Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

placa video cu iesire dvi + televizor lcd hdtv cu hdmi=tvout HD?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Salutare tuturor !

Ma confrunt cu o problema suparatoare privind conectarea intre un laptop si un televizor LCD prin HDMI. Mentionez de la inceput ca laptop-ul are placa video GeForce 8600M GS cu iesire HDMI si D-sub si un televizor LCD Samsung LE32R71B, cu rezolutie de 1366x768, la fel, cu mufe HDMI, respectiv, D-sub.

Prin D-sub totul decurge foarte bine, setez din placa video rezolutia 1360x768 si pe TV se vede foarte bine, obtin 1:1 pixel mapping (totusi raman 3 pixeli pe laterale negri, insa acest lucru este normal si nu ma deranjeaza).

Prin HDMI, am setat modul 720p, insa am un overscan destul de mare (pierd primul rand de icoane din stanga desktop-ului si nu vad bara de start). Pe langa acestea, nu obtin 1:1 pixel mapping (chiar daca setez rezolutia 1360x768, difuzata prin modul 1080i), ceea ce determina ca fonturile sa fie distorsionate, dublate, marginile ferestrelor sa se vada dublat, etc. (am luat in calcul si grila de testare 1:1 pixel mapping de aici: http://www.marky.com...ern_ByMark.bmp).
Mentionez ca momentan utilizez functia Overscan Compensation de la driverul placii video, care imi permite sa scap de overscan prin zoom out, insa distorsiunile continua (ceea ce am dedus este ca ar trebui sa scap de overscan din TV, si nu din placa video; din aceasta cauza, probabil, nu obtin 1:1 pixel mapping si ma confrunt cu distorsiuni de fonturi si cu fenomene de "outline" a culorii).

In ceea ce priveste calitatea culorilor, pot sa spun cu certitudine ca HDMI e net superior D-sub; culorile par mai vii, mai reale si nu asa spalacite ca pe D-sub (asta cred ca e datorita engine-ului DNIe al televizorului, care pe D-sub nu poate fi activat). De asemenea, HDMI imi faciliteaza redarea unor rezolutii pe care TV-ul nu le suporta prin D-sub, chestie deosebit de utila in jocuri; plus ca prin acelasi cablu imi vine si sunetul in format digital direct pe TV, fara mufe suplimentare.

Astept sugestii, multumesc ! :D

#38
romeo1984

romeo1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2008
Salutare, am si eu o mica dilema, am o placa video Palit Daytona Nvidia GeForce 7300 GT , http://www.emag.ro/p...300GTR512B128HT , cu o iesire compozita cu 4 mufe (rosu verde albastru galben) , si un LCD TV SONY BRAVIA cu toate iesirile posibile , intrebarea mea este care sunt modurile in care pot conecta tv-ul la computer, doar in scopul de a vizualiza filme si de unde pot cumpara respectivele cabluri.Va multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate