Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Adaptor semnal video

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Mi-au ramas niste monitoare CRT in urma upgrade-ului la LCD-uri. Ma gandeam sa improvizez un big screen publicitar in interiorul biroului, format din 4 sau 6 monitoare. Acuma ma gandesc... Ce device imi trebuie pentru a capta un semnal video si a-l distribui in 4-6 segmente? Ati inteles principiul nu? Doar ca nu stiu ce, unde sa caut si la ce preturi as gasi asa ceva. Multam de info

#2
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006

 Hazard, on Nov 22 2006, 15:30, said:

Mi-au ramas niste monitoare CRT in urma upgrade-ului la LCD-uri. Ma gandeam sa improvizez un big screen publicitar in interiorul biroului, format din 4 sau 6 monitoare. Acuma ma gandesc... Ce device imi trebuie pentru a capta un semnal video si a-l distribui in 4-6 segmente? Ati inteles principiul nu? Doar ca nu stiu ce, unde sa caut si la ce preturi as gasi asa ceva. Multam de info

tu vrei aceasi imagine pe fiecare monitaur din "panoul publicitar"? sau cate un "segment" de imagine pe fiecare monitor, astfel incat pe toate, impreuna sa apara o singura imagine? In cazul in care vrei prima varianta ... sunt splitere vga ... in al doilea caz ... nu prea stiu ...

#3
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
da, de splitere stiam. cam toate magazinele IT folosesc asa ceva. Varianta 2 o vroiam eu :D

#4
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006

 Hazard, on Nov 22 2006, 15:39, said:

da, de splitere stiam. cam toate magazinele IT folosesc asa ceva. Varianta 2 o vroiam eu :D

oricum, ... in ambele cazuri iti trebuie un spliter pt. cele 4/6 monitoare. Stiam ca din winXP ai putea sa faci cam ceea ce vrei tu ... dar stiu ca e valabil numai pt. 2 monitoare, nu stiu daca merge si la 4 sau 6. Si cred ca ar fi de dorit sa ai monitoare cu aceleasi caracteristici. Am pe aici un spliter vga ... posibil sa incerc experimentul asta mai tarziu. Te tin la curent!  :peacefingers:

#5
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
din win poti sa faci o chestie. sa extinzi desktopul pe al 2-lea monitor. fac chestia asta cand am nevoie de masina virtuala. lucrez in treaba mea de displayul laptopului, iar pe monitorul 2 din vga pun imaginea din masina virtuala. mie imi trebuie 4 insa. oricum, cu spliterul nu faci decat sa multiplici imaginea

#6
repartot

repartot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.11.2006
Nu vreau sa te dezamagesc dar cred ca e cazu sa te lasi pagubas.Cred ca echipamentul care face asa ceva costa mai mult ca LCD-urile tale.

#7
cipicas

cipicas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.05.2006
Daca ai cum sa testezi..... AGP (2 out)si mai bagi 4 placi video pe pci (2M)si vezi daca ai optiunile pentru split imagine pe 6 monitoare
:huh:

#8
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Si pe mine m-ar interesa daca a gasit cineva solutie la asa ceva ...

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 puiulnoptii, on Dec 21 2006, 00:01, said:

Si pe mine m-ar interesa daca a gasit cineva solutie la asa ceva ...
Solutii exista...
Citeste de exemplu aici:
http://www.digivisio...raGT_series.htm

[ http://www.digivision.it/colorgraphic/immagini/VisionTree001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mister_rf, 21 December 2006 - 02:48.


#10
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Multumesc ... Practic, a incercat cineva de la noi asa ceva ? Cam la ce pret s-ar ridica toata investitia ?

Am gasit ceva interesant si pe softpedia, numai ca se folosesc trei iesiri in loc de 4.

http://news.softpedi...-ro-19078.shtml


Iar cu 4, lucrurile stau cam asa :

http://www.wedgwood-...nd_and_card.htm

Edited by puiulnoptii, 21 December 2006 - 15:17.


#11
bluecat2

bluecat2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.12.2006
si eu am 2 lcd-uri lg 19'' acelasi model L1919S. sunt conectate la 2 comp acasa. dar m am gandit cand ma uit la un film sa le pot conecta la acelasi calc si sa imparta semnalul in sistem matrix astfel incat imaginea intreaga sa se compuna pe cele 2 monitoare. daca extinzi desktopul pe al doilea monitor nu se vad de fapt 2 imagini distincte ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate