Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Sursa, Inger sau demon ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3925 replies to this topic

#3511
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mai bine mergi pe FSP sau Sirtec.

#3512
petrica05

petrica05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.06.2006
Am avut mai demult Sirtec, a fost OK, ma deranja faptul ca in load, dupa ce se incalzea putin, ventilatorul incepea sa isi creasca consistent turatia, se auzea destul de tare. Nu stiu seriile noi cum sunt.

#3513
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Seriile noi sunt mai perfomante, sa nu spun de calitate sa supar pe cineva  Posted Image
Dar spune si tu bugetul maxim alocat pt. sursa si ce vrei sa iti duca sursa !


l.e.:
mai bine zi magazinul preferat ! ca ai mentionat ce si cum:

View Postpetrica05, on 07 mai 2017 - 22:16, said:

Salut!
Si eu am problema cu acel coil noise pe Corsair VS550.
Imi puteti recomanda o sursa care sa nu aiba coil noise pentru un sistem i7 3770, gtx 980, 12gb ram, 1xhdd, 1xssd, 4x 12mm fan ? (Buget 300-500 lei)
Prefer sa tin ventilatoarele pe linia de 5V sa fie sistemul mai silentios, dar e in zadar atat timp cat am coil noise de la sursa. L-am observat abia acum cand am jucat Mafia III, care e o portare de pe consola cam slab optimizata; imi tine gpu la 99% si cpu la 60% iar grafica nu e cine stie ce. In jocuri precum Battlefield 1 nu am aceasta problema.

Dar asa pe "neve", eu ti-as recomanda una din sursele astea==>http://www.pcgarage....00-pana-la-500/
Vezi care are mai mult pe linia de 5V  :)

Edited by super8, 08 May 2017 - 13:04.


#3514
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postpetrica05, on 08 mai 2017 - 09:35, said:

As merge pe Superflower Leadex.
Chiar am vrut sa-ti recomand Leadex, dar de dimineata Leadex-ul de 650W costa peste 500 de lei, acum vad ca l-au redus la fix 500.

Face parte din familia Gold, deci n-ai sa vezi CapXon-uri pe secundar sau alte compromisuri.

View Postsuper8, on 08 mai 2017 - 10:05, said:

Mai bine mergi pe FSP sau Sirtec.
Cand ai buget de 500 de lei, chiar nu mai are rost sa te uiti la Sirtec. FSP are seria Hydro, dar are competitori o idee mai buni decat ea in aceeasi bani.

#3515
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Rahat pe bat ! cand incerc sa reduc bugetul omului mi se spune ca e mai bun produsul mai scump;
iar cand sfatuiesc omul sa cumpere un produs de calitate sa nu aiba probleme in timp, mi se scoate ochii ca poate cumpara alt produs mai ieftin.

Oricum o dai, nu e bine  :)

Ca fapr divers, cu un buget de 500 Lei eu il sfatuiesc pe @petrica05 sa se orienteze spre Enemax, Antec, Corsair, EVGA, Seasonic ....

#3516
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsuper8, on 08 mai 2017 - 15:02, said:

Rahat pe bat ! cand incerc sa reduc bugetul omului mi se spune ca e mai bun produsul mai scump;
iar cand sfatuiesc omul sa cumpere un produs de calitate sa nu aiba probleme in timp, mi se scoate ochii ca poate cumpara alt produs mai ieftin.
Ca fapr divers, cu un buget de 500 Lei eu il sfatuiesc pe @petrica05 sa se orienteze spre Enemax, Antec, Corsair, EVGA, Seasonic ....
pentru ca dai sfaturi PROASTE.

cu un buget de 500 lei poate sa cumpere UN MODEL bun si nu un brand. SF Leadex Gold se bate cot la cot cu sursele de top de la seasonic si le da cu bolta la altii precum corsair sau enermax in aceiasi bani.
mai citeste si matale niste reviews inainte sa macani asa aiurea.

Summary
Super Flower is just so dangerous to the competition right now with this platform it's almost scary. Here we have a unit that performs like the best I have ever seen at a price point very few competitors can match. Right now, should any company in the North American market really throw their weight behind this platform (I'm looking at you, EVGA) and go Leadex across the board, well, they'd be on the fast track to market domination. When you only have the likes of Seasonic to really compete with for performance, and yet can beat all their prices, you've got it made, bub.

#3517
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postsuper8, on 08 mai 2017 - 15:02, said:

Rahat pe bat ! cand incerc sa reduc bugetul omului mi se spune ca e mai bun produsul mai scump;
iar cand sfatuiesc omul sa cumpere un produs de calitate sa nu aiba probleme in timp, mi se scoate ochii ca poate cumpara alt produs mai ieftin.
Trebuie sa stii ce, cum si cand sa recomanzi. :D  Cand recomanzi trebuie sa fii foarte flexibil, este o calitate pe care o intreprinzi cu timpul.

Enermax ofera CWT-uri in banii astia. Vorbim de niste implementari mai fericite decat in cazul VS-urilor si CX-urilor de la Corsair, dar apare aceeasi problema: nu merita luate in seama cand ai, in aceeasi bani, alternative mult mai sanatoase.

Antec au HGM si TruePower Classic, ambele serii sunt foarte bune, folosesc electronica Seasonic, dar nu sunt modulare.

Corsair au CX-uri si CS-uri in banii astia, surse mediocre. Singura mai rasarita ar fi RMx, dar nu este la acelasi nivel cu surioara mai mare, RMi. Leadex se bate cot la cot cu sursele high-end, iar RMx nu merita luata in seama.

Despre EVGA-uri nu stiu mare lucru.

Seasonic am recomandat doar pentru ca Super Flower-ul ii depasea bugetul, dar acum ii recomand cu mana pe inima Leadex, o sursa excelenta din toate punctele de vedere.

#3518
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postshmu, on 08 mai 2017 - 15:16, said:

pentru ca dai sfaturi PROASTE.
Cum plm dau sfaturi proaste cand nu-i spun sa cumpere sursa Deluxe, Floston, RPC, nJoy sau Inter-Tech cu multi watt ?!
Adica il sfatuiesc prost cand ii spun sa caute sursa brand pt. a fi sigur ca nu-i explodeaza calculatorul ?
Masoara-ti cuvintele @shmu ! atata iti spun, masoara-ti cuvintele.

#3519
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ii explodeaza calculatoru cu super flower? hai zau...

ai intrebat de ce ne luam de tine... pentru ca dai sfaturi proaste. din moment ce are un anumit buget doar pentru sursa, nu e nevoie sa faca compromisuri.
iar in bugetu lui SF Leadex e de departe cea mai buna solutie.

cand dai sfaturi da specific: un MODEL, si nu un brand asa generic. incearca si tu sa ai habar despre ce vorbesti. pe baza a ce crezi ca isi va alege sursa? dupa culoare? dupa brand? dupa ce? de ii zici sa aleaga dintre tzshpe branduri?
cred ca cea mai buna aleger ar fi modelul cel mai performant in bugetul lui. si ala e leadex-ul.

Edited by eiffel, 10 May 2017 - 13:50.
Limbaj !!!


#3520
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012

View Postsuper8, on 08 mai 2017 - 15:02, said:

Rahat pe bat ! cand incerc sa reduc bugetul omului mi se spune ca e mai bun produsul mai scump;
iar cand sfatuiesc omul sa cumpere un produs de calitate sa nu aiba probleme in timp, mi se scoate ochii ca poate cumpara alt produs mai ieftin.

Oricum o dai, nu e bine  Posted Image

Ca fapr divers, cu un buget de 500 Lei eu il sfatuiesc pe @petrica05 sa se orienteze spre Enemax, Antec, Corsair, EVGA, Seasonic ....

Stai linistit, shmu e un fel de gigi contra pe softpedia. Imi amintesc ca si eu am avut o discutie in contradictoriu cu el pe aria asta si incerca sa ma convinga de ceva ce era evident altfel decat ce spunea el dar na, asa-i pe forum, unu mai destept ca altu'

#3521
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai... ia-te de mana cu nenea tom si vorbiti in privat.
asa on topic nu stii sa vorbesti? sa dai un sfat ce sursa sa-si ia cel care a intrebat?

Edited by shmu, 08 May 2017 - 18:57.


#3522
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Shmu cred ca e cel mai in măsură sa vorbească despre pc-uri cu tot respectul pentru ceilalți colegi.

#3523
petrica05

petrica05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.06.2006
Sunt stabilit in Anglia, dar peste cateva zile vin in RO pentru doua saptamani. O sa iau sursa din UK sa am garantie aici.
Probabil ar fi suficient de 550W, dar o sa iau de 650W sa fiu sigur. Am gasit la reducere pe overclockers, Leadex Platinum 650W la 110 lire. Gold e la acelasi pret.

Edited by petrica05, 08 May 2017 - 22:40.


#3524
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Ce sistem o sa fie pe ea? Mi se pare prea scumpa.

#3525
petrica05

petrica05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.06.2006
Scrie mai sus.

"  Si eu am problema cu acel coil noise pe Corsair VS550.
Imi puteti recomanda o sursa care sa nu aiba coil noise pentru un sistem i7 3770, gtx 980, 12gb ram, 1xhdd, 1xssd, 4x 12mm fan ? (Buget 300-500 lei)
Prefer sa tin ventilatoarele pe linia de 5V sa fie sistemul mai silentios, dar e in zadar atat timp cat am coil noise de la sursa. L-am observat abia acum cand am jucat Mafia III, care e o portare de pe consola cam slab optimizata; imi tine gpu la 99% si cpu la 60% iar grafica nu e cine stie ce. In jocuri precum Battlefield 1 nu am aceasta problema. "

#3526
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu exista componenta "de gaming". si sursa "de gaming" nu am vazut pana acum....

cat despre clasament, lasa-l in pace. e o prostie sa faci clasament. e ca si cum ai face clasament cu telefoanele si ai pune samsung pe locul 1 sau 2. dar, despre care samnsung vorbim? despre varful de gama sau despre tampeniile alea la 500 lei?

daca vrei sa cumperi ceva, spune ce sistem ai si ce buget ai.
daca nu, cauta pe google.

#3527
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Post2017, on 10 mai 2017 - 09:56, said:

M-ar inresa o sursa in viitorul apropiat pt un sistem cu Z270 + i7 + GTX 1060 , dupa mine cred ca un ''minim'' de 700/750W

Presupunand ca faci si OC pe asa ceva, 300W sunt suficienti pentru componentele respective. Mai adaugi si restul, sa zicem la 400W consum pe total sistem. Cumperi atunci o sursa de 500-550W mai rasarita, gen Seasonic si stai linistit.
Este o prostie de marketing chestia cu sursa de gaming sau non-gaming, nu are rost sa te iei dupa asa ceva.

#3528
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Post2017, on 10 mai 2017 - 09:56, said:

Pai aici e buba , exista o gama foarte varianta de branduri/modele , exista marketing :
- Recomandate pt gaming DA - http://www.pcgarage....ntru-gaming-da/
- Recomandate pt gaming NU - http://www.pcgarage....ntru-gaming-nu/
Teoretic stiu si eu ca nu trebuie sa existe diferente , practic in prezent.....
M-ar inresa o sursa in viitorul apropiat pt un sistem cu Z270 + i7 + GTX 1060 , dupa mine cred ca un ''minim'' de 700/750W
Si cum de regula la alegerea unei surse nu se cumpara fix pe fix sa existe si un ''plus/rezerva'' de energie de un 20/25%
pai uita-te la pret si producatori. garaju a pus acel filtru pentru cei care isi cumpara sistem de gaming cu placa video si nu stiu sa aleaga prea bine sursa. aici cred ca nu e vorba de marketing ci de incercarea garajului sa te faca sa alegi o sursa mai ok.

pentru tine, iti recomand ceva de 500-600W (nu ai ce face cu 700). daca te uiti pe un review, puterea totala consumata de sistem (atentie, tot pc-u si nu doar placa video) este de ~300W. asadar o sursa de 500 e arhisuficienta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate