Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Poze de drum

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Imi plac pozele astea "pufoase" cu zapada. 1,2 si 4. Cool. :)

Edited by meios4us, 05 March 2007 - 14:48.


#20
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Primele două sunt super.
3... poate are o poveste pe care o știi doar tu.
4... nu spune nimic.

#21
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
a 3-a a fost asa : am vrut sa fac un macro si sa iasa fundalul alb si fix in momentul acela au aparut cei doi cunoscuti in poza, nu am ezitat si am declansat...o fractiune de secunda mai devreme si era un macro si atat dar asa este ideea celor doi, sot si sotie plimbandu-se prin zapada. :)

la a 4-a mi-a placut bradutul, poate un crop mai restrans era mai bun. mersi Semper Pri, ai observat bine, si mie imi plac mai mult primele doua decat restul :)

#22
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
primele 2 sunt poate cele mai bune poze ale tale ... imi plac chiar mult :)

#23
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View Postshobi, on Mar 5 2007, 16:15, said:

primele 2 sunt poate cele mai bune poze ale tale ... imi plac chiar mult :)

pe care le-am pus pe forum da, poate ca da :) lasa ca imi fac eu si un portofolio si o sa vezi atunci :P

reciproca e valabila, si mie imi plac pozele tale cu toata splendoarea subexpunerii lor :)

#24
bsnecula

bsnecula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.07.2005
super primele 2.. vreau si eu zapadaaa  :crybaby: :crybaby:

#25
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postangel, on Mar 5 2007, 16:29, said:

pe care le-am pus pe forum da, poate ca da :) lasa ca imi fac eu si un portofolio si o sa vezi atunci :P

reciproca e valabila, si mie imi plac pozele tale cu toata splendoarea subexpunerii lor :)

multam fain .... stiu ca iti plac ... si sper sa nu te dezamagesc de acum incolo :)

#26
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006
Din seria de la Zărnești îmi plac mult 2 ( felinarul e o piesă superbă, pregătit să preia ‘ștafeta’, după apus), 4 (castelul - ca o navă uriașă, masivă, pare să ‘alunece’ spre dreapta, ghidată de dungile luminoase), și ultima, care e pe ‘lungimea mea de undă’-solzii albaștri de pe turle, aspectul bizar al fațadei și cerul acela atipic, portocaliu, o nebunie!

Seria de la Vulcan e ca o invitație în vacanța de iarnă, iar căsuța roșie e ca-n povești.
Pentru copacul înzăpezit, un haiku:

‘dress in the sky
blue winter
silent beauty’

:)

Edited by panama35, 05 March 2007 - 21:03.


#27
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
S-a spus ce era de spus dar nu pot sa nu te felicit pentru primele doua poze. Sunt foarte de efect.
PS: fa ceva cu semnatura aia ca distrage atentia de la frumusete de poza :P

#28
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
sincer nu ma asteptam la atatea cuvinte de lauda din partea voastra...mi-ati facut ziua mai frumoasa, sincer. Multumesc pentru aprecieri, voi incerca sa devin mai bun de atat. Si pe viitor poate va voi privi de dupa obiectivul unui DSLR, daca nu o sa fie D80 macar un D50 pentru inceput :)

inca odata mersi, o sa mai pun poze cat de curand.

Attached Files



#29
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
nu e de drum dar mie imi place...daca drumul pana la munca se considera drum atunci poate fi totusi de drum :D

macro...nu va spun cu ce "aparat" :D

calitatea nu e grozava dar eu sunt multumit de ce a iesit din acest "aparat" singura chestie de care imi pare rau este ca nu aveam scula de 6 Mpx cu mine. asta e lipsa de ocupatie, in curand o sa mai plec pe undeva si voi expune noi subiecte :angel:

Attached Files



#30
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View Postangel, on Apr 1 2007, 16:27, said:

nu e de drum dar mie imi place...daca drumul pana la munca se considera drum atunci poate fi totusi de drum :D

macro...nu va spun cu ce "aparat" :D

calitatea nu e grozava dar eu sunt multumit de ce a iesit din acest "aparat" singura chestie de care imi pare rau este ca nu aveam scula de 6 Mpx cu mine. asta e lipsa de ocupatie, in curand o sa mai plec pe undeva si voi expune noi subiecte :angel:
Asta se vrea un fel de high key cu pisici... Este interesantă și imi place... mai puțin partea de jos unde se vede prelucrarea prea urât.

#31
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
W810i inseamna chestia aia nasola de jos...:D nu am mai stat sa editez si aia dar cel putin la macro eu sunt multumit de telefonul asta, are potential :D.

cand o sa o prind (pisica) la munca o sa o trag si in niste poze normale. :)

#32
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
De data asta m-am plimbat aproape : gradina botanica din Galati :)

dupa ce ahem...nu am putut scapa de taxa foto ca au venit gardienii dupa noi sa ne intrebe de chitanta, am reusit sa fac pozele de mai jos. care sunt cam primele mele poze cu flori :D Nu radeti, chiar nu am mai facut asa ceva pana acum, in colectie am mai mult peisaje si alte chestii decat macro-uri cu flori. Asa ca va rog sa imi ziceti cam ce am gresit la ele ca pe viitor sa fiu pregatit mai bine. Editare doar sharpness si niste levels unde a fost nevoie.

Attached Files



#33
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Pai, nu prea imi plac...

La 1 si 3 ai ars petalele.
2 e prea centrata.
La 4 nu imi place incadrarea. Ai lasat prea mult spatiu verde in dreapta imaginii. Ai putea incerca un crop pe verticala, doar cu jumatatea stanga.
5 Nu imi place deloc.... Nu imi spune chiar nimic.
6 e dragutica.
7 ai focalizat bobocul? Si aici ai cam ars ceva. Ma cam dor ochii cand ma uit la ea.

Mai incearca. Marele avantaj atunci cand fotografiezi florile, este ca ele nu pleaca nicaieri si nu trebuie sa te grabesti.
Succes!

Edited by caramell, 01 June 2007 - 21:06.


#34
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postangel, on Nov 21 2006, 12:32, said:

as vrea o parere despre poza asta...ce am gresit la ea, avand in vedere ca e facuta fara trepied cu aparatul pe genunchi :D deci in afara de faptul ca nu am folosit trepied, ce am mai gresit ? f/7.1 a fost ok sau trebuia un aperture mai mare ?

:angry:

f/7.1 !?!?!?
Pai cum ai reusit ? Ai facut poza pe inserate ?
Am incercat si eu sa fac o poza din aceasta cu apa pufoasa si nu mi-a iesit nicicum.
Nu am crezut ca apa reflecta asa de multa lumina.
Era innorat rau iar locatia unde am fotografiat era inconjurata de munti, riul fiind in padure.
Cu toate astea pentru 1/4 timp de expunere (am facut cateva teste si atat am descoprit ca era necesar pt efectul de apa pufoasa)
imi trebuia f/25
Am pus aparatul pe trepied, am folosit selftime (declansarea automata) si mi-au iesit gunoaie.
Din ce cauza au iesit pozele de parca le-am facut din fuga ?


Poza + detaliu

#35
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
a batut vantul si ti-a miscat trepiedul. nu trebuia sa-ti asa asa pozele. oricum, 1/4 e putin. iti trebuie 1-2 secunde macar ca sa ai ceva pufos :). F/8, iso minim, si un polarizator sau gradual, sau lentila de ochelari de soare.

#36
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
@caramell - mersi de comments :) o sa incerc sa refac seria cand mai ajung pe acolo, eventual cu un alt aparat. acelasi lucru mi l-a zis si skin. :D

@vp-emanuel - aperture trebuie sa fie mare, cam cat a zis skin311. Eu am avut insa noroc de o mana stabila si un genunchi la fel de stabil ca trepied nu aveam :D da, era cam intuneric, era pe la 6-7 si ala a fost primul meu test la asa ceva, iese perfect daca ai F/8 si un declansator. a mea e putin blurry din cauza declansarii, am luat degetul si ar fi trebuit sa il tin apasat avand in vedere ca nu aveam trepied...:(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate