Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Sursa, Inger sau demon ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3925 replies to this topic

#3457
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 d_haker, on 27 decembrie 2016 - 21:57, said:

Se da sistemul :
I3 Sky lake
8g ram hyperx savage
sapphire nitro + rx 480 4g vrm

Se dau urmatoarele surse :

http://www.pcgarage...._campaign=Surse
http://www.pcgarage...._campaign=Surse
http://www.pcgarage...._campaign=Surse
http://www.pcgarage...._campaign=Surse

Care ar fii recomandarea voastra ? , sau daca aveti o alta recomandare de sursa este binevenita......buget evident aprox 300 RON
Daca nu ai bani, cumpara Sirtec - High Power EP-500BR II, 80+ Bronze, 500W la 196 Lei.
Daca ai bani, cumpara Seasonic S12II-620 Bronze 620W (288 Lei) sau Seasonic S12II-520 Bronze 520W (250 Lei) !

Edited by super8, 27 December 2016 - 22:37.


#3458
d_haker

d_haker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
Initial am vrut si eu sa iau Seasonic doar ca multi se plang de coil noise....si nu stiu ce sa fac ...

#3459
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Atunci cumpara Sirtec (http://www.pcgarage....4,727285,858687) si scapi de dilema coil noise-ului  Posted Image
Cica acel coil noise apare cand nu ai impamantare la priza, lucru ce afecteaza sursa in timp si apare acel coil noise !

In cazu asta vezi sa ai impamantare la instalatia electrica si cumpara Seasonic S12II-620 Bronze 620W (288 Lei) sau Seasonic S12II-520 Bronze 520W (250 Lei).


p.s.:
nu te zgarci la 38 Lei si ia-o p-aia mai mare  Posted Image

#3460
d_haker

d_haker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
1.Sa inteleg ca FSP-ul  si  Segotep-ul iasa din discutie ?
2.Esti sigur ca , coil noise-ul apare in urma lipsei impamantarii ?

#3461
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Brandurile FSP si Segotep nu sunt asa bune ca Seasonic, nu se ridica nici la nivelul lui Sirtec !

Cat despre coile noise, nu stiu sigur daca apare in urma lipsei impamantarii dar daca apare acest coile noise poti trimite sursa in garantie sa ti-o schimbe.
Intreaba si tu magazinul inainte sa faci achizitia.

Ori asteapta aici mai multe raspunsuri despre acest "coile noise" !

Edited by super8, 27 December 2016 - 23:14.


#3462
d_haker

d_haker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
Si FSP si Segotep (review f bun ) au certificari siver respective gold si am zis ca sunt ok din moment ce au eficienta 88 si 91 % .
Sirtecul avand numai 85 %....

#3463
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eficienta este fix pix.

cat despre "bradnu X e mai bun ca Y" asta e o generalizare aiurea.
sunt serii/modele de la X care se pipi de sus pe Y.

dar realitatea e ca aproape orice sursa de 200-300 lei de la niste producatori mai respectabili este suficienta pentru sistemele care au costat pana in 4000-5000 lei. daca ai dat mai mult pe sistem, sunt sigur ca poti da mai mult si pe o sursa gen super flower leadex,

Edited by shmu, 28 December 2016 - 10:28.


#3464
d_haker

d_haker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
Merci de raspuns shmu , dar te rog spune-ti si tu parerea cum clasific sursele enumerate de mine sau daca ai tu o recomandare mai buna.

#3465
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
In cazul surselor puse de tine, clasificarea ar fi S12II > Raider > Sirtec ~ Segotep. Nu dai gres cu niciuna. Eu as ramane pe Seasonic-ul de 520W, are un pret foarte bun.

Coil noise poate aparea din varii motive. Daca are probleme, ar trebui sa se rezolve in garantie.  Daca vrei sa fii sigur ca nu va avea coil whine, atunci mergi pe FSP Raider.

#3466
d_haker

d_haker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
merci jegmihai , super8 are o alta parere despre fsp ....pe site-urile din strainatate am vazut ca seria fsp raider ar fii tier 4 ...in schimb nu pomenesc nimic de sirtec sau segotep

#3467
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Cum a zis shmu, depinde de serie. Sirtec HPC/HPQ sunt surse bune, dar sub alte modele mai consacrate cum ar fi S12II sau Raider.

Segotep in general produce petarde, dar GP-ul este o exceptie, fiind o sursa decenta. Oricum, cand ai in aceeasi bani surse gen Raider sau S12II nu are rost sa te mai uiti la GP.

Lasa tier-urile, cauta review-uri sa te lamuresti mai bine.

#3468
d_haker

d_haker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
In afara de s12II toate au review-uri f pozitive ,la seasonic lumea se plange de coil noise ..... nu mi se pare normal ca la o sursa care este destul de scumpa si produsa de o firma cu o vechime sa aibe defecte audibile sau vizibile .

#3469
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
O greseala la procesul de fabricatie. Tine cont ca nu toate au coil noise, mai depinde si de norocul pe care-l ai.

#3470
d_haker

d_haker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
Atunci din toate raman valabile S12II si Raider avand in vedere ca toate se invart in jurul aceluiasi pret  aprox 250 Ron ....

Am vazut ca pe unele site-uri se recomanda FSP din cauza ca are un singur rail cu amperaj 42 A , iar Seasonic are doua railuri cu cate 20 A  ==> 2 amperi in plus ...

Din astea doua am vazut review-uri pozitive la ambele dar parca lumea tinde spre Seasonic

#3471
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Si de ce crezi ca lumea tinde spre Seasonic ?

Cum a zis si useruld e mai sus

jegmihai said:

Daca vrei sa fii sigur ca nu va avea coil whine, atunci mergi pe FSP Raider.


#3472
d_haker

d_haker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
Atunci Seasonic fie .... :D ...Eventual dupa ce o iau sa revin si sa ii fac un mic review ....

Multumesc pentru sfaturi

#3473
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
OK ! inainte sa cumperi sursa, intreaba la magazin daca poti returna sursa daca are coil noise din fabrica.

#3474
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Saluare lume! A venit momentul sa schimb sursa, configuratia fiind i3 6100, 8 gb ddr4 , asrock z170 gaming k4, rx 470 rs black edition, 1 hdd sata 2, 1 ssd sata 3 , un dvd-rw sata 2 si vreo 2 ventilatoare de 12 conectate doar vara.
Am nevoie de o sursa, iar in bugetul alocat momentan pot alege intre :

Thermaltake Smart SE 530w (modulara, o prefer doar din punctul asta de vedere)

Corsair VS550  

Lepa MX F1 N600-SB-EU

Cooler Master RS-600-ACAB-M4

Accept si alte propuneri in aceiasi bani, atat timp cat le pot cumpara in Italia. Aici este dificil de pilda sa gasesti Sirtec, iar Super Flower sunt scumpe in draci, vorbim de la 80 de euro in sus, chiar si 200.  
Mentionez ca peste x ani, in locul lui i3 va fi pus un i5 deblocat(probabil, nu sunt adeptul OC-ului, dar oricum minim un i5)
Dintre cele mentionate de mine, ce stiti de acea Thermaltake? Este decenta? Nu ma intereseaza pe mine prea mult eficienta, ma intereseaza siguranta, vreau sa stiu ca in caz de ceva, pica doar sursa si nu-mi trage si restul calculatorului cu ea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate