Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Politele RCA se scumpesc cu 68% pentru masinile firmelor

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Principala cauza a scumpirii este includerea in polita a asigurarii de Carte Verde, care permite circulatia masinii peste granita.  Tarifele percepute de companiile de asigurare pentru politele de raspundere civila auto (RCA) se vor majora anul viitor cu 43% pentru persoanele fizice si cu 68% pentru companii, arata o analiza comparativa a primelor calculate pentru 2007 de companiile de pe piata.

2007 este anul in care nivelul tarifelor se liberalizeaza total, fiecare companie care vinde polite RCA fiind libera sa practice orice tarife crede de cuviinta. In plus, RCA acopera de anul viitor si actuala asigurare Carte Verde, adica riscurile de raspundere civila auto in afara granitelor Romaniei.

Pentru cei care calatoresc mult cu masina in afara Romaniei, indiferent daca au masina personala sau pe firma, tarifele RCA de la anul inseamna de fapt o ieftinire masiva.


  In prezent, Cartea Verde pentru o luna in statele Uniunii Europene costa 100 de dolari (270 de lei), iar pentru o luna in statele vecine Romaniei costa 40 de dolari (108 lei).

Anul viitor insa, orice masina asigurata RCA poate trece granita fara alte cheltuieli suplimentare de asigurare.

"Era o chestiune de timp pana la cresterea masiva a tarifelor pentru RCA", considera Tudor Moldovan, director general la Generali Asigurari. "Se platesc foarte multe daune pe prime de nimic, se produc accidente peste accidente, daune in parcare, pe care trebuie sa le acopere cineva", spune Moldovan.

El este de parere ca pe piata politelor RCA era necesara o crestere importanta de tarife, fara de care multe companii nu ar fi putut face fata. Anul acesta, segmentul auto, mai ales cel al politelor RCA, a provocat pierderi de zeci de milioane de euro la nivelul industriei, din cauza daunelor mari, dar si a primelor de asigurare relativ mici.

Un exemplu este Asiban, companie care a trecut anul acesta pe pierderi din cauza politelor auto. De la un profit de 2,7 mil. euro in 2005, compania a trecut la pierderi de 4,2 mil. euro in primele noua luni ale acestui an. Ca urmare, Asiban a scumpit politele RCA pentru persoanele fizice cu circa 64%, ajungand la cea mai scumpa polita RCA de pe piata. Pentru companii, cea mai scumpa polita RCA va fi vanduta anul urmator de Omniasig.

La polul opus, cele mai ieftine polite RCA vor putea fi cumparate la anul de la BCR Asigurari, atat pentru persoanele fizice, cat si pentru masinile firmelor. Cel putin teoretic, pentru ca tarifele din tabel se refera la valori medii.

In practica, majoritatea companiilor de asigurare practica tarife diferentiate, in functie de daunele platite in trecut clientilor proprii sau in functie de varsta si sexul soferului.

De exemplu, pensionarii care cumpara polite RCA primesc o reducere de 20% la cele mai multe companii de asigurare, intr-o situatie asemanatoare aflandu-se femeile si soferii de peste 35-45 de ani. Cu alte cuvinte, asiguratorii au inceput sa practice sistemul bonus-malus, care ieftineste, respectiv scumpeste polita RCA in functie de anumiti factori, de la caracteristicile soferului la istoricul daunelor.

"Tarifele practicate de companii in 2007 sunt calculate doar pe baze actuariale, iar scumpirea de la nivelul pietei arata ca daunele au crescut foarte mult, fiind necesara acoperirea lor cu prime mai mari", spune Catalin Stroe, manager de vanzari si marketing la Asirom. Compania sa este cel mai mare furnizor de polite RCA de pe piata, cu un volum de aproximativ un milion de contracte.

Stroe spune insa ca sistemul de bonus-malus nu poate fi aplicat decat clientilor care isi reinnoiesc primele RCA, nu si celor care schimba acum compania de unde cumpara, pentru ca aceasta nu ii cunoaste istoricul de daune.

Allianz-Tiriac practica in prezent cel mai flexibil sistem de prime pentru RCA de pe piata. In tariful pentru RCA nu exista valori predefinite, ele putand fi doar calculate in functie de sofer si masina, cu un formular online.

"Sistemul a imbunatatit usor rata daunalitatii, dar inca nu ne putem da seama de efectul asupra vanzarilor", spune Marius Onofrei, director de relatii publice la Allianz-Tiriac Asigurari.

Sursa: ZF

Totusi, la TV spuneau ca actuala carte verde va fi functionala DOAR in tarile membre UE. Daca vrei sa mergi de x in Turcia... trebuie alta asigurare.

#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Cind am facut rca acum citeva zile m-a intrebat virsta si anul cind am obtinut permisul...  :scratchchin:
Ahhh, si vechimea masinii. Bineinteles ca cu cit mai veche, cu atit mai scump asigurarea... Sau invers?  :huh:
Inseamna ca intram in lumea buna, sa conteze virsta, experienta...
Cred ca si in celelalte tari asigurarea e mai scumpa pt masini de firma. Masinile de firma, in general, sint conduse fara mila, cu viteza etc...

Edited by H725, 24 November 2006 - 10:25.


#3
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Au inceput sa abereze major oamenii in presa. EU am platit RCA la 3 masini prinzand cam 1-2 luni de 2006, restul din 2007, si diferenta fata de anul precedent e infima, pana intr-un milion. Toate 3 pe firma, leasing.

#4
remyx

remyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.08.2006

View PostH725, on Nov 24 2006, 10:21, said:

Cind am facut rca acum citeva zile m-a intrebat virsta si anul cind am obtinut permisul...  :scratchchin:
Ahhh, si vechimea masinii. Bineinteles ca cu cit mai veche, cu atit mai scump asigurarea... Sau invers?  :huh:
Inseamna ca intram in lumea buna, sa conteze virsta, experienta...
Cred ca si in celelalte tari asigurarea e mai scumpa pt masini de firma. Masinile de firma, in general, sint conduse fara mila, cu viteza etc...

Pe dracu.
Eu conduc masini inmatriculate pe numele altor persoane. La ce conteaza varsta si sexul in cazul asta ?
RCA-ul este asigurarea vehiculului nu a soferului.

Si e problema mea daca imi conduc masina de firma cu mila sau fara. Esti cam varza.

#5
Cosmin Lita

Cosmin Lita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.11.2006
Am si eu RCA pe persoana juridica (societate de leasing ) si este cam cu 800k mai scumpa decat la persoana fizica ( la fel, 1luna si jumatate din 2006 , restul din 2007 ) . Si am si la Asiban .
Deci nu stiu cum s-au scumpit, eu nu am vazut mare diferenta .

#6
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Apropo de diferenta de pret pentru persoana fizica fata de cea juridica. Cum este considerata persoana in cazul unui contract leasing? Juridica indiferent de situatie? Conteaza ce fel de persoana este utilizatorul?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate