Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

La actiunile maghiarilor adera si Biserica Catolica prin IPS Robu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#19
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004

 sofian george, on Oct 21 2006, 12:19, said:

Populatia ceangailor ca si cea a secuilor(cu diferenta ca secuii au fost deja maghiarizati-nimeni nu mai vorbeste limba secuiasca,limba diferita de maghiara-in anii '30 mai erau cateva familii vorbitoare de secuiasca dar au fost asimilati)sunt supusi unui accentuat proces de maghiarizare,limba vorbita este cumana si nu are legatura cu maghiara( desi maghiarii manaca rahat c-ar fi o maghiara arhaica).

Limba secuiasca vorbita in anii 30??
Limba cumana vorbita de ceangai??????
:worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:
Baiete, ia niste pilule.... :w00t:

#20
Muk cel Mic

Muk cel Mic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 224
  • Înscris: 24.09.2006

 sofian george, on Oct 21 2006, 14:19, said:

Ceangaii n-au treba cu Zalaul,daca nu stiai sunt in Modova(Neamt si Bacau).Populatia ceangailor ca si cea a secuilor(cu diferenta ca secuii au fost deja maghiarizati-nimeni nu mai vorbeste limba secuiasca,limba diferita de maghiara-in anii '30 mai erau cateva familii vorbitoare de secuiasca dar au fost asimilati)sunt supusi unui accentuat proces de maghiarizare,limba vorbita este cumana si nu are legatura cu maghiara( desi maghiarii manaca rahat c-ar fi o maghiara arhaica).

ce dracu e aia limba secuiasca? io n-am auzit pana acuma de treaba asta! stiu ca aia vorbesc ungureste. nene nu te supara da am impresia ca ai o treaba cu ungurii astia si cu catolicii. esti de la peremeu? :w00t: si despre limba cumana ce mai e si asta? eu stiu ca ceangaii aia vorbesc romaneste si cativa dintre ei vorbesc ungureste de unde o scoti pe asta cu limba cumana? pai la scoala am invatat ca aia au disparut din istorie acum nu stiu cate sute de ani de unde i-ai inventat acuma in moldova? :huh:

#21
Kukker

Kukker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004

 sofian george, on Oct 21 2006, 14:57, said:

....Daca retrocedarile ar avea loc orasele transilvane ar fi mari sau mici feude ale unor popi si avocati maghiari hrapareti si nerusinati(ex.Clujul ar pierde 60%din suprafata +imobilele din centrul istoric).A nu se-ntelege ca sunt impotriva retrocedarilor,dar aceasta organizatie condusa de la Budapesta nu are dreptul de a revendica.....


DA !
Ce a apartinut bisericilor si au fost nationalizate, luate de comunisti si in perioada interbelica trebuie retrocedata.
Da ...centrul orasului Cluj in mare parte apartine bisericii romano-catolice si reformate si unitariene ...asta va doare voua nationalistiilor de doi bani.
...sigur de unde putea sa fie condusa ...de la Budapesta . acolo e centrul mondial al conspiratiilor... :D
Bisericile maghiare din Ardeal nu au" atata minte " ca sa stie ce era a lor , si ce trebuie sa primeasca inapoi....dau numai un singur exemplu...Biblioteca Batthnyáeum de la Alba Iulia.

#22
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 sofian george, on Oct 21 2006, 14:57, said:

Statusul Romano-Catolic a obtinut presonalitate juridica la Judecatoria Miercurea-Ciuc.Ulterior au inceput presiunile pt. retrocedari,retrocedari de cladiri si terenuri in majoritatea oraselor din Ardeal,Banat,Maramures si Crisana in valoare de 10-16 miliarde de Euro(miliarde si nu milioane).Daca retrocedarile ar avea loc orasele transilvane ar fi mari sau mici feude ale unor popi si avocati maghiari hrapareti si nerusinati(ex.Clujul ar pierde 60%din suprafata +imobilele din centrul istoric).A nu se-ntelege ca sunt impotriva retrocedarilor,dar aceasta organizatie condusa de la Budapesta nu are dreptul de a revendica.
Proprietatile au apartinut Bisericii Catolice si nu statului maghiar... fa diferenta.

#23
sofian george

sofian george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.12.2005
Secuii n-au fost maghiari, ei au fost maghiarizati de-a lungul secolelor.Un calator italian in evul mediu scria despre secui ca au o limba diferita de cea maghiara.In UNIO TRIO NATIONUM se vorbeste de secui ca o natiune diferita si nu una si acelasi lucru cu natiunea maghiara.Caracteristicile rasei secuilor difera de cele ale maghiarilor nativi(mongoloide),secuii sunt caucazieni.In Budapesta si orasele mari din Ungaria din cauza metisarii populatia are caracteristici caucaziene,in schimb in sate caracteristicile mongoloide se pastreaza.E greu de recunoscut de maghiari ca au distrus o natiune prin asimilare dar acesta este adevarul.Poporul maghiar in toata istoria sa a sporit numeric nu natural ci prin asimilarea altor popoare.Un exemplu in acest sens este asimilarea de populatie austriaca dupa primul razboi mondial(40% din populatia Budapestei era austriaca sau germana)pentru ca la inceputul celui de-al doilea razboi mondial (desi n-a existat o emigratie masiva a populatiei germanice dupa destramarea Austro-ungariei)ponderea in populatia Budapestei sa fie de 7%.

#24
sofian george

sofian george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.12.2005
[quote name='Muk cel Mic' post='2015480' date='Oct 21 2006, 15:10']
ce dracu e aia limba secuiasca? io n-am auzit pana acuma de treaba asta! stiu ca aia vorbesc ungureste. nene nu te supara da am impresia ca ai o treaba cu ungurii astia si cu catolicii.[/quote] Limba secuiasca nu s-a pastrat ,au avut grija sa nu se pastreze maghiarii.N-am nicio treaba cu maghiarii de rand ci cu hoti de genul Cherestoi.Am crescut cu copii maghiari,am si prieteni maghiari,repet n-am nimic cu maghiarii de rand,sunt oameni demni si tot respectul pt.ei.Cat despre catolici,pot spune ca sunt casatorit cu o catolica,dar nu pot sta cu mainile-n san sa vad cum se capatuiesc niste popi dand teapa Statului Roman.
[/quote]

[quote name='Kukker' post='2015482' date='Oct 21 2006, 15:11']
DA !
Ce a apartinut bisericilor si au fost nationalizate, luate de comunisti si in perioada interbelica trebuie retrocedata.
Da ...centrul orasului Cluj in mare parte apartine bisericii romano-catolice si reformate si unitariene ...asta va doare voua nationalistiilor de doi bani.
...sigur de unde putea sa fie condusa ...de la Budapesta . acolo e centrul mondial al conspiratiilor... :D
Bisericile maghiare din Ardeal nu au" atata minte " ca sa stie ce era a lor , si ce trebuie sa primeasca inapoi....dau numai un singur exemplu...Biblioteca Batthnyáeum de la Alba Iulia.
[/quote]
Revendicarile sunt lovite de nulitate pt.ca cea ce revendica aceasta organizatie n-a fost nationalizat de comunisti.Ei revendica terenuri si cladiri ce i-au apartinut in sec 18,in timpul Austro-ungariei n-a detinut aceste propietati si nici dupa aceea.Bisericile revendicate (alea de se lupta Biserica Catolica cu BOR)nu au legatura cu aceasta revendicare.

Edited by sofian george, 21 October 2006 - 14:38.


#25
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 sofian george, on Oct 21 2006, 15:37, said:

Cat despre catolici,pot spune ca sunt casatorit cu o catolica,dar nu pot sta cu mainile-n san sa vad cum se capatuiesc niste popi dand teapa Statului Roman.
Mai, repet... bunurile apartin Bisericii Catolice... nu apartin nici preotilor, nu apartin papei ci institutiei Bisericii Catolice.
Tot asa bunurile Bisericii Ortodoxe apartin Bisericii si nu preotilor si nici statului roman.

 sofian george, on Oct 21 2006, 15:46, said:

Bisericile revendicate (alea de se lupta Biserica Catolica cu BOR)nu au legatura cu aceasta revendicare.
Pentru bisericile luate de BOR se lupta Biserica Romana Unita cu Roma (greco-catolica). Si nu doar bisericile luate de BOR fac obiectul revendicarii ci si cladiri care au apartinut greco-catolicilor si au fost luate de catre statul roman.

in poza atasata poti sa vezi o astfel de cladire care a apartinut Bisericii greco-catolice.

Attached Files


Edited by Megara, 21 October 2006 - 14:57.


#26
sofian george

sofian george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.12.2005

 Megara, on Oct 21 2006, 15:51, said:

Mai, repet... bunurile apartin Bisericii Catolice... nu apartin nici preotilor, nu apartin papei ci institutiei Bisericii Catolice.
Tot asa bunurile Bisericii Ortodoxe apartin Bisericii si nu preotilor si nici statului roman.
Pentru bisericile luate de BOR se lupta Biserica Romana Unita cu Roma (greco-catolica). Si nu doar bisericile luate de BOR fac obiectul revendicarii ci si cladiri care au apartinut greco-catolicilor si au fost luate de catre statul roman.

in poza atasata poti sa vezi o astfel de cladire care a apartinut Bisericii greco-catolice.
Statusul Romano-Catolic este o organizatie independenta de Biserica Catolica,este formata din avocati si cativa preoti.Daca obtin cea ce revendica,bunurile nu vor apartine Bisericii Catolice ci acestei organizatii.IPS Robu este si el membru in acest organism malign,este simplu membru,presdintele este un avocat din Budapesta.Repet ca sa intelegi, aceasta organizatie nu revendica in numele nimic in numele Vaticanului ci pentru organizatie.Statusul va folosi cum va crede de cuviinta cea ce va obtine prin revendicari.Nu cred ca Vaticanul va fi bland cu Robu daca aude ce pune asta la cale.

#27
Muk cel Mic

Muk cel Mic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 224
  • Înscris: 24.09.2006
articolul ala din gandul e scris de un tampit care in loc sa se scarpine undeva daca n-avea treaba s-a apucat sa bage zanzanie intre ortodocsi si catolici asa cum altii baga zanzanie intre romani si unguri si alte de-astea. dupa ce ca avem probleme cu vaticanul ca porcii aia mafioti construiesc blocul ala la 2 pasi de catedrala dupa ce ca avem probleme cu retrocedarile alea, ca pierdem mereu procesele la cedo, acuma ne aprincem iar paie in cap. deci daca i-au dat proprietatile inapoi lui mihai si la nu stiu ce urmasi ai lu malaxa si auschnit ( le-a dat actiuni, despagubiri, treburi de-astea), nu vad de ce se tot screm aia sa nu inapoieze bisericile la greco-catolici, la romano catolici si ce trenuri si case mai au aia in acte. adica ce ma mai mir ca nici la ortodocsii aia din bucovina nu vrea sa le dea padurile! e mafie mare nene! :puke: .daca episcopul ala robu dadea spaga la cine trebuie, sunt convins ca nu se mai facea atata scandal si se reglementa pasnic treaba cu statusul ala catolic, ori cum ii zice, asa cum s-a dat si palatul bruckental la sasi. daca biserica catolica are acte sa le dea nene tot ce scrie acolo si gata. sa-i vedem pe urma cum platesc impozitele alea imense pe trenuri si proprietati. e treaba lor, daca au dau, daca nu au acumuleaza datorii la fisc si le pune poprire si le ia proprietatea. dar treaba e ca sa le respecte dreptul ca de aia ne facem de cacao in europa ca nu suntem seriosi nu ne respectam legile pe care tot noi le-a dat.
salut.

#28
sofian george

sofian george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.12.2005

 Muk cel Mic, on Oct 21 2006, 17:45, said:

articolul ala din gandul e scris de un tampit care in loc sa se scarpine undeva daca n-avea treaba s-a apucat sa bage zanzanie intre ortodocsi si catolici asa cum altii baga zanzanie intre romani si unguri si alte de-astea. dupa ce ca avem probleme cu vaticanul ca porcii aia mafioti construiesc blocul ala la 2 pasi de catedrala dupa ce ca avem probleme cu retrocedarile alea, ca pierdem mereu procesele la cedo, acuma ne aprincem iar paie in cap. deci daca i-au dat proprietatile inapoi lui mihai si la nu stiu ce urmasi ai lu malaxa si auschnit ( le-a dat actiuni, despagubiri, treburi de-astea), nu vad de ce se tot screm aia sa nu inapoieze bisericile la greco-catolici, la romano catolici si ce trenuri si case mai au aia in acte. adica ce ma mai mir ca nici la ortodocsii aia din bucovina nu vrea sa le dea padurile! e mafie mare nene! :puke: .daca episcopul ala robu dadea spaga la cine trebuie, sunt convins ca nu se mai facea atata scandal si se reglementa pasnic treaba cu statusul ala catolic, ori cum ii zice, asa cum s-a dat si palatul bruckental la sasi. daca biserica catolica are acte sa le dea nene tot ce scrie acolo si gata. sa-i vedem pe urma cum platesc impozitele alea imense pe trenuri si proprietati. e treaba lor, daca au dau, daca nu au acumuleaza datorii la fisc si le pune poprire si le ia proprietatea. dar treaba e ca sa le respecte dreptul ca de aia ne facem de cacao in europa ca nu suntem seriosi nu ne respectam legile pe care tot noi le-a dat.
salut.
Esti ridicol ,nici macar nu stii despre ce este vorba dar mananci(stii tu ce).

#29
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

s-a extins si a cucerit transilvania si pe urma s-au semnat niste tratate de pace la paris care au stipulat ca romania incorporeaza transilvania, banatul si basarabia.

Si ce lupte s-au dat pentru cucerire?





Quote

Ce a apartinut bisericilor si au fost nationalizate, luate de comunisti si in perioada interbelica trebuie retrocedata.

Pai si bisericile maghiare luasera pamânturi care nu le apartineau, deci nu avem ce da înapoi.




Quote

Da ...centrul orasului Cluj in mare parte apartine bisericii romano-catolice si reformate si unitariene ...asta va doare voua nationalistiilor de doi bani.

Vreti sa ziceti ca le-au tinut samavolnic sub stapânire.






Quote

Bisericile maghiare din Ardeal nu au" atata minte " ca sa stie ce era a lor , si ce trebuie sa primeasca inapoi....dau numai un singur exemplu...Biblioteca Batthnyáeum de la Alba Iulia.

Aceea apartine acum poporului român.





Quote

articolul ala din gandul e scris de un tampit care in loc sa se scarpine undeva daca n-avea treaba s-a apucat sa bage zanzanie intre ortodocsi si catolici asa cum altii baga zanzanie intre romani si unguri si alte de-astea.

Las-o moale ca nu doar Gardianul a publicat:

http://www.ziaruldem...ews.php?ID=6498
http://www.formula-a...nsilvaniei.html
http://www.phorum.ro...read.php?t=1992

Edited by Ramunc, 21 October 2006 - 17:51.


#30
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
chiar credeti ca catolicii nu s-au dezbarat de vechile printipii?
cati catolici credeti ca vor mai accepta azi practicile inchizitiei ,chiar presupunand ca vaticanul va ajunge stapanul lumii.?

#31
Muk cel Mic

Muk cel Mic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 224
  • Înscris: 24.09.2006

 sofian george, on Oct 21 2006, 18:12, said:

Esti ridicol ,nici macar nu stii despre ce este vorba dar mananci(stii tu ce).

io cred ca ridicol e ala care pune botul la toate prostiile debitate in presa. despre ce mananci, aia nu ma bag. sa fi sanatos.

#32
Muk cel Mic

Muk cel Mic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 224
  • Înscris: 24.09.2006

 Ramunc, on Oct 21 2006, 18:44, said:

Si ce lupte s-au dat pentru cucerire?
Pai si bisericile maghiare luasera pamânturi care nu le apartineau, deci nu avem ce da înapoi.
Vreti sa ziceti ca le-au tinut samavolnic sub stapânire.


Aceea apartine acum poporului român.
Las-o moale ca nu doar Gardianul a publicat:
1)am invatat la istorie ca s-au dat o gramada de lupte pana in 1919 si ca comunistii aia care preluasera puterea la budapesta au efectuat mai multe atacuri stabilind linia frontului pana pe mures, aia pana si-au luat-o in guse de la armata romana care i-a terminat, asa ca nu-nteleg ce nu intelegi. cum cu cine s-au luptat sa cucereasca transilvania? cu ungurii nene ca nu cu chinezii.
2)or fi luat bisericile alea pamanturi de la tarani, care e problema? asa era pe vremea aia, ce in franta sau in anglia nu se facea la fel? daca la 1918 bisericile alea aveau acte de proprietate si tot tacamul si romania le-a recunoscut, ce mare tevatura? adica ce-a recunoscut romania cand avea rege nu recunoaste romania cu basescu presedinte?e clar ca ai probleme cu intelegerea legilor.
3)ce apartine poporului roman? adica ma duc eu la irinel columbeanu si-i zic nene vila asta a ta e a poporului, hai marsi d-aici ca sa ma instalez eu?poporul roman nu are nimica. nici poporul francez, rus, german, etc. insa indivizii  si institutiile din romania ( franta, germania, etc) au proprietati, asta e alta mancare de peste. io cred ca ai ramas cu propaganda aia cu "bunurile intregului popor" si chestiile alea comuniste, prostiile alea de se debitau pe vremea lui ceaska la teveu toata ziua. :puke:
4)si daca si alte ziare au publicat prostiile alea alarmiste care e problema? inseamana ca acuma trebuie sa sarim cu toporu pe catolici? pe mine chestiile astea cu biserica ma cam lasa rece dar mi se pare o aiureala ca azi la 16 ani dupa revolutie se mai gasesc din astia care chiar cred in propaganda asta cu dusmanii care vor sa faca si sa dreaga. aveam 12 ani in 1989 si credeam ca dupa 10-15 ani o sa se mai destepte lumea dar vad ca m-am inselat.
am citit un link din ala cu ziarul de mures si numai tampenii scrie acolo. adica daca ue zice "restitutio in integrum" care e problema? foarte bine zice! adica ne punem rau si cu ue? ni se rupe si de aia? pai nu vrem sa intram acolo? pai daca vrem, atuncea sa respectam ce zic aia, nu sa plecam urechea la propaganda alora care nu vor sa ne integram si incearca sa tulbure rahatul cu articole din astea ;)

#33
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004
Muk vad ca te dai mare democrat dar te comporti exact ca un extremist... Pune mana si citeste mai intai despre ce e vorba inainte sa faci revolutie pe forum.
In primul rand ca in perioada interbelica se clarificase situatia: imobilele, terenurile, etc respective fusesera candva proprietatea statului habsburgic, apoi a celui maghiar, iar biserica doar le administra. Din proprietatea statului maghiar au trecut in cea a statului roman. Punct.

Edited by algos, 21 October 2006 - 20:02.


#34
kaminski

kaminski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.05.2004
Hooo ceangaul rominizat  si-a amintit originea,ce sa vrem de la un  fost colaborator al Securitati (care se ascude sub reverenda) :puke:  :ciocan:

#35
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

 sofian george, on Oct 21 2006, 15:27, said:

Un calator italian in evul mediu scria despre secui ca au o limba diferita de cea maghiara.

Iar un călător rus din veacul al 21-lea scria că moldovenii au o limbă diferită de română.


 Megara, on Oct 21 2006, 14:25, said:

Si cu dreptul asupra proprietatii cum ramane? Daca pot sa dovedeasca prin acte ca au fost proprietari de drept si statul roman a comis un abuz confiscandu-le proprietatea, atunci sunt indreptatiti sa faca demersurile necesare.

Păi nu prea pot dovedi cu acte că au fost proprietari, dar se rezolvă cu presiuni politice. De procese măsluite ai auzit? Tipul ăla de procese care se mai întîlnește prin Africa.

#36
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004

 Kukker, on Oct 21 2006, 13:11, said:

DA !
Ce a apartinut bisericilor si au fost nationalizate, luate de comunisti si in perioada interbelica trebuie retrocedata.
Da ...centrul orasului Cluj in mare parte apartine bisericii romano-catolice si reformate si unitariene ...asta va doare voua nationalistiilor de doi bani.
...sigur de unde putea sa fie condusa ...de la Budapesta . acolo e centrul mondial al conspiratiilor... :D
Bisericile maghiare din Ardeal nu au" atata minte " ca sa stie ce era a lor , si ce trebuie sa primeasca inapoi....dau numai un singur exemplu...Biblioteca Batthnyáeum de la Alba Iulia.


Auzi Kukker, om fi noi nationalisti dar tu esti un extremist fanatic. Cei ca tine nu s-au obisnuit inca cu ideea ca prin Tratatul de Trianon drepturile statului maghiar din Transilvania au fost transferate statului roman. Cum imobilele respective, etc erau in proprietatea statului maghiar iar biserica doar le administra ele au devenit de drept ale statului roman, in care vad ca nu esti onorat sa traiesti, de vreme ce nici limba oficiala nu o stapanesti adecvat. Cat despre prevederile Tratatului de la Trianon, poti sa fii sigur ca vor fi anulate exact atunci  cand nu va mai exista Romania. Pana atunci, poti continua cu fantasmele si frustrarile...

Ca daca tot veni vorba de retrocedari, mai bine am aminti de proprietatile fundatiei Gojdu din Budapesta care valoreaza aproape tot atat cat proprietatile din Ardeal pe care indraznesc impostorii astia sa le ceara; desi ele au fost proprietate privata confiscata abia dupa 1945, uite ca se poate sa nu fie retrocedate in intregime.

Edited by algos, 22 October 2006 - 01:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate