Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

ma chinuie sinuzita

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
lvalics

lvalics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.08.2004
Ce am patit eu si inca nu stiu cum sa o rezolv, poate gasesc un raspuns aici.

Am acest simptome descrise pe forum, adica iarna sau cand e rece, ma doare capul, ochii, nu pot sa respir etc.
Dimineata cand imi suflu nasul imi ies bucati de mucoasa (sunt uscate sau aproape uscate, deci bucati).
Toate acestea m-au trimis la gandul ca am sinuzita.

M-am dus la doctor, am facut o raza la cap din profil si fata.
Din fata se vede ca ar fi sinuzita, dar din profil nu exista semne.
Doctorul mi-a spus ca e deviatie de sept si din aceasta cauza, nu am sinuzita (since nu stiu de ce secretiile sunt bucatele uscate, eu asa stiu ca acestea sunt de la sinuzite, dar poate gresesc.)

Solutia data de doctor e operatia, pe care l-as evita ... :-(

Acum vine ciudatenia. Am fost la munte, la aprox 1500 metrii inaltime, 3 zile. La inceput nu am observat, dar a doua zi era ciudat ca dimineata m-am trezit fara probleme in nas, mai mult toata ziua nu am avut nimic, ma simteam perfect.

Cand am inceput sa venim inapoi spre oras, sa coboram muntele, iarasi au inceput problemele, ba chiar un timp dupa coborire nu mai puteam sa respir, sotia chiar zicand sa termin cu trasul nasului, sa respir pe gura.

BON, are cineva o explicatie de ce pe munte totul a fost si in oras nu (mai exact nu la inaltime, aer curat). Cum as putea reproduce acele conditii ... sau vreun sfat.

#20
Eichmann

Eichmann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 02.10.2003
subiectul este din nou de actualitate
o noua toamna o noua runda de sinuzita, mult mai puternica decat pana acum.
a folosit cineva sinupret?sant 300.000/50 tablete.personal nu prea am mare incredere in genul asta de medicamente.

sinupret

am gasit un spray cu apa de mare purificata. a incercat cineva?

destul de ciudat, in ultima vreme am intalnit foarte multe persoane ce sufera de sinuzita.

#21
marylena

marylena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.02.2004
Terapia Laser te va scapa de sinuzita...nu doare, nu se foreaza nimic iar efectele sunt de lunga durata...Si ce e important e ca nu are efecte secundare...

http://www.medo.ro/h...erare.php?l=6#6

http://www.medo.ro/h...erare.php?l=1#1

#22
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

lvalics, on Aug 16 2004, 08:54, said:

Acum vine ciudatenia. Am fost la munte, la aprox 1500 metrii inaltime, 3 zile. La inceput nu am observat, dar a doua zi era ciudat ca dimineata m-am trezit fara probleme in nas, mai mult toata ziua nu am avut nimic, ma simteam perfect.
Cand am inceput sa venim inapoi spre oras, sa coboram muntele, iarasi au inceput problemele, ba chiar un timp dupa coborire nu mai puteam sa respir, sotia chiar zicand sa termin cu trasul nasului, sa respir pe gura.

<{POST_SNAPBACK}>

S-ar putea ca ionii negativi sa fie "de vina". Iata unde am gasit ceva in acest sens:
www.westair.ro/westair/ documente/ionizarea%20aerului.doc
De asmenea la mare s-ar putea sa te simiti foarte bine, mai ales acolo unde se sparg valurile.

#23
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
am auzit pe cineva vorbind pe tren despre folosirea daca am inteles eu bine a unui spray pe baza de aloe vera care spunea tipul vindeca complet sinuzita dar metoda e destul de dureroasa. Mai zicea ceva de o crema rosie ma gindesc ca se referea la celebrele alifii chinezesti in cutiute rosii mici..
Tipul parea foarte in tema si spunea ca la aplicarea sparayului apar senzatii puternice de usturime si durere dar ca sparayul patrunde in toate cavitatile sinusurilor si le curata in profunzime iar vindecarea sinuzitei e completa.

Si inca ceva desi voi fi criticat folosirea propriei urine care e  un antiseptic excelent da rezultate. Bineinteles urina trebuie sa fie ,,pură" (incoloră).. e un antiseptic natural si unul dintre cele mai puternice..

O metoda puternica de a scapa de sinuzita:
Attached File  NetiHandbook.pdf   328.14K   519 downloads
http://www.jalanetipot.com/
http://www.lightbala...ticles/neti.htm
http://www.rainbowbo...ity/Jalneti.txt

Edited by zippy99, 15 April 2005 - 13:57.


#24
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
acum dupa ani poate sunt si alte tratamente pentru sinuzita poate nu oapratia
anul trecut sotia mea (ca despre ea este vorba) a fost la ORL si a fost trimeasa sa faca o raza , si ca de obicei a trebuit sa faca testul de sarcina si am aflat ca este insarcinata Posted Image , apoi a trebuit sa poarte sarcina si sa nasca cu dureri de cap si cu nas infundat mai ales ca mirosea urat de tot din nas
imediat dupa nastere am facut raza si am dus analize  la laborator preluate din nas
a reiesit ca nu are sinuzita dar are o deviatie de sept si trebuie operata
dar inca alapteaza si bebe are doar o luna si o saptamana si bine inteles la operatie trebuie sa stea 4 zile si mai e si anestezicul Posted Image
bixtonim sprei ia acum si parca a aparut o ameliorare
deci cer ajutor pt sotia mea poate stiti ceva mai natural care nu implica antibiotic sau alta medicatiePosted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate