Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Taxe vamale LCD-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
theandu

theandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.12.2006
Am inteles ca dupa aderare componentele pc, in special lcdurile vor avea taxe mai mici deci s-ar ieftini? e adev? sa mai astept? ca vreau sa`mi iau un lcd  asus vw192s. astept rasp. ms

#2
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
De la 1 ianuarie monitoarele peste 19 inch si cu intrare DVI se vor scumpi de fapt :D

Actualmente cine importa din Europa le cumpara fara aceasta taxa (strainii exportand "outside EU" n-o percep). De la 1 ianuarie, facturile vor veni cu taxa de 14% in plus! Nici aia de aduc din Asia n-or sa scape intrucat legislatia trebuie armonizata si va fi platita la import  :photo:

#3
theandu

theandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.12.2006

 Clayman, on Dec 4 2006, 16:36, said:

De la 1 ianuarie monitoarele peste 19 inch si cu intrare DVI se vor scumpi de fapt :D

Actualmente cine importa din Europa le cumpara fara aceasta taxa (strainii exportand "outside EU" n-o percep). De la 1 ianuarie, facturile vor veni cu taxa de 14% in plus! Nici aia de aduc din Asia n-or sa scape intrucat legislatia trebuie armonizata si va fi platita la import  :photo:


ms acuma dau comanda maine il iau :P

#4
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 Clayman, on Dec 4 2006, 16:36, said:

De la 1 ianuarie monitoarele peste 19 inch si cu intrare DVI se vor scumpi de fapt :D

Actualmente cine importa din Europa le cumpara fara aceasta taxa (strainii exportand "outside EU" n-o percep). De la 1 ianuarie, facturile vor veni cu taxa de 14% in plus! Nici aia de aduc din Asia n-or sa scape intrucat legislatia trebuie armonizata si va fi platita la import  :photo:
Clayman ai detalii despre taxa asta? Cum se numeste? Ce scop are?

#5
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
a facut valva la vremea ei...un search rapid

http://avzombie.com/...branded-unfair/

treaba e o MARE tampenie: imaginati-va ca trebuie platita si la monitoarele monochrome medicale care costa multe mii (chiar zeci) de euro

#6
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 Clayman, on Dec 4 2006, 17:08, said:

a facut valva la vremea ei...un search rapid

http://avzombie.com/...branded-unfair/
Mersi! Tocmai ce gasisem si eu articolul ala :) Intr-adevar o tampenie. Dar oricum m-am linistit... monitoarele DVI de 19" cu aspect 4:3 nu sunt taxate; urmeaza sa investesc intr-un monitor de asta (e programat pt. 2007) si ma gandeam ca va trebui sa devansez achizitia.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am inteles ca dupa aderare componentele pc, in special lcdurile vor avea taxe mai mici deci s-ar ieftini?

Nici pana acum nu existau taxe la ele.

Ce-ai auzit tu se refera la Televizoarele LCD care aveau cam 30% taxe vamale si care se elimina la 1 ianuarie.

#8
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
...in ultima vreme poate ati observat ca preturile la teveuri d-astea noi (lcd/plasma) au scazut, inainte de aderare si fara a se schimba ceva in legislatie la noi. motivul este acela ca producatorii ca cei de la panasonic de exemplu si-au tras o fabrica in cehia (EU) si de acolo pot vinde in europa fara taxe!

deci eu nu ma astept la injumatatiri de preturi...ce-a fost de ieftinit, s-a cam ieftinit deja, de-acu` doar concurenta-si va spune cuvantul....

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

motivul este acela ca producatorii ca cei de la panasonic de exemplu si-au tras o fabrica in cehia (EU) si de acolo pot vinde in europa fara taxe!
Nu era valabil si la noi. La noi motivul este altul. Reducerea de la 48% taxe la numai 15% va face ca modelele deja importate sa ramana pe stoc. Ori nimeni nu vrea sa ramana cu ele. Asa ca se renunta la profit ( sau la o parte din el ) ptr ce exista in stocuri. De acord insa ca preturile vor fi apropiate de ce exista luna asta la oferta speciala.

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
http://www.emag.ro/taxe_vamale_2007

#11
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

 MD, on Dec 7 2006, 10:56, said:


Taxe vamale incepand cu 1 Ianuarie 2007Pentru a evita confuziile create in ultimul timp in presa si pentru ca toti clientii sa poata lua decizii in cunostinta de cauza, eMAG face urmatoarele precizari cu privire la modificarile importante de taxe vamale, incepand cu 1 Ianuarie 2007. Astfel :


Produsele la care in prezent exista taxe vamale la intrarea pe teritoriul Romaniei si care vor fi eliminate incepand cu 1 Ianuarie sunt :

LCD-TV-uri, Plasme, Home Cinema – taxa 42%
Baterii, Accesorii de Rack – taxa 15,5%
Genti de notebook, huse – taxa 22%
Produse la care nu exista in prezent taxe vamale la intrarea lor pe teritoriu Romaniei :

Notebookuri
Monitoare
Aparate foto-video
Imprimante
Componente PC
Telefoane Mobile
Norme noi de protectie a mediuluiDe la 1 Ianuarie 2007 , Romania adera la UE, si va trebui sa se supuna normelor europene. Normele europene care afecteaza direct echipamentele IT&C, sunt cele referitoare la protectia mediului. Astfel :

Pe teritoriul Romaniei nu se vor mai putea comercializa decat produse RoHS Compliant . Mai multe detalii despre acest standard gasiti aici : http://www.rohs.gov.uk/. Astfel , produsele care nu corespund acestui standard (in general produse cu un pret scazut, care in acest moment se gasesc in piata romaneasca), nu se vor mai putea comercializa pe teritoriul Romaniei .
De asemenea de la 1 ianuarie 2007, se va introduce conform normelor europene, Taxa pentru gestionarea deseurilor electrice si electronice, care poate ajunge pana la 20-25 Euro pentru echipamente electrocasnice mari .
Concluzie: Pentru majoritatea produselor IT&C, este posibila o usoara crestere a preturilor incepand cu 1 ianuarie 2007, datorita alinierii Romaniei la normele europene cu privire la mediu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate