Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#163
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Strict despre ce zici tu cu piesa lui Shakespeare - era o pilda cu trei oameni care-ti spun ca esti beat.
Adica trei sferturile alea de sala erau tampiti, in frunte cu copchilu' ala de 10 ani (care nici nu se stie daca radea ca i se parea amuzant sau il amuzau cele trei sferturi de sala amuzate - cica omu'-i monkey see, monkey do, in special la varste de-astea, zise fragede), si, bineinteles, si in frunte cu cohorta de critici si oameni de cultura care-l considera de vreo patru sute de ani pe Shakespeare ala un dramaturg priceput si pe alocuri amuzant.
Da' poate nici nu-ti amintesti bine de piesa faimosului si eu scriu aici la patru dimineata ca sa ma aflu-n treaba.
Poate ca Borat n-are subinteles. Da' cand iese ursu' ala pe geamul furgonetei, sa mor eu daca nu e, cum zice americanu', funny. Sau cand vezi capul ursului pe platou, in frigider.
Iar cand Stan si Bran nu parodiau nimic, tot radea lumea cand ii dadea la televizor.
Ma duc sa recitesc "Codul lui daVinci".

#164
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

View PostTzäçä, on Nov 30 2006, 13:05, said:

Am zis ca umorul nu exista decat in mintea unor complexati . Deci sa inteleg ca daca tie ti-a placut, automat filmul are umor ? Hahaha , pai atunci demonstreaza-ti tie insuti ca asa si e si pe deasupra  arata-ti ca nu esti complexat de faptul ca nu ai nici un complex .

Asta-i din putul gandirii?.. Pai pentru unii are umor, pentru altii nu. De aici pana la a numi pe cineva complexat pt ca a ras la un film e cale lunga.. As putea si eu sa spun ca cei care se considera detinatorii adevarului absolut sunt complexati. Dar n-o s-o spun pt ca te-as jigni aiurea.
High five! :D

#165
acredus

acredus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.11.2004

View PostLoveDemon, on Dec 1 2006, 04:17, said:

Strict despre ce zici tu cu piesa lui Shakespeare - era o pilda cu trei oameni care-ti spun ca esti beat.
Adica trei sferturile alea de sala erau tampiti, in frunte cu copchilu' ala de 10 ani (care nici nu se stie daca radea ca i se parea amuzant sau il amuzau cele trei sferturi de sala amuzate - cica omu'-i monkey see, monkey do, in special la varste de-astea, zise fragede), si, bineinteles, si in frunte cu cohorta de critici si oameni de cultura care-l considera de vreo patru sute de ani pe Shakespeare ala un dramaturg priceput si pe alocuri amuzant.
Da' poate nici nu-ti amintesti bine de piesa faimosului si eu scriu aici la patru dimineata ca sa ma aflu-n treaba.
Poate ca Borat n-are subinteles. Da' cand iese ursu' ala pe geamul furgonetei, sa mor eu daca nu e, cum zice americanu', funny. Sau cand vezi capul ursului pe platou, in frigider.
Iar cand Stan si Bran nu parodiau nimic, tot radea lumea cand ii dadea la televizor.
Ma duc sa recitesc "Codul lui daVinci".


Ok, in legatura cu piesa, n-ai inteles, o sa-ti explic.  Si eu intru in cohorta celor care-l apreciaza pe Shakespeare ca dramaturg. Era vorba de interpretarea data de cei de la Tetrul de comedie, in frunte cu pseudo-actorul Tudor Chirila. Iar la o populatie a Bucurestiului de aproape 3 milioane, statistic vorbind, da, sunt sanse mari ca trei sferturi din sala sa fi fost tampiti.

Nu cred ca poti compara umorul gen Stan si Bran sau Chaplin, cu poantele ieftine cu conotatii fecalo-sexuale din Borat. Spune-mi elitist, dar asta este ceea ce se cheama umor de mase. Si aici includ umorul scos din: rahat, ragaieli, basini, voma, homosexualitate, handicap fizic sau mental, si multe alte asemenea pe care multi oameni  inca le detesta.Din fericire, ca si bunul simt sau bunul gust,  si simtul umorului se educa, nu te nasti cu el. Asa ca mai sunt sperante si pentru restul.

Edited by acredus, 01 December 2006 - 12:41.


#166
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Cand a pupat-o frantuzeste si prelung pe tiganca aia blonda si nasoala din Glod si a zis: "Zis iiz maaai sistăr", am ras. Nu era umor fecaloid, si nici subtil, nici macar foarte sexual nu pot sa-i zic ca era. Da' pe mine m-a amuzat. Iar cand a venit cu bocceluta cu rahat la masa, se poate aia numi comic de fecale, sau comic de situatie? In fine. Pe mine m-a amuzat. Ma intristeaza cand se basica toti ca a facut Glodul de rusine, cand omu' n-a facut decat sa portretizeze realitatea rurala a unei tari europene in plina aderare la lumea civillizata. Incestul si vaca din sufragerie nu sunt suficiente ca sa zici ca a denaturat total mesajul. Mesajul e in ochiu' privitorului, oricum. Cand il baga in aia a ma-sii tiganca aia cu toporul in mana ne simtim cica prost ca ne face tara de ras. Da' americanul nu stie. Poate ca gresit a fost modul in care a speculat saracia si ignoranta unor amarati, ajunsi figuranti intr-o productie depasind cu mult granitele Glodului lor, bucurosi de suta aia cincizeci de mii pe care au primit-o in compensatie. Daca angaja actori ar fi fost mai frumos din partea lui, dar ar fi pierdut din pitorescul realului intregii constructii. Ma rog... tot ce zic eu aici s-a mai spus.
Am inteles punctul tau de vedere cu privire la piesa. Eu am citit review-uri de bine despre ea, dar nu pot sa zic nimic, ca n-am vazut-o. Si pe mine ma calca pe nervi Tudor Chirila, dar nu l-am vazut niciodata pe scena. O fi punerea in scena proasta, sau nu e pe gustul tau, sau la nivelul tau. Daca-i face pe altii sa rada, e foarte bine, dupa parerea mea. Fiecare dupa putirinta si dupa nivel. Nu trebuie sa pui la zid o lucrare doar pentru ca atinge un anumit target, si anume de jos. Au si cei cu nivelul mai scazut nevoie si dreptul sa rada. Iar daca eu sunt mai retarda, asa, ca am ras la Borat, nu ma deranjeaza categorisirea, ma bucur ca am reusit sa ma hlizesc doua ore in loc sa ma plictisesc, sau sa stau in pat, sau sa spal vasele.

Edited by LoveDemon, 01 December 2006 - 13:57.


#167
Tzäçä

Tzäçä

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.10.2003

View PostLoveDemon, on Dec 1 2006, 01:45, said:

Tocmai ce-am venit de la film. Am ras in continuu. Asa sunt eu, mai complexata.
Cel mai amuzant mi s-a parut, insa, filmul de la ProTv cu taranii din Glod. Ala e chiar mai tare decat tot Boratul. Nimeni n-a remarcat?
Nu era nimic de remarcat , eventual ca prostv-ul ia platit mai bine pe aia decat nea Borat . Dar ei fac asta mai tot timpul , ii platesc pe cei mai loviti de soarta sa se schelambaie in fata camerelor pentru ca majoritatea inteligenta a patriei sa se poata simti bine in propria lor piele.
Nu e nici o problema ca esti tu asa mai complexata , bravo tie ! Dar nu vei dovedi ca esti intradevar complexata decat atunci cand, ii vei face  pe cei din jurul tau sa se simta vinovati pentru asta . Asa ca dai si rade in continuare ca n'asa ? aia ie prosti de bubuie, har domnului ca's ieu mai disteapt/a decat ei ha ha ha ha ha !

View Postdizzee, on Dec 1 2006, 11:47, said:

Asta-i din putul gandirii?.. Pai pentru unii are umor, pentru altii nu. De aici pana la a numi pe cineva complexat pt ca a ras la un film e cale lunga.. As putea si eu sa spun ca cei care se considera detinatorii adevarului absolut sunt complexati. Dar n-o s-o spun pt ca te-as jigni aiurea.
High five! :D
Hac ! ce e ala put ? e chestia aia numita eprubeta ? adica vrei sa sugerezi ca gandirea mea e ingusta intunecata , umeda si pe deasupra si cilindrica??? :D  Buey ieu nu detin nici un adevar , mie place sa cred ca eu il fabric pe masura ce il emit   :w00t: . Asa ca , pentru a fi in rezonanta cu dumitale ce-ai zice daca as veni si te-as manji cu rahat pe strada ? Stai ! Stiu ! High Five !  
  Daca ai gandi mai mult de 2 secunde ai observa ca filmul mai face si altceva decat sa iti starneasca hohote de ras . Dar nu-i asa ca atata timp cat tu te simti bine nu conteaza ca bagatelizeaza violul , incestul , sclavia, rasismul , terorismul ? . Pai nu o sa conteze decat cand vei ajunge sa fi victima unei chesti din alea ridicole enumerate mai sus  , dar pana atunci High Five !

#168
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003

View Postmarius ro, on Nov 29 2006, 04:43, said:

Si ca sa fie si mai mare rusinea pt noi (romanii) verisorii mei din USA mi-au zis ca toata America stie ca primele minute din film au fost filmate in Romania.Si la cata cultura generala au americanii...prin acele imagini si-au cam facut o parere despre Romania...sa nu mai zicem   roma=tigan :))

verisorii tai chiar au facut un studiu cu toate zecile de milioane de americani care au vazut filmul, si acestia au spus ca intradevar stiu ca filmareea de la inceput e din Romania?

View PostTzäçä, on Nov 30 2006, 06:05, said:

Ufff mama lui de offtopic , pai esti complexat de faptul ca tie ti-a placut filmul, daca tot ti neaparat sa iti spun ceva. Reciteste postul meu si spune-mi frumos unde am zis eu ca alora care le-o placut filmul sunt niste complexati ? Am zis ca umorul nu exista decat in mintea unor complexati . Deci sa inteleg ca daca tie ti-a placut, automat filmul are umor ? Hahaha , pai atunci demonstreaza-ti tie insuti ca asa si e si pe deasupra  arata-ti ca nu esti complexat de faptul ca nu ai nici un complex .  
  Jegul ala de film minimalizeaza putreziciunea umana si tie ti se pare nostim, doar pentru ca asta te face sa te simti superior in raport cu subiectii filmului . Na d'acia   :death: !

din tot postul asta numai ultima fraza imi raspunde la intrebare. In rest, eu intreb cum te cheama , tu-mi zici ca e marti.

Si asa inteleg exact ce gandesti tu de fapt.

pai in primul rand, verdictul tau de a face pe cei care gasesc umor in Borat (i.e eu) complexati se bazeaza pe o simpla presupunere pe care o faci despre persoanele respective care poate si fie sau poate sa NU fie adevarata. Tu crezi ca mie mi se pare nostim pt ca eu sunt mai mare si tare decat amaratii aia din Glod. Beep! Wrong answer. De fapt, e cam ciudat pt ca am spus clar de ce imi place Borat (si filmul si episoadele). Probabil ai impresia ca am mintit sau am incercat sa mascez adevaratele mele ganduri prin motivele pe care le-am enumerat aici. Atata timp cat nu cunosti persoana, ar fi bine sa nu faci afirmatii din astea care nu se bazeaza pe .....mai nimic. Deductia asta logica "vezi umor in Borat => te crezi superior celor din film" nu prea are baza fara a stii mai multe detalii despre persoana respectiva.

Edited by pimp, 01 December 2006 - 20:00.


#169
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003

View Postacredus, on Nov 30 2006, 19:42, said:

Am fost mai demult la o piesa, la teatrul de comedie. Nu mai stiu cum se numea si nici nu vreau sa-mi aduc aminte. Tin minte doar ca aprox. trei sferturi din sala radea in hohote iar eu nu reuseam deloc sa gasesc umorul . Ma gandeam ca sigur e vina mea si ca poate nu inteleg piesa aia. Dar  cand am vazut ca la 3 scaune distanta era un baietel cam de 10 ani care aproape facea pe el de ras, m-am ridicat si am iesit afara.

Exact asa e si cu Borat. In momentul in care acest film le pune mintea la contributie unora care cred ca rezolvat integrame si citit "Codul lui DaVinci " reprezinta altivitati 'telectuale mi se  ca trebuie sa ies din nou din peisaj. A cauta sensuri ascunse in acest gen de umor echivaleaza cu descoperirea albului din gainatul de gaina.

Satira la adresa societatii americane? C'mon! E oare cineva care sa nu stie de politica republicanilor in SUA? Trebuie sa amintim de atitudinile rasiste, homofobe si xenofobe ale celor din sud? De ineptiile diverselor culte religioase? Bullshit! Eu cred ca au fost doar pretexte pentru diverse scalambaieli de prost gust, si nu invers.
Dar Borat asta sau cum l-o fi chemand, a stiut el ce face. Le-a dat impresia "celor multi" ca in sfarsit au fost capabili sa descopere si ei o alta fata, ascunsa, a filmului. Ca exista un subtext pe care in sfarsit l-au descifrat si ca se pot lauda prietenilor. "Du-te ba si tu...ca filmul e genial".
Cred ca o sa ma uit de acum cu alti ochi la Vacanta Mare. Macar aia sunt sinceri si-si recunosc populatia tinta.

Later edit: mi-am adus totusi aminte . Era "A douasprezecea noapte"...cu Tudor Chirila, cred.

Ce deduc eu din postul tau este ca esti genul de om care nu vede subintelesuri in nimic. Totul e "deja stiut". Tu chiar cezi ca toata lumea stie de politica republicanilor? chiar crezi ca toata lumea stie de ineptiile extremistilor religiosi? chiar crezi ca toata lumea stie deja ca in comunitaiile rurale de la ex-sovietici lumea inca e incantata de "televijan and rimot cantrol"?  

Ai citit vreodata vreo carte, sau ai vazut vreun film in care ai gasit si subintelesuri, da-mi cateva exemple ca as fi tare curios.....

De fapt, in Borat nici nu sunt prea multe subintelesuri...totul este atat de direct si "in your face".....

chenqui!

Edited by pimp, 01 December 2006 - 20:08.


#170
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Sincera sa fiu, mi s-a intamplat sa vad cateva secvente din filmuletul astuia, care se numeau "Deleted scenes" si au fost difuzate pe MTV.
Penibile sincer. Mi s-a parut un umor de retardati. O faza in care el intra intr-un magazin de obiecte gen anticariat si spune celebra chestie cu "Eu sunt din Kazahstan si vreau sa ii cumpar ceva logodnicei mele bla bla bla" si apoi face eterna si plictisitoarea faza cu impiedicatul si se rastoarna pe nu stiu cate vaze si vazulete si sparge de vreo 500 de dolari etc.
Apoi hai sa ii plateasca detinatorului magazinului si dupa ce ii da vreo 200 de dolari ii spune ca ii da par pubian ca nu mai are bani si ca in tara lui parul pubian este la mare pret...sincer mi s-a parut asa de aiurea...Si nu imi venea sa rad deloc.
Chestia asta cu filmatul la noi, in satul ala de tigani, unde toti ascultatorii de manele au primit intre 100 si 300 de mii de lei amarati ca sa isi bage vaca in casa este si ea penibila. Pai cum poate un om normal si cu o oarecare demnitate sa isi bage o vaca in casa numai pentru banii aia???? Si apoi sa astepte ca ea sa poo poo pe perete ca "asa a zis ala ca e in tara aia, ca face vaca pe perete in casa si oamenii dorm cu gainile"...Hello???? Adica zice unul sa te arunci in fata trenului si tu te arunci, ramai fara picioare si apoi il dai in judecata ca ti-a zis el asa??
O alta chestie de prost gust si se pare ca tot cenzurata a fost cand a aparut la un fel de spectacol country in USA si a cantat, zicea el, imnul cu versuri din Kazahstan. Alt teribilism de doi bani...
Si mi-au ajuns secventele alea, iar umorul ala chiar nu se poate numi "umor". Ci tampenie, handicapeala si toate cele.
Ce o fi vrut sa demonstreze nu stiu...ca exista tampiti si retardati pe lumea asta??? Cred si eu pentru ca la cat a incasat filmul ala...

#171
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Nu ma gandeam atunci cand am facut topicul asta ca il va ajunge din urma pe cel cu Prison Break-ul :lol:
Iar ditto , un singur episod , de fapt doua :D , am vazut din South park , iar intr-unul din ele era faza cu parul pubian la mare pret ;)
Alt exemplu de oameni surzi care il cred nebun pe cel care canta :huh:

#172
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
L-au difuzat astazi pe Kiss TV.

#173
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postrob_din, on Nov 28 2006, 21:03, said:

La filmul asta nu merita sa platesti un bilet la cinema.
la filmu' asta am ris si mi'a fost rusine ca rid...pina una alta are nota 10....cel putin in contextu' actual e realmente genial...cine a scris scenariu are toata consideratia mea.

#174
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostSyncron, on Dec 3 2006, 00:49, said:

L-au difuzat astazi pe Kiss TV.
Ala e serialul tv "Ali G"
Nu a fost filmul...

#175
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006
Asta se poate numi film... ???? :puke:

#176
1Q WILD

1Q WILD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 26.09.2004
Am auzit si eu ca e destul de contestat filmu , desi nu l am vazut .... numai de el se vb. peste tot  :D

#177
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
uita-te pe youtube si cu banii economisiti ia-ti papa bun

#178
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Am vazut azi ''Borat''.
M-am ras la cateva faze  :coolspeak:

Totusi mi sa parut mai bun Ali G In Da House  :D

#179
caty

caty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.10.2005
mi-a placut filmul... doar ca faza cu "naked fight" m-a cam lasat masca :w00t:
oricum.. e interesant .. multa lume dezbate ce ar vrea de fapt sa transmita filmul..
sa fie o atentionare la adresa americanilor in legatura cu ingnorata lor fata de ceea ce se intampla in restul lumii.. sau doar un film amuzat.. plin de fel si fel de discriminari..

eu pot sa spun doar ca mi-a placut...

#180
1Q WILD

1Q WILD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 26.09.2004

View PostMosotti, on Dec 7 2006, 13:08, said:

uita-te pe youtube si cu banii economisiti ia-ti papa bun


E si asta o idee  :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate