00:01.


#4
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Imprimantele laser nu sunt bune pentru foto. Ele sunt foarte bune pt text.

#5
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

 nighthawk, on Dec 5 2006, 00:29, said:

Imprimantele laser nu sunt bune pentru foto. Ele sunt foarte bune pt text.

Poate imprimatele ieftine...! Un Xerox, Minolta cu 1200 dpi scot poze fara probleme.

#6
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 Ion_de_la_Raion, on Dec 4 2006, 23:28, said:

Alta chestie ce NU O PRICEP. Aveam cartusul de magenta cu semnul exclamarii (deci pe terminate) in panelul imprimantei, am tiparit doua pagini alb/negru si la cea mai slaba calitate si mi-a aparut ca si cyan-ul e gata. Am mai tiparit vreo 2 pagini, tot la cea mai slaba calitate si la 2-3% incarcare pagina, si gata si galbenul ! WTF ?
Hm. Din ce tin minte referitor la imprimantele Canon: incearca sa intri in Printer properties si bifeaza optiunea "Print in Grayscale" (sau ceva similar) ca sa fii sigur ca atunci cand listezi alb-negru nu iti foloseste si cartusele color. Evident, debifeaza optiunea daca vrei sa imprimi ceva color. Repet, e doar din amintiri.

#7
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
vezi ca nu cumva sa-ti faca alb-negru din culori. eu am patit asta acum ceva timp

#8
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 bogdanan, on Dec 5 2006, 01:38, said:

vezi ca nu cumva sa-ti faca alb-negru din culori. eu am patit asta acum ceva timp
La aia ma refeream si eu

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
au-au. de ce sa faca alb/negru din culori, cand are doua cartuse numai de negru ? asta nu ar fi o chestie cu cap. merci de sugestii cu properties.
SHTIRLITZ, folosesc cartuse originale, deci chestiunea refill-ului nu intra aici. oricum, am inteles ca e greoaie reumplerea la modelul asta de imprimanta si daca nici culorile nu ies ca cele originale, ma las pagubas.

Edited by Ion_de_la_Raion, 05 December 2006 - 02:35.


#10
geoguyman

geoguyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2007

 clicu, on Dec 5 2006, 01:19, said:

Hm. Din ce tin minte referitor la imprimantele Canon: incearca sa intri in Printer properties si bifeaza optiunea "Print in Grayscale" (sau ceva similar) ca sa fii sigur ca atunci cand listezi alb-negru nu iti foloseste si cartusele color. Evident, debifeaza optiunea daca vrei sa imprimi ceva color. Repet, e doar din amintiri.

"Print in Grayscale"  printeaza alb si negru.....chiar daca u ai un document color.
trebuie sa cauti o optiune la cartuse, de genu use black cartrige only

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate