Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

ziaristii _stie_ bine romaneste, si altele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
Nu stiu daca treaba asta chiar merge la fun, dar m-am apucat sa vad ce mai zice presa pe net, si ajung la concluzia ca ziaristii ar trebui sa faca un curs de limba romana...

citat.
Amenintati cu functiile, cu scoaterea de pe liste la viitoarele alegeri, senatorii si deputatii partidului de guvernamant s-au facut de ras. Dacat in ochii lui Solcanu, ai lui Nastase sau ai tatucai Iliescu, acesti oameni sunt salvatorii natiei, pentru noi, ceilalti, modul haiducesc de a chema lumea la vot ne-a lasat un gust amar.

Doar. Sau numai. cf http://www.revistapr...ential&ID=55167

asta n-a fost cine stie ce, acuma vine ala care m-a hotarit sa postez.

citat.
Reforma propusă acum de autorităti este considerată modestă, pentru o tară care are 0,75% oameni activi pentru fiecare pensionar. Aceasta în timp ce în Germania, unde 4 salariati sustin un pensionar, autoritătile spun că se confruntă cu o criză.

http://www.revistapr...ential&ID=55100

Poate sint eu mai slab la matematica, dar nu inteleg :D

#2
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
da asa e...mai sunt si greseli..dar nah asta e..mai ales in Romania

#3
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
ce e de neinteles???

sint mai multi pensionari decat oameni activi (a.k.a. cei care contribuie la fondul de pensii)

afaik anyway

#4
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by Aldocor
ce e de neinteles???

sint mai multi pensionari decat oameni activi (a.k.a. cei care contribuie la fondul de pensii)

afaik anyway

Pai stii ce e naspa?... STII CORECT...

Noi (sau cel putin unii dintre noi) ne chinuim sa traim.. iar mosnegii astia stau pe capul nostru si asteapta sa le "marim" pensiile... si se mai si plang ...... SI MAI MERG SI CU RATB-ul....

#5
omega

omega

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 04.01.2003
mmmda ai dreptate JohnDoe.  Dar din nefericire we can't do sh*t about it :(

#6
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

"Cut THEIR life into pieces, this is THE last resort" Papa Roach - Last Resort  


#7
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
da eu nu inteleg cum a deviat disctia de la ziaristi la pensionari

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
greshala este acel "%" ... ideea era ca la 1 pensionar sunt 0.75 activi.. sau altfel spus, la 100 de pensionari doar 75 activi.

acu.. trecand de la greshala aia.. aceasta cifra e adevarata????? ma ingrozeshte ideea ca romania e o tzara de pensionari... in 10-15 ani.. o sa fie 1:5  a:p or what?

guvernul ala.. ce pana mea face? e inconshtient.. pai asha merge din RAU in SHI MAI RAU... dumnezeule...

#9
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
da ai dreptate dar spera la generatiile tinere
poate vor face ele ceva :)

#10
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
generatziile tinere nu shtiu ce sa mai faca sa o "taie" afara... slabe shanse in generatziile tinere...

#11
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
asa e
glumeam dar totusi e ceva serios
uite eu care acum am 16 ani ma gandesc ca termin liceul si fac o faculta si sper sa plec..sa prind o bursa ceva..ca aici no future
ma kemi tu arty la tine in usa :)

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
jaba te kem eu.. ca la ambasada itzi râde in nas... am incercat sa aduc ceva lume... pas ! nimeni n'a primit viza

#13
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
lol...stai flex mai ca eu glumesc...
oricum mie imi da viza ca is norocos
h3h3h3
multam oricum

#14
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

Quote

Originally posted by arty
acu.. trecand de la greshala aia.. aceasta cifra e adevarata????? ma ingrozeshte ideea ca romania e o tzara de pensionari... in 10-15 ani.. o sa fie 1:5  a:p or what?

guvernul ala.. ce pana mea face? e inconshtient.. pai asha merge din RAU in SHI MAI RAU... dumnezeule...  

E cam adevarat, in cifre rortunjite, sunt vreo 6 milioane de pensionari, si cam 5 milioane de activi, cotizanti.

Majoritatea celor din intreprinderile inchise, s-au pensionat, aveau anii minimi necesari....si chiar daca nu erau obligati sa iasa la pensie, tot nu-i mai angaja nimeni la 50 de ani, fara sa fie prieteni cu calculatorul, internetul, limbile straine si alte chestii...

A iesit o lege, anul trecut mi se pare, prelungindu-se varsta de pensionare, barbatii la 65 si femeile la 63 parca, dar mai dureaza...

In rest, sunt si probleme de "atitudine", uita-te la unii de pe aici, carora nu le-au dat tuleiele inca, dar se plang ca trebuie sa-i duca in spate.

Nu prea e fun.

#15
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
azi cica am invatat la scoala despre natalitate si mortalitate
in concluzie europa intreaga e un continent batran

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate