Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

sms-uri platite (numere scurte)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006
salut

vreau sa implementez pe web un serviciu de sms platite, de genul celor din ziare pt logouri sau celor carora diverse televiziuni le fac reclama ( gen "trimiteti sms cu raspunsul la intrebarea..." tatif xx/ sms).

banii sa imi intre in cont, procent din suma totala, iar restul pentru firma care ofera serviciul - tehnic vorbind.

ce solutii am ?

multumesc

#2
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005
Si...ce oferi in schimbul lor?
Pentru ce vrei sa ne iei si tu banii?!?
Sau crezi ca nu sunt destule servicii cu valoare adaugata!
Vino si tu cu ceva "sa spargi piata"...daca mai ai cu ce!

#3
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Inteleg ca tu vrei sa iei niste bani pt idee, altii sa puna la dispozitie solutia tehnica.
Pt numere scurte, tb sa vorbesti direct cu operatorii de telefonie, iti iau si ei un mare procent din incasari.
Partea tehnica...nu stiu sa existe firme care sa ofere servicii de genul asta.

#4
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

View Postnepot, on Nov 2 2006, 15:26, said:

Inteleg ca tu vrei sa iei niste bani pt idee, altii sa puna la dispozitie solutia tehnica.
Pt numere scurte, tb sa vorbesti direct cu operatorii de telefonie, iti iau si ei un mare procent din incasari.
Partea tehnica...nu stiu sa existe firme care sa ofere servicii de genul asta.


Total gresit, exista astfel de firme care ofera, exemplu http://www.smsware.ro si se ocupa si de partea tehnica. Comisionul este cam 50 %

Edited by LunaCrystal, 02 November 2006 - 19:15.


#5
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006

View PostLunaCrystal, on Nov 2 2006, 19:15, said:

Total gresit, exista astfel de firme care ofera, exemplu http://www.smsware.ro si se ocupa si de partea tehnica. Comisionul este cam 50 %

Mersi mult, Luna

Din cate stiu, exista sit-uri, gen www.web2sms.ro care ofera numai servicii de marketing, fara a-ti returna cota parte din incasari. Insa nu am prea avut timp sa ma uit la sit-ul dat de tine, insa sper sa imi gasesc timp sa il studiez pe indelete. Care sunt procedurile, vis a vis de operatorii de telecomunicatii?

Mersi.

#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Ba sunt si site-uri care iti returneaza, insa isi opersc un comision de 5 - 10 % , la asta se mai adauga aproximativ 40 % comisionul operatorilor de telefonie mobila. :(

#7
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Am vazut zeci de astfel de contracte, sa te consideri norocos daca-ti iau operatorii doar 40%. Si din ce-ti ramane mai dai 50% la cei cu platforma tehnica?

#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

View Postnepot, on Nov 3 2006, 09:50, said:

Am vazut zeci de astfel de contracte, sa te consideri norocos daca-ti iau operatorii doar 40%. Si din ce-ti ramane mai dai 50% la cei cu platforma tehnica?

Nu, inca 10 maxim 15 % uneori chiar 5 % la cei ce se ocupa de platforma tehnica.  :)

#9
Diabolik

Diabolik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 14.04.2006

View Postbellairplace, on Nov 2 2006, 12:53, said:

salut

vreau sa implementez pe web un serviciu de sms platite, de genul celor din ziare pt logouri sau celor carora diverse televiziuni le fac reclama ( gen "trimiteti sms cu raspunsul la intrebarea..." tatif xx/ sms).

banii sa imi intre in cont, procent din suma totala, iar restul pentru firma care ofera serviciul - tehnic vorbind.

ce solutii am ?

multumesc



S-a mai discutat pe forum despre acest lucru....Trebuie doar sa cauti.
Exsita firme ca voxtel sau ktel sau altele care ofera astfel de servicii...
tehnic  iti asigura ei doar daca siteul este securizat cerintelor lor.
se poate opta pt numere "share" adica sa folosesti numerele atat pt tine cat si pt altii de exemplu trimit la 1777 cuvantul softpedia, adica pt softpedia este acel sms, daca trmiti rnc este pt rnc.
sau sa iei tu acetse numere si acel 1777 iti este dedicat numai tie.
Tu suporti, in functie de solutia aleasa costurile de abonament...
pt fiecare retea in parte acest cost este de 100 usd pe numar si este valabil NUMAI in reteua respectiva.
Daca iei numrarul share poti plati jumi juma cu alte siteuri.Depinde acum si ce vrei sa faci exact si ce castig vrei sa ai.
daca iei tu serparat si implementezi partea tehnica s-ar putea sa te duca la mai mult....mult mai mult
Trebuie sa faci contract cu fiecare retea in care sa fie valabil (zapp, voda, orange) asta insemana un abonament lunar de 300 USD.
Daca acest numar il faci share cu alte siteuri s-ar putea ca sa fie numai 150 USd sau chiar mai putin.
Firmele care administreaza aceste numere fac contractul cu operatorii de telefonie in numele tau sau in numele tututor siteurileor, abonamentele fiind suportate de catre clienti, mai e si faza cu "share" din castig, se merge cam  50% din profit... deci un sms de 3, 4 USD (cu tot cu TVA) o sa ajunga la tine numai 50% + abonamentele lunare pt numrele de telefon...


Poate ca recomandare ar fi plata prin card sau mandat postal.......


Si daca mai vrei detalii iti pot da pe pvt.

Edited by Diabolik, 03 November 2006 - 22:36.


#10
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006

View PostDiabolik, on Nov 3 2006, 22:33, said:

Si daca mai vrei detalii iti pot da pe pvt.

Ai mess, sa discutam? aici nu intru des. Al meu e [email protected]

Poate, daca te pricepi, facem un parteneriat la sectiunea asta.

#11
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006
Foarte curand voi da drumul unui nou portal. Astept initiative.

#12
ssms

ssms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2006

View Postbellairplace, on Nov 2 2006, 12:53, said:

salut

vreau sa implementez pe web un serviciu de sms platite, de genul celor din ziare pt logouri sau celor carora diverse televiziuni le fac reclama ( gen "trimiteti sms cu raspunsul la intrebarea..." tatif xx/ sms).

banii sa imi intre in cont, procent din suma totala, iar restul pentru firma care ofera serviciul - tehnic vorbind.

ce solutii am ?

multumesc


http://www.ktel.ro/ktelsms_nou_2.php
  - vezi daca te ajuta .

#13
raztazraz

raztazraz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.09.2008

View Postbellairplace, on Nov 2 2006, 13:53, said:

salut

vreau sa implementez pe web un serviciu de sms platite, de genul celor din ziare pt logouri sau celor carora diverse televiziuni le fac reclama ( gen "trimiteti sms cu raspunsul la intrebarea..." tatif xx/ sms).

banii sa imi intre in cont, procent din suma totala, iar restul pentru firma care ofera serviciul - tehnic vorbind.

ce solutii am ?

multumesc

Verifica si Fortumo. Nu iti iau nici un ban la inceput sau lunar, ci doar comision. Marele avantaj este ca lucreaza si cu persoane fizice... nu trebuie sa le emiti factura pentru ati primi banii (in cont bancar).
Ei au numere scurte pe toate retelele, iar tu iti alegi cuvinte cheie unice pentru serviciile tale si astfel mai multi pot folosi acelasi numar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate