Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4184 replies to this topic

#4177
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008
Nu cred ca vei avea vreo surpriza. Am incarcat Oyster cu card de credit de la Transilvania, deci se poate plati. Atentie insa: cardul pe care il scanezi la intrare, il scanezi si la iesire! Altfel, te taxeaza dublu la tarif maxim.
Direct cu cardul am platit transportul cu Revolut. Nu stiu daca e general valabil, insa la Revolut imi lua banii a doua zi, in functie de cat am mers. Adica asteptau pana la sfarsitul zilei sa ia in calcul daca plafoneaza sau nu e nevoie. Nici macar nu mi-au blocat vreo suma. Practic, platesti azi pt cat ai mers ieri.
Comisioanele sunt cele pe care le ai specificate la fiecare card. Verifica pe site-ul bancii tale, in functie de tipul de card pe care-l ai.
Sunt magazine unde te intreaba daca vrei sa iti faca ei conversia din £ in lei, te sfatuiesc sa accepti cursul bancii, iesi in avantaj mereu.

#4178
roberto_v

roberto_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.12.2009
Mulțam de raspuns. Eu vreau sa platesc direct la metrou (adica sa folosesc cardul ca pe un Oyster) sau la bus, deaceea am ceva dubii.

#4179
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 28.12.2015
Cu ceva timp in urma am platit cu un Mastercard in euro de la Transilvania si a mers. Nu stiu cat a fost comisionul pt ca nu m-a interesat sa verific.
Daca ai rabdare, in drum spre casa incerc si cardul in lei (visa, tot de la Transilvania) :)

#4180
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 28.12.2015
A mers si cardul in lei.
Pt calatoria cu autobuzul de £1.75, mi-au luat de pe card 10.33 Ron.

#4181
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 17.04.2006
Fury after passport e-Gates crashed in 'nationwide' IT system collapse - with stranded passengers forced to sleep on airport floors as they waited for coaches and taxis after enduring hours-long queues at arrivals 'without food and water':

https://www.dailymai...ning-water.html

Sistemul a costat "decat" 400 de milioane de EUR.
Aveti incredere in digitalizare.

Edited by metalactual, 08 May 2024 - 13:24.


#4182
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 28.12.2015
Daily Mail e tabloid. Or sa faca din tantar armasar pentru audienta. Asa ca as lua cu un pic de sare tot ce publica.
Si ar trebui macar sa stie ca National Express e firma de autobuze (care circula din 30 in 30 de minute, inclusiv noaptea) iar trenul se cheama Stanstead Express 😁


#4183
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 17.04.2006
"Tabloid" sau nu, stirea este adevarata si situatia grava.

ProTV (tot tabloid):

"Este haos pe aeroporturile din Marea Britanie în ultimele zile. Cozile sunt interminabile, iar experții au avertizat că anulările zborurilor se vor agrava în următoarele zile și săptămâni."

Cetatenii din UK incep usor, usor sa simta pe propria piele ce le "povestea"/prevestea la TV, Stanley Johnson, tatăl elitist lui Boris Johnson:

[...]Este "parte a planului național" că "țăranii" nu vor mai putea zbura, în cadrul sistemului de implementare a sistemului "de acordare a emisiilor de carbon":
"Dacă asta înseamnă, de fapt, unora dintre noi li se spune «păi nu poți să mergi în avion», e bine. Asta face parte din planul național".[..]

Cine e curios, sa caute declaratia de la GBNews.UK

Iata si raportul oficial din UK unde se arata ce umeaza sa fie implementat pana in 2029:

https://www.ukfires....Zero-online.pdf

All airports except Heathrow, Glasgow and Belfast close with transfers by rail.
Toate aeroporturile vor fi inchise pana in 2029, exceptand Heathrow, Glasgow and Belfast.
Si acestea trei vor fi inchise pana in 2049 => “Absolute Zero”

#4184
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.01.2014
Ăla nu e un "raport oficial din UK". E un studiu făcut de o universitate, în care arată potențialele beneficii ecologice dacă s-ar implementa ce au zis ei acolo.

Nu are nicio legătură cu realitatea.

#4185
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 17.04.2006
Este oficial, pentru ca este platit de cine trebuie, o sa vezi in curand.
Universitatile fac studii doar pe bani si doar pentru ce se solicita.

Mayor of London candidate, Shyam Batra => cauta si vezi ce declara despre 15 minute cities acest londonez get-beget.

Ma bucur ca am apucat sa vad Londra inainte sa se transforme in Londonistan.
Sunt la pachet, ca o shaorma cu de toate, enjoy!
Epoca lui fish & chips apune...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate