Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Noul Opel Corsa, Pareri despre Opel Corsa model 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#1009
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Sunt dealerii nou infiintati in Bucuresti care au masini pe stoc. Mai sunt cei din orasele din apropierea Bucurestiului (Pitesti, spre exemplu). Toate au avut sau au Corse pe stoc in configuratii mai mult sau mai putin dotate.

Cat despre pret, vechea poveste: imi iau o prastie, dar bine dotata sau imi iau o masina mai buna dar coaja. Fiecare isi alege masina care-i place ca pret si care il reprezinta. Comentariile sunt de prisos. Te poti simti bine si intr-o masina mai mica, dupa cum te poti simti prost intr-o masina mai mare. si eu am ales Corsa (nu pt. mine, ce e drept, ci pt. nevesta-mea) si nu regret. E buna ca masina de oras. Insa in afara e de preferat un motor mai puternic si o masina mai mare.

Edited by batman, 02 December 2007 - 15:13.


#1010
nightraven

nightraven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.10.2007
Salut,
Ce se intampla de nu mai zice nimeni nimic ... nu se mai vinde CORSA ..?? Am si eu o intrebare ... "Stie cineva daca ESP-ul de la CORSA este identic cu cel de la VECTRA?". La Vectra definitia ESP ar fi "sistem integrat de stabilitate a autovehiculului cu control avansat al tracţiunii şi program opţional de stabilitate a remorcii, facilitează păstrarea controlului asupra autovehiculului".  Pe mine ma intereseaza daca ESP-ul de la CORSA stie de "control avansat al tracţiunii" care mi se pare o chestie super.

Apropo ... intentionez si eu sa iau o CORSA si de asta ma interesez.

#1011
luiza_s

luiza_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.03.2008

 nightraven, on Apr 14 2008, 00:00, said:

Salut,
Ce se intampla de nu mai zice nimeni nimic ... nu se mai vinde CORSA ..?? Am si eu o intrebare ... "Stie cineva daca ESP-ul de la CORSA este identic cu cel de la VECTRA?". La Vectra definitia ESP ar fi "sistem integrat de stabilitate a autovehiculului cu control avansat al tracţiunii şi program opţional de stabilitate a remorcii, facilitează păstrarea controlului asupra autovehiculului".  Pe mine ma intereseaza daca ESP-ul de la CORSA stie de "control avansat al tracţiunii" care mi se pare o chestie super.

Apropo ... intentionez si eu sa iau o CORSA si de asta ma interesez.
Buna, am facut comanda sambata pe 12 aprilie la o corsa enjoy -  5 usi, 1.4 , negru metalizat, cu pachet 2(radio cd mp3, proiectoare ceata,  aer cd cu reglare electronica), scut protectie motor si oglinzi electrice si incalzite, pret 13.030 E. Am obtinut discount de 500 E deci am iesit la 12.530 E . Azi ma duc sa platesc avansul si astept sa vina in 6 luni max. Am preferat sa astept decat sa iau de pe stoc cu motor de 1.2 si vreo culoare care sa nu-mi placa. Credeti ca se putea sa fac rost de un discount mai mare?

#1012
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
6 luni??? :fear:
Mai bine luai 1.2, venea mai repede, oricum mare diferenta intre ele nu e. :uhuhno:
Oricum, sa o stapanesti sanatoasa! :cheers:

#1013
nightraven

nightraven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.10.2007
A cumparat cineva varianta de echipare COSMO? M-ar interesa daca franele spate sunt pe disc (sau pe tambur). Am vazut in oferta exprimarea "ABS cu discuri fata/spate" care poate fi interpretata in mai multe feluri...

#1014
crossss

crossss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.04.2008
sal!
  am noul corsa 1.3 dtj 75cp imi place foarte mult cum arata pot sa spun ca e mult mai frumoasa decat astra, iar ce nu-mi  place la corsa este faptul ca nu respecta consumul si e cam zgomotoasa

masina o am de o saptamana  si am facut 500km cu ea mers normal fara fite  :rolleyes:

mai spuneti si voi cate ceva despre consum eu unul am auzit ca scade dupa mai multi km
e adevarat ca trebuie facut rodaj - cati km?
au scos din 2008 barele laterale de protectie.

astept pareri
bye

#1015
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
sapt. viitoare o primesc. 1,3 diesel 90 CP, 6 viteze. Nivel de echipare Enjoy + scut + AC + CD.
Dupa ce dau o tura mai vorbim.

Numai bine la toata lumea.

#1016
crossss

crossss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.04.2008

 Calinuus, on Apr 17 2008, 15:33, said:

sapt. viitoare o primesc. 1,3 diesel 90 CP, 6 viteze. Nivel de echipare Enjoy + scut + AC + CD.
Dupa ce dau o tura mai vorbim.

Numai bine la toata lumea.

fericitule s-o folosesti sanatos 90cp o alegere f buna


cat te-a ajuns?
a mea are in plus computer de bord+pilot automat dar cu 75cp sper ca nu ma dezavantajeaza prea mult ptr ca se infige bine si la 75 cp ,dar la 90cp cred ca e racheta
mai vb dupa ce o ridici :D

succes

#1017
crossss

crossss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.04.2008
te rog nu da Opel pe Fiat ptr ca e pacat

ma explic acum :
corsa are o linie impecabila de frumoasa,interiorul este super fine,iar directia este x 1000 mai buna DECAT fiat

motivez asta prin faptul ca eu conduc fiat grande punto la maxim

acum alege

succes!

#1018
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
scuze, am uitat sa spun pretul: 12900 eur.
si culoarea: rosu magma

#1019
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Masina a venit, Sambata. :thumbup:
Dupa primi 100 km parcursi nu pot sa spun foarte multe, doar ca este foarte confortabila si se infige bine in sosea. Nu am calcat-o prea tare, cu toate aceestea simteam ca parca o ia prea repede. Directia este impecabila si foarte usor de controlat.
Nu mi se pare deloc zgomotoasa pentru un diesel.
Nu pot sa ma obisnuiesc cu viteza 1, este prea scurta si nu apuci sa prinzi un demaraj ca lumea, din viteza 2 lucrurile se schimba insa... :naughty: , iar restul suunt super OK.

p.s. as atasa si o imagine, insa nu stiu cum se procedeaza (la insert image imi cere un url :confuzzled: )

#1020
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 Calinuus, on Apr 20 2008, 20:51, said:

Masina a venit, Sambata. :thumbup:
p.s. as atasa si o imagine, insa nu stiu cum se procedeaza (la insert image imi cere un url :confuzzled: )
Felicitari pentru masinuta!
Pentru a atasa o imagine, faci clic pe butonul BROWSE, apoi selectezi imaginea pe care vrei s-o atasezi, apesi pe OPEN si apoi pe UPLOAD.
Attached File  upload.JPG   8.22K   34 downloads

#1021
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Mersi Marius3k

Attached Files



#1022
dantekk

dantekk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.04.2008
Am tot citit topicul asta, si cel de la Jurnal de Bord privind noul Corsa, si tot nu sunt lamurit: care ar fi cei mai seriosi dealeri Opel (din Bucuresti in special)? La prima vedere ar fi Di-bas si Radacini. Nu ma intereseaza ofertele lor, ma intereseaza seriozitatea lor. Pana una alta o sa ma duc pe la fiecare in saptamanile urmatoare, dar un pic de feedback aici ar fi binevenit :)

#1023
Weaponspervert

Weaponspervert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.01.2007
Ok, am un soi de problema cu masina, sper sa fie topicul bun. Daca nu e, scuze si va rog sa-mi ziceti unde sa postez.
Deci am un Opel Corsa diesel 2007 si patesc urmatorul lucru: cand franez, de la orice viteza, apas pedala de frana si ambreiajul, ulterior scot din viteza. Daca apas in continuare abreiajul pana cand masina se opreste, toate bune si frumoase. Daca iau piciorul de pe ambreiaj si apas in continuare doar frana, in momentul cand masina mai are putin si se opreste, (deci pe la maxim 20 km/h), imi moare motorul. Mi s-a intamplat si de trei ori pe zi. Deci nu se intampla intotdeauna, doar cateodata.
Deci numai la viteza foarte mica, in franare, scoasa din viteza si fara sa apas ambreiajul. Problema la cutie? E clar ca e de la ambreiaj, nu mi s-a intamplat niciodata cu el apasat. Ce credeti?

Edited by Weaponspervert, 27 May 2008 - 15:10.


#1024
blackjk

blackjk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.03.2007

 Weaponspervert, on May 27 2008, 16:07, said:

Ok, am un soi de problema cu masina,.....


E o problema frecventa la Corsa New.... am si eu un model diesel de anul trecut si pot spune ca mi s-a intamplat si mie exact pe descrierea ta....in 1an de zile de cca 20 de ori sa zicem, in ultimele luni insa s-au rarit aparitiile acestui comportament, in sensul ca nu mi s-a mai oprit motorul ci doar sa zicem cand franezi usor cu viteza ff mica(gen <30 km/ora, de ex. stai in coloana la stop s.a.) intr-o panta de cca 15-30 de grade folosind numai frana de picior cu maneta de viteze pe liber, am o oarecare fluctuatie la turatie scade brusc undeva la 500rot/min si avansul isi face face treaba apoi si-l face sa revina la 800-900 acolo unde sta de obicei!

Cand am intrebat acum 5-6 luni la service mi s-a spus ceea ce am mai citit si pe alte forumuri ca este o eroare cu care vin si pe masura ce o aiba noi dispozitii ni le vor comunica insa nici ei nu shtiu ce sa le faca :DDDD

Intreba cineva mai sus despre dealeri , as adauga la DiBas si Radacini si Erebus, De ce nu? cel putin din pct-ul meu de vdre am fost multumit de serice si de oferta care mi-au facut-o la achizitionare in sept 2007.

O zi buna

#1025
Maj3st1c

Maj3st1c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.01.2008
OPEL CORSA ROCkS !!! vb aia :P .. e o masina foarte tare arata al fel de tare precum merge  :D Opel-u a inceput sa impresioneze si el prin masinile produse cam tarziu ce e drept Dar foarte frumoase si foarte sport

#1026
luiza_s

luiza_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.03.2008

 kappa_man84, on Apr 14 2008, 12:30, said:

6 luni??? :fear:
Mai bine luai 1.2, venea mai repede, oricum mare diferenta intre ele nu e. :uhuhno:
Oricum, sa o stapanesti sanatoasa! :cheers:

Buna din nou ! Dupa 4 luni de la comanda, mi-a venit masina, cand m-au sunat sa ma anunte ca a venit am ramas masca, efectiv nu ma asteptam! Speram ce-i drept sa vina mai repede, dar dupa 5 luni... Am dat fuga la banca si am platit si restul de bani, apoi am sunat la Dibass sa-mi puna si alarma, ca acum m-am trezit ca ar fi buna, tinand cont ca  o voi parca la bloc.. si dupa 3 zile, am ridicat masina, cu alarma montata , spalata si frumoasa asa cum o asteptam. A fost 13030, am obt discount pana la 12530E. Apoi am mai platit pe alarma 1080 ron. I-am facut si casco la BCR asigurari, varianta full fara fransiza, m-a costat in jur de 650 E si am dat si  taxa de prima inmatriculare 200 E.

Attached Files


Edited by luiza_s, 10 September 2008 - 08:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate