Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Facultatea Tehnica de Constructii Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
390 replies to this topic

#343
p1293

p1293

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.04.2012
Urata imagine mi-ai facut despre facultatea asta, mai Andrei. Oricum, ideea era ca vreau cu atata ardoare la constructii pentru ca asta imi doresc sa fac... Si presupun ca orice lucru de genul cere sacrificii. Plus ca, aparent, nu prea exista in Romania facultati curate 100% (nici la propriu, nici la figurat). Acum nu cred sa fie UTCB'ul cea mai urata dintre toate. Asta sper cel putin. Daca primul an se dovedeste a fi chiar atat de oribil, vad eu. Nu-i capat de tara.
Mersi pentru lamuriri!!!

Edited by p1293, 06 June 2012 - 21:23.


#344
Jo3y1

Jo3y1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.04.2010
@p1923 iti confirm si eu tot ce a zis andrei_im,exact asa este.Daca crezi ca-ti place si te vezi facand asta in viitor,atunci nu ai nimic de pierdut.Dar daca dai doar de gura parintilor,sau ca ai auzit tu ca se castiga bine ca inginer,o sa ai o mare surpriza.Risti sa pierzi niste ani total aiurea,pe care nu ii mai poti recupera.Gandeste-te bine.

@AndraC daca ai peste 5.50media de admitere(ca sa nu zic 5) esti ca si admis/a la Instalatii.Asta fiind valabil in cazul in care admiterea mai este in continuare pe concurs de dosare.

#345
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
@p1293
Neavand foarte multe informatii despre utilaj in particular, am incercat sa-ti ofer informatii despre restul UTCB. Nu stiu foarte multe de mecatronica, poate pe-acolo e doar lapte si miere.

Acum nu prea mai ai timp sa te orientezi spre o facultate din strainatate, dar iti recomand sa le iei in considerare si pe astea, daca dupa un an la utilaj te hotarasti ca nu vrei sa ramai acolo.
Eu cred ca cel mai bine e sa iti alegi domeniul si apoi sa-ti faci o lista cu cele mai bune facultati in domeniu din lume, apoi taie-le din lista incepand  de sus in jos pe cele pe care nu ti le permiti. Ia in considerare faptul ca exista multe burse si multe credite de studiu(care iti acopera inclusiv costul traiului, adica mancare, cazare si bani de buzunar) si firme de consiliere educationala gratuita. Dupa ce faci asta, o sa ramai probabil doar cu facultati din europa. A nu se intelege ca am ceva impotriva facultatilor din Romania, daca ajung primele pe lista dupa algoritmul de mai sus, le recomand. Apoi fa tot posibilul sa ajungi la facultatea din topul listei tale.
Nimic nu merita sa sacrifici o parte din educatia ta.

#346
Jo3y1

Jo3y1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.04.2010
Mai traiti ma?Sau si voua va vine sa va luati zilele ? :wallbash: :nonobad:  . Inca 3 examene,si scap in sfarsit de sesiunea asta blestemata.

Edited by Jo3y1, 24 June 2012 - 21:35.


#347
p1293

p1293

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.04.2012
Dilema!
Stie cineva ceva de asta?

Ghidul de admitere la UTCB aprobat de Senatul Universitatii a fost recent actualizat pentru ...blabla.
Principala modificare este luarea in considerare la calculul mediei de admitere si a rezultatului unui chestionar cu intrebari din programa generala a examenului de bacalaureat. Toate detaliile se gasesc in meniurile aferente admiterii la FILS 2012 precum si pe site-ul UTCB.

Testul de competență lingvistică se susține pe data de 24 iulie 2012, incepand cu blabla

Toti candidatii vor raspunde pe data de 25 iulie 2012 la un chestionar din programa generala a examenului de bacalaureat. Chestionarul va cuprinde 9 intrebari generale din programa de la bacalaureat, chestionar la alegere intre urmatoarele discipline: Matematica, Fizica, Informatica, Economie sau Chimie. Candidatul va mentiona in fisa de inscriere la care dintre cele 5 discipline opteaza sa raspunda prin Chestionar.


Pe site'ul de la UTCB admiterea era aia cu 18 intrebari, 12 mate, 6 fizica. Acum dau de o chestie care spune ca e alta. Problema e ca o sursa e actualizata mai des, cealalta nu. O sa sun curand sa ma lamuresc, dar ma intreb daca voi ati auzit de asa ceva de curand...

#348
carmyna

carmyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.05.2008

View Postp1293, on 26th June 2012, 18:46, said:

Dilema!
Stie cineva ceva de asta?

Ghidul de admitere la UTCB aprobat de Senatul Universitatii a fost recent actualizat pentru ...blabla.
Principala modificare este luarea in considerare la calculul mediei de admitere si a rezultatului unui chestionar cu intrebari din programa generala a examenului de bacalaureat. Toate detaliile se gasesc in meniurile aferente admiterii la FILS 2012 precum si pe site-ul UTCB.

Testul de competență lingvistică se susține pe data de 24 iulie 2012, incepand cu blabla

Toti candidatii vor raspunde pe data de 25 iulie 2012 la un chestionar din programa generala a examenului de bacalaureat. Chestionarul va cuprinde 9 intrebari generale din programa de la bacalaureat, chestionar la alegere intre urmatoarele discipline: Matematica, Fizica, Informatica, Economie sau Chimie. Candidatul va mentiona in fisa de inscriere la care dintre cele 5 discipline opteaza sa raspunda prin Chestionar.


Pe site'ul de la UTCB admiterea era aia cu 18 intrebari, 12 mate, 6 fizica. Acum dau de o chestie care spune ca e alta. Problema e ca o sursa e actualizata mai des, cealalta nu. O sa sun curand sa ma lamuresc, dar ma intreb daca voi ati auzit de asa ceva de curand...

Din cate inteleg eu s-a bagat chestionarul pentru sectiile la care pana acum nu se dadea examen, adica toate in afara de constructii civile. Nota de la chestionar reprezinta 20 % din media finala. Intra aici http://admitere.utcb.ro/ si vezi pliantul admitere. Dau acolo toate amanuntele. Se pare ca au modificat in ultimul moment modalitatea de admitere. Probabil se pregatesc pt anul viitor cand examenul va fi obligatoriu peste tot.

#349
DannyOMD

DannyOMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 01.07.2012
Mai e nevoie de adeverinta medicala, daca pe pliant nu scrie ca trebuie?

#350
SROBogdan

SROBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.06.2008
Eu am fost ieri si m-am inscris si nu a fost necesara adeverinta medicala. Doar adeverinta sau copie legalizata a diplomei de bacalaureat, copie legalizata la certificatul de nastere, 2 poze 3/4 (format buletin), chitanta taxa admitere (pe care o platesti la secretariat dupa ce completezi fisa de inscriere, unde iti depui si dosarul) si dosar plic.

#351
FantaMadness

FantaMadness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.02.2012

View PostSROBogdan, on 18th July 2012, 16:01, said:

Eu am fost ieri si m-am inscris si nu a fost necesara adeverinta medicala. Doar adeverinta sau copie legalizata a diplomei de bacalaureat, copie legalizata la certificatul de nastere, 2 poze 3/4 (format buletin), chitanta taxa admitere (pe care o platesti la secretariat dupa ce completezi fisa de inscriere, unde iti depui si dosarul) si dosar plic.
te-ai inscris la instalatii ?

#352
p1293

p1293

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.04.2012
Eu m-am inscris la fils. Comisie de treaba, toate bune si frumoase. Astept chestionarul de miercuri si gata. Succes celorlalti

#353
bogdanv92

bogdanv92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2011
stiti cumva cate locuri s-au ocupat?Joi cand am fost eu la ccia erau 190 de inscrisi din 330 de locuri disponibile:))
Bafta la admitere!!

#354
in10ssive

in10ssive

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.08.2008

View Postbogdanv92, on 22nd July 2012, 18:58, said:

stiti cumva cate locuri s-au ocupat?Joi cand am fost eu la ccia erau 190 de inscrisi din 330 de locuri disponibile:))
Bafta la admitere!!
La ce facultate ?Din cate stiu la constructii civile s-au inscris peste nr de locuri...

#355
DannyOMD

DannyOMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 01.07.2012

View Postin10ssive, on 23rd July 2012, 21:06, said:

La ce facultate ?Din cate stiu la constructii civile s-au inscris peste nr de locuri...
eu stiam ca sub nr de locuri:))..

#356
in10ssive

in10ssive

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.08.2008

View PostDannyOMD, on 23rd July 2012, 21:47, said:

eu stiam ca sub nr de locuri:))..
Ar fi bine sa fie asa..:D

#357
bogdanv92

bogdanv92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2011
am luat 10  :bouncey:

#358
in10ssive

in10ssive

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.08.2008

View Postbogdanv92, on 25th July 2012, 17:27, said:

am luat 10  :bouncey:
La civile?

#359
bogdanv92

bogdanv92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2011

View Postin10ssive, on 25th July 2012, 18:08, said:

La civile?
da



stie cineva daca se acorda bursa din primul semestru?

#360
verbal

verbal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2006

View Postbogdanv92, on 26th July 2012, 10:59, said:

stie cineva daca se acorda bursa din primul semestru?

Nu,nu se acorda din primu semestru,se acorda din semestru 2 daca ai media mai mare sau egala cu 7.
Mai este o bursa care o poti lua in primul semestru si aceasta este bursa sociala.

Edited by verbal, 26 July 2012 - 10:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate