Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cum se calculeaza impozitul pt. microintreprinderi?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
calinum

calinum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2005
Am un SRL  cu un singur angajat: eu! Vreau sa aflu cati bani imi raman "curati" in buzunar, cum se calculeaza impozitele si profitul. Cei care va pricepeti, va rog sa dati o formula comprehensibila de calcul pentru afaceri simple. Va fi foarte utila tuturor celor care incep o afacere.
Chiar daca fiecare are contabil, e bine sa se stie modalitatea de calcul...
Mai jos dau eu un model care nu stiu cat de corect este. Tocmai fiindca ma indoiesc de ceea ce stiu eu intreb. :)  Cei care stiu foarte bine ii rog sa ne impartaseasca din experienta lor.

Sa presupunem ca microintreprinderea mea (sub 100.000 euro cifra de afaceri anuala) face si vinde dude  :P
Am produs si am vandut in anul 2006 fix 1000 de dude la 1 leu bucata => incasari 1000 lei

A. M-a costat 300 de lei sa produc cele 1000 de dude.
Deci au ramas 700 de lei.

B. Platesc TVA 19% pentru cei 700 lei iesiti pe plus (fara cei 300 de lei dati pe cheltuieli, suma la care am platit deja cota de TVA aferenta). Deci: 700 / 119 = 5,882 x 100 = 588,2 lei. 700 - 588,2 = 111,8 lei. Deci TVA-ul pe care il mai am de platit este 111,8 lei.
Au ramas 588,2 lei dupa ce am platit TVA si cheltuieli

C. Platesc 3% impozitul pe cifra de afaceri: 1000 x 0,03 = 30 lei (Asta este impozitul pe cifra de afaceri. Acum am inteles ca este 3% iar din ianuarie 2007 va fi 2%)
Au ramas 558,2 lei dupa ce am platit TVA, cheltuieli si impozitul pe cifra de afaceri.

D. In sfarsit platesc impozitul de 16% (cum s-o numi el): 558,2 x 0,16 = 89,3 lei (Asta e impozitul pe care il platesc cand retrag dividendele? se numeste impozit pe dividende? sau impozit pe profit?)
Deci mi-au mai ramas 558,2 - 89,3 = 468,9 lei

468,9 lei! ASTA E PROFITUL MEU LA CARE NU MAI AM NICI UN IMPOZIT DE PLATIT? E ordinea buna? Sunt toate impozitele? Formulele de calcul sunt bune? Cuantumurile impozitelor sunt corecte?

Ar fi bine daca topicul asta ar deveni un fel de ghid practic de contabilitate si administrare. Si sa fie sticky. Asa cum este cel despre INFIINTAREA firmei, de ce n-ar fi si unul despre ADMINISTRAREA firmei sticky.

Si poate niste recomandari de contabili buni, care sa stie sa reduca LEGAL impozitele, n-ar strica.

Sa aveti o zi buna! :peacefingers:

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
E bine.

Atentie: cum nu toate cheltuielile se pot deduce, nu la toate cheltuielile deductibile se poate deduce TVA-ul.


Quote

C. Platesc 3% impozitul pe cifra de afaceri: 1000 x 0,03 = 30 lei (Asta este impozitul pe cifra de afaceri. Acum am inteles ca este 3% iar din ianuarie 2007 va fi 2%)
Au ramas 558,2 lei dupa ce am platit TVA, cheltuieli si impozitul pe cifra de afaceri.

D. In sfarsit platesc impozitul de 16% (cum s-o numi el): 558,2 x 0,16 = 89,3 lei (Asta e impozitul pe care il platesc cand retrag dividendele? se numeste impozit pe dividende? sau impozit pe profit?)
Deci mi-au mai ramas 558,2 - 89,3 = 468,9 lei


C. este impozitul pe profit. (dar fiind micro se calculeaza la cifra de afaceri)
D. este impozitul pe dividende

#3
calinum

calinum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2005
dar la ce cheltuieli NU se poate deduce TVA? (daca s-a mai discutat dati link)

#4
calinum

calinum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2005
TLG, cineva mi-a spus ca de fapt platesc 3% imp. pe cifra de afaceri, PLUS 16% imp. pe profit, la care se vor mai adauga 10% impozit pe dividende. Si bineinteles TVA-ul. De asta sunt nelamurit. Sunt cumva impozitat de doua ori?  Cu imp. pe profit 16% SI cu imp. pe cifra de afaceri de 3%? CU amandoua sau cu unul din ele? Iar impozitul pe dividende e 10% sau 16%?
Esti absolut sigur ca calculul meu din deschiderea forumului este corect?

#5
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postcalinum, on Oct 29 2006, 11:15, said:

TLG, cineva mi-a spus ca de fapt platesc 3% imp. pe cifra de afaceri, PLUS 16% imp. pe profit, la care se vor mai adauga 10% impozit pe dividende. Si bineinteles TVA-ul. De asta sunt nelamurit. Sunt cumva impozitat de doua ori?  Cu imp. pe profit 16% SI cu imp. pe cifra de afaceri de 3%? CU amandoua sau cu unul din ele? Iar impozitul pe dividende e 10% sau 16%?
Esti absolut sigur ca calculul meu din deschiderea forumului este corect?


Fals. In mod normal se plateste cota unica de 16% la fiecare schimbare de proprietar al banilor. Dar, in cazul micro, se aplica avantajul de a plati 3% din cifra de afaceri IN LOC de 16% din profit. Care poate fi chiar dezavantaj in cazul unor rulaje mari cu profit mic.

Deci, banii trec de la furnizor la firma ta => firma ta plateste impozit. (3%)
Banii trec de la firma ta la tine( ca persoana fizica) => tu platesti impozit. (16%)

#6
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
Fratilor am o mare nelamurire si am mare nevoie de ajutor: cum se plateste impozitul pe dividende?
Deci, am micro, am scazut 2%, eventualele cheltuieli si am ramas la final cu 100 de lei.
Pe care vreau sa-i transform in dividende.
Se pune intrebarea: cum aplic impzitul de 16% pe ele?
Daca fac 16% la 100 de lei rezulta ca voi plati 16 lei la stat si voi ramane cu 84 de lei.
Deci in final eu voi avea 84 de lei dividende, nu 100.
am o intreaga discutie despre cum se face acest calcul.
Art. 67 din Codul Fiscal spune ca ”veniturile sub forma de dividende... se impun cu o cota de 16% din suma acestora”
Nu vreau sa intru in calcule ca sunt deha satul, dar vreau sa stiu un lucru: plata impozitelor pe dividende se considera cheltuiala si se scade inainte din profit inainte de a se aplica coeficientul de 16%, sau pe ceea ce s-a stabilit profit se considera a fi dividende dar pot fi incasate dupa ce se impoziteaza cu 16%?

#7
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
[Daca fac 16% la 100 de lei rezulta ca voi plati 16 lei la stat si voi ramane cu 84 de lei.

Exact asa faci cum ai zis. Suma bruta de repartizat sub forma de dividede este 100, suma neta este 84, ca si bietul stat trebuie sa traiasca, nu?

#8
sergius

sergius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 20.12.2004
dude 1000 lei (microintreprindere nu scade cheltuielile) daca cei 300 cheltuiti sunt cu tva si esti platitor de tva deduci tva.
1000lei x19/119 =159.66 tva
1000-159.66=840.34 (profit)
840.34x3%=25.21 impozit micro
840.34-25.21=815.13
dividente 16% 815.13x16%=130.42
ramai in mana cu 815.13-130.42=684.71 lei

Art. 5 - Cota de impozitare
Cota de impozit pe veniturile microintreprinderilor este de 3%.

Art. 6 - Baza impozabila
(1) Baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderilor o constituie veniturile din orice sursa, din care se scad:

a) veniturile din variatia stocurilor;
B) veniturile din productia de imobilizari corporale si necorporale;
c) veniturile din exploatare reprezentand cota-parte a subventiilor guvernamentale si a altor resurse pentru finantarea investitiilor;
d) veniturile din provizioane;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor si a majorarilor datorate bugetului statului care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementarilor legale.
(2) In cazul in care o microintreprindere achizitioneaza case de marcat, atunci valoarea de achizitie a acestora se deduce din baza impozabila, in conformitate cu documentul justificativ, in trimestrul in care au fost puse in functiune, potrivit legii.

#9
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Ca si completare pentru cei interesati, s-au modificat de ceva vreme plafoanele pentru microintreprinderi:

- angajati: maxim 9

- Cifra de afaceri SAU Activele totale < 2 mil. E.

Edited by C.F.S., 17 January 2008 - 11:32.


#10
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View PostC.F.S., on Jan 17 2008, 09:31, said:

Ca si completare pentru cei interesati, s-au modificat de ceva vreme plafoanele pentru microintreprinderi:

- angajati: maxim 9

- Cifra de afaceri SAU Activele totale < 2 mil. E.

Cota de impozitare nu este 3% pentru noi cei care traim in 2008. Pentru noi, cota de impozitare la micro este 2,5% conform Cod Fiscal art. 107.
Art. 107. - Cota de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor este: 2%  
în anul 2007; 2,5% în anul 2008; 3% în anul 2009.
__________
Articolul a fost modificat prin art. I pct. 68 din Legea nr. 343/2006

Si referitor la plafoane: aceeasta cu 2 mil. eur este interpretarea care se da in legea societatilor comerciale. Codul fiscal defineste microintreprinderile astfel:
Art. 103. - În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană
juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31
decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele din consultanță și management, în
proporție de peste 50% din veniturile totale;
B) are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este deținut de persoane, altele
decât statul, autoritățile locale și instituțiile publice.
__________
Litera a) a fost modificată prin art. I pct. 67 din Legea nr. 343/2006.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate