Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

TUNERE LEADTEK

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#181
staicueduard

staicueduard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 25.03.2006

Vizualizare mesajblue-line, pe 8th December 2010, 00:15, a scris:

Salutari.
Asa este semnalul analog, interlaced, nu ai ce-i face. Degeaba folosesti codeci, ca nu te ajuta, este semnalul brut, nu e comprimat cu nici un codec.
Insa, pentru a vedea mai bine, ar trebui sa folosesti un program care se ocupa de partea de intretesere, deinterlacing facand imaginea aproape progresiva.
Aceste programe aplica niste algoritmi peste imaginea originala si genereaza o imagine cat mai clara.
Pentru inceput, incearca programul DScaler, care face aceaste operatiuni si stie sa lucreze direct cu tunerele, nu are nevoie de driverele originale.

Pe piata au existat si tunere ceva mai scumpe, ce aveau un chip de corectare a imaginii (parca ATI producea asa ceva), dar nu cred ca mai sunt de actualitate.

deci sa inteleg ca orice as cumpara pt analog la fel voi vedea, inclusiv la placile tv cu mpeg hardware dar tot pe analog?

una peste alta am pus dscaler, se vede beton la modul cel mai serios, merge f bine si pot folosi si telecomanda, ruland si pvr2 in acelasi timp(fara imagine doar pt telecomanda) .

ce vreau sa te intreb, cum fac dscaler sa iasa pe VMR 9 sau EVR nu pe overlay mixer,  imi scoate tema aero de fiecare data si e neplacut! daca DScaler stie sa iasa si pe altceva in afara de overlay e cel mai tare program

#182
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

Vizualizare mesajstaicueduard, pe 8th December 2010, 00:32, a scris:

deci sa inteleg ca orice as cumpara pt analog la fel voi vedea, inclusiv la placile tv cu mpeg hardware dar tot pe analog?

una peste alta am pus dscaler, se vede beton la modul cel mai serios, merge f bine si pot folosi si telecomanda, ruland si pvr2 in acelasi timp(fara imagine doar pt telecomanda) .

ce vreau sa te intreb, cum fac dscaler sa iasa pe VMR 9 sau EVR nu pe overlay mixer,  imi scoate tema aero de fiecare data si e neplacut! daca DScaler stie sa iasa si pe altceva in afara de overlay e cel mai tare program

Nu bag mana in foc pentru cele cu encodere hardware. E posibil ca filtrele de decodare sa-ti faca deinterlacing-ul sau nu, pentru ca si MPEG-urile sunt in majoritatea cazurilor interlaced.
Cat despre alte tunere, vezi seria "TV Theater" de la ATI/AMD, ca exemplu. Au chip suplimentar de prelucrare vizuala.
DScaler-ul a fost facut mai mult pentru XP, unde Overlay-ul era cel mai rapid, deci nu cred ca a fost pregatit pentru Win7 in vreun mod.
Eventual sa incerci cu versiunile de test, poate au adaugat si alt suport.

Edited by blue-line, 08 December 2010 - 10:25.


#183
staicueduard

staicueduard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 25.03.2006

Vizualizare mesajblue-line, pe 8th December 2010, 11:22, a scris:

Nu bag mana in foc pentru cele cu encodere hardware. E posibil ca filtrele de decodare sa-ti faca deinterlacing-ul sau nu, pentru ca si MPEG-urile sunt in majoritatea cazurilor interlaced.
Cat despre alte tunere, vezi seria "TV Theater" de la ATI/AMD, ca exemplu. Au chip suplimentar de prelucrare vizuala.
DScaler-ul a fost facut mai mult pentru XP, unde Overlay-ul era cel mai rapid, deci nu cred ca a fost pregatit pentru Win7 in vreun mod.
Eventual sa incerci cu versiunile de test, poate au adaugat si alt suport.
am inteles , merci frumos..

Dar in legatura cu tunnerele digitale, spre exemplu ai pachet digital de la oricare dintre cablisti , pot face ceva cu el? astea cel putin sigur scot deinterlaced? ca sa nu zic de cele combo analog+digital care cred ca sunt 2 in 1 doar fara altceva.. deci cele digitale cum ar fi?

#184
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

Vizualizare mesajstaicueduard, pe 8th December 2010, 15:26, a scris:

am inteles , merci frumos..

Dar in legatura cu tunnerele digitale, spre exemplu ai pachet digital de la oricare dintre cablisti , pot face ceva cu el? astea cel putin sigur scot deinterlaced? ca sa nu zic de cele combo analog+digital care cred ca sunt 2 in 1 doar fara altceva.. deci cele digitale cum ar fi?

Transmisiile digitale sunt MPEG2 sau MPEG4-AVC (H264), care, la randul lor, sunt interlaced in majoritatea cazurilor.
Asta in cazul in care obtii canalul in forma necriptata.
Aici se aplica aceeasi optiune ca la tunerele cu encoder hardware: Filtrul de decodare poate fi instruit sa-ti faca post-procesare si deinterlacing, daca are acest suport.
Ca decodarea video se face hw prin placa video sau software, totul depinde de filtru si poate sa includa sau nu optiuni de post-procesare.

#185
staicueduard

staicueduard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 25.03.2006

Vizualizare mesajblue-line, pe 8th December 2010, 16:53, a scris:

Transmisiile digitale sunt MPEG2 sau MPEG4-AVC (H264), care, la randul lor, sunt interlaced in majoritatea cazurilor.
Asta in cazul in care obtii canalul in forma necriptata.
Aici se aplica aceeasi optiune ca la tunerele cu encoder hardware: Filtrul de decodare poate fi instruit sa-ti faca post-procesare si deinterlacing, daca are acest suport.
Ca decodarea video se face hw prin placa video sau software, totul depinde de filtru si poate sa includa sau nu optiuni de post-procesare.
bun, dar am vazut k se vand astea. Dar c fac ei cu ele k am auzit ca dak ai pachet tv digital, tot iti trebuie decodorul lor si fol plak tv p post d intrare..

#186
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006
Heloo all, am o mare problema: am un tunner TV Leadtek DTV2000H pe care in curand cred ca-l arunc pe geam... ma chinui de 2 zile sa inregistrez cu sonor, si nu reusesc... placa de sunet a PC este Realtek AC97 on board... am descarcat si drivere de pe site-ul Leadtek, si degeaba... setarile sunt cele de mai jos... ce am de facut?? ma poate ajuta cineva???

Attached Files

  • Attached File  Sunet1.JPG   154.71K   38 downloads
  • Attached File  S2.JPG   148.58K   32 downloads


#187
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

Vizualizare mesajxxgeoxx, pe 31st December 2010, 16:06, a scris:

Heloo all, am o mare problema: am un tunner TV Leadtek DTV2000H pe care in curand cred ca-l arunc pe geam... ma chinui de 2 zile sa inregistrez cu sonor, si nu reusesc... placa de sunet a PC este Realtek AC97 on board... am descarcat si drivere de pe site-ul Leadtek, si degeaba... setarile sunt cele de mai jos... ce am de facut?? ma poate ajuta cineva???
Pai tu pe unde ai intrarea audio in sistem ?
Sa inteleg ca sunet ai, in afara de inregistrari ?
Ai ales pentru inregistrare Line-In in loc de Aux ?

#188
emil_const

emil_const

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2009
Buna,
intentionez sa achizitionez un tuner  Extern Leadtek DTV PRO HD | DVB-T | si nelamurirea mea este daca acest tuner poate receptiona si semnalul Analogic existent pe cablu tv care-l am acum (o firma de cablu de cartier...) ?

Ma refer daca receptioneaza analogicul in plus fata de posturile care emit liber DVB-T.
Nu se specifica nicaieri ca acest model ar fi hibrid , insa in diverse forumuri am gasit ca un tuner digital prinde by default semnalul de cablu analogic. Doresc o confirmare.

Multumnesc.

#189
Lance2k

Lance2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.09.2004

Vizualizare mesajemil_const, pe 9th February 2012, 15:39, a scris:

Buna,
intentionez sa achizitionez un tuner  Extern Leadtek DTV PRO HD | DVB-T | si nelamurirea mea este daca acest tuner poate receptiona si semnalul Analogic existent pe cablu tv care-l am acum (o firma de cablu de cartier...) ?

Ma refer daca receptioneaza analogicul in plus fata de posturile care emit liber DVB-T.
Nu se specifica nicaieri ca acest model ar fi hibrid , insa in diverse forumuri am gasit ca un tuner digital prinde by default semnalul de cablu analogic. Doresc o confirmare.

Multumnesc.
Buna,la aceeasi problema ma gandeam si eu cu acelasi model de tuner si cautand pe net am gasit : "Un TV Tuner digital va include întotdeauna și suport pentru semnal analog, astfel că singura întrebare pe care trebuie să ți-o pui este dacă ai nevoie de semnal digital."Sper sa fie asa.Pe mine m-ar interesa sa-l leg la un decodor digital upc.

Edited by Lance2k, 11 February 2012 - 11:54.


#190
emil_const

emil_const

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2009
Nu merge.
Intre timp l-am achizitionat si l-am si dus inapoi ca nu prinde DECAT DVB-T !
L-am incercat si pe la amici pe diversi provideri de TV. Tot ce prinde ie digital terestru care emit liber, cam 12 posturi la ora actuala.

Si mi-am luat un alt tuner hybrid in schimb, ie specificat hybrid pe el. Asta prinde si in benzile de canal de cablu, PAL etc.

Deci hibrid cauta daca vrei si pe Analog, modelul de mai sus (Extern Leadtek DTV PRO HD | DVB-T | ) nu prinde decat DVB-T exclusiv !

#191
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Salut , am un tv tuner winfast 2000xp expert  , pot conecta decodorul humax digi+c de la rds la el? am ceva cablu de intra in mufa VI a tunerului si iese un jack +rgb+vga cred ca e mufa aia , sa conectez rgb la decodor? si mufa de la televiziune o sa intre presupun in decodor nu o bag in tuner?! . Stie cineva daca merge ? sau o alta varianta ? am un monitor lg lcd l204ws de 20 de inch si as vrea sa ma uit la tv la el si o placa video nvidia geforce 9400 gt.decodorul nu are decat intrarea de la tv cable,rgb si scart.

Edited by xTzFlA, 26 February 2012 - 16:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate