Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Harti/Ghiduri (format digital sau nu)

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Eu stiu ca fiecare cumparator de GPS Garmin primeste automat si un username si password, pentru a putea avea acces la activari, softuri, harti, update-uri, etc. de pe site.
Dupa activarea contului, ai foarte multe optiuni, inclusiv de a alege numai hartile preferate.

In '99, stiu ca harta Romaniei era foarte saraca in informatii (erau trecute doar drumurile/soselele importante), dar e posibil ca acum sa fie mai actualizata.
Vorbesc de harta simpla...
Despre harta completa nici nu poate fi vorba, inca...
Hartile complete exista doar pentru occidentali, e super fain... te anunta inclusiv vocal ca peste X metri urmeaza un hotel, spital, benzinarie, etc.

#20
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
rz, pt bucuresti exista asa ceva. Deci DA, poate fi vorba.

#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru Bucuresti... dar restul?
Eu astept harta completa... de fapt nu eu ci cumnatul meu.
El vinde asa ceva, vrea sa testeze in Romania unul din modelele cu voce.
In 2002 era harta detailiata pentru Bucuresti?
Stiu ca mi-a aratat, dar nu-mi aduc aminte sa fi aparut totul, asa cum apare la ei...
Daca acum e... e OK, zic eu, sa speram ca urmeaza si continuarea!

#22
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
pt restul nu exista interes (ie nu exista cumparatori)
asa ca...asteapta si tu si cumnatu, caci cred ca ma ie de asteptat :)
Nu stiu de 2002, dar nu cred.

Oricum, in esenta nu e mare lucru sa pozitionezi pe harta diferite obiective gen fast food, farmacie. Dar inseamna munca de teren...investitii in general. Care NU se recupereaza in momentul actual.

#23
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Fiecare oras resedinta de judet are harta digitala la nivel de strada.
Pe linga harta mai ai nevoie si de un soft (MapInfo de ex.) pe care il gasesti tot la Geo Strategies.

Deci $$$ sa ai.

#24
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ai incercat   ROUTE 66 ?

#25
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Au incercat unii un proiect free de genul asta, vezi mai multe pe-aici :

www.gpss.co.uk

#26
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Pentru ThePuiu:

- pentru ca tu ai deschis thread-ul, fii te rog frumos un pic mai explicit si daca se poate da o imagine de ansamblu a nevoilor tale; cred ca te pot ajuta mai usor asa;

- pentru ceilalti:

@menetz: cu unele amendamente (inclusiv de ordin tehnic) se pot gasi date topografice inclusiv free sau cu sume de ordinul sutelor de dolari. Nu exista doar segmentul aplicatiilor de mii/zeci de mii/sute de mii de dolari. Oricum, parerea mea e ca in acest moment NU exista pentru RO o harta sa merite mai mult de citeva mii $.

In ceea ce priveste treaba cu GPS-ul, aveti si nu aveti dreptate: actualmente, o data ce WAAS e deja in probe, precizia pentru sistemele care il au implementat e de circa 1 m. GPS-ul poate fi folosit stand alone (pentru unele modele si @rz: NU fiecare cumparator de Garmin are acces la harti) sau cuplat la PDA/PocketPC/laptop.

Actualmente din datele mele situatia sta cam asa:

- Microsoft a avut un produs Autoroute care cit de cit aborda RO, insa nu mai e disponibil comercial;
- aceeasi situatie la Route66;
- TomTom acopera cit de cit RO;
- Garmin Mapsource la fel, poate chiar mai bine decit Tom Tom;
- eu personal nu sint adeptul solutiilor "manufacturate" tip gpss; insa DA, exista mai multe astfel de solutii disponibile pe net.

#27
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
greuceanu....atunci cand doar ZBORUL costa cateva mii de $..si apoi cateva luni/ani de oameni-munca, nu prea vad cum ar fi cateva mii de $ harta finala. Ma rog, daca oi fi asociatie de caritate :)

#28
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
@menetz: ai si n-ai dreptate. In acest moment exista hartile pe hirtie, chiar daca nu extrem de precise/aduse la zi. Ele in general au fost digitizate sa spunem prin mijloacele bordului, in sensul ca din punct de vedere legal situatia lor e ambigua (mai sint sau nu secrete?). Asta dpdv legal, pentru ca real e evident ca datele de pe ele in actualele conjuncturi sint obsolete. In mod normal, solutia de compromis ar fi aceea ca ele sa fie puse la dispozitia oricui doreste, curatate eventual de elementele considerate a fi inca secrete (stil pozitionare U.M & stuff, desi nu cred ca cine n-ar vrea sa afle n-ar afla). Dar asta e tara...

Reamintesc doua intimplari marunte:
- ai idee cite aprobari iti trebuie in RO pentru a zbura legal un aeromodel echipat cu facilitati de achizitie foto/video?

- intreg sistemul GPS este pus la dispozitie GRATUIT de catre SUA (inclusiv dupa dezactivarea SA si activarea WAAS/EGNOS). Nu ii ridic in slavi, evident au si de cistigat din asta, dar in acest moment il poti folosi fara sa platesti nimic si nici nu e altceva functional.

Si ca veni vorba, datele topografice din SUA (si nu numai) sint de asemenea disponibile gratuit.

O ultima intrebare: crezi cumva ca cei care ofera hartile digitale in RO (nu dau nume :-)) la astfel de sume au investit ei in zbor (banui ca la aerofotogrammetrie te referi)? Intimplator stiu foarte bine cit costa o ora de zbor si ce logistica/aprobari iti trebuie, asa ca ma indoiesc ...

P.S. Vreau sa atrag atentia ca chiar daca raspunsurile mele sint mai seci/concise nu inseamna ca vreau sa generez flame-uri aici. Pur si simplu nu prea am timp sa imi "imbrac" opiniile in cuvinte mai frumoase. Luati latura lor constructiva, e cel mai important aspect al problemei. Va multumesc.

#29
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
In ce format o vrei? shp sau mid/mif?

#30
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
oricare din care se poate prelua informatia intr-un program facut de mine (adica sa gasesc pe net formatul intern)!

Multumesc!

#31
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Stie cineva unde pot gasi harta oricariu oras din Romania ? Pe mine ma intereseaza in special harta pt Caransebes

#32
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Maporama pentru orasele mari din Romania.

#33
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003
Apropo de asta, un site cu imagini din satelit pt. orase romanesti stie cineva?

#34
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
Raspuns la postul de inceput:
www.rotur.ro
www.hartionline.ro

#35
roamata

roamata

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.04.2005
am eu o harta in format mapinfo - localitatile + reteaua de drumuri, destul de completa

da-mi o adresa de mail

harta este buna si e si gratis. dar daca iti trebuie una profesionista ar fi mai bine sa o cumperi (si eventual ne-o dai si noua :-)).

ma intereseaza daca are cineva harti ale unor orase din romania, in special zona transilvania. o parte din orase le am, dar as avea nevoie de inca cateva.
eventual facem schimb.

#36
vasilica gonzo

vasilica gonzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.07.2004
Cea mai detaliata harta 'free' ar fi http://www.mapabilit...0_download.html (scara 1:1000000)
Este bazata pe harti militare declasificate
Deatilii despre format http://www.nima.mil/portal/site/nga01/inde...&viewID=Article
Deatalii despre copyright: http://www.mapabilit...vmap0_copy.html
Gasesti free pe net utilitare pt. conversie de la vmap la diverse alte formate.
Iti recomand formatusl esri .shp - e foarte folosit, vei gasi deasemenea biblioteci, SDK -uri, ocx-uri pt. accesarea formatului respectiv.
Am pus 'free' intre ghilimele deoarece din cite am inteles eu din copyrightul ala ai voie sa o folosesti 'for personal use', poti sa vinzi produse derivate din ea, nu ai voie sa vinzi datele direct, oricum poti scrie la nima si sa le explici la ce vei folosi datele (in cazul unei aplicatii comerciale) si iti vor raspunde daca da sau nu....
Formatul e destul de imbirligat..... exista si o aplicatie 'NIMAMuse' folosita pt afisarea datelor, draq - e mult de discutat, sper ca ti-am fost de folos....

Edited by vasilica gonzo, 20 April 2005 - 15:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate