Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

proiectare mobila

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
antalis

antalis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 25.05.2005
Salut. Daca stiti cumva un program free sau pe bani pentru proiectare/ desenare mobila. Va multumesc!

#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
http://sketchup.goog...m/download.html

#3
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Link-ul pe care l-ai dat tu acolo mai degraba faci nave spatiale decat mobila http://download.acas...e-SketchUp.html

WoodyCAD program romanesc pe baza de CAD e ceea ce cauti tu: http://www.woodycad....a.ro/page1.html

#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 websitefinder, on Nov 17 2006, 09:20, said:

Link-ul pe care l-ai dat tu acolo mai degraba faci nave spatiale decat mobila

Hai zau? Ca-i fi tu mai destept... ia uite aici ce a facut in sketch-up un forumist de-al nostru!
Nu prea seamana cu o nava spatiala? Sau poate pentru tine!

 websitefinder, on Nov 17 2006, 09:20, said:

WoodyCAD program romanesc pe baza de CAD e ceea ce cauti tu: http://www.woodycad....a.ro/page1.html

Si aici te dai cu parerea fara sa ai habar... l-ai incercat vreodata?

WoodyCAD este un "plug-in" (o librarie si niste lisp-uri) de AutoCAD, nu-i un program independent!
Si nu cred ca omu nostru vrea sa cheltuie vreo 4000 de para pe un AutoCAD, ca sa folosesca WoodyCad-ul.

#5
antalis

antalis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 25.05.2005
Ca sa ma fac inteles...Am nevoie de un soft (indiferent de pret) cu care sa proiectez mobila. Daca imi spuneti ca se poate face in ACAD, MACAD, sau orice alt soft....e ok. Vreau sa cumpar softul si sa-i dau dumul la treaba. Multumesc.

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Mai multe detalii despre tipul de mobila pe care vrei sa-l faci n-ar strica!

Ce inseamna proiectare pentru tine? Ce background ai in domeniu?

Edited by Berti, 17 November 2006 - 15:29.


#7
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006

 Berti, on Nov 17 2006, 15:25, said:

Mai multe detalii despre tipul de mobila pe care vrei sa-l faci n-ar strica!

Ce inseamna proiectare pentru tine? Ce background ai in domeniu?

1. - Nu mai posta doar sa te bagi in seama
2. - Mai ataca o data userul si nu postul care s-a facut si-ti garantez ca vei lua Warn
3. - Invata sa dai link-ul catre ceea ce e relevant si nu aiurea! De exemplu daca ai vrut sa-mi demonstrezi mai sus ca ma insel trebia sa-mi dai acest link: http://forum.softped...m...t&p=2101954
4. - Cel care a deschis topicul va hotara daca vrea sau nu sa investeasca bani in ce soft vrea

Antalis, iti recomand cu caldura WoodyCAD, detalii vei gasi pe link-ul care ti l-am dat mai sus.

#8
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
N-are rost s-o dam in offtopic... e asa cum zici tu! W o o d y C a d rules!

Antalis, cand te-ai hotarat ce vrei, te asteptam in topicu Firma de mobila

Edited by Berti, 17 November 2006 - 19:17.


#9
woodycad

woodycad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.05.2006
... o posibilitate romaneasca folosita  de multi...
In acest moment este disponibil WoodyCAD6.2 , o varianta imbunatatita ce realizeaza punerea canturilor si preluarea lor automata in tabele de costuri si prelucrare.
Deci dintr-un desen .dwg se extrag urmatoarele date, tabelar:
Nume piesa, buc, X, Y ,rotire, 2mmX, 2mmY, 0.4mmX, 0.4mmY.
Practic pana la varianta 100% profesionala a mai ramas gaurirea si accesorizarea transferata tabelar.
Acum 100% din producatorii, mici si medii, de mobilier pot folosi cu succes acest tip de program, cu rezultate mai mult decat evidente pentru cei ce l-au achizitionat deja.
Existenta prestatorilor de servicii (debitare, aplicare cant) care solicita doar 1 fisier, ca cel de mai sus ( by e-mail) a facut din WoodyCAD un exportator foarte puternic de date. Prin proiectare-cotare automata, posibilitate de etichetarea placilor, timpii de manopera se reduc "dramatic".....
Daca ai AutoCAD2006 instalat ... cu siguranta o sa-ti placa...

Edited by woodycad, 04 February 2007 - 15:01.


#10
catallona

catallona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.10.2006

 woodycad, on Feb 4 2007, 14:58, said:

... o posibilitate romaneasca folosita  de multi...
In acest moment este disponibil WoodyCAD6.2 , o varianta imbunatatita ce realizeaza punerea canturilor si preluarea lor automata in tabele de costuri si prelucrare.
Deci dintr-un desen .dwg se extrag urmatoarele date, tabelar:
Nume piesa, buc, X, Y ,rotire, 2mmX, 2mmY, 0.4mmX, 0.4mmY.
Practic pana la varianta 100% profesionala a mai ramas gaurirea si accesorizarea transferata tabelar.
Acum 100% din producatorii, mici si medii, de mobilier pot folosi cu succes acest tip de program, cu rezultate mai mult decat evidente pentru cei ce l-au achizitionat deja.
Existenta prestatorilor de servicii (debitare, aplicare cant) care solicita doar 1 fisier, ca cel de mai sus ( by e-mail) a facut din WoodyCAD un exportator foarte puternic de date. Prin proiectare-cotare automata, posibilitate de etichetarea placilor, timpii de manopera se reduc "dramatic".....
Daca ai AutoCAD2006 instalat ... cu siguranta o sa-ti placa...

Woodycad, imi place aplicatia ta, dar in site ai pus putine info despre ea.
Spre exemplu ,spune-mi daca ai posibilitatea de streciuire a corpurilor intregi, dupa cele trei plane.
Deasemenea vreau sa stiu cum sunt ierarhizate bibliotecile, care este entitatea de baza (placa, linie, fata)?
Eu imi proiectam mobila pana acum vre-o trei ani cu o colectie similara de rutine scrise in Autolisp, pentru anii respectivi mi-am facut bine treaba cu ea, dar astazi este total depasita ca solutie.  Din curiozitate dar si admiratie pentru ceea ce faci, poate schimbam candva niste vorbe impreuna....

#11
woodycad

woodycad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.05.2006
Nu este o intrebare de utilizator....ci de ...programator... B)  B)  B)
Dar ...totusi...
Insertie de blocuri/solide/sau mixt ...cu atributele aferente...
Este un program care nu permite aceste lucruri, nu lucreaza cu biblioteci...pentru ca le creeaza instantaneu....
...adica  iti ia 10 secunde sa faci un corp simplu,....este programul in care, daca ai gresit ceva este mai usor sa o iei de la capat....tot 10 secunde iti ia..... :D  :D
Pune toate placile acolo unde trebuie, fara legaturi intre ele....
Daca descarci programul o sa ai totul acolo...
Personal produc mobilier la comanda si nu repet ...proiectele....
Tocmai am terminat o farmacie de 70MP in vreo 3h, valoare 17.000.RON, am pretul final odata cu proiectul..
Toti clientii mei au oferta de pret si proiectul "pe masa" simultan.....in 24H...indiferent de complexitate....
Te astept cu idei...

#12
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
pro100 ?!

#13
celmaitaretac

celmaitaretac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2007

 antalis, on Nov 17 2006, 14:53, said:

Ca sa ma fac inteles...Am nevoie de un soft (indiferent de pret) cu care sa proiectez mobila. Daca imi spuneti ca se poate face in ACAD, MACAD, sau orice alt soft....e ok. Vreau sa cumpar softul si sa-i dau dumul la treaba. Multumesc.

Un program profesional de proiectare mobila si numai pentru mobila este ProMobi. Nu trebuie sa cumperi decat licenta si poti trece la treaba. Cauta pe Yahoo "program proiectare mobila" si vei gasi imediat pagina de web de prezentare a programului (chiar pe prima pozitie).

Succese !

#14
celmaitaretac

celmaitaretac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2007
www.promobi.esmartdesign.com

#15
celmaitaretac

celmaitaretac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2007
Noul site al programului de proiectare mobila ProMobi este

www.promobi.ro

#16
YoChucky

YoChucky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.06.2006
Promobi nu se poate numi un program de proiectare, e mai mult un fel de Paint care iti produce nervi ca nu poti obtine ceea ce-ti doresti. Combinatia ideala pentru proiectarea adevarata in domeniul amenajarilor este : ProjectSymbols + AutoCAD 2007 + Autodesk VIZ 2007....rezultatul este unul pe masura asteptarilor. Spor la lucru pentru cei interesati !!!

http://www.projectma...llery/index.htm

#17
ionutzpopescu

ionutzpopescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.10.2006

 YoChucky, on Nov 24 2007, 14:21, said:

Promobi nu se poate numi un program de proiectare, e mai mult un fel de Paint care iti produce nervi ca nu poti obtine ceea ce-ti doresti. Combinatia ideala pentru proiectarea adevarata in domeniul amenajarilor este : ProjectSymbols + AutoCAD 2007 + Autodesk VIZ 2007....rezultatul este unul pe masura asteptarilor. Spor la lucru pentru cei interesati !!!

http://www.projectma...llery/index.htm



Da ceva gratis nu stiti? pentru niste schite macar

#18
celmaitaretac

celmaitaretac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2007
Nu exista nici o asemanare intre Paint si ProMobi. Daca lucrezi cu AutoCAD, probabil nu o sa gasesti nici o asemanare intre cele doua programe. ProMobi se adreseaza proiectantilor de mobila, nu desenatorilor. ProMobi nu stie sa faca altceva decat mobila si asta o face foarte rapid si foarte bine dupa ce te obisnuiesti cu el. Un training dureaza numai cateva ore, dupa care esti in stare sa proiectezi orice mobila doresti din pal si nu numai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate