Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

siemens a55 - transfer de date or what...

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gabyx

gabyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.10.2003
Mi-am luat zilele trecute un siemens a55 de la orange.
Ca tot omu' vreau si eu sa-mi pun un sunet polifonic & stuff pe el in amaratzii aia de 120Kb pe care-i are si m-am interesat de cum ash putea sa transfer prin cablu, caci cu wapul m-am lamurit: am navigat 2-3 minute fara sa pot face nimic practic si m-a taxat 1$.
Asha ca am citit toate topicurile despre a55 de pe sn, shi alte cateva pe langa, dar tot nu-mi este clar : Se poate face transfer de date PC->a55 prin cablu ?!? Daca da cum ? Cablul compatibil am intzeles ca este cel pt. seria x55. Mergand mai departe cu presupunerea, ce software imi recomandati sa folosesc.

Thanx a lot!

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Nu merge cu cablu, numai prin WAP.

Incearca http://wap.club-siemens.com

Speedo

#3
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Daca merge prin cablu nu stiu, insa ca informatie..cablu costa 400.000 pe siteul xgsm.ro, software vissie....merge cel mai bine...

#4
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Nu merge prin cablu la A55, REPET!

#5
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
dar un A55 poate receptiona un ringtone prin SMS?
trebuie sa ii trimit SMS-ul tot de pe un Siemens sau pot sa-l trimit si de pe un Nokia de ex.?
sa zicem ca generez ringtone-ul pe PC, il convertesc pentru Siemens, il editez apoi pe un Nokia cu composer si il trimit ca SMS catre A55 - am scris o aiureala poate, aveti alta solutie?

#6
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Nu stiu daca poate primi ringtone pe SMS, eu cred ca da, oricum trebuie sa scrie in carte, dar cu siguranta nu poate fi trimis de pe un Nokia.

Un ringtone poate sa ocupe chiar 4-5 SMS-uri.

Greets,
Speedo

#7
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
Am si eu o nemultumire pe care trebuie musai sa mi-o exprim referitor la A55-ul asta: cum e posibil dom'le ca un telefon de secolul asta sa aiba WAP si sa nu aiba modem?
Am mai vazut prostia asta pe la Sagem-uri sau alte bullshit-uri dar la Siemens nu ma asteptam.

Ce zici Speedo? (Stiu ca tu esti fan Siemens.)

(Ce bine ca eu nu am A55 :))

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Cum adica modem? Adica nu ar merge WAP pe CSD?
Asta este normal in ziua de azi.

A55, C55, etc sunt platforma comuna si pentru ca trebuiau diferentiate pe piata din punct de vedere al pretului s-a trecut la castrarea A55-ului fata de C55, EPROM mai mic, soft mai putin si restrans in optiuni, etc, lipsa posibilitate de comunicatie prin cablu, and so on.

Si C45 si S45 si ME45 sunt aceeasi platforma, dar C45 are EPROM de 3MB, iar S/ME45 de 6MB, C45 display mai mic (5 linii), S45 mai mare 7linii, si tot asa, dar schema de baza e aceeasi.

A55 e un telefon care costa foarte putin, deci trebuia "castrat" pentru a intra in target-ul de pret.

Greets,
Speedo

#9
gabyx

gabyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.10.2003
Din ce am mai citit eu, am aflat ca se poate transfera din a55 in pc, dar invers, am gasit doar un post in care un tip spunea ca ar fi reushit cu o versiune mai veche de DES; N-am aflat insa de unde pot lua versiunea asta.
Am mai citit ceva despre upgrade a55->c55, in ce masura este posibil asha ceva?
Shi ar mai fi o chestie: este disponibil vreun soft(+documentatie) in care sa pot scrie o aplicatie pt a55 (ex. un joc) ?
Thanx!

#10
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Detalii de astea mai bine de intrebat la www.club-siemens.com pe forum.

Greets,
Speedo

#11
bandrei2501

bandrei2501

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.03.2004
salutare! desi vad ca nu a mai scris nimeni de mult timp,pt cei care mai trag cu ochiu la acest thread, pot sa-i anunt ca update de la A55 la C55 este posibil!revind in curand cu detalii complete,inclusiv facilitatile obtinute! salutare

#12
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004

Quote

Originally posted by Speedo


...............
Cum adica modem? Adica nu ar merge WAP pe CSD?
Asta este normal in ziua de azi.

A55, C55, etc sunt platforma comuna si pentru ca trebuiau diferentiate pe piata din punct de vedere al pretului s-a trecut la castrarea A55-ului fata de C55, EPROM mai mic, soft mai putin si restrans in optiuni, etc, lipsa posibilitate de comunicatie prin cablu, and so on.
..........


spedo daca tot te pricepi la siemens, uite-te aici :

http://forum.softped...&threadid=23903

si spune-mi ce crezi despre  transformarea  lui a55 in c55,  si sa ai la el gprs, java..etc.   este posibil ? oare merge stabil ?  

pm  pls

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate