Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Barracuda 7200.8 vs Barracuda 7200.10

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 231
  • Înscris: 30.09.2003
Salut !

Am cumparat de la shopit.ro un hdd. Am comandat seagate 250 gb ata100 barracuda 7200.10 si am primit 7200.8

Ca chestie offtopic:domnul patron a vorbit foarte nepoliticos fara vreun motiv intemeiat...

Revin. Am incercat sa caut pe internet informatii referitoare la diferentele dintre aceste serii si nu am gasit prea multe.Am gasit informatii despre 7200.8 dar nu si despre 7200.10
Intreb si eu , poate este cineva priceput care poate sa-mi spuna ce am pierdut.
Va multumesc si in acelasi timp va rog sa discutati ontopic .

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
Ce ai pierdut ... teoretic, 16MB cache, NCQ, Perpendicular Recording, si unu din cele mai performante modele de 7200 rpm.
Verifica macar sa fi fost nou HDD si pe viitor nu mai cumpara de la shopit.ro pt. ca se pare ca nu sunt deloc seriosi cel putin dupa ce ai patit tu.

Editat de MD, 30 septembrie 2006 - 11:27.


#3
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 231
  • Înscris: 30.09.2003

Vizualizare mesajMD, pe Sep 30 2006, 12:26, a scris:

Ce ai pierdut ... teoretic, 16MB cache, NCQ, Perpendicular Recording, si unu din cele mai performante modele de 7200 rpm.
Verifica macar sa fi fost nou HDD si pe viitor nu mai cumpara de la shopit.ro pt. ca se pare ca nu sunt deloc seriosi cel putin dupa ce ai patit tu.
16 MB cache au ambele , insa barracuda 7200.10 este o generatie mai noua. As fi dorit sa stiu ce ofera mai mult fata de 7200.8 caci pe site-ul de la seagate nu m-am lamurit

#4
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.765
  • Înscris: 15.09.2005
7200.10 sunt cele mai rapide HDD-uri de desktop, asta e clar. Ai pierdut ceva, pentru ca 7200.8 nu erau stralucite din punctul de vedere al performantei, pana la ultima generatie Seagate a mancat bataie rau...

#5
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 231
  • Înscris: 30.09.2003

Vizualizare mesajFadeToBlack, pe Sep 30 2006, 17:08, a scris:

7200.10 sunt cele mai rapide HDD-uri de desktop, asta e clar. Ai pierdut ceva, pentru ca 7200.8 nu erau stralucite din punctul de vedere al performantei, pana la ultima generatie Seagate a mancat bataie rau...
Am reusit sa iau banii de la shopit si am fost la emag si am luat barracuda 10 imediat. O sa va spun cum merge.

#6
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.319
  • Înscris: 21.10.2003
Bravo! Sunt curios cat de zgomotos e.

#7
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.765
  • Înscris: 15.09.2005
Nu-i chiar asa de zgomotos. In sfarsit sunt si ei rapizi, ca pana acu erau cele mai slabe la capitolul viteza (ma intreb de ce is rapizi fix dupa ce au luat Maxtor..hmm).

#8
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.953
  • Înscris: 06.09.2006

Vizualizare mesajFadeToBlack, pe Oct 5 2006, 14:42, a scris:

Nu-i chiar asa de zgomotos. In sfarsit sunt si ei rapizi, ca pana acu erau cele mai slabe la capitolul viteza (ma intreb de ce is rapizi fix dupa ce au luat Maxtor..hmm).

din cauza ca translatorul de defecte cu adresare logica in defecte cu adresare fizica la maxtor e mai performant.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate