Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

LG L204WT-BF sau Samsung 205BW ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
nu stiu pe care sa il aleg . pt Samsung 205BW am vazut un review destul de bunisor dar despre LG L204WT-BF inca nu am auzit nimic .
http://www.emag.ro/monitoare_lcd/monitor-l...ivot--pSam205BW
http://www.emag.ro/monitoare_lcd/monitor-l...-20--pL204WT-BF

#2
Durpaneus

Durpaneus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.10.2006

View PostSergiu_Q, on Oct 16 2006, 23:12, said:

nu stiu pe care sa il aleg . pt Samsung 205BW am vazut un review destul de bunisor dar despre LG L204WT-BF inca nu am auzit nimic .
http://www.emag.ro/m...ivot--pSam205BW
http://www.emag.ro/m...-20--pL204WT-BF


Mda si eu caut ceva reviews la LG dar nu gasesc pe nicaieri, probabil ca o sa trebuiasca sa mergi pe Samsung ca asta se cumpara. Le-am vazut pe amndoua unul langa altul pare mai frumos Lg imaginea parca e la fel dar daca nu gasesti nici un review la el..... nu stii ce face si cum face.

#3
cattani

cattani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 24.02.2005
Există un topic despre cele două monitoare aici.
Le-am văzut pe ambele funcţionând şi am ales samsung pentru calitatea culorilor în defavoarea LG-ului. Aici gaseşti mai multe.

#4
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
imi placea LG-ul pt ca are  Contrast:2000:1 DFC pe cand  Samsung doar 700 iar in timp asta conteaza

#5
cattani

cattani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 24.02.2005
Contratu îl tin la 75% şi luminozitatea pe 55%. Contratul mare la LG cred că este o găselniţă de marketing, aşa cum Samsung ne-a ămbirligat cu timpii de răspuns.
În prezent cred că cel mai important aspect este unghiul de vizibilitate restul parametrilor fiind similari cu un CRT.

#6
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
pai unghiul de vizibilitate este acelasi pt ambele modele , 160/160 .
chiar nu are nimeni un LG L204WT-BF sa ne zica cum se comporta ? :(

#7
miraj

miraj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.08.2005

View PostSergiu_Q, on Oct 17 2006, 19:28, said:

pai unghiul de vizibilitate este acelasi pt ambele modele , 160/160 .
chiar nu are nimeni un LG L204WT-BF sa ne zica cum se comporta ? :(

am io LG L204WT-BF  :D
e belea,  :coolspeak:
- faza cu ledul albastru care palpaie la samsung m-a facut sa tind catre LG cat si culoarea neagra a acestuia, deci are un led albastru aprins in timp ce functioneaza, care nu e deloc enervant(e mai mult de decor, ceva finut si care nu iti lumineaza camera) iar cand intra in stand by isi schimba culoarea intr-un galben inchis, parca  deoarece nici nu se observa ziua, iar noaptea foarte putin. se poate sa laud cam mult, dar avand in vedere ca sunt destul de sensibil la lumina, pot spune ca m-am uitat la filme si lasat noaptea sa mearga, cu o poza neagra full screen si nu m-a deranjat nici macar ledul albastru;
- contrast si luminozitate pe undeva pe la jumatate, inca nu am avut destul timp sa ma joc la setari dar se vede super;
- mentionez ca am trecut de la un CRT LG F700B, care avea una dintre cele mai clare imagini, din categoria celor de 17"

#8
ktau28

ktau28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.03.2006
@cattani
vad ca esti de curand posesor al unui wide, de ce nu ai optat pentru modelele de 19''? sunt vreo 4-5 mil. diferenta, se regasesc in inch-ul ala sau mai e si altceva?

#9
.::Gigi::.

.::Gigi::.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.07.2006

View Postmiraj, on Nov 5 2006, 15:16, said:

am io LG L204WT-BF  :D
e belea,  :coolspeak:
- faza cu ledul albastru care palpaie la samsung m-a facut sa tind catre LG cat si culoarea neagra a acestuia, deci are un led albastru aprins in timp ce functioneaza, care nu e deloc enervant(e mai mult de decor, ceva finut si care nu iti lumineaza camera) iar cand intra in stand by isi schimba culoarea intr-un galben inchis, parca  deoarece nici nu se observa ziua, iar noaptea foarte putin. se poate sa laud cam mult, dar avand in vedere ca sunt destul de sensibil la lumina, pot spune ca m-am uitat la filme si lasat noaptea sa mearga, cu o poza neagra full screen si nu m-a deranjat nici macar ledul albastru;
- contrast si luminozitate pe undeva pe la jumatate, inca nu am avut destul timp sa ma joc la setari dar se vede super;
- mentionez ca am trecut de la un CRT LG F700B, care avea una dintre cele mai clare imagini, din categoria celor de 17"
Cum se comporta Lg in jocuri? Inca nu stiu ce sa aleg intre LG L204WT-BF si Samsung 205 bw. Si faza ca samsungu 205 bw are culori mai frumoase nu prea o cred samsung 16,2mil Lg L204WT-BF 16,7mil culori

#10
miraj

miraj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.08.2005

View Post.::Gigi::., on Nov 20 2006, 15:29, said:

Cum se comporta Lg in jocuri? Inca nu stiu ce sa aleg intre LG L204WT-BF si Samsung 205 bw. Si faza ca samsungu 205 bw are culori mai frumoase nu prea o cred samsung 16,2mil Lg L204WT-BF 16,7mil culori

nu m-as lua dupa chestia cu n'spe mii de culori, chestie de marketing zic io ... iti pot zice ca e super ok in joace, pacat ca nu am placa video pe masura. are o chestie care creste feeling-ul dar te dezavantajeaza intr-un shooter, si anume culoarea neagra, care pe crt cu putin gama, tinde spre un gri si in locuri intunecoase mai vezi cate ceva, aici nu, negru e negru, nici nu am stat sa verific cu n'spe mii de setari daca pot obtine un gri. Am jucat FEAR si inca mai joc, noaptea  :coolspeak:  pot spune ca e altfel jocu, fug dupa lumina  :w00t:  ca unde e intuneric, nu se vede nimic  :naughty:  . . . am vazut si samsung prin magazin, dar nu pus separat pe o placa video, ci prin spliter si nu am putut face o comparatie buna...repet, singurul minus fata de samsung, dupa parerea mea, este lipsa reglarii pe inaltime a monitorului, de care pana acum nu m-am lovit . . . dar tot pe lg as merge si nu pentru ca daca am eu e cel mai bun, ci pentru ca inca nu am ce sa-i reprosez imaginii, si probabil la fel de bine se vede si samsung . . . un plus pentru lg e culoarea monitorului, negru,  :inlove:  care se intelege perfect cu restul componentelor(negre toate)
as putea sa incerc sa pun niste poze, dar nu ar ajuta cu nimic, nu ai cum sa apreciezi calitatea la doua produse foarte apropiate prin intermediul unor poze, parerea mea

Edited by miraj, 21 November 2006 - 00:08.


#11
.::Gigi::.

.::Gigi::.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.07.2006

View Postmiraj, on Nov 21 2006, 00:07, said:

nu m-as lua dupa chestia cu n'spe mii de culori, chestie de marketing zic io ... iti pot zice ca e super ok in joace, pacat ca nu am placa video pe masura. are o chestie care creste feeling-ul dar te dezavantajeaza intr-un shooter, si anume culoarea neagra, care pe crt cu putin gama, tinde spre un gri si in locuri intunecoase mai vezi cate ceva, aici nu, negru e negru, nici nu am stat sa verific cu n'spe mii de setari daca pot obtine un gri. Am jucat FEAR si inca mai joc, noaptea  :coolspeak:  pot spune ca e altfel jocu, fug dupa lumina  :w00t:  ca unde e intuneric, nu se vede nimic  :naughty:  . . . am vazut si samsung prin magazin, dar nu pus separat pe o placa video, ci prin spliter si nu am putut face o comparatie buna...repet, singurul minus fata de samsung, dupa parerea mea, este lipsa reglarii pe inaltime a monitorului, de care pana acum nu m-am lovit . . . dar tot pe lg as merge si nu pentru ca daca am eu e cel mai bun, ci pentru ca inca nu am ce sa-i reprosez imaginii, si probabil la fel de bine se vede si samsung . . . un plus pentru lg e culoarea monitorului, negru,  :inlove:  care se intelege perfect cu restul componentelor(negre toate)
as putea sa incerc sa pun niste poze, dar nu ar ajuta cu nimic, nu ai cum sa apreciezi calitatea la doua produse foarte apropiate prin intermediul unor poze, parerea mea
Merci de raspuns o sa vad ce le poate pielea saptamana asta in magazin pana atunci mai caut niste reviewuri despre ele. Apropo ce inseamna HDCP
Ps: sti ceva siteuri cu reviews, teste despre Samsung bw205 si Lg l204wt?

Edited by .::Gigi::., 21 November 2006 - 18:39.


#12
NumeDeCod

NumeDeCod

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 11.03.2005
Proaspat proprietar de L204WT. Ce pot sa zic, am ales intre asta si echivalentul samsung 205BW. Initial am vrut Samsung-ul, insa cand am dat sa il testez in magazin monitorul refuza sa functioneze! Cum totul pe lumea asta nu e intamplator (si am motive serioase sa cred asta), am luat ultima bucata de LG 204WT disponibila, direct de pe raft ;). Suprafata parea mult mai intunecata, pixeli morti/blocati nici vorba (am cautat atent inca din magazin sa nu fie vreunul).

Acum nu stiu ce sa zic de Samsung, dar eu cu acest LG cand am ajuns acasa primul lucru care l-am facut dupa instalare a fost sa deschid Photoshop si sa testez gradientele de culoare ;;) Pot sa zic ca nu exista renumitele "benzi de tonuri", gradientele se vad super ok indiferent de lungime, ceea ce ma face sa cred ca intr-adevar sunt simulate foarte bine toate gamele de culori (desi probabil si numarul mai mare de pixeli fata de modelele de 19 si 17 inch are de-a face).

De asemenea am coborat luminozitatea la 25% si Gamma la -50 (era la 0 si unele griuri se distingeau mai greu, fata de cum stiam ca trebuie sa arate pe vechiul CRT). Astfel am obtinut un foarte bogat set cromatic ;) Am mai setat Sharpness de la 5 la 3 ca sa vad fonturile mult mai clar (echivalentul ClearType din IE 7.0), si pot sa zic ca parca as avea in fata un CRT. Culorile sunt extrem de clare si distincte (mai ales dupa ce am coborat acea gamma!).

Diferenta de pret fata de un model 19'' a meritat din plin (are cu mult mai multi pixeli atat pe orizontala cat si pe verticala). Marimea unui punct este de 0.258 mm fata de 0.29 cat are un model de 19''.

A... toate astea folosind intrarea analogica. Din pacate placa mea video nu are iesire DVI, e o pocnitoare Asus ATI 9200 SE de acum vreo 2 ani care isi face treaba mai mult decat ok ;;). Presupun ca folosind intrarea digitala s-ar vedea chiar si mai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate