Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

placa video cu iesire dvi + televizor lcd hdtv cu hdmi=tvout HD?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
tomita73

tomita73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 09.02.2006
@danez : Esti sigur ca placa video suporta 1080p ? Adica pe monitorul pc`ului poti vedea filmuletul iar pe Tv nu?Intreb pentru ca placa mea conform specificatiilor de la ATI suporta maxim 720p si 1080i, nicidecum 1080p.Poate asta sa fie cauza.
Ai incercat cumva prin iesirea pe component, nu neaparat pe hdmi ? Pierderile oricum vor fi mici.
Eu unul am legat pc ul prin cablu dvi-vga si dvd playerul cu HD upscaling pe component, si merg fara probleme pina la 1080 i.
Fisierul e cumva rip-uit?Ca vad ca e codat cu x264.In situatia genului asta de fisiere codarea se face la 720 p , numai sursa folosita e 1080p, pentru ca fisierul sa aiba dimensiuni rezonabile .

Edited by tomita73, 29 March 2007 - 11:08.


#20
EnderPsp

EnderPsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.12.2006

View Posttomita73, on Mar 29 2007, 11:05, said:

@danez : Esti sigur ca placa video suporta 1080p ? Adica pe monitorul pc`ului poti vedea filmuletul iar pe Tv nu?Intreb pentru ca placa mea conform specificatiilor de la ATI suporta maxim 720p si 1080i, nicidecum 1080p.Poate asta sa fie cauza.
depinde de placa video, intr-adevar. vezi aici, spre exemplu: http://www.hothardwa...p...d=931&cid=2
Asus Radeon EAX1600PRO suporta 1080p (cel putin asa se zice pe acolo).

View Posttomita73, on Mar 29 2007, 11:05, said:

Ai incercat cumva prin iesirea pe component, nu neaparat pe hdmi ? Pierderile oricum vor fi mici.
Poate doar aparent sunt mici. Au loc doua conversii: digital-analog si inapoi analog-digital. Daca DAC sunt de calitate pierderile sunt mici, intr-adevar.

View Posttomita73, on Mar 29 2007, 11:05, said:

Fisierul e cumva rip-uit?Ca vad ca e codat cu x264.In situatia genului asta de fisiere codarea se face la 720 p , numai sursa folosita e 1080p, pentru ca fisierul sa aiba dimensiuni rezonabile .
Eu unul n-am inteles ce ai vrut sa zici legat de codare :)

@danez: si pe mine ma intereseaza subiectul. Caut o solutie sa pun pe hdtv semnal hd de pe calculator.

Intre timp astept sa apara asta: http://www.theinquir...x?article=38520
http://www.roclocker...fara-cablu.html
http://mediamentalis...mers-redundant/

Din ce am sapat pe net, am gasit cateva posibilitati, insa nici una nu m-a lamurit ca specificatii.
De exemplu: am un fisier codat la 1080i, pot sa il pun pe tv la 720p? Nu m-am lamurit daca permite placa video asa ceva.
Sau cum se face afisarea? E la fel ca la sistemele tv-out de pe pana acum? Cloneaza imaginea de pe monitor pe tv sau considera tv-ul ca pe un al doilea monitor?

E cineva pe aici care are asa ceva? O placa video cu iesire hdmi cu care s-a jucat pe un hdtv cu hdmi? Poate ne da mai multe detalii.

#21
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Pe intrarea HDMI de la plasme sau LCD-uri se recomanda folosirea unor semnale standard 720p,1080i,1080p si majoritatea producatorilor precizeaza sa nu se foloseasca DVI-HDMI.

Problema apare deoarece pe iesirea DVI a placii video sint suportate formate standard PC pentru monitoare, dar se poate configura si ajusta cu putina imaginatie si un semnal care sa fie acceptat de panoul HD-Ready.
In momentul cind se va obtine asta, nu mai este nici o problema cu materialul HD redat din PC, indiferent de formatul acestuia placa video il scaleaza foarte bine la rezolutia setata.
Oricum indiferent de rezolutia semnalului ce intra in panou si indiferent de conexiune panoul rescaleaza la rezolutia nativa a ecranului

In realitate lucrurile sint mult mai complexe dar ca sa simplificam, pentru a obtine cea mai buna imagine HD din PC folositi un semnal cu rezolutia cit mai aproape de cea nativa a panoului, indiferent ca e pe HDMI, VGA, Component.
Cel mai simplu ar fi utilizarea conexiunii component deoarece aceasta este nativ definita prin semnale de tipul 720p,1080i compatibile cu orice panou HD-Ready si nu implica setari complexe ale placii video iar calitatea semnalului poate fi foarte buna avind la dispozitie reglaje si ajustari ale diversilor parametrii, chestii care nu pot si accesate daca se foloseste DVI-HDMI.

#22
EnderPsp

EnderPsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.12.2006
Doua articole interesante pe tema "DVI vs. HDMI vs. Component Video - Which is Better?" in engleza

http://forum.ecousti...579/122868.html

http://ezinearticles...n...t?&id=27909

Majoritatea playerelor standalone, cat si a deviceurilor similare ofera iesire pe component.
Intrebare, cum ajungi sa scoti de pe o placa video semnal pe component? Din ce am vazut, marea majoritate ofera s-video, analog (rca) sau dvi. Se poate?

Decat sa ma incurc cu un network player (am multe materiale la rezolutie 720p sau mai sus, in formate variate), ma tenteaza mai degraba varianta cu o placa video, pentru ca nu depind de suportul firmware in ceea ce priveste formatele video actuale (wmv, mvk, ts, etc). Singurul impediment ar fi cablarea, dar asta ma intereseaza mai putin acum, iar mai tarziu intentionez sa iau si receiverul wireless de mai sus.

Edited by EnderPsp, 10 April 2007 - 15:39.


#23
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Toate placile video din generatia curenta, Nvidia 8xxx dar si cele mai vechi ca seria 7xxx , pina si seria 6600, au iesire component pentru tv-out.
Calitatea video obtinuta pe aceasta iesire depaseste cu usurinta aproape orice player dvd consumer de casa pina in 1000$ sau mai scump.
Recomand nvidia deoarece are setari avansate, digital sharpnes, digital vibrance, overscan-compensation.

#24
EnderPsp

EnderPsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.12.2006

View PostFC72, on Apr 10 2007, 17:07, said:

Toate placile video din generatia curenta, Nvidia 8xxx dar si cele mai vechi ca seria 7xxx , pina si seria 6600, au iesire component pentru tv-out.
Calitatea video obtinuta pe aceasta iesire depaseste cu usurinta aproape orice player dvd consumer de casa pina in 1000$ sau mai scump.
Recomand nvidia deoarece are setari avansate, digital sharpnes, digital vibrance, overscan-compensation.

Placa video e Inno3D Geforce 6600
http://www.dealtime....256MB-DDR-PCI-E
Acum, sa vad pe unde am cablul S-Video to composite si daca merge pus pe tv pe 720p

#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
1. Semnalul DVI de la placile ATI generatia X1300 in sus (eu am un X1600) stiu sa redea pe iesirea DVD semnal HDTV fara probleme - setarea se face in ATI control panel.
Deci conectarea sursa DVI la TV HDMI prin intermediul unuio cablu convertor merge fara probleme.
2. Playerele cu iesire HDMI (upconversion) adauga criptare HDCP (asa cum este cerut de industria filmelor) si nu poate fi vizualizat decat pe un TV cu HDMI compatibil cu criptarea HDCP. Conectarea unui monitor cu intrare DVI (cu ajutoarul unui cablu convertor) va duce la afisarea unui ecran albastru - numai in cazul filmelor originale.

#26
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Placa aia video suporta HDTV tv-out dar e posibil ca implementarea Inno3D sa te fi privat de iesirea component fapt ce se poate intilni la majoritatea produselor ieftine.

Toate filmele HD existente pentru PC indiferent ca sint HD-DVD, BLUE-RAY, TS, MOV, AVI, VC1, MPEG pot fi redate fara nici o problema pe iesirea component fara nici o treaba cu HDCP.
Utilizarea DVI-HDMI este mai complicata TOATE panourile fac overscan pe intrarea HDMI si pierzi cam 5% din imagine fara posibilitatea compensari, mai departe calitatea cablului este critica interferentele ce pot apare pot fi foarte urite sau discrete, nu ai posibilitatea ajustarii procesarilor imaginii din display.

Folosirea unei conexiuni component elimina aceste probleme, cablurile pot fi foarte lungi si foarte ieftine, setarile se fac banal iar rezultatul tehnic poate depasi cu usurinta majoritatea playerelor DVD chiar si cele ce folosesc upscaling pe HDMI.
Daca citeai in articlole alea se putea intrevede o chiar o astfel de concluzie ...eu am ajuns la conluzia asta empiric prin experiment , apoi am studiat sa vad cum e posibil si ce se intimpla defapt.

#27
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
Dar de ce sa te conectezi de la PC la LCD cu compozit, cand poti sa te conectezi D-SUB - D- SUB?S poti sa mergi la orice rezolutie iti permite placa video.

#28
EnderPsp

EnderPsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.12.2006

View Postdanez, on Apr 15 2007, 12:33, said:

Dar de ce sa te conectezi de la PC la LCD cu compozit, cand poti sa te conectezi D-SUB - D- SUB?S poti sa mergi la orice rezolutie iti permite placa video.
Pentru ca LCD-ul nu suporta decat 3 rezolutii pe VGA/D-Sub: 640x480, 800x600, 1024x768. Toate sunt in format 4/3 si asa imi pune 2 bare negre pe laterale (tv-ul e totusi widescreen) si desi imi permite sa il pun pe urma pe widescreen, lateste imaginea ca sa umple ecranul.

La naiba. Se pare ca nu am la placa video cablul S-video la component http://www.visiontek...?products_id=95 (e de la ati, dar arata la fel). Am insa un adaptor dvi-vga (like I care).

Am deja cablu hdmi, de calitate buna, pe care am pus dvd playerul si se vede bine. Spre surpriza mea, am descoperit ceva ce unii din voi stiu deja: la conectarea dvd playerului cu cablu component pe lcd se obtine un semnal echivalent cu scalarea pe hdmi (sau usor mai bun).

Deci pentru cei care vor sa isi cumpere dvd player: scalarea pe hdmi e doar un briz-briz, aceeasi calitate o puteti obtine cu un cablu component (acela cu 3 rca: rosu verde albastru, in majoritatea cazurilor e numerotat ca Y Pb Pr sau Y Cb Cr). Iar cablul component este identic cu cablul compozit (pe la Media Galaxy, Flanco, Altex si alte magazine din Bucuresti nu au in momentul asta cablu component), doar ca trebuie sa respectati conectivitatea (eu am folosit un cablu compozit sau cel cunoscut sub numele audio-video, 1 rca galben, 1 rca rosu si 1 rca alb la un capat).

Revenind la doleantele mele: renunt sa mai incerc cu placa asta sa obtin un semnal component. Vreau sa cumpar o placa video noua, care sa suporte component sau hdmi sau ambele, pe care sa scot semnat pe TV, care este LCD, Toshiba 42WL58P
http://www.toshiba-e...;products_id=34
are toate tipurile de intrari av normale inclusiv 2 hdmi, nu are dvi.

Ce placa video imi recomandati pe PCI-E (evident cu iesire hdmi sau/si component, si mai buna ca gf6600)?

Edited by EnderPsp, 15 April 2007 - 11:48.


#29
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
M-ai cam inchis cu rezolutiile ale, in format 4/3.Eu am e-boda lcd si pot sa setez din placa video o groaza de rezolutii, nu numai cele trei enumerate de tine.Dungile negre e normal sa le vezi daca filmul este in format 2,35 ( parca ).Daca e in format 1,85, atunci nu se mai vede nici o dunga ( aproape nici una ).

#30
EnderPsp

EnderPsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.12.2006

View Postdanez, on Apr 15 2007, 14:51, said:

M-ai cam inchis cu rezolutiile ale, in format 4/3.Eu am e-boda lcd si pot sa setez din placa video o groaza de rezolutii, nu numai cele trei enumerate de tine.Dungile negre e normal sa le vezi daca filmul este in format 2,35 ( parca ).Daca e in format 1,85, atunci nu se mai vede nici o dunga ( aproape nici una ).

Alea sunt rezolutiile pe care le primeste tv-ul pe D-Sub. Partea naspa e ca, dupa cum spuneam, fiind rezolutii 4/3 video iar tv-ul fiind widescreen, face pillarboxing (vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Letterbox ) sau reverse letterboxing. Partea si mai naspa e ca am reusit o data il pun pe widescreen, si facea panning vertical, adica imi afisa din 1024x768 cam 1024x480. Intrucat maretii de la nvidia nu s-au gandit si la varianta asta de conectare (cel putin la varianta mea de driver, nu le-am pus pe ultimele), nu mai reusesc sa il pun iar asa, ci imi afiseaza 1024x768 pe ecranul widescreen incadrat in stanga si in dreapta de doua bare verticale negre (pillarboxing). Mai exact, rezolutia nativa 1366x768 afiseaza doar 1024x768 centrat.

Acum ma gandesc la Asus EN7600GT. Are iesire pe component si pe hdmi, dvi si adaptor vga. Pare okay si e un pas inainte de la 6600 pe care il am acum.

http://www.hothardwa..._On_Tap/?page=3

Vreo alta idee cineva? Sau cum sa il conectez pe D-Sub sa faca panning sau pe o rezolutie widescreen? Placa video suporta 1280x720 si 1360x768.

#31
gciubotariu

gciubotariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 05.09.2004
Salutare!
Sunt cam nou pe aici si incepator (asa ca nu ma loviti prea greu).
Intentionez si eu sa conectez PC la TV TFT cu rezoltia 1366 X 768
Din cate am citit pe topic nu se prea poate...

Am vazut totusi ceva interesant in driverii nvidia:
ADD CUSTOM RESOLUTION

oare se poate sa selectezi de aici? Sa fie asa simplu?
Poate cinvea sa testeze?

#32
gciubotariu

gciubotariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 05.09.2004
Ohooo!
Revin
Si mai rau:

ia aruncati un ochi aici:
http://forum.softped...howtopic=236599

setarea rezolutiei din registri
Asa ca de ce sa nu folosim D-SUB-D-SUB?
Poate cineva sa testeze?

#33
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
EnderPsp a zis ceva de placa asta http://www.epravalie...600gt-htdi-256m , pretul nu mi se pare delok  mare si sunt  foarte curios sa stiu daca cu asta mai este vreo problema. Adica daca o pun pe comp si dam drumu la un film HD trebuie sa mai faci vreo setare ceva .. sa modifici rezolutii .. etc ?

Alta intrebare in leg.  cu jocurile, eu intentionez sa-mi fac un comp pt living sa il tin ca media center (folosind eventual MediaPortal pt ca imi place la nebunie :D ) ... la jocuri o sa mearga ok prin HDMI ? o sa se foloseasca rezolutia 1080i sau ce am sa aleg in meniul jocului ?

Acum lasand la oparte si filmele si jocurile, cand am deschis pe calculator doar windowsu .. si un browser, din placa video gf7600gt pe iesirea HDMI o sa iasa  rez 1360x768 sau se mai face vreo conversie ceva in TV/placa video ?

Toate intrebarile sunt legate de placa video Asus EN7600GT/HTDI/256M pt ca din punctul meu de vedere asta ar fi cea mai simpla solutie ( mi-as dorii cand merg in living, dupa o zi plina de lucru la calculator sa nu ma mai apuc de schimbat rezolutii si setari .. bal bla )

#34
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003

View Postgciubotariu, on May 6 2007, 20:19, said:

.....
Intentionez si eu sa conectez PC la TV TFT cu rezoltia 1366 X 768
Din cate am citit pe topic nu se prea poate...

.....
oare se poate sa selectezi de aici? Sa fie asa simplu?
Poate cinvea sa testeze?

Ieri mi-am luat TV-ul LG 32LE2R, am dus un pc langa el, cu un cablu VGA am legat PC-ul de TV dar la pc am folosit si un adaptor DVI2VGA .. care il aveam bagat demult la iesirea placii video. Nu am facut nimic special decat click dreapta pe desktop, properties si la rezolutie aveam doar rezolutii suportate de TV .. am pus pe cea mai mare 1360x768 si gata .. imaginea este SUPERBA :D

Acum intrebarea mea este urmatoare, este diferenta daca scot de pe o placa de video cu iesire HDMI ?

Pt ca nu stiu dca se merita investitia, care ar fi cam de vreo 6 - 7 milioane placa video + cablu HDMI.

Repet, imaginea windowsului si a medicenterului MEDIA PORTAL este impecabila la rezolutia 1360x768.

Daca am placa video cu NVIDIA , cu suport de HDTV dar fara mufa HDMI scade calitatea semnalui scos pe VGA ... fata de aceeasi palca video dar cu mufa HDMI

A testat cineva ?

#35
printul77700

printul77700

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.07.2007

View PostEnderPsp, on Apr 16 2007, 00:08, said:

Alea sunt rezolutiile pe care le primeste tv-ul pe D-Sub. Partea naspa e ca, dupa cum spuneam, fiind rezolutii 4/3 video iar tv-ul fiind widescreen, face pillarboxing (vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Letterbox ) sau reverse letterboxing. Partea si mai naspa e ca am reusit o data il pun pe widescreen, si facea panning vertical, adica imi afisa din 1024x768 cam 1024x480. Intrucat maretii de la nvidia nu s-au gandit si la varianta asta de conectare (cel putin la varianta mea de driver, nu le-am pus pe ultimele), nu mai reusesc sa il pun iar asa, ci imi afiseaza 1024x768 pe ecranul widescreen incadrat in stanga si in dreapta de doua bare verticale negre (pillarboxing). Mai exact, rezolutia nativa 1366x768 afiseaza doar 1024x768 centrat.

Acum ma gandesc la Asus EN7600GT. Are iesire pe component si pe hdmi, dvi si adaptor vga. Pare okay si e un pas inainte de la 6600 pe care il am acum.

http://www.hothardwa..._On_Tap/?page=3

Vreo alta idee cineva? Sau cum sa il conectez pe D-Sub sa faca panning sau pe o rezolutie widescreen? Placa video suporta 1280x720 si 1360x768.


apropo de ce scrie mai sus:
am un tvd lcd 102 cm cu intrare pc 15 pini sub
la laptop am doar iesire 15 pini sub si placa video VIA CHROME 9 HC IGP (LA CARE NU IMI APARE SA SETEZ REZ 1360 cu 768)
deci incerc conectare sub-sub laptop lcd
intr adevar nu suporta decat cele 3 rezolutii de mai sus-daca setez alta tv ul zice mod inutilizabil
odata conectate si setat 1024 cu 768 se intimpla ca nu apare pe ecran toata imaginea de pe laptop...concluzia ar fi ca intr adevar nu incape toata..acelasi lucru se intimpla si pe un monitor normal crt..
ca sa trec la obiect....
ce pot face ca sa conectez acest laptop cu doar iesire sub 15 pini la lcd si sa se redea fidel ecranul laptopului...banuiesc ca se poate...nu cred ca s ar fi facut astfel de mufe daca nu se putea...
multumesc pentru sugestii...astept cu nerabadare,..serios...:)

#36
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

View Postovisopa, on May 31 2007, 11:12, said:

Ieri mi-am luat TV-ul LG 32LE2R, am dus un pc langa el, cu un cablu VGA am legat PC-ul de TV dar la pc am folosit si un adaptor DVI2VGA .. care il aveam bagat demult la iesirea placii video. Nu am facut nimic special decat click dreapta pe desktop, properties si la rezolutie aveam doar rezolutii suportate de TV .. am pus pe cea mai mare 1360x768 si gata .. imaginea este SUPERBA :D

Acum intrebarea mea este urmatoare, este diferenta daca scot de pe o placa de video cu iesire HDMI ?

Pt ca nu stiu dca se merita investitia, care ar fi cam de vreo 6 - 7 milioane placa video + cablu HDMI.

Repet, imaginea windowsului si a medicenterului MEDIA PORTAL este impecabila la rezolutia 1360x768.

Daca am placa video cu NVIDIA , cu suport de HDTV dar fara mufa HDMI scade calitatea semnalui scos pe VGA ... fata de aceeasi palca video dar cu mufa HDMI

A testat cineva ?

EU AM NEVOIE DE UN CABLU DE 8-10 METRI, PT. UN TV DAEWOO, PANA LA PC.
Ce cablu e mai bun pentru asa ceva, si cam cat costa ?
Va rog sa-mi spuneti exact detaliile despre tipul de cablu folosit pt. a vedea f. bine la TV, de la placa video din PC.
Mufa RCA stiu ca am la PC.
Stiu ca la TV am doar Euroscart !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate