Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9356 replies to this topic

#9271
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,787
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajGRATEFUL, pe 25 martie 2024 - 21:08, a scris:

15. El ( Isus) este chipul Dumnezeului celui nevazut, Cel intai nascut din toata zidirea ( Creatia).(Coloseni 1)

Din versetul acesta reiese ca apartine Creatiei.



Da.

[ https://i.ibb.co/H7L2JtP/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9272
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 03.02.2009
Iisus spune de exemplu ca el stie (ce vorbea cu fariseii) caci e fost in prezenta tatalui. Daca era cazul de dedublare, ar fi trebuit sa spuna ca stie de cand era in ceruri.
Si mai rau (pt argumentul cu dedublarea), inseamna ca Iisus practic spune cu asta ca insasi in ceruri el e inferior (lipsit de puteri dumnezeiesti) din moment ce chiar din ceruri trebuie sa apeleze la d-zeu tatal ca sa stie lucrurile divine.

#9273
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajbursucelu_viesel, pe 26 martie 2024 - 08:30, a scris:


De fapt Insasi numele spune tot.. Tatal e tata.. e dinaintea, si superior ierarhic copilului..
Egal n-are cum sa fie decat ca importanta pt mantuirea omului (caci fara el nu se poate ajunge la d-zeu).
A fost planul Tatalui, ca prin cel neprihanit sa atraga si pe ceilalti la EL.
Deci nu era ceva imposibil ca sa zici ca fara isus nu se poate ajunge la Tatal, ci e un alt tip de "scara" . Pana la isus erau jertfele animalelor fara cusur, si au fost inlocuite de o singura jertfa a mielului fara cusur in Hristos isus.

#9274
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 03.02.2009

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 26 martie 2024 - 08:37, a scris:

o singura jertfa a mielului fara cusur in Hristos isus.
Eu tot n-am inteles-o pe asta cu jertfa. Cand iti jertfesti ceva, atunci il pierzi. Adica Iisus ar trebui sa nu mai existe, daca a fost jertfit. Altfel nu vad cum... l-a trimis pe pamant ca sa-si jertfeasca venirea pe pamant?
Pai ce, era o vacanta / concediu pe pamant, si si-a sacrificat vacanta? Nu mai poate sa se coboare inca o data si sa stea la soare pe sezlong? Care-i jertfa daca el in continuare e in ceruri ca la inceput?
Cand iti jertfesti ceva, atunci nu-l mai ai.

Edited by bursucelu_viesel, 26 March 2024 - 08:50.


#9275
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,787
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajXlander, pe 25 martie 2024 - 20:48, a scris:

Asa asa, "mai inainte de intemeierea lumii", acum sincer...nu inteleg unde doresti sa ajungi sau ce-ti doresti sa explici cu aceste citate. Pentru ca ultima oara pe topicul tau (verifica, te rog) mi-ai spus ca Isus Hristos este o fiinta creata...si daca este creata, cum putea exista El "inainte de intemeierea lumii" ?

Te poticnește expresia „înainte de întemeierea lumii”, aplicată lui Isus Cristos la 1 Petru 1:20?

VDC:
El a fost cunoscut mai inainte de intemeierea lumii si a fost aratat la sfarsitul vremurilor pentru voi (1Pet.1:20)

Ei bine, dacă tu ai fi studiat cu Martorii lui Iehova, ai fi știut că această expresie apare și cu privire la Biserică, deci Dumnezeu cunoștea și pe cei aleși, tot ”înainte de întemeierea lumii”:

VDC:
In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupa ce, in dragostea Lui, (Efes.1:4)

#9276
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajbursucelu_viesel, pe 26 martie 2024 - 08:49, a scris:

Eu tot n-am inteles-o pe asta cu jertfa. Cand iti jertfesti ceva, atunci il pierzi. Adica Iisus are trebui sa nu mai existe, daca a fost jertfit. Altfel nu vad cum... l-a trimis pe pamant ca sa-si jertfeasca venirea pe pamant?
Pai ce, era o vacanta / concediu pe pamant, si si-a sacrificat vacanta? Nu mai poate sa se coboare inca o data si sa stea la soare pe sezlong? Care-i jertfa daca el in continuare e in ceruri ca la inceput?
Cand iti jertfesti ceva, atunci nu-l mai ai.
Jertfa are rolul de a sfarama inima de piatra.
Pentru unii sfarma din prima, altii pot ramane cu inima impitrita pentru totdeauna.
E modul prin care Tatal ceresc a ales sa zdrobeasca inima de piatra.
Eu am experimentat acest efect la aproape 10 ani.
Am avut un ramazan bairam un miel de jertfa. habar n-aveam ce se va intampla cu el.
Si se pare ca cineva le-a cerut ca acea jertfa sa mi-o dedice . Deci parintii au cumparat un miel fara "cusur" inainte cu o saptamana, un miel care mi-a devenit prieten, iar in ziua de bairam am fost chemat sa asist la injunghiere. Practic am fost zdrobit. Pierdeam un prieten. Apoi pus sa mananc din carnea lui.
Plangeam si mancam . Luni intregi am fost ravasit. Nu intelegeam de ce trebuia sa se intample astfel. Abia dupa mult timp am inteles ca JERTFA de injunghiere era menita sa puna in constinta noastra duhul dragostei .

#9277
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 03.02.2009

View PostPaco_ste1, on 26 martie 2024 - 08:58, said:

JERTFA de injunghiere era menita sa puna in constinta noastra duhul dragostei .
Ok, dar aia a fost o pierdere pt tine. Dar in cazul lui Iisus. Din cate spui, singura pierdere ar fi simtit-o apropiatii lui Iisus, ca nu l-au mai avut alaturi.
Dar nu e jertfa din perspectiva lui d-zeu, asa cum se insinueaza (caci d-zeu in continuare il are alaturi, in ceruri). Si nu e jerta nici pt (simtita de) noi, restul oamenilor.
Deci eu as defini jertfa ca o pierdere voluntara.

View PostPaco_ste1, on 26 martie 2024 - 08:58, said:

miel de jertfa
Sunt lucruri diferite. Tu, din moment ce nu doreai sa-l sacrifici pe miel, n-ai facut nicio jertfa. Si nici familia n-a facut nicio jertfa, din moment ce l-a mancat.
N-a simtit nimeni nicio jertfa, ca n-a pierdut nimic (din proprie vointa. Tu ai pierdut (ca ti-era drag mielul) dar nu din proprie vointa)

Edited by bursucelu_viesel, 26 March 2024 - 09:48.


#9278
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,136
  • Înscris: 10.09.2008

 bursucelu_viesel, on 26 martie 2024 - 08:49, said:

Eu tot n-am inteles-o pe asta cu jertfa. Cand iti jertfesti ceva, atunci il pierzi. Adica Iisus ar trebui sa nu mai existe, daca a fost jertfit. Altfel nu vad cum... l-a trimis pe pamant ca sa-si jertfeasca venirea pe pamant?
Pai ce, era o vacanta / concediu pe pamant, si si-a sacrificat vacanta? Nu mai poate sa se coboare inca o data si sa stea la soare pe sezlong? Care-i jertfa daca el in continuare e in ceruri ca la inceput?
Cand iti jertfesti ceva, atunci nu-l mai ai.

Suferința este o jertfă, iar Noul Testament vorbește în acest sens (figurat) despre "jertfa" lui Cristos.

#9279
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 06.03.2021

 bursucelu_viesel, on 26 martie 2024 - 08:49, said:

Eu tot n-am inteles-o pe asta cu jertfa. Cand iti jertfesti ceva, atunci il pierzi. Adica Iisus ar trebui sa nu mai existe, daca a fost jertfit. Altfel nu vad cum... l-a trimis pe pamant ca sa-si jertfeasca venirea pe pamant?
Pai ce, era o vacanta / concediu pe pamant, si si-a sacrificat vacanta? Nu mai poate sa se coboare inca o data si sa stea la soare pe sezlong? Care-i jertfa daca el in continuare e in ceruri ca la inceput?
Cand iti jertfesti ceva, atunci nu-l mai ai.

Bine punctat! :)

#9280
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 03.02.2009

View Postlogic1, on 26 martie 2024 - 10:06, said:

Suferința este o jertfă, iar Noul Testament vorbește în acest sens (figurat) despre "jertfa" lui Cristos.
Eu din ce inteleg cu buna credinta din perspectiva crestinismului, e ca practic d-zeu a vrut sa ne transmita mesajul ca el sufera cand noi pacatuim.
Caci d-zeu putea pur si simplu sa ne ierte pacatele (dar a tinut sa-l trimita pe Iisus sa sufere, ca sa vedem si noi ca el sufera cand pacatuim), iar daca-l trimitea pe Iisus, atunci scopul lui ar fi fost sa ne spuna vorbe de duh care sa ne lumineze, nu sa fie scopul lui principal sa fie chinuit.

Caci din perspectiva astalalta, n-are sens ca d-zeu sa faca o jertfa sa-l induplece tot pe d-zeu, ca sa ne ierte pacatele (aici chiar ca ar fi acea dedublare pe persoana). Jertfa deci ar fi adusa de d-zeu ca sa-l induplece pe om sa nu mai faca pacate (nu ca d-zeu sa-l induplece tot pe d-zeu sa ne ierte), caci d-zeu sufera cand omul pacatuieste. D-zeu ne cere mila, practic. Cam asa ar avea sens.

Edited by bursucelu_viesel, 26 March 2024 - 11:28.


#9281
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajlogic1, pe 26 martie 2024 - 10:06, a scris:

Suferința este o jertfă, iar Noul Testament vorbește în acest sens (figurat) despre "jertfa" lui Cristos.

Isus Hristos a murit la propriu si moartea lui constituie Jertfa!

Iertarea pacatelor o avem prin sangele Lui.(Efes.1:7)(Efes.1:7)
El este Marele Preot care a intrat in Locul Preasfant "nu cu sange de tapi si de vitei, ci cu insusi sangele Sau,"(Evr.9:12)
Am fost rascumparati din felul desert de vietuire, prin sangele scump al lui Hristos.(1Pet.1:19) (Apoc.5:9)

9. Si cantau o cantare noua si ziceau: "Vrednic esti Tu sa iei cartea si sa-i rupi pecetile: caci ai fost junghiat si ai rascumparat pentru Dumnezeu, cu sangele Tau, oameni din orice semintie, de orice limba, din orice norod si de orice neam. (Apoc.5:9)

Sangele poarta in ea viata si Isus cand a murit, Si-a Jertfit viata la propriu, nu la figurat.

Vizualizare mesajdark, pe 26 martie 2024 - 08:53, a scris:

Te poticnește expresia „înainte de întemeierea lumii”, aplicată lui Isus Cristos la 1 Petru 1:20?

VDC:
El a fost cunoscut mai inainte de intemeierea lumii si a fost aratat la sfarsitul vremurilor pentru voi (1Pet.1:20)

Ei bine, dacă tu ai fi studiat cu Martorii lui Iehova, ai fi știut că această expresie apare și cu privire la Biserică, deci Dumnezeu cunoștea și pe cei aleși, tot ”înainte de întemeierea lumii”:

VDC:
In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupa ce, in dragostea Lui, (Efes.1:4)

Versetul Efeseni 1:4 spune ca "In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii".
Ne-a ales potential ca si clasa, sau grup, fiindca conditia pentru a fi in Hristos este credinta* pe care fiecare o manifesta individual, raspunzand afirmativ atractiei lui Dumnezeu.

Dumnezeu cunoaste totul inainte ca lucrurile sa se intample, dar Isus a fost cunoscut mai inainte de intemeierea lumii in mod direct, El fiind o entitate cereasca existenta la timpul cand Dumnezeu a creat omul.

* 13. Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit (Efeseni 1:13)

Edited by GRATEFUL, 26 March 2024 - 12:16.


#9282
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajbursucelu_viesel, pe 26 martie 2024 - 08:49, a scris:

Eu tot n-am inteles-o pe asta cu jertfa. Cand iti jertfesti ceva, atunci il pierzi. Adica Iisus ar trebui sa nu mai existe, daca a fost jertfit. Altfel nu vad cum... l-a trimis pe pamant ca sa-si jertfeasca venirea pe pamant?
....Care-i jertfa daca el in continuare e in ceruri ca la inceput?
Cand iti jertfesti ceva, atunci nu-l mai ai.
Faptul ca Dumnezeu L-a inviat pe Isus dintre cei morti, nu micsoreaza cu nimic valoarea Jertfei Sale!
( A murit si moartea Lui a implicat si suferinta; a fost ascultator pana la moarte cu toate ca nu trebuia sa experimenteze nici moartea, nici suferinta fiind intotdeuna un Fiu supus lui Dumnezeu, Tatal ceresc)

Edited by GRATEFUL, 26 March 2024 - 12:37.


#9283
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 17.04.2014
Neavand experienta suferintei si a mortii imagineaza-ti starea prin care a trecut Isus inainte sa fie prins, schingiuit si dus la moarte!

44. A ajuns intr-un chin ca de moarte si a inceput sa Se roage si mai fierbinte; si sudoarea I se facuse ca niste picaturi mari de sange care cadeau pe pamant.( Luca 22)

Iminenta evenimentelor ce urmau sa se intample si stresul maxim la care a fost supus, L-au facut pe Isus sa se roage Tatalui ca daca este cu putinta sa departeze de la El paharul pe care urma sa-L bea(Luc.22:42) ( cu toate ca stia pentru ce a venit pe pamant!)

Edited by GRATEFUL, 26 March 2024 - 12:59.


#9284
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 06.03.2021
Singura variantă logică a sacrificiului lui Isus, ar fi doar dacă el ar fi coborât de sus din ceruri, ca să ispășească un sacrificiu, o jertfă, pentru rasa umană, în fața Tatălui (nu în genul sacrificiilor animale)... chiar dacă urma ca el să învie și să se întoarcă la Tatăl, asta nu descalifica jertfa lui sub nicio formă... 🤔

Însă varianta că el era un simplu om care urma să fie sacrificat... nu stă în picioare... pentru că în primul rând animalele erau înjunghiate și arse pe altar, ceea ce nu s-a întâmplat cu Isus, iar un simplu om nu putea lua asupra lui toate păcatele omenirii... 🤔

Iar varianta că el a făcut un sacrificiu simbolic, e de neînțeles, pentru ce să ceară Dumnezeu un astfel de lucru?! :habarnam:

Edited by heartu, 26 March 2024 - 13:53.


#9285
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 03.02.2009

View PostGRATEFUL, on 26 martie 2024 - 12:06, said:

Am fost rascumparati din felul desert de vietuire, prin sangele scump al lui Hristos.(1Pet.1:19) (Apoc.5:9)
Da', am si eu o intrebare. S-a schimbat ceva de cand a venit Iisus, sau a venit degeaba? Ca daca era vorba de desfranari sado-maso, etc, cred ca suntem mult mai avansati acum (si cu operatiile de trangenderism). Cu razboaiele nici vorba sa ne fi invatat minte. Cel putin in ww2 am facut prapad. Si nici acum nu suntem mai breji vad.

#9286
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,787
  • Înscris: 16.03.2004
bursucelule, aici este despre dogma Trinității, nu despre orice subiect îți trece ție prin cap!

#9287
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,784
  • Înscris: 03.02.2009

View PostGRATEFUL, on 26 martie 2024 - 12:06, said:

conditia pentru a fi in Hristos este credinta*
Da, dar un nume nu inseamna nimic, atata timp cat omul ii intoarce vorbele (lui Iisus/d-zeu) pe dos, sau pur si simplu nu-i pasa de ele, dar in schimb in Hristos crede (doar ca-i un nume gol, golid de continut).
Din Iisus/d-zeu care avea atatea vorbe neiertatoare fata de bani (nu poti slavi 2 stapani, ori banul ori pe D-zeu, mai usor cu camila decat cu bogatul in rai, nu adunati averi pe pamant, ci in ceruri, pune imprumutul cu profit pe acelasi nivel cu crima "you men take money to kill people. You people lend money and charge interest on those loans. You people cheat their neighbors just to make a little money"), ei, din asta credinciosi au facut ca-i ultra-capitalist si doreste sa fim cat mai bogati cu putinta. Sau cu mancatul de carne. Pai fratii lui Iisus de mici erau vegetarieni, din familie, la fel si Ioan Botezatorul, si d-zeu le zicea sa le iasa pe nas carnea daca vor sa o manance, ca in geneza le-a zis ce sa manance si nu era numarata si carnea pe-acolo. Si cand colo daca-i zici unui credincios de vegetarianism, zice ca esti cu diavolul.. si se mandresc ca mananca multa carne. Si tot asa.

#9288
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,431
  • Înscris: 26.01.2007

View Postbursucelu_viesel, on 26 martie 2024 - 16:01, said:

fratii lui Iisus de mici erau vegetarieni, din familie
Cum se numește filmul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate