Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Fie-ne tranzitia usoara

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pe 8 noiembrie la Carturesti s-a lansat noul volum al lui Radu Paraschivescu. Similar celebrei culegeri a lui Des MacHale, volumul cuprinde o selectie de perle ale persoanelor publice ce s-au perindat pe scena tarii, din 1990 pana astazi.

Imi place destul de mult stilul facil si relaxant in care Radu Paraschivescu isi gandeste operele (vezi Fanionul Rosu si Ghidul Nesimtitului).

Un fel de 'recenzie' mai detaliata, gasiti aici : http://krossfire.wordpress.com/

Pareri ? (despre carte, nu despre recenzie)

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Si eu sunt un "fan" Paraschivescu (apropo, banuiesc ca stii ca el a tradus culegerea lui MacHale). Si mie imi place stilul facil si relaxant, si asta e si parerea mea despre carte: relaxanta. Am "citit-o" deja pe toata. Eu am cumparat-o luni (adica pe 6), tot de la o Carturesti.

Cel mai tare m-au distrat cele de la sport. Reformulez: cele mai multe hohote pe metru patrat le-am tras la sectiunea sport. Toate sunt amuzante. Mi-a placut ca a inclus una de-a lui Graur de acum ani buni, pe care o remarcasem si eu la acea vreme si am retinut-o pina astazi: "Alina Astafei a nascut o fiinta umana!".

Senzatia mea este ca s-a apucat de strins de foarte curind, pesemne venindu-i ideea de la MacHale. Foarte multe sunt recente si foarte recente, iar cele vechi sunt foarte putine. In plus, pe alocuri am avut senzatia de umplutura. Daca ar fi inceput colectia pe vremea cind Graur le scotea in ritm de 2-3 pe zi, secondat de Ionel Stoica, cu nimic mai prejos, aveam acum 2-3 volume!

#3
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postabancor, on Nov 9 2006, 14:59, said:

Si eu sunt un "fan" Paraschivescu (apropo, banuiesc ca stii ca el a tradus culegerea lui MacHale). Si mie imi place stilul facil si relaxant, si asta e si parerea mea despre carte: relaxanta. Am "citit-o" deja pe toata. Eu am cumparat-o luni (adica pe 6), tot de la o Carturesti.

Cel mai tare m-au distrat cele de la sport. Reformulez: cele mai multe hohote pe metru patrat le-am tras la sectiunea sport. Toate sunt amuzante. Mi-a placut ca a inclus una de-a lui Graur de acum ani buni, pe care o remarcasem si eu la acea vreme si am retinut-o pina astazi: "Alina Astafei a nascut o fiinta umana!".

Senzatia mea este ca s-a apucat de strins de foarte curind, pesemne venindu-i ideea de la MacHale. Foarte multe sunt recente si foarte recente, iar cele vechi sunt foarte putine. In plus, pe alocuri am avut senzatia de umplutura. Daca ar fi inceput colectia pe vremea cind Graur le scotea in ritm de 2-3 pe zi, secondat de Ionel Stoica, cu nimic mai prejos, aveam acum 2-3 volume!

Eu il stiu pe Radu de ani buni, face traduceri de foarte mult timp (si foarte bune, daca imi e permisa remarca) si a fost editor la RAO, dupa care a plecat la Humanitas. E un tip super, care, desi pare absent, observa amanunte care multora le scapa. A mai scris si niste romane (Balul fantomelor, de exemplu), insa cu ultinele aparitii a dat lovitura.

#4
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Ce ma deranjeaza - prezenta excesiva a lui Lorin Fortuna...care avusese totusi ceva expunere publica in calitate de presedinte FDR

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate