Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Sony miniDV HC35E: probleme de conectare la calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Problema este din driver-ele de Windows.
Incearca sa dezinstalezi tot ce tine de camera, ruleaza apoi un Registry Cleaner, reboot-eaza.
Instalaeaza numai driver-ul camerei, fara soft.
Inceatca captura cu Windows Movie Maker.
Daca face tot asa, Reinstaleaza Windows-ul.
S-ar putea sa fie un conflict de soft.
Intreaba si la Sony pe site.

#20
adapter

adapter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.06.2005
Am incercat si pe alt calculator(cu windows instalat fresh), aceeasi chestie/eroare.

#21
adryanrusu

adryanrusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.03.2005
nu cred ca am asa ceva,e luata de la cineva ,noua,care a adus-o de afara,si nu e prima problema pe care o am cu camerele video de la sony

#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postadapter, on Dec 4 2006, 13:26, said:

Am incercat si pe alt calculator(cu windows instalat fresh), aceeasi chestie/eroare.
Si daca cuplezi camera la PC fara a instala drivere, recunoaste ca a fost atasat un device nou? Cere instalare de drivere? Vede ca e camera video, eventual si model?
Incearca asa si da-i sa caute pe CD PC-ul singur driverele.
Daca nu le gaseste, lasa-l sa caute pe Internet. Daca nici asa nu gaseste, este posibil sa fie ceva bulit la camera.
Incearca si cu un alt cablu. Parca Sony vrea cablu de la ei, dar stiu ca merge si cu orice alt model compatibil.

#23
adapter

adapter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.06.2005
Camera este noua, foarte putin probabil sa fie ceva bulit la ea, am incercat si cu alte cabluri. De recunoscut recunoaste ca este un device nou cand conectez camera la PC, driverele i-am dat sa le ia si de pe CD si este acelasi lucru. Pe net nu gaseste drivere ptr ea.

Mie mi se pare ciudata faza cu ecranu albastru, de ce imi apare asa ceva, atata timp cat nu este conectata camera si rulez unul din programele de mai sus.

Edited by CristianAdrian, 02 April 2012 - 08:05.
scos citat inutil


#24
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pai am spus sa le dezinstalezi.
Probabil ca sunt pentru alta versiune de Win, sau sunt incompatibile cu alte programe instalate.
Vreau sa vad ca doar camera, fara soft, se cupleaza si functioneaza corect(cu Windows Movie Maker).
Pentru probleme de soft, discutam ulterior, problema o rezolvi cu update de pe site, cred.
Daca facem camera sa functioneze, soft-uri se gasesc garla pe net.
La soft-ul de firma, propietar, nu cred ca te putem ajuta prea mult. Scrie la ei pe site.
Da' sa vedem camera cuplata la PC!

Edited by CristianAdrian, 02 April 2012 - 08:05.
scos citat inutil


#25
adapter

adapter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.06.2005
Captura prin USB merge, am incercat cu Ulead VideoStudio 8 si merge. Calitatea e naspa, dar ma interesau softurile respective, sa vad daca merge sa trag materialul direct de pe camera pe dvd, fara prea multe complicatii.

#26
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
NU SE RECOMANDA ASA CEVA !!!
Citeste cu atentie ghidurile respective. Nu vei obtine niciodata calitate in asemenea mod, ci numai mediocritate. Pentru Sony, captura pe firewire, editare, daca e cazul, encodare dupa plac, scriere pe suport(CD, DVD) dupa necesitati. Detalii in sectiunea GHIDURI.
Forget about Sony bundled software! Use only good and as possible free software.
Good luck!

Edited by CristianAdrian, 02 April 2012 - 08:05.
scos citat inutil


#27
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Va salut.Am o camera Sony Handycam DCR-Hc 35E,cumparata in 2006.In tot acest timp am filmat doar 4 minicasete in rest camera a stat intr-un dulap,nefolosita.In urma cu 3-4 luni am scos-o din dulap si i-am reinarcat acumulatoru,am verificat-o,totul era ok.Acum cateva zile am scos-o sa incarc acumulatoru si sa mai filmez cate ceva si stupoare in modul stand by pentru filmare,obiectivul nu-mi mai vede nimic,e ca si cand ar avea capacul pus pe obiectiv.Nici pe lcd nici direct prin obiectiv nu vede nimic.In schimb in modul play reda foarte bine,se vede pe lcd,deci cred ca nu e banda be conexiune.Probabil o fi senzorul optic dus,dar asa sa se strice nefolosita?Ce parere aveti?Multumesc anticipat.

#28
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
da, e posibil, citeste aici : http://www.imaging-r...om/badccds.html
daca te incadrezi la acest defect reparatia e gratis, vezi in josul paginii lista cu produsele sony afectate
citat :
According to the update, which currently seems to be available only in the Japanese language, the defect may potentially be found in an additional eight digital camera models (shown in red above), which went on sale from 2003 - 2005. The Japanese advisory states that these newly added models will be eligible for free service regardless of warranty status should any malfunction be caused by the CCD sensor, in the same way as detailed in the original service advisory.
..........
Regardless, in the US, the story is the same (at least it is for all the products we checked): "From October 3, 2005 through October 2, 2007, Sony will repair, free of charge, affected products exhibiting the above-mentioned problem where it is caused by the image sensor device. Sony will also cover the cost of shipping and handling to service to correct this issue."

Edited by CristianAdrian, 02 April 2012 - 08:06.
scos citat inutil


#29
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Multumesc de raspuns,dar din pacate HC-35E nu e in lista.Oricum chiar daca era, nu cred ca recunosteau astia  de la Sony Romania,si mai ales ca defectul a aparut dupa 5 ani.In orice caz nu cred ca am sa investesc 4 5 milioane in reparatie,asa ca o trec la'' profit si pierderi '' :angry2: Sanatate.

#30
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Pote gasesti sa o vinzi. Inca mai sunt persoane care au nevoie de un player si un derulator miniDV ;).

#31
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Aia nu e lista finala oficiala. Eu ti-am dat un start de unde sa incepi cautarea. Personal sunt convins ca e acelasi senzor ca la modelul 30 care e in lista. De asemenea cunosc personal vreo 3 cazuri de reparatie gratuita pe acest motiv la sony romania. Deci eu zic ca te resemnezi degeaba. Daca inca o consideri pierdere sunt eu bucuros sa re scap de ea :coolspeak:

Edited by Mir, 02 April 2012 - 01:45.


#32
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Da multumesc de raspuns,o sa ma duc la Sony sa-i faca o constatare,si sa vad ce si cum,daca nu-mi convine te caut pe PM.Sanatate multa.

#33
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

View Posthohaele, on 31st March 2012, 16:03, said:

Va salut.Am o camera Sony Handycam DCR-Hc 35E,cumparata in 2006.In tot acest timp am filmat doar 4 minicasete in rest camera a stat intr-un dulap,nefolosita.In urma cu 3-4 luni am scos-o din dulap si i-am reinarcat acumulatoru,am verificat-o,totul era ok.Acum cateva zile am scos-o sa incarc acumulatoru si sa mai filmez cate ceva si stupoare in modul stand by pentru filmare,obiectivul nu-mi mai vede nimic,e ca si cand ar avea capacul pus pe obiectiv.Nici pe lcd nici direct prin obiectiv nu vede nimic.In schimb in modul play reda foarte bine,se vede pe lcd,deci cred ca nu e banda be conexiune.Probabil o fi senzorul optic dus,dar asa sa se strice nefolosita?Ce parere aveti?Multumesc anticipat.



     Din pacate nu se mai inlocuiesc senzorii ccd fara cost.Campania de inlocuire gratuita initiata de firma Sony s-a incheiat.Numai bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate