Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

S-a terminat cu cablurile aeriene in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
mie mi se pare corect. asa s-a intamplat si in occident si n-a comentat nimeni nimic.

#38
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Posttrustmygod, on Oct 4 2006, 18:31, said:

mie mi se pare corect. asa s-a intamplat si in occident si n-a comentat nimeni nimic.

:D da, dar noi suntem romani si cu asta ne ocupam in principiu, cu comentatul.
Offtopic, astept cu mult interes o alta actiune futurista: mutatul canalelor de pe carosabil pe trotuare...da' pe-asta nu cred c-o mai apuc in viata asta  :bigwhitegrin:

Edited by dtancu, 04 October 2006 - 17:40.


#39
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Posttrustmygod, on Oct 4 2006, 18:31, said:

mie mi se pare corect. asa s-a intamplat si in occident si n-a comentat nimeni nimic.


unde?

#40
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View Postrostov, on Oct 4 2006, 18:29, said:

Ne spui ºi nouã ce are sula cu prefectura?

pai lui caruia nu-i merge solutia voip de "2 lei" doreste ca sa nu ne mai mearga nici NOUA! asa ca sa moara capra vecinului.

#41
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
si prin Ploiesti am vazut ceva activitate...

#42
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Asa cum au disparut buticurile or sa dispara si retelele "mici".
In locul lor au aparut hipermarket-uri care sunt mult mai civilizate si uneori mai scumpe. Probabil si aici or sa mai apara cativa operatori (ISP&C) mari cu cabluri ingropate cu uptime mai mare banda mai mica si preturi mai mari.
Chiar daca stiu ca o sa pierd sa am internet extern gratis la 100mbps (ca nu tine mai mult placa de retea) mi se pare normal sa nu mai existe mate suspendate nu numai pe stalpi ci oriunde. Exista cateva poze pe net cu fatada unor camine de studenti (de acum cativa ani) in care fiecare si-a tras cablu utp unde a vrut. De la distanta cladirea arata acoperita de o panza de paianjen :)

#43
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006

View PostIgnition, on Oct 4 2006, 21:03, said:

Asa cum au disparut buticurile or sa dispara si retelele "mici".
In locul lor au aparut hipermarket-uri care sunt mult mai civilizate
Mai civilizate pe naiba :death:  :death:   :puke:

#44
ANTENA

ANTENA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 08.01.2004
Foarte bine. Sa se termine odata cu mizeria asta din tot orasul. Pot sa va confirm, in Barcelona, Viena, sau Madrid nu exista nici macar 1 cablu aerian. Nici conductele de ploaie nu se scurg in trotuar.
Dar ma indoiesc ca se va pune in aplicare acest proiect, tot orasul ar fi un saniter. Macar bulevardele centrale sa fie puse in ordine

#45
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
sunt pro taiere cabluri... la groapa cu evolva, acolo unde ii e locul :coolspeak:

#46
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Eu vreau internet ieftin si rapid, dar si sa nu mai existe cabluri aeriene! Un scenariu perfect valabil daca nu se doreste a fi gata maine. Important e sa se fixeze un termen, sa zicem: dezvoltati-va retelele astfel incat peste 5 ani sa nu mai fie niciun cablu aerian. Peste 5 ani orice cablu aerian va fi TAIAT!.

Exceptie, bineinteles, facand cablurile de medie si inalta tensiune.

#47
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View Postzuppy, on Oct 4 2006, 21:14, said:

sunt pro taiere cabluri... la groapa cu evolva, acolo unde ii e locul :coolspeak:

asta este gandire COMUNISTA!!! :deadtongue: eu NU INTELEG cum puteti sa va bucurati ca se va (mai) diminua nr. de concurenti pe piata de internet??????? :huh: r u f*king crazy? ce vreti sa aiba iarasi rtc-ul monopol?? :w00t: doamne mare ti-e gradina!!! :death:

sa stii zuppy ca daca nu vom mai avea cabluri pe stalpi va fi paradisul pe pamant! ce gropi tati, ce mizerie, ce autobuze super-aglomerate si strazi pe care stai si 30 de min la stop? NU MAI CONTEAZA NIMIC din toate astea daca vom avea cablurile ingropate nu? vai ce frumos, pot sa ma uit in sus si sa fac poze la cer cu mobilul ca nu mai sunt cabluri! yuppy!!!! :death:

#48
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postsorente, on Oct 4 2006, 22:30, said:

Eu vreau internet ieftin si rapid, dar si sa nu mai existe cabluri aeriene! Un scenariu perfect valabil daca nu se doreste a fi gata maine. Important e sa se fixeze un termen, sa zicem: dezvoltati-va retelele astfel incat peste 5 ani sa nu mai fie niciun cablu aerian. Peste 5 ani orice cablu aerian va fi TAIAT!.

Exceptie, bineinteles, facand cablurile de medie si inalta tensiune.

Glumesti. Oamenii mai au inca de cumparat Mertzane, vile, tu crezi ca aia ii arde pe ei, sa ingroape cablurile? :D

valdur, btw. tu ai avut butic pe la inceputuri?  :roflmaofast:
E foarte bine sa fie concurenta, da' piratu' care atirna de bloc cu cablul UTP in dinti si cableaza cu gheara de pisica aruncata peste pervaz crezi ca reprezinta o concurenta?
Mai era unu' care venise sa cableze blocul la mine coborind cu cablul UTP prin WC-urile de serviciu, marfa si ala :D

Redevenind seriosi, se intimpla ce ti-am spus eu mai de multa vreme: o sa ne aliniem incetisor la standardele tarilor cu apa calda iar asta va aseza preturile. Din pacate le va aseza in sus.
Cind nu vei mai avea autobuze supraaglomerate vei plati biletul de RATB de 5 ori cit azi. Gropile o sa dispara, dar vei plati impozit pe masina de 5 ori cit azi. Si tot asa.
Eventual, intr-un tirziu, va incepe sa-ti creasca si salariul, dar niciodata de 5 ori. :) Get over it.

Edited by dtancu, 04 October 2006 - 21:40.


#49
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postvaldur, on Oct 4 2006, 22:32, said:

asta este gandire COMUNISTA!!! :deadtongue: eu NU INTELEG cum puteti sa va bucurati ca se va (mai) diminua nr. de concurenti pe piata de internet??????? :huh: r u f*king crazy? ce vreti sa aiba iarasi rtc-ul monopol?? :w00t: doamne mare ti-e gradina!!! :death:
nu mai pot eu de stalpi ... eu am ce am contra retelelor astea de cartier pentru ca toti idiotii fac flood de pe el fara sa se ocupe nimeni de ei. chiar nu ai ce face contra lor, munca ta ajunge la mana unor copii de 13 ani. daca adminii retelelor s-ar ocupa ar fi altceva.

Edited by zuppy, 04 October 2006 - 21:41.


#50
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View Postdtancu, on Oct 4 2006, 22:32, said:

Redevenind seriosi, se intimpla ce ti-am spus eu mai de multa vreme: o sa ne aliniem incetisor la standardele tarilor cu apa calda iar asta va aseza preturile. Din pacate le va aseza in sus.
Cind nu vei mai avea autobuze supraaglomerate vei plati biletul de RATB de 5 ori cit azi. Gropile o sa dispara, dar vei plati impozit pe masina de 5 ori cit azi. Si tot asa.
Eventual, intr-un tirziu, va incepe sa-ti creasca si salariul, dar niciodata de 5 ori. :) Get over it.

mda, deci prin rationamentul tau, nivelul celor din afara cu apa calda "aliniata" este mai mic ca al nostru! :lol:

eu nu stiu cate "libertati" o sa avem dupa ce intram in uniunea europeana, dar daca se va da "liber" la toata lumea sa lucreze oriunde o sa vezi cum o sa salte si salariile la noi in romanica mai ceva ca rata inflatiei de prin anii '90. o parte din forta de munca va "migra" in afara iar cei ramasi o sa-si ceara partea leului (pardon, a euroiului :lol:). binenteles ca asta nu se va intampla pe 1 ianuarie 2007, sunt convins ca va fi o perioada de tranzitie nu tocmai roza pentru noi, dar incet-incet ne vom alinia din toate punctele de vedere (nu numai al preturilor, preturi care se vor alinia primele din nefericire).

#51
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004
Vine si vremea sfarsitului RDS. Sper sa fie cat mai repede. Ramane pe piata doar cine poate ...nu toti amaratii cu firele agatate pe stalpi.

Edited by bogdancri, 04 October 2006 - 22:16.


#52
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Ar interesant cati sunt pentru sau contra desfintarii tutoror cablurilor aeriene.
Poate iniatorul topicului pune de un vot :)

Edited by Ignition, 04 October 2006 - 22:18.


#53
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View Postbogdancri, on Oct 4 2006, 23:16, said:

Vine si vremea sfarsitului RDS. Sper sa fie cat mai repede. Ramane pe piata doar cine poate ...nu toti amaratii cu firele agatate pe stalpi.

URA! VOM RAMANE DOAR CU ROMTELECOMUL! VAI CE BINE, DE-ABIA ASTEPTAM SA MA FURE IAR LA FACTURA SI SA REVIN LA DIAL-UP!!!!
:death: :frust:  :wallbash:  :wallbash:  :ciocan:  :ciocan:  :ciocan:

#54
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Sunt si eu pentru ingroparea cablurilor . Esti intr-adevar sufocat de multitudinea de cabluri si colaci de cabluri de pe stalpi .


Un cartier din zona pariziana : parca se vede mai liber cerul fara cabluri , si e mult mai estetic .

[ http://img.photobucket.com/albums/v232/kingblana/antene/cartier.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate