Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Orange SPV M3100

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
deejay_byker

deejay_byker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 06.02.2006
Salut!

As vrea sa imi iau telefonul Orange SPV M3100, dar vreau sa il folosesc cu sim de la vodafone...
Pe un forum din afara am vazut ca se poate decoda, dar vreau sa stiu sigur daca merge decodat...eventual daca a facut cineva aceasta decodare sa spuna exact cum se face si daca sunt ceva probleme.

#2
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

 deejay_byker, on Nov 14 2006, 14:19, said:

Salut!

As vrea sa imi iau telefonul Orange SPV M3100, dar vreau sa il folosesc cu sim de la vodafone...
Pe un forum din afara am vazut ca se poate decoda, dar vreau sa stiu sigur daca merge decodat...eventual daca a facut cineva aceasta decodare sa spuna exact cum se face si daca sunt ceva probleme.

Merge fara probleme, foloseste indicatiile de pe xda-developers (presupun ca acolo ai vazut) si merge perfect. Va trebui sa iti refaci setarile de GPRS (M3100 vine cu cele de la Orange, evident). Si daca vrei HSDPA (ca M3100 chiar stie asta) din pacate nu se poate activa la Voda decit pe abonamentul asociat cardului lor PCMCIA 3G Broadband, care e cu abonament separat si fara voce. Daca nu te intereseaza HSDPA-ul si vrei doar 3G (a.k.a. 384kbps), il descui si gata.

Razvan

#3
arr1975

arr1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.09.2006

 razvandragomire, on Nov 14 2006, 22:38, said:

Merge fara probleme, foloseste indicatiile de pe xda-developers (presupun ca acolo ai vazut) si merge perfect. Va trebui sa iti refaci setarile de GPRS (M3100 vine cu cele de la Orange, evident). Si daca vrei HSDPA (ca M3100 chiar stie asta) din pacate nu se poate activa la Voda decit pe abonamentul asociat cardului lor PCMCIA 3G Broadband, care e cu abonament separat si fara voce. Daca nu te intereseaza HSDPA-ul si vrei doar 3G (a.k.a. 384kbps), il descui si gata.

Razvan

salutari ...

m-ati nenorocit!!! nu stiu ce sa fac ... astept N95 sau merg pe 9600 aka M3100 ...

#4
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

 arr1975, on Nov 15 2006, 02:03, said:

salutari ...

m-ati nenorocit!!! nu stiu ce sa fac ... astept N95 sau merg pe 9600 aka M3100 ...

Daca vrei Symbian si all-in-one (inclusiv GPS), mergi pe N95 (dar mai de asteptat). M3100 e Windows Mobile si mie personal (parerea mea doar) mi se pare mai interesant decit Symbian (si am ca telefon principal un Nokia 6680 cu Symbian).

Pina la urma ia-ti ce te face pe tine fericit :).

Razvan

#5
deejay_byker

deejay_byker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 06.02.2006
@razvan: multumesc mult!Azi dau comanda pentru el!Sper sa ma descurc cu deblocatul...eventual daca nu ma descurc poate ma ajuti si pe mine...Multumesc inca o data! :)

Edited by deejay_byker, 15 November 2006 - 10:08.


#6
adioperator

adioperator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 17.05.2005
Se decodeaza foarte usor daca ai un pc conectat la internet, mai multe detalii aici

#7
licrimon2002

licrimon2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.12.2006
Salut!
L-ai luat? Ai reusit sa il deblochezi din Orange?
\mersi si scuze de deranj

#8
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005
Ce card de memorie suporta maxim? de 1gb sau 2gb? cum se misca cu aceste carduri de memorie? Vreau sa il iau si eu in curand, dar mai urmaresc review-uri, totusi 641 usd nu-i o suma chiar mica.....

#9
licrimon2002

licrimon2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.12.2006
Se poate spune orice despre acest Hermes versus Orange: ca e mare, caramida, elegant, greu, dar numai FEMININ NU! Mai frumos ca aletele dar cu siguranta ca nu e unu din cele mai reusite ca design pDA-phone.
Si ce ar mai fi de spus?
1.Calitatea sunetului din difuzor e buna, se aude destul de  tare si clar.
2.Pare ferm, sigur, nu joaca nici un buton, atat functia de touch=screen cat si apasarea oricarei taste  sa se faca foarte  sigur. Centrul de greutate e aproape perfect calculat astfel incat "ca telefon" poate fi folosit cu o singura mana. Nu are nici o luminita sau led in plus, nimic din ce ar aminti de o “jucarie” ieftina. Culisarea blocului cu taste parca ar curge din blocul sceen, iar screenul se muta automat in landscape. Poate fi folosita foarte bine si usor tastatura cu doua maini.
3.Tema Orange poate fi scoasa f usor de pe screen.
4.viteza de executie si navigarea pe INTERNET (nu wap prin gprs)  prin WiFi excelenta, comparabila cu a oricarui PC.

NEMULTUMIRI:
1.deblocarea din Orange se face dificil. La modelul meu, tinand apasat pe cele 2 taste programabile (soft) si apasand cu stilusul pe reset, apare pentru o fractiune de secunda un screen cu 3 sau 4 benzi colorate orizontale, dar nu scrie nimic, respectiv ce varianta de bootloader este. Probabil e 1.06, care nu se poate nimic inca. Odata facut acest "hard reset", se incarca AUTOMAT setarile orange !!!!! deci ceea ce am gasit in topicul “SPV M3100 UNLOCK “ la mine nu merge din pacate.
2.Pe functia ALARM sau MESAJE SMS primite, nu se poate asocia decat sunetele lor, presetate din fabrica. Mai mult decat atat, ceea ce numesc ei ALARM, e o porcarie, cateva sunete scurte, care suna odata, face o pauza de 10-15 secunde, apoi iar un sunet scurt.....Ma rog, e o parere personala, dar nu cred ca nici cel mai neglijent programator ar fi putut gandi asa ceva; cu siguranta e o functie pusa si neverificata.
3.inregistrarea rapida a vocii se face tanand butonul de voce apasat. Ca sa faci  o functie gen "reportofon" se poate face din meniul NOTE, ca si cum ai vrea sa iti inregistrezi un mesaj lung de ..1.2 ore :)..Inregistrarea se face in .wav si se pot seta calitatea inregistrarii.
4.CAmera destul de slabuta. Mai proasta ca a unui sagem My x 6-2 pentru fotografiile de interior, desi spv are o chestie care se vrea blitz. Pozele ies mult mai intunecate decat cum se vad initial prin obiectiv, aberatii de culoare. La exterior, ies ceva mai bine, daac lumina e corespunzatoare. Butonul de declansare este pozitionat aproape pe coltuil aparatului, ceea ce face destul de nesigura aceasta functie.
5.Inregitrarile video sunt chiar reusite.Pot spune ca MP4 chiar sunt cele mai reusite inregistrari video pe care le am vazut cu un tel mobil. Deasemeni acea functie de blitz, poate fi aprinsa pentru filmarile intunecate. Se pare insa ca unicul rol e de a consuma mai repede acumulatorul....

Edited by licrimon2002, 12 December 2006 - 14:54.


#10
Merce

Merce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.04.2003

 razvandragomire, on Nov 14 2006, 21:38, said:

Merge fara probleme, foloseste indicatiile de pe xda-developers (presupun ca acolo ai vazut) si merge perfect. Va trebui sa iti refaci setarile de GPRS (M3100 vine cu cele de la Orange, evident). Si daca vrei HSDPA (ca M3100 chiar stie asta) din pacate nu se poate activa la Voda decit pe abonamentul asociat cardului lor PCMCIA 3G Broadband, care e cu abonament separat si fara voce. Daca nu te intereseaza HSDPA-ul si vrei doar 3G (a.k.a. 384kbps), il descui si gata.

Razvan

Razvan, da-mi voie sa te contrazic. Ceea ce zici tu nu este adevarat. Daca clientul foloseste un telefon compatibil HSDPA, serviciul se poate activa gratuit si peste un abonament Mobile Internet simplu (de 3 usd).
Informatie direct de la sursa;)

Ce altceva mai aveti de spus despre HTC Tytn? Eu asteptam P3600! Care se doresete a fi mai ieftin.

#11
DVDcore

DVDcore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2004

 Costy-is, on Dec 12 2006, 09:09, said:

Ce card de memorie suporta maxim? de 1gb sau 2gb? cum se misca cu aceste carduri de memorie? Vreau sa il iau si eu in curand, dar mai urmaresc review-uri, totusi 641 usd nu-i o suma chiar mica.....


SPV M3100 suporta maxim 2Gb

Eu am un corsair 2gb pe el si a scos urm rezultatele in benchmark (peste 90% plin atat cardul cat si memoria interna) :


Unbuffered read: 1.62 Mbytes/s
Buffered read: 1.97Mbytes/s

Unbuffered write - average speed : 712 KB /s
Buffered write - average speed : 1.12MB/s
Buffered Sector Read: 9.25MB/s
BUffered sector write : 5.29MB/s

#12
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
pune cineva o poza cu m3100-le de la orange?... ce culoare are? cum e desenat butonul de apel video?

#13
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
cum fac sa setez sa-mi vina mesajele pe memory card?
am gasit optiune sa-mi vina doar atasamentele...

#14
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
nu prea cred ca mere fara un 3rd party program...

pe mine ma intereseaza daca stie cineva un program de trimis TOATE contactele din outlook-ul spv-ului prin BT catre un alt dispozitiv... in cazul meu... un car kit parrot...

#15
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

 ccezar2004, on Feb 10 2007, 22:43, said:

nu prea cred ca mere fara un 3rd party program...

pe mine ma intereseaza daca stie cineva un program de trimis TOATE contactele din outlook-ul spv-ului prin BT catre un alt dispozitiv... in cazul meu... un car kit parrot...

toate din outlookul la spv, sunt si la tine in outlookul laptopului. ai incercat sa le trimiti de pe pc via bluetooth ?

#16
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
sunt perfect de acord... dar una la mana ca tot necesita o aplicatie ceva.... iar doi la mana nu e o chestie prea comoda daca decizi ca tre sa o faci mai des...

#17
mihailamba

mihailamba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 06.01.2005

 ccezar2004, on Feb 10 2007, 22:43, said:

pe mine ma intereseaza daca stie cineva un program de trimis TOATE contactele din outlook-ul spv-ului prin BT catre un alt dispozitiv... in cazul meu... un car kit parrot...
Se numeste sap settings si se gaseste in  programs la romul TYTN!

#18
tcpdump

tcpdump

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.06.2006
Stie cineva cum scap de setarile Orange World si Orange Internet? Nu reusesc sa le gasesc nicaieri si tot incearca sa se conecteze, desi este setat ca default internet.vodafone.ro ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate