Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce monitoare obosesc ochiul mai putin si radiaza cat mai putin corpul uman?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View Postradumix, on Mar 25 2007, 14:25, said:

dar cu radiatiile cum ramane?lol
Ochelari pentru protectie pentru ce crezi ca sunt?



@Enigmma

  Nu toata lumea are 400E pentru un monitor LCD daca luam in considerare ca majoritatea au un venit mediu. Daca stam bine si ne gandim in medie  se cumpara sisteme intre 400-600E. (nu vreau sa jicnesc pe nimeni)
  Acum depinde si de cat de mult ai nevoie de PC. Cunosc amici care lucreaza (lucreaza, nu se joaca la jocuri) cate 8, 10 ore la PC si spun ca fara ochelari nu pot sa reziste 4 ore. (fie la laptop sau monitor LCD)

  Eu am ochelari pentru monitor si stau relaxat la CRT.

  PS: Nu impun la nimeni sa isi cumpere, sunt doar concluziile mele in urma la ce am experimentat.

Edited by Zyx, 11 April 2007 - 19:43.


#20
duculetz

duculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 11.11.2005
Cum sunt ochelarii pentru monitor? Am tot auzit in ultimul timp, eu ar trebui sa port ochelari normali si nu vreau, iar ochelarii astia pentru computer m-ar tenta totusi.

#21
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View Postduculetz, on Apr 11 2007, 21:26, said:

Cum sunt ochelarii pentru monitor? Am tot auzit in ultimul timp, eu ar trebui sa port ochelari normali si nu vreau, iar ochelarii astia pentru computer m-ar tenta totusi.

Din punctul meu de vedere sunt super. Stai relaxat cate 8 ore la calculator si ca si cum nu ai sta, daca mai faci si pauze de cate 5 minute la intervale de o ora 2 cum este indicat.
  La sfarsit se simte o usoara oboseala de la lumina, cred ca e si logic ca stai cu ochi numai in lumina, mai ales daca te joci devine si mai obositor pentru ca imaginile sunt in continua miscare, in schimb nu lacrimezi, nu apar ameteli sau senzatia de somnolenta. Practic reduc "lumina  albastra" de la monitor si culorile devin mai calde. Eu am cu filtru maro si par a fi heliomati, am inteles ca sunt si cu filtru verde...

Ca sa poti realiza protectia stai 3 4 ore pana obosesti si apoi punei si ai sa observi cum actioneaza.
Si nu costa o avere, eu am cheltuit 160 RON pentru protectia ochilor si regret ca nu m-am interesat mai devreme.

Daca ai o dioptrie mica poti sa nu porti ochelari, dar daca e mai mare de 1 eu mas ingrijora pentru ca in timp creste...

#22
duculetz

duculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 11.11.2005
N-am decat 0.25 la fiecare ochi, dar ce a ingrijorat-o pe maica-mea e ca sunt cilindrici. Nu stiu ce inseamna asta, sunt pe dinafara in domeniul asta. Eu vad excelent fara niciun fel de ochelari, dar mi-am deteriorat un pic poate vederea din cauza unui monitor CRT ff vechi si deja terminat.
Ideea e ca m-ar interesa si pe mine ochelarii aia pentru monitor si intr-adevar nu sunt scumpi, sunt cat niste ochelari normali.

#23
mr_nimeni

mr_nimeni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.04.2007
Cei care recomanda LCD sunt gameri si stau in fata monitorului ore... zile... sampamani...etc intregi.
Pentu aplicati vor ramane intodeauna de baza CRT-urile intrucat LCD-urile dau diferite modificari de culoare care un gamer nu le intelege si nici nu le percepe.
Te inteleg perfect de ce ai preferat un CRT.

Totusi exista LCD-uri profi la care nu ai problamele unui banal LCD insa pretul unuia sare lejer de 1000E.

Edited by mr_nimeni, 13 April 2007 - 16:12.


#24
vento4ever

vento4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.08.2006
eu am un benq FP72V care are Senseye si care chiar nu oboseste ochii deloc...e adevarat care are timp de raspuns destul de mare,insa protejeaza incredibil.pe langa asta are si boxe si web cam incluse.daca te intereseaza..da-mi un pm.

#25
duculetz

duculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 11.11.2005
Astia de la Benq au inventat si struto-camila. Senseye chiar functioneaza sau e doar o tehnologie "scrisa" pe ambalajul produsului?...

#26
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View Postduculetz, on Apr 13 2007, 21:18, said:

Astia de la Benq au inventat si struto-camila. Senseye chiar functioneaza sau e doar o tehnologie "scrisa" pe ambalajul produsului?...
Dintr-un pliant Benq:
"In pofida progresului urias al tehnologiei, ochiul uman inca vede mult mai departe decat pot arata imagonile normale.Datorita acestui lucru, echiupele neastre de cercetare s-au concentrat asupra unei probleme importante: cum sa faca tehnologia de afisare sa raspunda mai bine intregului potential al ochiului uman. Rezultatul consta in tehnologia Senseye - o tehnologie de imbunatatire a imaginii digitale care ofera imagini cu o excelenta precizie, adancime , claritate si veridicitate."


Deci Senseye se refera la claritatea imaginii desi cand vezi numele "Seseye" te gandesti la ochi.

Edited by Zyx, 09 December 2007 - 15:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate