Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9349 replies to this topic

#1027
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
de cand a inceput sa decida Dumnezeu si care a fost prima Lui decizie?

#1028
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,569
  • Înscris: 16.03.2004
Prima Lui decizie a fost să-L nască pe Isus și i-a dat o funcție, să fie Cuvântul, adică Reprezentantul Său.

...dar, ce mă fac cu unul ca tine, care crezi că Tatăl și Isus sunt aceeași ființă? Cum poate aceeași ființă să se nască pe Sine ????

View Postlogic1, on 11 octombrie 2017 - 12:47, said:

Poate că nu sunt atât de convinși de formularea oficiala a doctrinei trinității...
Amin!
Ei nici măcar nu-și cunosc doctrina, dacă-i iei la bani mărunți, unii o dau în modalism, alții invalidează fără să-și dea seama, dogma, dar ei spun că sunt trinitari.

#1029
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 11 octombrie 2017 - 14:23, said:

...dar, ce mă fac cu unul ca tine, care crezi că Tatăl și Isus sunt aceeași ființă? Cum poate aceeași ființă să se nască pe Sine ????
poate sa nu o mai dai in nonsensuri si sa raspunzi daca prima decizie a lui Dumnezeu era adevarata sau falsa din moment ce Adevarul nu exista in acel moment?

#1030
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,569
  • Înscris: 16.03.2004
Tu ești adevărat? Se pare că nu, căci pentru tine este un singur ”adevăr” și restul este fals.

#1031
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
lasa-ma pe mine si raspunde la ce te-am intrebat.

#1032
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,569
  • Înscris: 16.03.2004
Tatăl este Adevărat, Isus este Adevărat. Ce ”adevăr” zici tu că nu exista în acel moment? Posted Image

#1033
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Eu vorbesc despre Adevar, adica Adevarul in care se reflecta tot ceea ce exista, care cuprinde totul. Doar nu afirmi ca Isus era o parte din Adevar?
Deci raspunzi sau nu? Prima decizie a lui Dumnezeu era parte din singurul Adevar care exista sau nu, fiind in afara Adevarului?

View Postdark, on 11 octombrie 2017 - 15:01, said:

Tatăl este Adevărat,
Deci Tatal este conform cu Adevarul iar Adevarul este conform cu Tatal. Bun. Atunci cum spui ca Adevarul are un inceput? Adica vrei sa spui ca exista un timp in care Tatal nu era Adevarat?

Edited by dapix, 11 October 2017 - 15:36.


#1034
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,569
  • Înscris: 16.03.2004
Adevărul nu e o ființă, omule, e un concept. Ți-am spus, dezvață-te să gândești ontologic (adică să nu mai rupi formele gândirii de existență, lasă-le așa cum le înțelegem noi oamenii !!)

Prin urmare, o ființă nu este un concept (filozofic). Nu mai încerca să explici exhaustiv o ființă prin intermediul unui concept!

#1035
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Isus se identifica pe Sine cu acel concept pe care noi il numim Adevar. Ai ceva impotriva? Banuiesc ca nu.
Astfel, Isus se identifica pe Sine cu un concept ce nu poate fi creat si prin urmare nu poate avea inceput. Cum ti se par vorbele Lui?

Edited by dapix, 11 October 2017 - 18:52.


#1036
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,569
  • Înscris: 16.03.2004
Isus se identifică cu Calea. Este Isus, singura Cale? Da, dacă privim dpdv al mântuirii, El este singura Cale, dar așa...căi sunt destule, mai este și Calea Lactee, mai este și calea către casă etc.

#1037
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Tu ai citit Biblia?
Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)
Nu vezi scris si cuvantul "Adevarul" ? Ca tot am ajuns aici: Viata are inceput?

#1038
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,569
  • Înscris: 16.03.2004
Fraza respectivă are 2 subiecte:
1. Cine este Isus, respectiv Calea, Adevărul și Viața
2. Pentru cine, respectiv, pentru cei care au ca Mediator la Tatăl pe Isus.

O cale nu este un absolut, ci duce către absolut, adevărul este cu privire la raportul divinității cu noi oamenii, viața ...ehei, este vorba de viața veșnică pe care noi o primim pentru faptele pe care le-a făcut Isus.

#1039
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Calea spre Dumnezeu, adica spre mantuire este un absolut deoarece Dumnezeu este mantuitor dintotdeauna iar acest fapt nu depinde de vointa sau de credinta cuiva, deci Calea nu are un inceput. Adevarul absolut este obiectiv, nu poate fi creat, nu poate avea inceput si nu priveste vreun raport particular anume ci toate raporturile care exista iar Viata, ei bine, Viata reprezinta chiar sursa a ceea ce ne face pe noi vii si bineinteles ca nu are inceput.

Edited by dapix, 11 October 2017 - 21:46.


#1040
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,569
  • Înscris: 16.03.2004
Și despre Cine zice Biblia că este Singurul care are nemurirea?

Și despre Cine zice Biblia că trăiește prin Tatăl ?

#1041
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Eu vorbeam despre Cine spune Biblia ca nu are inceput.

#1042
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,569
  • Înscris: 16.03.2004
Acela este Tatăl, dear Dapix, și numai El.
Cristos are OBÂRȘIE, adică ÎNCEPUT, conform cu Mica 5:2, remember? Și dacă tot ești aici, citește și versetul 4, zice acolo că Isus are Dumnezeu. Surprised ?

Edited by dark, 21 October 2017 - 09:48.


#1043
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
reluam discutii mai vechi? "Obarsia' din Mica e discutabila deoarece cuvantul cu pricina inseamna si 'vesnicie'. Eu ti-am adus in discutie ce a spus Hristos despre El: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata". Sunt cuvintele Lui conform Bibliei. Toate sunt caracteristici fara inceput, strict legate de intelesul de Dumnezeu asa cum reiese el din paginile scrierilor sacre.

#1044
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,569
  • Înscris: 16.03.2004
Cristos câți Dumnezei a avut?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate