Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

sangerari la urinare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
deea_scumpik

deea_scumpik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2006
Buna Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o intrebare, daca puteti si daca ai trecut prin asa ceva! De 2 luni am facut dragoste cu prietenul meu. totul a decurs absolut normal pana acum cand am observat ca sangerez in timpul urinarii oare are legatura cu sexul sau este doar o simpla raceala :confuzzled:

Edited by mianna, 26 March 2008 - 15:16.


#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
daca-i cu sange nu-i chiar simpla  :)

n-are legatura cu sexul, dar poat avea o alta cauza serioasa. te poti lamuri dand o cautare cu prietenu' google dupa "hematurie" (macroscopica, daca ai vazut-o cu ochii tai), dar nici una din cauze nu trece stand si uitandu-te pe net.



(dak mai ai intrebari te lamuresc doar dak renunti la limbajul de mirc)

#3
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Esti sigura ca urina este cu sange si ca sangele nu vine din alta parte? Ce varsta ai?

#4
deea_scumpik

deea_scumpik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2006
16 ani am. De fapt sangele nu vine odata cu urinare...ci dupa mai curg vreo 2-3 picaturi de sange...+ ca am si usturimi la urinare.. Am citit pe net si cred ca cel mai probabil este cistita..:((

#5
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 deea_scumpik, on Nov 22 2006, 10:16, said:

16 ani am. De fapt sangele nu vine odata cu urinare...ci dupa mai curg vreo 2-3 picaturi de sange...+ ca am si usturimi la urinare.. Am citit pe net si cred ca cel mai probabil este cistita..:((
Multi inainte!
Daca aveai hematurie, sangele era in urina, nu separat. Esti sigura ca nu sangerezi din vagin?
In cistita e adevarat ca simptomele debuteaza in special dupa un contact sexual, insa ce spui tu nu ma duce cu gandul la hematurie. Daca ai usturimi la urinare, mergi la doctor si fa-ti un sumar de urina. Asemenea usturimi pot aparea in infectiile urinare. Adesea, aceste infectii sunt date de E. coli (75-95% din cazuri). Escherichia coli e o bacterie care colonizeaza colonul si poate da infectii urinare in cazul nerespectarii normelor de igiena.
In alta ordine de idei, dupa ce urinezi, ai grija sa te stergi din fata in spate, nu invers. Si nu numai dupa ce urinezi. Altfel, E. coli ajunge usor pe tractul urinar.

Edit: Pe langa urocultura, ar fi util si un examen de secretie vaginala.

Edited by Tabu, 22 November 2006 - 12:03.


#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
hematuria in raport cu mictiunea este de 3 feluri:

- initiala - rar, in afectiuni ale uretrei (si prostatei la barbati)

- totala - cea mai frecventa, in afectini ale rinichilor

- terminala - in afectiuni ale vezicii urinare.

din ce spui tu e hematurie terminala, asociata cu disurie (usturimi), deci cistita.

nu lua antibiotice la intamplare, ca te-ar putea chinui mult timp. mergi la medic sa faca o urocultura si antibiograma.

#7
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 mianna, on Nov 21 2006, 21:36, said:

n-are legatura cu sexul

Culmea e ca adesea are legatura cu sexul :) Nu degeaba se recomanda mictiunea postcoitum, creme antiseptice periuretrale inainte de actul sexual si terapia cu nitrofurantoin, cotrimoxazol sau fluorochinolona in caz de infectii urinare recidivante postcoitum  ;)

Deea_scumpik:

Mergi la medic rapid ca sa-ti dea antibioticul corect iar pana atunci, pentru o zi-doua, te pot ajuta: baile calde, sa bei multa apa si eventual un No-Spa (maxim 3 pe zi) sau Diclofenac (maxim 2 pe zi, doar dupa masa!).

Edited by days, 26 March 2008 - 15:06.


#8
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Muuuuulta apa, as sublinia eu ^_^ . Si nu luati antibiotice la sugestia prietenilor, rudelor, colegilor sau altor binevoitori care sar repede in ajutor cu felurite denumiri de antibiotic. Un drum scurt pana la medicul de familie, apoi cu pipi la borcan pentru urocultura si antibiograma este cel mai bine. Vorbesc din nefericita dubla experienta :rolleyes: .

#9
roxany_k

roxany_k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.07.2008
buna.am si eu cam aceiasi problema azi dimineata am mers la baie si ma usturat foarte tare knd am urinat iar apoi senzatia de urinare nu mi-a mai disaparut am mers incontinu la baie si d fiekre data urinam o cantiate foarte mica si al sfarsit cu cateva picaturi d sange si ma ustura foarte tare..apoi am urinat cu sange d la inceput pana la sfarsit apoi iar numa cateva picaturi d sange dupa urinare deci am vaz k sunt mai multe faze ale hematuriei(park) si la mn nush d care e...maine ma duc sa duc proba de urina sper sa nu fie ceva grav...sanatate si astept sugestii
sau informatii.multumesc

Edited by adadoi, 18 July 2008 - 07:20.
scrie românește!


#10
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Sunt baiat, chiar daca sunt mai mare decat "barbatu" de 21 de mai sus, prefer sa raman tanar!
Daca tot s-a pus aceasta problema, sa va intreb si eu ceva. cand eram mai mic, ma ustura destul de tare dupa ce urinam. Problema aparea cu precadere cand urina era mai galbena, si bag de seama ca numai atunci cand beam mai putina apa. Oare despre ce era vorba?

Edited by joystick, 18 July 2008 - 00:54.


#11
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 roxany_k, on Jul 18 2008, 01:32, said:

buna.am si eu cam aceiasi problema azi dimineata am mers la baie si ma usturat foarte tare knd am urinat iar apoi senzatia de urinare nu mi-a mai disaparut am mers incontinu la baie si d fiekre data urinam o cantiate foarte mica si al sfarsit cu cateva picaturi d sange si ma ustura foarte tare..apoi am urinat cu sange d la inceput pana la sfarsit apoi iar numa cateva picaturi d sange dupa urinare deci am vaz k sunt mai multe faze ale hematuriei(park) si la mn nush d care e...maine ma duc sa duc proba de urina sper sa nu fie ceva grav...sanatate si astept sugestii
sau informatii.multumesc
Usturimile in sine ar trebui sa te trimita la doctor de urgenta. Cu atat mai mult cu cat si sangerezi. Ori e o infectie, care nu se trateaza decat cu antibiotice dupa o antibiograma, ori ceva calculi... Mergi la doctor sa faci o urocultura!

#12
roxany_k

roxany_k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.07.2008

 diorama, on Jul 18 2008, 02:15, said:

Usturimile in sine ar trebui sa te trimita la doctor de urgenta. Cu atat mai mult cu cat si sangerezi. Ori e o infectie, care nu se trateaza decat cu antibiotice dupa o antibiograma, ori ceva calculi... Mergi la doctor sa faci o urocultura!

multumesc am fost azi si am dus proba de urina si m-a intrebat dak vreau urocultura sau sumar si i-am zis d amandoua..se poate pune un diagnostic cu aceste  analize ale urinei sau mai trebuie si alte analize?

Edited by adadoi, 20 July 2008 - 20:48.


#13
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
In urma uroculturii iti va spune ce bacterie a cauzat infectia iar antibiograma, la ce antibiotic e sensibila bacteria respectiva.

#14
je_oana

je_oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.07.2008

 roxany_k, on Jul 18 2008, 01:32, said:

buna.am si eu cam aceiasi problema azi dimineata am mers la baie si ma usturat foarte tare knd am urinat iar apoi senzatia de urinare nu mi-a mai disaparut am mers incontinu la baie si d fiekre data urinam o cantiate foarte mica si al sfarsit cu cateva picaturi d sange si ma ustura foarte tare..apoi am urinat cu sange d la inceput pana la sfarsit apoi iar numa cateva picaturi d sange dupa urinare deci am vaz k sunt mai multe faze ale hematuriei(park) si la mn nush d care e...maine ma duc sa duc proba de urina sper sa nu fie ceva grav...sanatate si astept sugestii
sau informatii.multumesc


Buna, am si eu aceeasi problema de aproximativ o luna si jumatate. In urma uroculturii a reiesit faptul ca am infectie cu E Coli. Dupa primul tratament cu antibiotice, a recidivat infectia urinara. De curand am terminat al doilea tratament cu antibiotice. Din cate am citit, aceasta infectie se trateaza foarte greu.
Iti recomand sa iti faci toate analizele, inclusiv ecograf. La aceste simptome pot fi cauze multiple si nu sunt de ignorat.

#15
roxany_k

roxany_k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.07.2008
am fost si am luat analizele si am sa scriu c anume  mi-a iesit azi le-am luat si maine trebuie sa merg la un medic sa imi prescrie un tratament deci la urocultura mi-a iesit(scriu exact cum scrie pe fisele medicale):enteroccoccus-nu s-a izolat...escherichia coli-peste 100.000 germeni/ml urina...la sumar urina e un tabel si nu am cum sa scriu..la sediment urinar scrie asa:frecvente hematii,rare leucocite,flora microbiana prezenta,prezente celule epiteliale..dak stiti sa imi spuneti ceva in legatura cu aceste rezultate va multumesc

Edited by adadoi, 23 July 2008 - 21:26.


#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ai o infecție cu E. coli. Antibiograma nu ți-au făcut?

#17
roxany_k

roxany_k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.07.2008

 adadoi, on Jul 23 2008, 22:27, said:

ai o infecție cu E. coli. Antibiograma nu ți-au făcut?
mi-au facut si antibiograma si am fost la medicul de familie si mi-a dat sa fac tratament cu  norfloxacin 1 pastila la 12ore.ce ma nedumereste pe mine este faptul ca acele simptome adica"urinari dureroase cu sange"mi-au disparut dupa 3 zile acum fac tratamentul cu toate ca nu mai am nici un simptom.a si inca ceva pe 27 iulie plec la mare si am citit pe prospectul antibioticului ca nu trebuie sa ma expun la soare deoarece exista riscul fotosensibilizarii.ce sa fac oare?sunt foarte confuza. :huh:

Edited by roxany_k, 25 July 2008 - 23:47.


#18
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
de multe ori infectia cu e coli nu da simptome sau dispar dupa cateva zile. nu renunta la tratament. daca ti-a iesit la urocultura infectie, bacteria e acolo si nu dispare de la sine. ia in continuare antibioticul si la sfarsitul tratamentului repeta urocultura. despre expunerea la soare, nu stiu ce sa-ti zic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate