Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Soldat/Militar-Profesionist

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
[K2]

[K2]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2006
Care este salariul unui soldat profesionist? Am inteles ca este destul de mare;ce stiti de program de lucru/instruire? Cat mai multe dtalii despre acest job va rog :)

#2
kaminski

kaminski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.05.2004

Quote

' date='Nov 15 2006, 14:27' post='2106525']
Care este salariul unui soldat profesionist? Am inteles ca este destul de mare;ce stiti de program de lucru/instruire? Cat mai multe dtalii despre acest job va rog :)

Iti recomand legiunea franceza lasa armata romana  daca esti necasatorit.
Salariul de la 1000 ron in sus, restul ii destul de lejer :console:

#3
symbyan

symbyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.02.2006
Da ca sa ajungi in Legiunea Franceza ...trebuie sa fii as aici ;)

#4
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Io unu nu te-as sfatui sa mergi in Legiunea Franceza mai bine aici la noi pe bani mai putini decat sa mergi acolo ;) Aici o sa ai un salar de min 10 mil care ii un salar destul de bun :) in legiune o sa ai un salar mult mai mare da scot aia untu din tine  :lol:

#5
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Domne daca te tine, mergi in Legiune, daca nu ramai aici, dar nu te astepta la ceva fenomenal de la statul roman...Daca nu ai altceva de facut angajeaza-te ca soldat. Dar daca te duce capul gasesti alternative mai banoase si mai putin "cazone".

#6
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
amereu-mereu-mereu....

Intotdeauna o sa se gaseasca superiori idioti si o sa iti scoata peri albi...
Plus ca acum nu mai e sigur ca ajungi la pensie, nu mai mergi la cules porumb dar mergi la cules plumbi...

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
In general armata nu are nimic de a face cu curtoazia.
Mergi sau crapa e valabil in orice armata din lume si se doreste sa se ajunga automat la executarea ordinului.

Cati oameni din armata crezi ca daca li se spune la intrarea in garnizoana ca peste 6 luni vor zbura nepasatori creieri, s-ar mai inrola ?

E un proces de dezinhibare treptata, brutala (care la noi lipseste in totalitate; noi ne jucam de-a armata)

La noi e mai mult o chesti de birocratie si timp pierdut. Asta este ceea ce te ucide treptat.
Lipsa orizonturilor, prostia, senzatia de pierdere de vreme, per total stagnarea.

Armata profesionista la 300 euro/luna ? Sa fim seriosi oameni buni!

Cred ca stiti cu totii de spagile care sa dau ca sa se plece in Irak & Co, dar tota lumea cu care am vb, pleaca acolo pe principiul ca nu sunt pe linia intai, ca doar americanii mor !

Daca am fi in linia intai.. sa vedeti cine s-ar mai imbulzi sa plece pe 1000$/luna la prins de gloante cu pieptul.

Trista situatie este ca noii "recruti voluntari" sunt adesea oameni care duc lisa de alternative, in nici un caz oameni dornici de o cariera militara.

#8
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
La intrare se face un contract pe o anumita perioada ? Se stabileste de mine sau de ei ? Ca nu cred ca te lasa sa pleci cand vrei :)

#9
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Pentru tinerii de la tara armata este alternativa la Spania/Italia/Germania.
Castiga ceva mai multi bani decat ar castiga lucrand pamantul sua frecand menta, au posibilitatea de a calatori dincolo de granitele judetului, iar unii dintre probabil vor fi sprijiniti sa faca o facultate (Academia probabil).

Asta daca s-ar schimba mentalitatile si sistemul in Armata. La fel ca in Justitie, Sanatate, Educatie, etc...

#10
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postkaminski, on Nov 15 2006, 20:44, said:

legiunea franceza


View Postsymbyan, on Nov 15 2006, 23:15, said:

Legiunea Franceza


View PostImDrunk, on Nov 16 2006, 03:18, said:

Legiunea Franceza
Inteleg ca faptul ca e in Franta e motiv suficient ca s-o numiti "franceza".

#11
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006

View PostLoveDemon, on Nov 17 2006, 11:13, said:

Inteleg ca faptul ca e in Franta e motiv suficient ca s-o numiti "franceza".
De fapt e "legiunea straina" :D

#12
VYL25

VYL25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.07.2006
Dar de armata ce parere aveti?
Ati lucra in armata in calitate de cadru mitar?

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001

View PostVYL25, on Nov 19 2006, 20:25, said:

Dar de armata ce parere aveti?
Ati lucra in armata in calitate de cadru mitar?

Da :( , si din pacate nu am gasit nici un om care sa fie in realitate multumit, ca sa nu mai vb de mandrie.

Stiu, este tragic, dar nu insemna ca nu e adevarat.

Dupa revolutie armata a incetat sa fie o elita dpdv al invatamantului, conducerii etc.
A ramas o institutie intr-o continua "transformare", care in realitate a fost DOAR o reducere de personal.

Marea majoritate a cunoscutilor din armata se impart in doua categorii:
- in lipsa de altceva mai bun
- astept sa ies la pensie (pensie buna)

Din pacate ambele categorii nu au nimic de-a face cu armata (aia in care oamenii alearga, impusca si eventual si tragic mor).
Ceea ce este definitoriu pt armata romana in acest moment este:
- lipsa tehnicii (e jale)
- lipsa pregatirii oamenilor dpdv operativ
- lipsa motivarii materiale
- lipsa unui viitor
- biroctatie excesiva
- implicarea pe fata a politicului in armata (nu poti fi membru de partid, dar poti fi simpatizant... )

#14
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostCourage, on Nov 20 2006, 00:56, said:

Da :( , si din pacate nu am gasit nici un om care sa fie in realitate multumit, ca sa nu mai vb de mandrie.

Armata este totusi o alternativa pentru cei care nu au prea multe optiuni, si chestia asta e valabila pentru toate tarile (ma rog, excludem unele dintre tarile musulmane). Sint si unii care viseaza la o cariera militara, insa nu pot fi prea multi (nici macar dpdv statistic)
Intre a lucra pe salariul minim si a locui cu inca 5 persoane in 2 camere  si a avea un salariu de 3 ori mai mare, o locuinta decenta cu chirie rezonabila, haine & mincare si a fi 'sub arme', cred ca a doua optiune mai buna.

#15
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Sa nu uitati totusi ca se semneaza un contract pe 3-5 ani, si nu pleci tu cand ti se scoala....iti dai demisia si gata!
Ca mai intervine secretul militar, etc

#16
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postaikido, on Nov 20 2006, 10:09, said:

Sa nu uitati totusi ca se semneaza un contract pe 3-5 ani, si nu pleci tu cand ti se scoala....iti dai demisia si gata!
Ca mai intervine secretul militar, etc

Ca pentru orice obtii pe lumea asta trebuie sa platesti un pret. Acum depinde de fiecare sa hotarasca daca e dispus sau nu sa-l plateasca.

#17
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Aici puteti afla mai multe detalii despre legiunea franceza despre care se vorbea http://www.foreignlegionlife.com/

Vreau sa mentionez ca am citit o parte si pare foarte interesant.. :)

Edited by PsYcloNe, 03 December 2006 - 00:22.


#18
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostCourage, on Nov 20 2006, 00:56, said:

-lipsa motivarii materiale

raportat la romania si la salariile romanesti si la ce se face in armata (adica de cele mai multe ori frecare de menta) nu consider ca nu sunt motivati financiar. armata ,politia si puterea judecatoreasca cred ca dau cele mai mari salarii din sistemul de stat..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate