Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

The Pianist (2002)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
La vita e bella e intr-adevar de departe extraordinar. Ce nu prea inteleg eu e moda asta (relativ recenta) a filmelor in legatura cu al doilea razboi mondial, dar despre drama evreilor. Cred ca e o conspiratie la mijloc. :D Pianistul e o vrajeala de film care nici macar cu amen nu se compara. Ca sa nu mai zic de la vita e bella.

#38
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Pe mine m-a impresionat EXTREM DE MULT. Mi-au dat lacrimile, iar in unele faze, parca simteam si eu durerea lor. Imi pare bine ca imi pare rau ca l-am vazut ! Adica: m-am simtit ingrozitor dupa ce l-am vazut, insa imi pare bine ca am trait o asa experienta.

#39
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
1. Partial, sunt de acord cu Brandonel... filmele despre holocaust au un tratament special... in africa sunt sute de mii, milioane de oameni care mor de foame... acum, in momentul asta... in estul europei sunt milioane de oameni care devin banali, masini de lucru, roboti... in asia sunt o multime de oameni la nivelul evului mediu... but, who cares?

2. La vita e bella este un super film, intr-adevar, dar povestea este mult, mult mai speciala si mai bine construita decat in pianistul, unde am vazut o multime de clisee...

#40
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003
Inca de la primele secvente m-a impresionat mult  actorul din rolul principal,Adrien Brody.Nu inteleg cum se poate cineva plictisi la un asemenea film! Nu ma intereseaza ca este despre evrei.Ma intereseaza ca este un film dupa un fapt real,cutremurator,care s-a intamplat pana la urma nu cu foarte mult timp in urma, pe aici...nu departe de noi si pare incredibil ca asa ceva a fost posibil.Un film foarte bun  "The Pianist" , unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut , un film necesar inca lumii de azi care are inca nevoie sa-si aminteasca si sa invete din greselile istoriei.

#41
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
brandonel are dreptate cand 'ataca' The Pianist la modul asta. Holocaustul *NU* a fost doar al evreilor... dar spune-le lor asta si este declarat antisemit, marginalizat de societate etc.

Cred ca la 'The Pianist' chiar asta este problema: este despre evrei. Ok, intr-adevar, au fost macelariti *dar*... cat timp o sa le mai inchinam imnuri? Polanski a ales o tema usoara si comuna, filmul e lipsit de originalitate din acest punct de vedere.

Mi-a placut foarte mult 'La Vita e Bella' dar sa *nu* uitam de 'Train de Vie' care a fost facut inainte dar acolo evreii nu erau prezentati intr-o lumina foarte buna, erau in fond prezentati cum sunt.

De ce n-a fost promovat? Ca realizare si idee este exceptional.

Nu trecem niciodata linia.

#42
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
nici pe mine nu m-a impresionat filmul. si eu sint de parere ca este mai degraba un film documentar, decit un film artistic. A.B. e inexpresiv la inceputul fimului, inainte de ocupatia germana. daca am taia din film crimele nazistilor, filmul n-ar impresiona cu nimic, va asigur. ba da, m-a impresionat faza de la sfirsit cu ofiterul german care i-a crutat viata si i-a dat mincare.

mai bun mi s-a parut de ex. Empire Of The Sun. Schindler's List nu l-am vazut inca.

pe cind un film si cu crimele lui Stalin?

#43
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by herr

pe cind un film si cu crimele lui Stalin?


da, asta ar fi o chestie. nu prea curand cred... sa zicem, 20 ani maybe? eu as incepe cu lenin... apropos, ati vazu vre'un film cu revolutia rusa? cel mai aproape pe care l'am vazut ar fi Doctor Zhivago, un film care mi'a placut la nebunie. dar in acesta, partea cu revolutia e secundara...

#44
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 06.01.2009
impresionant film

#45
Gabrielaa

Gabrielaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.03.2011
filmul e super fain si da,sunt de acord ca in ultima vreme s'au facut multe filme cu Holocaustul,dar e ceva ce s'a intamplat recent.Nu au avut de suferit doar evreii ci si alte minoritati,dar de fapt Hilter vroia exterminarea evreilor.si pentru brandonel,ca sa stii si tu de ce nu se poate face autopsia unei persoane gazate intr'un lagar de concentrare,e pentru ca dupa ce gazau mii de oamenii,ii duceau la crematorii.asa ca nu stiu cum ai putea tu din cenusa sa'ti dai seama care a fost gazat,care a fost impuscat sau care a murit din cauza foamei.
Intr'adevar in Africa sunt milioane de oamenii care omor de foame si totusi nu se fac filme dupa situatia de acolo,ci dupa Holocaust.se fac filme ca sa se poata invata din istorie ca un asemenea dezastru sa nu se mai intample,dar la ce mentalitate au unii dintre noi,nu m'as mira sa se intample iar asa ceva..nazistii se mandreau cu ceea ce au facut,pastrand fise in care ziceau cum au incercat fel de fel de experimente si multe altele.
la urma urmei,fiecare crede ce vrea despre film dar eu cred ca eu un film superb care ma face sa apreciez mai mult tot ceea ce am.si "lista lui schidler" e la fel de superb.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate