Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Stomatologie sau Medicina Generala?

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postoanca, on Mar 29 2007, 18:07, said:

Buna ziua !

Puteti sa-mi spuneti ce sanse as avea la 36 de ani sa fac stomatologia.
Prima facultate a fost istoria si am terminat-o in 97.

Va multumesc

Daca nu esti multumita , fericita cu ce faci in prezent atunci macar merita sa incerci pentru ca n-ai nimic de pierdut. Acuma depinde unde vrei sa dai admitere ca daca vrei sa dai admitere undeva unde se organizeaza concurs din chimie/biologie/fizica atunci e foarte greu aproape imposibiul pentru tine, nu ca ar fi greu sa inveti oricare din materiile astea insa la 36 de ani nu mai ai timpul, nervii si rabdarea pe care le aveai la 18 ani. Daca dai admitere la Titu Maiorescu sau alta Universitate unde te admit datorita diplomei de licenta pe care o ai atucni nu vei avea probleme cu admiterea, insa zvonurile spun ca de obicei aceste universitati nu au traditie in domeniu, nu au profesori buni, nu se invata mai nimic, insa nu trebuie sa te iei dupa zvonuri niciodata. Daca intr-adevar esti pasionata atunci cu siguranta vei fi curioasa si interesata sa inveti singura fara sa te preseze nimeni. Ce sa zic in Romania e absurd ca trebe sa hotarasti daca vrei medicina sau stomatologie, sau orice alt domeniu, inca de la liceu cand inca nu stii ce vrei.
Toti studentii la medicina/stomatologie spun ca e foarte foarte foarte mult de invatat in facultate. Nu asta ar fi problema principala ci profesorii care predau in bataie de joc si practic esti nevoit sa tocesti cursurile lor de multe ori absurde si fara urma de logica.
Ca si incheiere, gandeste-te ca o viata ai si trebuie sa faci doar ce iti place si nu ce considera altii ca e bine sa faci!!!!!
SUCCES!!!!!!

#74
oanca

oanca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2007

View PostIvanna, on Mar 30 2007, 12:59, said:

Daca nu esti multumita , fericita cu ce faci in prezent atunci macar merita sa incerci pentru ca n-ai nimic de pierdut. Acuma depinde unde vrei sa dai admitere ca daca vrei sa dai admitere undeva unde se organizeaza concurs din chimie/biologie/fizica atunci e foarte greu aproape imposibiul pentru tine, nu ca ar fi greu sa inveti oricare din materiile astea insa la 36 de ani nu mai ai timpul, nervii si rabdarea pe care le aveai la 18 ani. Daca dai admitere la Titu Maiorescu sau alta Universitate unde te admit datorita diplomei de licenta pe care o ai atucni nu vei avea probleme cu admiterea, insa zvonurile spun ca de obicei aceste universitati nu au traditie in domeniu, nu au profesori buni, nu se invata mai nimic, insa nu trebuie sa te iei dupa zvonuri niciodata. Daca intr-adevar esti pasionata atunci cu siguranta vei fi curioasa si interesata sa inveti singura fara sa te preseze nimeni. Ce sa zic in Romania e absurd ca trebe sa hotarasti daca vrei medicina sau stomatologie, sau orice alt domeniu, inca de la liceu cand inca nu stii ce vrei.
Toti studentii la medicina/stomatologie spun ca e foarte foarte foarte mult de invatat in facultate. Nu asta ar fi problema principala ci profesorii care predau in bataie de joc si practic esti nevoit sa tocesti cursurile lor de multe ori absurde si fara urma de logica.
Ca si incheiere, gandeste-te ca o viata ai si trebuie sa faci doar ce iti place si nu ce considera altii ca e bine sa faci!!!!!
SUCCES!!!!!!

Multumesc foarte mult pentru raspuns !
Mai cunoasteti studenti la medicina / stomatologie care au inceput facultatea la peste 30 de ani si daca au existat ce sanse au avut sa treaca examenele ?

Inc-o data va multumesc pentru raspuns

#75
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postoanca, on Mar 30 2007, 16:36, said:

Multumesc foarte mult pentru raspuns !
Mai cunoasteti studenti la medicina / stomatologie care au inceput facultatea la peste 30 de ani si daca au existat ce sanse au avut sa treaca examenele ?

Inc-o data va multumesc pentru raspuns

Te rog spune-mi Ivanna, am doar 22 de ani. Sa stii ca nu din lipsa de respect nu ti-am vorbit cu dumneavoastra, ci pur si simplu din comoditate.
Nu pot sa spun ca stiu studenti care sa fi dat la medicina/stomatologie dupa 30 de ani insa am avut ocazia de-a lungul anilor sa vad o multime de medici stomatologi si nu numai care isi fac meseria cu scarba, isi trateaza pacientii in bateie de joc, nu au cunostinte suficiente in domeniu, pun mai presus banul decat interesele pacientului si asa mai departe. Ma intreb cu ce i-a ajuat pe acesti medici ca au intrat la facultate la 18 ani si nu la 36 sa zicem ca si tine?
Daca intr-adevra esti sigura ca asta vrei nu mai ezita ca nu conteaza ce fac/au facut altii conteaza ce vrei tu!
Cat despre examene, cred ca cei mai enervanti sunt primii 3 ani in care se face inca anatomie, biofizica biochimie si alte materii de genu asta si aici ar fi enervat sa inveti(cel putin asa cred eu) insa de trecut tot treci iti garantez.. Doar din anul 3 apar specializari precum :anestezie, endodontie,protetica,chirurgie BMF etc. care banuiesc ca le-ai invata cu placere ca doar altfel nu ai putea nici sa practici.
Tine-ne la curent cu planurile tale.

#76
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View Postoanca, on Mar 29 2007, 18:07, said:

Buna ziua !

Puteti sa-mi spuneti ce sanse as avea la 36 de ani sa fac stomatologia.
Prima facultate a fost istoria si am terminat-o in 97.

Va multumesc
Salut,ai sanse pentru ca nu esti prima studenta ceva mai in varsta decat bobocii,stomatologia e buna,are si parti bune si rele.Faci unele materii pe care cei de la generala le fac mult mai mult.insa anatomia e grea la stomatologie cel putin in primii ani trebuie sa stii cap si gat ca tatal nostru si nu numai.daca ai disteritate si chef de invatat si multa rabdare cu toti dilimanii de profi din UMF.tot respectul pentru parul alb si menopauza--hai la stoma
Sa ai bafta
Vezi ca s a afisat metodologia,si sunt carti parca scoase!

Edited by huafa, 30 March 2007 - 21:12.


#77
erzebet

erzebet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2006
eu am o colega la mg si e ceva mai in varsta, am inteles ca are si 4 copii; are ce-i drept ceva absente ca si lucreaza dar mi se pare k si cred ca o sa fie un dr bun

acuma, ce sa spun, si eu mai fac o facultate in afara de mg si totusi mi-am luat toate examenele onorabil; trebuie sa stii sa te autoorganizezi. bafta!

#78
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postdmarcuss, on Oct 31 2006, 19:52, said:

Stii de unde a venit dezamagirea? din faptul ca unu om pasionat si silitor nu e tratat corect; din faptul ca vezi rezultate (note ma refer) care nu corespund cu realitatea ( ai sa vezila colegi care nu prea invata, cind iau note mai mari, sau sunt favorizat din nu stiu ce motiv), iar tu din pasiune pt anatomie (de ex) ai stat si ai tocit cu desene, scheme,,,, si ai luat mai putin. Si multe de genul

mwahaha, genul de colegi la care ma uitam cu mila...

tipul tocilarului ciudos caruia daca-i dai o brosura sa ti-o tina 2 min se apuca sa o papagaliceasca din inertie :D

nu sincer, colega, ce interesanta anatomia aia, fosa poplitee, trigonu' femural, vascularizatia pipotii, decusatia piramidala; hai sa fim seriosi, ai invatat ca papagalu pentru ce? la ce k_k_t ti-au trebuit chestiile alea? pentru niste note? inveti pentru niste note?!! de ce nu spui ca din toata prostia aia de anatomie ca de altfel din peste 80% din materie nu folosesti nici 1%; si in asta te dai tu mare, in papagaliceala? lasa ne frate!

sa-ti zic si parerea mea:
- omul inteligent (a se citi destept spre geniu) face o facultate unde chiar iti trebuie creierul - mate fizica cercetare pe chestii concrete;
- omul muncitor (inteligenta medie, cateodata si fudul caruia i se pare ca daca papagaliceste tone de carti e si mare branza de capul lui) face o medicina, ceva uman, ase, poli;
- omul sarac cu duhul (nu neaparat in sensul biblic) da la tarnacop, sta pe taxi, coase textile...

sfat:
-medicina e grea, ani multi, papagaliceala multa, recompense putine; daca esti addicted, ahtiat, terminat dupa ea se merita sa o faci, in cazul asta iti asumi consecintele; daca te gandesti si la latura materiala, mai bine faci stoma; e mai putin de munca si ajungi sa scoti si bani mai repede; totul se pune in balanta; pasiune vs. parte materiala vs satisfactii etc;

-daca vrei sa castigi repede si sa nu tampesti de atata papagalicit, fa un ase ceva; incepi sa castigi repede dupa cei 3 ani de scoala; mai bagi un master ceva in paralel sa ai la cv si sa-ti gasesti joburi mai scumpe;

-pentru profil real tre sa ai chemare spre partea reala a lucrurilor; cu asta esti setat din nastere; diferenta dintre un realist si un umanist e ca realistul e mult mai complet la parte CPU; daca ii explici cum sa scoata un dinte ti-l scoate; pe cand eram stud. majoritatea colegilor se vaitau ca lor nu prea le placea fizica si matematica...ca n-o intelegeau...deci fuduliile gainii  :D

apropo, am aruncat zilele trecute teancul de (s)Cursuri dupa 6 ani de fac.; avea 1m si putin inaltime  :D

#79
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postchristig, on Sep 15 2007, 07:53, said:

apropo, am aruncat zilele trecute teancul de (s)Cursuri dupa 6 ani de fac.; avea 1m si putin inaltime  :D


Doar atât? Eu în 3 ani cred cã am 1 m jumate... 60% xerox-uri, bineînþeles! :D

#80
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postchristig, on Sep 15 2007, 07:53, said:

apropo, am aruncat zilele trecute teancul de (s)Cursuri dupa 6 ani de fac.; avea 1m si putin inaltime  :D
eu scriu pe caiete ca sunt putin...dezordonata  ^_^ si ma apropii....
si nu, n-am xeroxuri.  :D  ( da, acum ma laud, da' am si de ce)

#81
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
eu sincer, m-am saturat de dictare cam prin clasa a 3-a asa ca am mai executat miscarea doar sporadic la cursurile unde o intrebare "ce faci, tu nu scrii?" era echivalenta cu o restantza :)

apropo, bag aici si poza sa nu avem carcotasi, si sa ramana dovada pentru posteritate  :bigwhitegrin:

Attached File  1.jpg   428.13K   100 downloads

#82
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007
si eu, la fel.. cateva xerox-uri si carti multe (sunt extraordinar de comod si mi-e cam lene sa scriu cursuri.. mai bine ciulesc urechea in sala de curs decat sa-ncerc sa tin pasu' cu colegii dactilografisti :P)
si eu, mai mult din prisma comoditatii (acuma deh, depinde ce om esti ..eu incerc sa evit cat mai mult inutilitatile si ceva ce STIU ca n-are rost sa-nvat pt ca NU va avea nici o apilcabilitate mai incolo) recomand STOMA  :thumbsup:

P.S.: cristiq.. colega.. daca-mi dai voie sa te apostrofez putin.. ce ziceai tu mai devreme despre anatomie ca materie.. ma face sa ma gandesc cum ti-ai luat tu examene de fiziologie/fizio-patologie/oftalmologie/ORL/kirurgie bmf, etc ;)

le: ..anyway, nice pic :) ..si destul de convingatoare cu chirurgia omf a lui burlibasa acolo :naughty:   (inca incerc s-o rumeg.. examen licenta luni :fear: )

Edited by s1nn0cence, 15 September 2007 - 12:50.


#83
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postchristig, on Sep 15 2007, 12:56, said:

eu sincer, m-am saturat de dictare cam prin clasa a 3-a asa ca am mai executat miscarea doar sporadic la cursurile unde o intrebare "ce faci, tu nu scrii?" era echivalenta cu o restantza :)

apropo, bag aici si poza sa nu avem carcotasi, si sa ramana dovada pentru posteritate  :bigwhitegrin:

Attachment 1.jpg
eu daca ma duc la curs si nu scriu, ma plictiseeeesc si pierd timpul inutil. daca nu ma duc la curs mi-e lene sa citesc acasa, tot amin si nu e de bine ca ma trezesc la sfirsit picata din cer si cu o tona de chestii de citit. asa ca mai bine ma duc la curs si scriu. si scriu si frumos, asa ca toti colegii nu stiu cum sa...hmm...se inteleaga mai bine cu mine si sa-mi sara in ajutor cind am nevoie :lol:
si in plus imi place sa ma duc la cursuri, ca pot sa pun intrebari. multe  :bigwhitegrin: mai ales la fizio, era un deliciu sa-i vezi pe "maretii" cum se fac de cacao  ^_^

#84
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Posts1nn0cence, on Sep 15 2007, 13:48, said:

P.S.: cristiq.. colega.. daca-mi dai voie sa te apostrofez putin.. ce ziceai tu mai devreme despre anatomie ca materie.. ma face sa ma gandesc cum ti-ai luat tu examene de fiziologie/fizio-patologie/oftalmologie/ORL/kirurgie bmf, etc ;)

le: ..anyway, nice pic :) ..si destul de convingatoare cu chirurgia omf a lui burlibasa acolo :naughty:   (inca incerc s-o rumeg.. examen licenta luni :fear: )

papagalicind, evident, asta e o facultate in care esti fortat sa enumeri liniute din memorie, nimic genial precum a rezolva o problema de fizica prin intuirea unor variante exceptional de frumoase datorita neuronului; la medicina iti trebuie "hardu" mare nene, nu procesor (CPU)  :D

bafta la licenta, si nu te stresa prea mult; am avut colegi care aveau media 6 la general pe toti 6 ani si au luat 9.50 la licenta, mai mult ca mine care ma mai stresam nitel in timpul fac., deci e o varza totala  <_<


rox - tocilara mica  :rolleyes:

#85
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007

View Postchristig, on Sep 15 2007, 14:08, said:

papagalicind, evident, asta e o facultate in care esti fortat sa enumeri liniute din memorie, nimic genial precum a rezolva o problema de fizica prin intuirea unor variante exceptional de frumoase datorita neuronului; la medicina iti trebuie "hardu" mare nene, nu procesor (CPU)  :D

bafta la licenta, si nu te stresa prea mult; am avut colegi care aveau media 6 la general pe toti 6 ani si au luat 9.50 la licenta, mai mult ca mine care ma mai stresam nitel in timpul fac., deci e o varza totala  <_<


rox - tocilara mica  :rolleyes:


sar'na de urare! ..iar cat despre colegii tai, sunt curios cat a cotizat fiecare in parte :P  ..varza sigurr e, ideea-i sa te descurci, sa vezi ce intorsatura iau lucrurile (ma refer STRICT la cele 2-3ore de examen scris ;) ..sunt ferm convins c-au sa fie destule invarteli si dedesupturi la noi)

pe rox n-o stiu personal, dar jos palaria ca merge la cursuri :P  *wub

#86
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postchristig, on Sep 15 2007, 14:08, said:

rox - tocilara mica  :rolleyes:
:lol:
neee, nu pot concura cu fetele de la mine care se duc la cursuri si scriu TOT, cu punct si cu virgula, si ce povesteste profu', si ce intreaba colegii din sala, si care apoi fac crize ca "vaaaaaaaaai, nu iti dau cursurile ca n-am apucat sa scriu tot si eu dupa ce mai invat de azi pe maine cind materia respectiva o mai avem abia vinerea viitoare????" :lol:

Da' de asta ele au media 10 si eu nu :)

Edited by rox, 15 September 2007 - 13:28.


#87
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Posts1nn0cence, on Sep 15 2007, 14:26, said:

sar'na de urare! ..iar cat despre colegii tai, sunt curios cat a cotizat fiecare in parte :P  ..varza sigurr e, ideea-i sa te descurci, sa vezi ce intorsatura iau lucrurile (ma refer STRICT la cele 2-3ore de examen scris ;) ..sunt ferm convins c-au sa fie destule invarteli si dedesupturi la noi)

pe rox n-o stiu personal, dar jos palaria ca merge la cursuri :P  *wub

bine spus dedeSuPturi  :D

mai, nu neaparat cotizatii si pile; depinde mult la ce comisie pici la pratic; spre ex. io am picat la bucur care statea bine mersi pe fotoliu in cabinetul unde multe suflete au suspinat, si eram intrebat de implanturi endodontie si modalitati de protezare fixa de canavea si inca o tanti, si am luat doar 8, o nota slaba; la alte comisii se lua 10 pe linie;   :D  grilele se fac ca-s din alea de circula putin modificate, dar ideile cam la fel, si la dipoma majoritatea se da 10; cine ia mai putin e ca si-a ales o materie de rahat  ^_^

nu conteaza la nimic notele alea, ai sa vezi; conteaza manualitatea, si sa ai pe cineva sa te invete meserie cand te apuci de munca; o sa te uiti a fac. cu nostalgie si ai sa-i realizezi mai mult sau mai putin inutilitatea.

#88
bondaru_vl

bondaru_vl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.04.2008
salut tuturor !!!!!mar interesa si pe mine stomatologie si vreau sami explikati ce conteaza pt admitere ?(mediiii liceu,bac sau doar examenele pt facultate)?

#89
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006

View Postbondaru_vl, on Apr 1 2008, 18:59, said:

salut tuturor !!!!!mar interesa si pe mine stomatologie si vreau sami explikati ce conteaza pt admitere ?(mediiii liceu,bac sau doar examenele pt facultate)?

Uita-te pe site-ul Universitatii la care vrei sa mergi si sigur gasesti informatii despre admitere.

#90
bondaru_vl

bondaru_vl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.04.2008
tocmai aia e ca nu gasesc pe saitul universitati da vreau sa stiu daca conteaza media de la liceu si bac la facultatea de stomatologie ? :huh:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate