Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

The Pianist (2002)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Cum vi s-a parut ? pe mine m-a ravasit...  terminat.. nu stiu ce sa mai zic...

#2
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
"the pianist" - un film de referinta, si Oscar foarte meritat pentru A.B.
nu stiu de ce, chiar acum gandindu-ma la film, mi-am adus aminte de "La vita e bella" a lui Benigni - si nu au nici o legatura unul cu altul... poate doar holocaustul in sine...

#3
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
da am vazut...
cu pianistul ala care a fost in lagar sau nush unde..in timpul razboiului..el era evreu..daca e ala pot  sa zic ca am ramas si eu impresionat si a fost unul din filmele care mi-au dat de gandit

#4
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
da, lasand la o parte cateva povestea (care poate fi discutata), AB a facut un rol minunat. In mod clar cel mai impresionant film despre Holocaust si mai ales despre oamenii din WW2, nu despre armatele, trenurile si lagarele naziste.

indianu..ia zi tu... la ce ti-a dat de gandit ? si ce a iesit dupa "datul" asta :)

#5
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Faza care mi-a placut cel mai mult din film a fost cind maiorul german ii da pachetul cu mincare in care se afla si un deschizator de conserve aluzie
la faptul cum s-a dat de gol pianistu: incercind sa deschida o conserva cu muraturi cu ranga de fier pt soba ;)

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
de la "Sophie's Choice" nu m-a mai impresionat nici un movie in halul asta.

#7
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Nu este chiar un film de referinta... Are pasaje plictisitoare si e prelungit mult prea in exces.
"Lista lui Schindler" este cel mai bun film pe tema Holocaust-ului care a fost realizat pana acum... pe mine cel putin m-a emotionat foarte mult, mai ales scena in care Schindler se desparte de evrei. Nici nu se compara cu "Pianistul", nici ca poveste, nici ca realizare artistica...

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
o fi fost plictisitor pentru tine... heh...

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
filmul nu trebuie judecat ca realizare artistica sau cum a jucat brody... ci cat de mult reuseste sa te faca sa intelegi rautatea umana si capacitatea unora de a indura-o...

nu stiu ce ati priceput voi din filmul asta... insa eu deschid frigiderul cu mai mult respect acum...

#10
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
parerea MEA este ca filmul e varza. mai bine spus, penibil. se exagereaza cumplit in acest film, si nu stiu ce alt regizor ar fi putut sa traga niste "retusuri" mai grosolane de atat... poate Costa Gavras (in al sau "Amen"). nu cred ca mai exista puncte de vedere obiective la decernarea premiilor din ziua de azi (nici macar la Cannes, unde "jegu" asta a luat Palm d'Or in 2002, ce sa mai vorbim de Oscaruri unde isi impart premiile ca in familie). gata, acum orice film cu evrei care arata, ce-au patit "saracii" in al 2lea razbel mondial, este ingropat de premii care mai de care... nu vreau sa comentez mai mult sau sa deschid o tema pe o discutie INTERZISA, pentru ca nu vreau sa risc. va las pe voi sa reflectati la ideea de libertate (de exprimare) a lumii in care traim, si sa va puneti niste intrebari la care nimeni dintre sustinatorii holocaustului nu a reusit sa dea un raspuns: "de ce NU exista o autopsie care sa ateste: acesta este corpul unei persoane ucisa prin gazare?"...mai ganditi-va si voi, ca nu-mi permit sa le scriu.

ps: pt cine nu stie, in romania (si nu numai), pentru negarea holocaustului se face inchisoare !  :ciocan: ... asa ca avetzi grija ce scrieti  :nu:

#11
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Daca vrei un top, mda, cred ca Schindler's List este mai bun/dinamic. Dar la fel de bine s-ar putea sa fie si altii care vor considera invers, iar atunci argumentul "pasaje plictisitoare..." nu este suficient.
Fiecaruia ii place sau nu, mai mult sau mai putin, iar daca vrei o parere profesionala, atunci probabil ca nu acesta este locul potrivit.
Uite de pilda arty, spune ca a mai fost impresionat ultima oara de alegerea Sophiei, si sunt convins ca a vazut si Schindler intre timp, dar din diferite motive, care pe noi nu ne privesc, este impresionabil numai de anumite laturi artistice, care lipsesc sau nu sunt atat de profunde in Schindler's List.
Cand am spus de referinta am "privit" in dreptul meu: cand copilul meu va mai creshte voi inista sa vizioneze acest film!

#12
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
dar serios, arty, chiar nu ti s-a parut pe alocuri plictisitor? E un pasaj de mai bine de 30 min (momentele in care pianistul sta ascuns in apartament) in care NU EXISTA NICI O REPLICA!!! E film mut! E un film per ansamblu bun, insa repet, exista alte filme mult mai reusite pe aceasta tema... Si zici ca filmul asta exista exemple de rautate umana...
Repet, uita-te la "Lista lui Schindler" si ai sa vezi un rol negativ magistral interpretat de Ralph Fines. Cred ca e cel mai reusit rol negativ din cinematografie, sunt momente in care efectiv iti vine sa il iei de gat pe omu ala, nu altceva...

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
mie nu mi-i s-a parut plictisitor nici o secunda.... scenele din apartament aveau rolul lor clar si n-au fost mai mult de 5 minute.. adunate....

#14
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003

Quote

Originally posted by brandonel
parerea MEA este ca filmul e varza. mai bine spus, penibil. se exagereaza cumplit in acest film, si nu stiu ce alt regizor ar fi putut sa traga niste "retusuri" mai grosolane de atat... poate Costa Gavras (in al sau "Amen"). nu cred ca mai exista puncte de vedere obiective la decernarea premiilor din ziua de azi (nici macar la Cannes, unde "jegu" asta a luat Palm d'Or in 2002, ce sa mai vorbim de Oscaruri unde isi impart premiile ca in familie). gata, acum orice film cu evrei care arata, ce-au patit "saracii" in al 2lea razbel mondial, este ingropat de premii care mai de care... nu vreau sa comentez mai mult sau sa deschid o tema pe o discutie INTERZISA, pentru ca nu vreau sa risc. va las pe voi sa reflectati la ideea de libertate (de exprimare) a lumii in care traim, si sa va puneti niste intrebari la care nimeni dintre sustinatorii holocaustului nu a reusit sa dea un raspuns: "de ce NU exista o autopsie care sa ateste: acesta este corpul unei persoane ucisa prin gazare?"...mai ganditi-va si voi, ca nu-mi permit sa le scriu.


Parerea ta am citit-o. As fi curios sa stiu de unde stii tu cat se exagereaza in film, pe ce-ti bazezi afirmatia?
Cum ar trebui sa procedeze cei de la oscar-uri? Sa te intrebe pe tine inainte de decizie si decernare?
Te rog frumos mai numeste 2 filme in care se arata ce-au patit "saracii" in al 2-lea razbel...
Cand eram in Romania, prin 90, aparuse o carte scrisa de o romanca (parca din Cluj) ce supravietuise unui lagar de concentrare. Ai citit-o? Sau si aia este exagerata?

#15
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Moto: toate filmele unde nu sunt replici la macar fiecare 5 minute sunt plictisitoare. Acum mi-a venit in minte campionul: cred ca se numea "Duel pe autostrada" - deci ala a fost o porcarie de film... si regizorul se numea Steven Spielberg :)

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
bertino: nu incerc sa compar cu "Lista lui Schindler"... acela e alt gen de film.. tema e doar oarecum comuna.

#17
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
da sunt de acord ca nu este modificata absolut deloc realitatea si ca asta a urmarit Polanski... dar noi vorbim aici despre UN FILM ! Ideea de film implica automat o "atingere artistica" din partea regizorului, care normal deformeaza usor realitatea, dar il face sa fie mai atragator pentru public... Exact treaba asta ii lipseste "Piansit-ului"... Este un film dur, cu o poveste destul de interesanta, dar NESLEFUIT.

#18
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
si de ce nu vrei sa le compari? E aceiasi poveste, doar ca este privita prin ochi diferiti:
Pianistul - prin ochii evreului
Lista - prin ochii neamtului cu interese mercantile

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate